Рішення № 16284338, 14.06.2011, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
14.06.2011
Номер справи
15/5007/40/11
Номер документу
16284338
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "14" червня 2011 р. Справа № 15/5007/40/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді Кравець С.Г.

при секретарі Пастощук О.А.

за участю представників сторін

від позивача: не з'явився,

від відповідача: не з'явився,

від третьої особи: ОСОБА_1 - представника за довіреністю від 06.06.2011р.,

від прокуратури: Лугинця О.С. - прокурора (посвідчення № 32),

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Прокурора Коростишівського району в інтересах держави в особі Городської сільської ради (с.Городське Коростишівський район Житомирська область)

до Приватного підприємства "КОР-ЕЛЕМЕНТ" (м. Коростишів)

за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області (м.Коростишів Житомирської області)

про стягнення 39583,00 грн.

Прокурор Коростишівського району звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Городської сільської ради з позовом до Приватного підприємства "КОР-ЕЛЕМЕНТ" про стягнення коштів в сумі 39583,00грн. на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади відповідно до тристоронньої угоди, укладеної 01.12.2008р. між Городською сільською радою, Коростишівською районною державною адміністрацією та відповідачем.

Ухвалою від 26.04.2011р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Коростишівську районну державну адміністрацію Житомирської області.

Позивач - Городська сільська рада повноважного представника в судове засідання не направив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить поштове повідомлення №0395484 про вручення 02.06.2011р. уповноваженій особі позивача рекомендованого листа.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримав, про що зазначив у письмових поясненнях (а.с.64).

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив.

На адресу господарського суду 13.05.2011р. повернулась копія ухвали господарського суду про порушення провадження у справі від 04.04.2011р., яка направлялась господарським судом рекомендованою кореспонденцією з повідомленням на адресу відповідача зазначену прокурором у позовній заяві, а саме: 12504, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Грибоєдова, 37, із відміткою відділення зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Копія ухвали про відкладення розгляду справи від 26.04.2011р., яка направлялась господарським судом рекомендованою кореспонденцією з повідомленням на адресу відповідача зазначену прокурором у позовній заяві, повернулась до господарського суду 13.05.2011р. із відміткою відділення зв'язку "не існує".

У відповідь на запит, до суду 10.05.2011р. від Державного реєстратора виконавчого комітету Житомирської міської ради надійшов витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з якого вбачається, що станом на 06.05.2011р. в реєстрі значиться Приватне підприємство "КОР-ЕЛЕМЕНТ", за адресою 12504, м.Коростишів, вул. Грибоєдова, 37.

Копія ухвали господарського суду від 24.05.2011р., яку було направлено відповідачу на адресу: 12504, м.Коростишів, вул. Грибоєдова, 37, повернулась до господарського суду 03.06.2011р. із відміткою відділення зв'язку "не існує".

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

У пункті 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 №01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Проте, відповідач своїм правом на участь у засіданні суду та наданні письмових або усних пояснень не скористався, а тому, беручи до уваги те, що неявка в засідання суду сторін або їх представників, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами, згідно із ст. 75 ГПК України.

Заслухавши прокурора та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 01.12.2008р. між Городською сільською радою (позивач у справі), Коростишівською районною державною адміністрацією (третя особа у справі) та Приватним підприємством "КОР-ЕЛЕМЕНТ" (відповідач у справі) було укладено угоду про залучення коштів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади (а.с. 10), за умовами якого ПП "КОР-ЕЛЕМЕНТ" зобов'язується фінансувати соціальні проекти по розвитку соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади запропоновані Городською сільською радою та/чи Коростишівською районною державною адміністрацією (п. 2 угоди).

Згідно п. 3 угоди, загальна сума фінансування соціальних проектів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади становитиме 150000 (сто п'ятдесят тисяч) грн., (75000 грн. - на розвиток соціальної інфраструктури району та 75000 грн. - на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади), а саме:

2009рік - 50000 (п'ятдесят тисяч) грн., а саме 25000грн. - на рахунок Городської сільської ради, 25000грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро":

- 1кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 2кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 3кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 4кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

2010рік - 50000 (п'ятдесят тисяч) грн., а саме 25000грн. - на рахунок Городської сільської ради, 25000грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро"):

- 1кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 2кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 3кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 4кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

2011рік - 50000 (п'ятдесят тисяч) грн., а саме 25000грн. - на рахунок Городської сільської ради, 25000грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро":

- 1кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 2кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 3кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро");

- 4кв. - 12500 (дванадцять тисяч п'ятсот) грн.: (6250грн. - на рахунок Городської сільської ради, 6250грн. - на рахунок КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро").

Сторони даної угоди погоджуються з тим, що дозволяється дострокова справа коштів вказаних в п. 3 даної угоди (Дострокове виконання умов даної угоди) (п. 3.1 угоди).

Згідно п. 4 угоди, фінансування соціальних проектів здійснюється з першого місяця укладання даної угоди.

