ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 квітня 2011 р. Справа №2а-12942/10/17/0170 Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим ПапушаО.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Континент"
до Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 08.10.10р. надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Континент" до Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АРКрим про визнання протиправною та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.09.10р. №0001441502/0.
Ухвалою суду від 08.10.10р. відкрито провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу надати суду та в копії позивачу заперечення проти позову та документи на підтвердження своїх доводів, які в нього є.
В ході підготовчого провадження судом з’ясовано питання про склад осіб, які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, за результатами чого ухвалою суду від 08.10.10р. закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 28.10.10р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на те, що оскаржене ним до суду податкове повідомлення-рішення від 29.09.2010р. №0001441502/0, яким відповідачем визначено до сплати суму податкових зобов’язань по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 83298грн., з яких за основним платежем – 55532грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями – 27766грн., прийнято всупереч положень діючого податкового законодавства, на підстав висновків акту перевірки, що не відповідають дійсності та суперечать положенням діючого податкового законодавства.
Так, в акті перевірки відповідачем визначено, що платником податку в порушення вимог податкового законодавства за даними декларації з ПДВ за квітень 2010р., не відображено результат планової перевірки у рядку 23.4 декларації, а саме суму завищення декларованого значення ряд. 26 по декларації з ПДВ у розмірі 1415904грн., яка підлягає зменшенню згідно висновків акту планової виїзної перевірки від 15.03.10р. №83/23/30328811.
Враховуючи вищенаведене відповідачем за результатами перевірки від 16.09.10р. №22/40/15-02/30328811 встановлено, що підприємством за квітень 2010р. занижено суму податку на додану вартість до сплати у розмірі 55532грн., чим порушено статтю 7 Закону України від 03.04.97р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
Висновки акту, відповідно до яких на підставі пункту 10.2 статті 10 Закону України від 03.04.97р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість", пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України від 21.12.00р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов’язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" та наказу ДПА України від 30.05.97р. №166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.07.97р. за №250/2054, за результатами документальної невиїзної перевірки податкової декларації з ПДВ за квітень 2010р.: зменшується сума, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 1360372 грн.; збільшується сума, що за результатами звітного податкового періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету 55532грн., що стали підставою для прийняття оскарженого податкового повідомлення рішення є безпідставними та не підтверджуються наданими на перевірку документами та фактичними обставинами справи, а тому податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Крім того, посилання відповідача на те, що невизнана ним податкова декларація за квітень 2010р. податковою звітністю, надана позивачем в межах строків встановлених законодавством, з підстав того, що вона не містить визначених законом підстав для її визнання, про що вказано в повідомленні від 20.05.10р. за №1078/10/15-2, спростовується діями відповідача, оскільки відповідно до відомостей, що було покладено до акту перевірки, показники невизнаної податкової звітності за квітень 2010р. відображено в акті перевірки.
Представник відповідача проти позову заперечив, зазначивши, що з положень діючого податкового законодавства акти перевірки податкових органів оскарженню в судову порядку не підлягають, з підстав того, що акт є документом, що фіксує виявлені порушення. Так, зафіксоване актом порушення передбачає нарахування до сплати до бюджету сума податкових зобов’язань визначених на підставі наданих позивачем документів, а тому, як слід, податковим органом, як суб’єктом владних повноважень, прийнято рішення, яким визначено суму податкових зобов’язань, що підлягають сплаті до бюджету, внаслідок порушення позивачем вимог податкового законодавства.
Посилаючись в письмових запереченнях на обов’язок кожного сплачувати податки та збори в порядку та розмірах встановлених законом, про що визначено у статті 67 Конституції України, зазначив, що позивач не відобразив в наданій податковій декларації з ПДВ за квітень 2010р. результати планової виїзної перевірки від 15.03.10р. №83/23/30328811, а саме суму у розмірі 1415904грн., що підлягає заниженню, а тому з урахування від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкову кредиту наступного податкового кредиту, що у квітні 2011 року склав 1360372грн, сума ПДВ, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від’ємного значення попереднього звітного періоду визначено в розмірі 55532грн.
Приймаючи до уваги, що відповідачем визначено до сплати до бюджету саме суму у розмірі 55532грн., яка нарахована за показниками позивача відповідно до даних перевірки, якою встановлено порушення податкового законодавства, то вказана сума разом із штрафними санкціями у розмірі 27766грн. підлягає стягненню, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З підстав необхідності надання додаткових доказів по справі, за результатами розгляду клопотання представника відповідача, суд зупиняв провадження у справі у період з 03.12.11р. по 14.01.11р.
