Постанова № 16204381, 16.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2011
Номер справи
3105/11/2170
Номер документу
16204381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2011 р. Справа № 2-а-3105/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 1947,00 грн.,

встановив:

Державна податкова інспекція у м. Херсоні (далі по тексту - позивач або ДПІ) звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач або ФОП ОСОБА_1) штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1947,00 грн.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі від 30.05.2011 направлена відповідачеві 02.06.2011 рекомендованим листом з повідомленням. Згідно поштового повідомлення з відміткою про вручення, ФОП ОСОБА_1 отримав зазначене поштове відправлення 03.06.2011. Таким чином, про розгляд адміністративної справи відповідач повідомлений належним чином.

Заперечень від відповідача не надходило, десятиденний строк, передбачений ч. 3, ст. 183-2 КАС України для їх надання, сплив. Відповідно до п. 2, ч. 5, ст. 182-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути спір у порядку скороченого провадження за наявними у справі матеріалами.

Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на наступні обставини.

13.12.2010 посадовими особами ДПІ у ФОП ОСОБА_1 проведено перевірку щодо дотримання ним порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1193/21/03/23/НОМЕР_1 від 13.12.2010 року (далі по тексту - акт перевірки або акт).

Перевіркою встановлені наступні порушення правил ведення розрахунків за товари (послуги): непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій (далі по тексту - РРО); незберігання книги обліку розрахункових операцій (далі по тексту - КОРО); порушено порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункової операції сумі, яка зазначена у денному звіті РРО. Відповідно до виявлених порушень до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі, передбаченому ст. ст.17, 20, 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі по тексту - Закон № 265/96-ВР). Відповідно до розрахунків позивача, сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 1947 грн. 00 коп. та станом на 08.04.2011 відповідачем не сплачена. Позивач просить стягнути суму вказаного боргу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Згідно ст. 15 Закону 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до п. 20.1.28, ст. 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу. До поняття боргу зі сплати грошових зобов'язань, зокрема, включається борг стосовно сплати штрафних санкцій. Таким чином, ДПІ має право звертатись з позовом про стягнення фінансових санкцій до суду.

Для врегулювання правовідносин з приводу здійснення розрахункових операцій застосовується Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995.

Так, Законом 265/95-ВР на суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі фізичних осіб-підприємців, покладено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій під час здійснення операцій з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно ст. 2 Закону 265/95-ВР під реєстратором розрахункових операцій розуміють пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

Виходячи з того, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі, а правові підстави для незастосування РРО, передбачені вищевказаним Законом, у відповідача відсутні, слідує, що він зобов'язаний відповідно до п. 3, ст. 3 Закону 265/95-ВР застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

13.12.2010 у приміщенні магазину за адресою АДРЕСА_1, належного ФОП ОСОБА_1, посадовими особами ДПІ здійснено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проведена на підставі графіку перевірок, а також направлення на перевірку № 865/237 від 13.12.2010, у якому поставила підпис працівник відповідача. Таким чином, перевірка здійснена відповідно до передбачених законом підстав.

За наслідками перевірки складено акт № 1193/21/03/23/НОМЕР_1 від 13.12.2010. Працівник відповідача ознайомлена з актом перевірки, отримала його примірник 13.12.2010 та підписала його із зауваженням, що облік товару до її обов'язків не входить.

Згідно із актом перевірки, ФОП ОСОБА_1 порушив наступні вимоги Закону № 265/95-ВР стосовно порядку проведення розрахункових операцій:

- п. 1, ст. 3: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Так, проведено розрахункову операцію з продажу двох пачок сигарет "Монте-Карло" на суму 16 грн. без застосування РРО. Розмір фінансової санкції передбачений п. 1, ст. 17 цього закону і становить п'ятикратний розмір вартості проданих товарів без застосування РРО. Таким чином, фінансова санкція за дане правопорушення складає: 16 грн. (вартість товарів, проданих без застосування РРО) х 5 = 80 грн.

- п. 13, ст. 3: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Зокрема, виявлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, у розмірі 86 грн. Розмір фінансової санкції передбачений ст. 22 цього закону і становить п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність. Таким чином, фінансова санкція за дане правопорушення складає: 86 грн. (сума виявленої невідповідності) х 5 = 430 грн.

- п. 6, ст. 3: забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення. Так, відповідачем не забезпечено зберігання КОРО: не надано її інспекторам та до ДПІ. Розмір фінансової санкції передбачений п. 3, ст. 17 цього закону і становить 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно до п. 22.5, ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№889-ІV від 22.05.2003 (був чинний на момент вчинення правопорушення), неоподатковуваний мінімум доходів громадян складає 17 грн. Звідси розраховується розмір фінансових санкцій: 17 грн. х 20=340 грн.

- п. 12, ст. 3: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку. Порядок ведення обліку товарних запасів фізичними особами-підприємцями врегульований Порядком ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1269. Зокрема, відповідно до п. 5 цього Порядку, субєктом господарювання до книги обліку доходів і витрат заноситься сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг). Однак, всупереч даним положенням, ФОП ОСОБА_1 порушив порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації загальною вартістю 548,50 грн., а саме: відсутні первинні документи, на підставі яких можливо здійснювати відповідний облік належним чином. Відповідно до ст. 20 цього ж Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Оскільки в даному випадку загальна вартість необлікованих товарів складає 548,50 грн., то розмір фінансової санкції складає: 548,50 грн. х 2= 1097 грн.

В загальному підсумку, сума фінансових санкцій за вищевказані правопорушення складає 1947 грн. 00 коп.

20.12.2010 на підставі акту перевірки ДПІ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0017182307 на суму 1947,00 грн., яке отримане відповідачем 27.12.2010 наручно, про що свідчить його підпис на корінці рішення. Таким чином, розмір фінансових санкцій, застосований ДПІ, обрахований правильно.

Відповідно до ст. 25 Закону 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій прийняте державною податковою інспекцією у м. Херсоні 20.12.2010, відповідач зобов'язаний їх сплатити до 30.12.2010 року. Однак, всупереч цьому, станом на 08.04.2011 та на момент подачі позову заборгованість зі сплати фінансових санкцій відповідачем не сплачена.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що борг зі сплати фінансових санкцій підлягає стягненню, а позов - задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.183-2 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 1947,00 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) суми фінансових санкцій у розмірі 1947 (одна тисяча дев'ятсот сорок сім) гривень 00 коп. до державного бюджету - код платежу 3021080900, на р/р 31118104700002, Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 8.1.4