Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2011 р. Справа № 2-а-3133/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до приватного підприємства приватна фірма "Торнадо" про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 10585,00 грн.,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні (далі по тексту - позивач або ДПІ) звернулась до суду з позовом про стягнення з приватного підприємства приватна фірма "Торнадо" (далі по тексту - відповідач або ПФ "Торнадо") штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10585,00 грн.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі від 30.05.2011 направлена відповідачеві 02.06.2011 рекомендованим листом з повідомленням. Згідно поштового повідомлення з відміткою про вручення, уповноважена особа ПФ "Торнадо" отримала зазначене поштове відправлення 03.06.2011. Таким чином, про розгляд адміністративної справи відповідач повідомлений належним чином.
Заперечень від відповідача не надходило, десятиденний строк, передбачений ч. 3, ст. 183-2 КАС України для їх надання, сплив. Відповідно до п. 2, ч. 5, ст. 182-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути спір у порядку скороченого провадження за наявними у справі матеріалами.
Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на наступні обставини.
14.12.2010 посадовими особами ДПІ у ПФ "Торнадо" проведено перевірку щодо дотримання ним порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1199/21/03/23/21274374 від 14.12.2010 року (далі по тексту - акт перевірки або акт).
Перевіркою встановлені наступні порушення правил ведення розрахунків за товари (послуги): не зберігання фіскального чеку з реєстратора розрахункових операцій (далі по тексту - РРО) в книзі обліку розрахункових операцій (далі по тексту - КОРО); не щоденне роздрукування фіскальних звітів РРО; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена у денному звіті РРО; неоприбуткування (несвоєчасне оприбуткування) готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій. Відповідно до виявлених порушень до ПФ "Торнадо" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі, передбаченому ст. ст.17, 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі по тексту - Закон № 265/96-ВР), а також ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 № 436/95 (далі по тексту - Указ). Відповідно до розрахунків позивача, сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій складає 10585 грн. 00 коп. та станом на 08.04.2011 відповідачем не сплачена. Позивач просить стягнути суму вказаного боргу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Згідно ст. 15 Закону 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до п. 20.1.28, ст. 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу. До поняття боргу зі сплати грошових зобов'язань, зокрема, включається борг стосовно сплати штрафних санкцій. Таким чином, ДПІ має право звертатись з позовом про стягнення фінансових санкцій до суду.
Для врегулювання правовідносин з приводу здійснення розрахункових операцій застосовується Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995, а також постанова правління Національного банку України "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 15 грудня 2004 року № 637 (далі по тексту - Постанова НБУ).
Так, Законом 265/95-ВР на суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі фізичних осіб-підприємців, покладено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій під час здійснення операцій з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно ст. 2 Закону 265/95-ВР під реєстратором розрахункових операцій розуміють пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).
Виходячи з того, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі, а правові підстави для незастосування РРО, передбачені вищевказаним Законом, у відповідача відсутні, слідує, що він зобов'язаний відповідно до п. 3, ст. 3 Закону 265/95-ВР застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Крім того, відповідно до положень п. 2.6, ст. 2 Постанови НБУ уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.
14.12.2010 року у приміщенні медичного центру за адресою вул. Жовтневої Революції, 37, м. Херсон, що використовується ПФ "Торнадо", посадовими особами ДПІ здійснено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проведена на підставі графіку перевірок, а також направлення на перевірку № 868/237 від 13.12.2010, у якому поставила підпис працівник (касир) відповідача. Таким чином, перевірка здійснена відповідно до передбачених законом підстав.
За наслідками перевірки складено акт № 1199/21/03/23/21274374 від 14.12.2010. Працівник відповідача ознайомлена з актом перевірки, отримала його примірник 14.12.2010 та підписала його із зауваженням, що Z-звіт був втрачений не навмисно, інших зауважень до акту в неї не було.
Згідно із актом перевірки, ПФ "Торнадо" порушило наступні вимоги Закону № 265/95-ВР та Постанови НБУ стосовно порядку проведення розрахункових операцій:
- п. 13, ст. 3: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Зокрема, виявлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, у розмірі 213,00 грн. Розмір фінансової санкції передбачений ст. 22 цього закону і становить п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність. Таким чином, фінансова санкція за дане правопорушення складає: 213,00 грн. (сума виявленої невідповідності) х 5 = 1065,00 грн.
- п.9, ст. 3: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Так, відповідачем не забезпечено своєчасно друкування фіскальних звітних чеків № 1121 та № 1122, а також не збережено фіскальний звітний чек № 1100 в КОРО. Розмір фінансової санкції передбачений п. 4, ст. 17 цього закону і становить двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно до п. 22.5, ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№889-ІV від 22.05.2003 (був чинний на момент вчинення правопорушення), неоподатковуваний мінімум доходів громадян складає 17 грн. Звідси розраховується розмір фінансових санкцій: (17 грн. х 20) х 2 (кількість несвоєчасно роздрукованих фіскальних звітних чеків) = 680 грн. - за несвоєчасне друкування фіскальних звітних чеків; 17 грн. х 20 = 340 грн. - за незбереження в КОРО фіскального звітного чеку.
- п. 2.6, ст. 2 Постанови НБУ, відповідно до якого уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Так, встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів ПФ "Торнадо" у сумі 1700 грн. Розмір фінансової санкції за вказане порушення передбачений ст. 1 Указу і складає п'ятикратний розмір неоприбуткованої суми. Виходячи з цього, сума фінансової санкції становить: 1700 грн. (сума неоприбуткованої готівки) х 5 = 8500 грн.
В загальному підсумку, сума фінансових санкцій за вищевказані правопорушення складає 10585 грн. 00 коп.
15.12.2010 на підставі акту перевірки ДПІ прийняті рішення про застосування фінансових санкцій № 0017062307 на суму 8500,00 грн. - за порушення положень п. 2.6, ст. 2 Постанови НБУ, та №0017052307 на суму 2085,00 грн. - за порушень вимог Закону 265/95-ВР. Таким чином, розмір фінансових санкцій, застосований ДПІ, обрахований правильно.
Відповідно до ст. 25 Закону 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій, а суми штрафних санкцій, які визначенні відповідно до Указу, підлягають сплаті в тридцяти денний термін з дня отримання рішення про застосування штрафних санкцій.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій прийняте Державною податковою інспекцією у м. Херсоні 15.12.2010, а відповідач отримав їх 23.12.2010 року слідує, що відповідач зобов'язаний їх сплатити до 23.01.2011 року. Однак, всупереч цьому, станом на 08.04.2011 та на момент подачі позову заборгованість зі сплати фінансових санкцій відповідачем не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що борг зі сплати фінансових санкцій
підлягає стягненню, а позов - задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.183-2 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Херсоні до приватного підприємства приватна фірма "Торнадо" про стягнення фінансових (штрафних) санкцій на загальну суму 10585,00 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з приватного підприємства приватна фірма "Торнадо" (код ЄДРПОУ 21274374):
- по рішенню про застосування штрафних санкцій від 15.12.2010 року №0017052307 штрафні санкції у сумі 2085 (дві тисячі вісімдесят пять) гривень 00 коп. до державного бюджету - код платежу 3021080900, на р/р 31118104700002, Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010;
- по рішенню про застосування штрафних санкцій від 15.12.2010 року №0017062307 штрафні санкції у сумі 8500 (вісім тисяч пятсот) гривень 00 коп. до державного бюджету - код платежу 3021080900, на р/р 31118104700002, Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 8.1.4