29.04.11р. представниками сторін надано суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник позивача позовні вимоги просив задовольнити, представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заяви представників сторін про розгляд справи в порядку письмового провадження, скориставшись своїми правами, передбаченими КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи в порядку письмового провадження та вважає за можливе розглянути справу без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті128 КАСУкраїни за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, судом з’ясовано, що позивач, виходячи з положень п.1 ч.2 ст.17 КАСУкраїни, оскаржив до суду рішення відповідача – суб’єкта владних повноважень.
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю "Континент" – суб’єкт господарювання, що здійснює свою діяльність на підставі Статуту (т.1а.с.52-63), ідентифікаційний код юридичної особи30328811, зареєстрований Бахчисарайською районною державною адміністрацією АРКрим 24.03.99р. за адресою: 98433, АРКрим, Бахчисарайський район, с.Віліно, вул.Кулиняк, буд. 15, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копією довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (т.1а.с.64-65).
Позивач перебуває на обліку платників податків у ДПІ у Бахчисарайському районі АРКрим, узято на облік платником податків, зборів, інших обов’язкових платежів з 25.03.99р. (т.1а.с.67), є платником податку на додану вартість, про що свідчить копія свідоцтва від 15.04.99р. №00593057 серії НВ №596633 (т.1а.с.66).
Відповідач – Державна податкова інспекція у Бахчисарайському районі АРКрим – суб’єкт владних повноважень, який здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну податкову інспекцію в районі, місті без районного поділу, районні в місті, міжрайонну, об’єднану державну податкову інспекцію, іншу спеціалізовану державну податкову інспекцію, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.06.08р. №412, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.07.08р. №633/15324, є органом державної податкової служби у системі органів виконавчої влади, підпорядковується Державній податковій адміністрації в Автономній Республіці Крим і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також державної політики в сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. У своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України від 04.12.90р. №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, у тому числі наказами, а також розпорядженнями органів державної податкової служби вищого рівня.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу" відповідач наділений повноваженнями здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов’язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
З огляду на викладене цей позов розглядається судом відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України, як спір за зверненням юридичної особи щодо оскарження рішення суб’єкта владних повноважень у випадку передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст.18,50 КАС України, оскільки однією зі сторін справи є орган державної влади, на цей спір поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.
Судом з’ясовано, що посадовими особами ДПІ у Бахчисарайському районі АРКрим, 16.09.10р. проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010р., надану ТОВ "Континет", за результатами якого встановлено порушення діючого законодавства.
Відповідно до розділу 4 Висновками акту перевірки від 16.09.10р. №22/40/15-02/30328811 встановлено порушення податкового законодавства: на підставі пункту 10.2 статті 10 Закону України від 03.04.97р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість", пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України від 21.12.00р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов’язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" та наказу ДПА України від 30.05.97р. №166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.07.97р. за №250/2054, за результатами документальної невиїзної перевірки податкової декларації з ПДВ за квітень 2010р.:
-зменшується сума, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 1360372 грн.;
-збільшується сума, що за результатами звітного податкового періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету 55532грн. (т.1а.с.17).
29.09.10р. ДПІ у Бахчисарайському районі АРКрим згідно з пп.4.2.2 п.4.2. ст.4, Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", на підставі акту перевірки від 16.09.10р. №22/40/15-02/30328811, яким за встановлені порушення пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.7.4.1, п.7.4 ст.7, пп.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", прийнято податкове повідомлення-рішення №0001441502/0, яким визначено ТОВ "Континент" податкові зобов’язання з податку на додану вартість сумою 55532грн. та за штрафними санкціями сумою 27766грн., а всього у розмірі 83298грн. (т.1а.с.46).
Податкове повідомлення-рішення від 29.09.10р. №0001441502/0, прийняте на підставі акту документальної невиїзної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010р., є протиправним та підлягає скасуванню, виходячи з наступного.
Як зазначив представник відповідача, позивачем не відображено у наданій податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2010р. відомості щодо заниження податкових зобов’язань по податку на додану вартість, щодо яких актом перевірки від 15.03.10р. №83/23/30328811 визначено порушення податкової дисципліни, зобов’язано позивача занизити податкові зобов’язання та відобразити ці відомості у наступних податкових деклараціях
З наданих сторонами доказів, на підтвердження заявлених вимог та заперечень, судом встановлено, що відповідачем 15.03.10р. проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.07р. по 31.12.10р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.07р. по 31.12.09р., за результатами якої складено акт №83/23/30328811.