Відповідно до п. 5 угоди сторони погодили, що фінансування соціальних проектів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади здійснюється шляхом перерахування коштів в сумі 150000 (сто п'ятдесят тисяч), а саме: 75000 (сімдесят п'ять тисяч) грн. - на р/р 35428037002539, 35427038002539, МФО 811039, УДК в Житомирській області, одержувач Городська сільська рада - код 13564224, та 75000 (сімдесят п'ять тисяч) грн. на рахунок по розвитку соціальної інфраструктури району: р/р 260036358, МФО 311528, Банк ОД АППБ Аваль м.Житомир, код 20413840, одержувач КП "Коростишівське архітектурно-планувальне бюро", згідно графіку вказаному в п. 3 даної угоди.

Прокурор у позовній заяві посилається на те, що Приватне підприємство "КОР-ЕЛЕМЕНТ" взяті на себе зобов'язання за угодою про залучення коштів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади від 01.12.2008р. не виконує. У зв'язку з чим, станом на 01.08.2010р. у Приватного підприємства "КОР-ЕЛЕМЕНТ" перед Городською сільською радою утворилась заборгованість в сумі 39583,00грн. Зазначену заборгованість в сумі 39583,00грн. прокурор просить стягнути з Приватного підприємства "КОР-ЕЛЕМЕНТ" посилаючись на норми ст.ст. 11, 526, 530, 610, 627 Цивільного кодексу України та ст.ст. 177, 179, 193 Господарського кодексу України.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора Коростишівського району не підлягають задоволенню враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

У відповідності із ст.173 Господарського кодексу господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Тобто, зобов'язанням є правовідношення в якому одна сторона зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (сплатити гроші), а друга сторона має право вимагати виконання цього обов'язку.

Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 9 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості регулювання майнових відносин у сфері господарювання.

Особливості регулювання майнових відносин суб'єктів господарювання визначаються Господарським кодексом України (ч. 2 ст. 4 ГК України).

Правовідносини сторін щодо предмету угоди про залучення коштів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади від 01.12.2008р., в силу своєї специфіки, регулюються спеціальними правовими нормами.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 177 ГК України субєкти господарювання відповідно до частини четвертої статті 175 цього Кодексу можуть, незалежно від статутної мети своєї діяльності, брати на себе зобов'язання про господарську допомогу у вирішенні питань соціального розвитку населених пунктів їх місцезнаходження, у будівництві й утриманні соціально-культурних об'єктів та об'єктів комунального господарства і побутового обслуговування, подавати іншу господарську допомогу з метою розв'язання місцевих проблем. Суб'єкти господарювання мають право брати участь у формуванні відповідних фондів місцевих рад, якщо інше не встановлено законом, та у виконанні робіт щодо комплексного економічного і соціального розвитку територій.

Згідно ч. 4 ст. 175 ГК України субєкти господарювання у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами, можуть добровільно брати на себе зобов'язання майнового характеру на користь інших учасників господарських відносин (благодійництво тощо). Такі зобовязання не є підставою для вимог щодо їх обовязкового виконання.

Із викладеного вбачається, що вказані спеціальні правові норми регулюють правовідносини, щодо участі суб'єктів господарювання у вирішенні питань соціального розвитку населених пунктів їх місцезнаходження, у будівництві й утриманні соціально-культурних обєктів та обєктів комунального господарства і побутового обслуговування.

Зі змісту наведених норм вбачається, що за своєю правовою природою зобов'язання про господарську допомогу у вирішенні питань соціального розвитку населених пунктів їх місцезнаходження, тощо - відрізняються від зобов'язань у розумінні ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України тим, що не є обовязковими до виконання, тобто, можуть виконуватись добровільно, за власним бажанням особи, яка їх на себе взяла, в свою чергу, інша особа (на користь якої взято зобов'язання), не може вимагати обовязкового виконання такого зобовязання.

Як уже зазначалось, відповідачем згідно з угодою від 01.12.2008р. були взяті на себе зобовязання щодо фінансування соціальних проектів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської територіальної громади.

Водночас, такі зобов'язання відповідача за своїм змістом та сутністю врегульовані положеннями ст.ст.175, 177 Господарського кодексу України, а, отже є добровільними, можуть виконуватись за власним бажанням відповідача; позивач не може вимагати їх обовязкового виконання.

Таким чином, оскільки в даному випадку спірні правовідносини регулюються спеціальними нормами Господарського кодексу України (ст.ст.175,177 ГК України), господарським судом не можуть бути застосовані загальні норми права, які встановлюють господарсько-правову відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов зобов'язання, на які посилався прокурор у позовній заяві.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З огляду на наведене та виходячи із змісту ст.ст. 175, 177 ГК України, ПП "КОР-ЕЛЕМЕНТ" мало намір здійснити добровільну господарську допомогу у вигляді перерахування грошових коштів на розвиток соціальної інфраструктури Городської сільської ради, тому такі зобовязання носять добровільний характер, а відтак, несплата відповідачем коштів обумовлених угодою від 01.12.2008р. не може бути підставою для стягнення їх в судовому порядку.

Враховуючи викладене, господарський суд відмовляє у задоволені позову.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Кравець С.Г.

Повний текст рішення підписано: "20" червня 2011 року.

Віддрукувати:

1 - в справу;

2 - позивачу (рек. з пов.)

3 - відповідачу (рек. з пов.):12504, м. Коростишів, вул.Грибоєдова, 37,

4 - третій особі - Коростишівській районній державній адміністрації (12505, Житомирська область,

м.Коростишів, вул.Дарбіняна,11),

5- прокуратура Коростишівського р-ну

6- прокуратура Житом. обл.