Встановлені актом перевірки порушення стали підставою для прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень від 26.03.10р. №0000400023/0, від 26.03.10р. №0000350023/0, від 23.04.10р. №0000400023/1, від 23.04.10р. №0000350023/1, від 06.07.10р. №0000400023/2, від 06.07.10р. №0000350023/2.
З дослідженої судом Постанови Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.08.10р. у справі 7983/10/14/0170 позов ТОВ "Континент" до Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим про визнання протиправними дії, визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим від 26.03.10р. №0000400023\0, №0000350023\0; від 23.04.10р. №0000400023\1, №0000350023\1; від 06.07.10р. №0000400023\2, №0000350023\2 (т.182-86).
Розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.08.10 у справі №2а-7983/10/14/0170 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Континент" до Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АР Крим про визнання протиправними дій, визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень, ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.11.10р. у справі №7983/10/14/0170 апеляційна скарга залишена без задоволення, Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.08.10р. у справі №2а-7983/10/14/0170 залишено без змін (т.1а.с.87-91).
З положень частини першої статті 72 КАС України обставини, що встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до вказаних судових рішень судами визнано право позивача на нарахування податку та включення до складу податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість, через що обставини викладені в акті перевірки від 15.03.10р. №83/23/30328811 не є підставою для винесення відповідачем податкових повідомлень-рішень, а тому їх визнано протиправними та скасовано.
Відповідно частини п’ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з частиною другою статті13 Закону України від 07.07.10р. №2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об'єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.
Задовольняючи позовні вимоги позивача рішенням суду від 03.08.10р. №2а-7983/10/14/0170, яке має преюдиційне значення при вирішенні спору у цій справ, правовідносини між сторонами щодо поновлення порушеного права позивача приведено в початковий стан у тому числі й у справі, що виникає у суб’єкта господарювання у зв’язку із нарахуванням податку та включенням сум до складу податкового кредиту при формуванні його розміру.
Згідно статті 9 Закону України "Про систему оподаткування", норми якої є загальними і визначають основні принципи оподаткування в Україні, загальні права та обов’язки платників податку тощо, до обов’язків платників податків і зборів (обов’язкових платежів), віднесені, у тому числі зобов’язання щодо подачі до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Платники податку на додану вартість, об’єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій визначені в Законі України від 03.04.1997 №168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
За приписами п.1.3 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку це особа, яка згідно з цим Законом зобов’язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Платники податку на вимогу п.п.7.2.8. п.7.2.статті7 Закону зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно зі статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону.
Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону.
Зобов’язуючи частиною другою статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, законодавець не надав відповідачу, який входить до системи органів державної податкової служби, повноважень вчиняти дії, що не визначені законом, через що невиконання відповідачем рішення суду, яке набрало законної сили та, з положень статті 124 Конституції України, є обов’язковим до виконання на всій території України, є протиправним та таким, що порушує права та законні інтереси позивача.
Визначення відповідачем порушення, яким донараховано до сплати до бюджету податкових зобов’язань з податку на додану вартість на підставі різниці між відомостями, що містяться в податкових деклараціях, які відображають розмір сум податкового кредиту, задекларованих позивачем у відповідних податкових періодах, без урахування рішень судів, якими поновлено права позивача та приведено сторін у початковий стан, покладення на позивача обов’язку з відображення у податкових деклараціях відомостей не заснованих на первинних документах бухгалтерської та податкової звітності, та визначення податкових зобов’язань всупереч норм податкового законодавства, є протиправним та таким, що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
Проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, зважаючи на вчинення відповідачем дій, в порушення положень Конституції України та законів України, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи, цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), суд знаходить вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. За таких підстав судові витрати, понесені позивачем зі сплати судового збору у розмірі 6,80грн., факт понесення яких підтверджено платіжним дорученням від 05.10.10р. №809, підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України у повному обсязі, – розміром 6,80грн.
Керуючись статтями 159,160,161,162,163,186,254 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АРКрим від 29.10.10р. №0001441502/0, яким визначено суми податкового зобов’язання у розмірі 83298грн., з яких по податку на додану вартість сумою 55532грн. та штрафних (фінансових) санкцій сумою 27766грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Континент", в рахунок відшкодування понесених витрат зі сплати судового збору, - 6,80 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Папуша