Постанова № 16204379, 16.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2011
Номер справи
3137/11/2170
Номер документу
16204379
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2011 р. Справа № 2-а-3137/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 2560,00 грн.,

встановив:

Державна податкова інспекція у м. Херсоні (далі по тексту - позивач або ДПІ) звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач або ФОП ОСОБА_1) штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2560,00 грн.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі від 30.05.2011 направлена відповідачеві 02.06.2011 рекомендованим листом з повідомленням. Згідно поштового повідомлення з відміткою про вручення, ФОП ОСОБА_1 отримала зазначене поштове відправлення 03.06.2011. Таким чином, про розгляд адміністративної справи відповідач повідомлена належним чином.

Заперечень від відповідача не надходило, десятиденний строк, передбачений ч. 3, ст. 183-2 КАС України для їх надання, сплив. Відповідно до п. 2, ч. 5, ст. 182-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження за наявними у справі матеріалами.

Позивач, обгрунтовуючи свої вимоги, посилається на наступні обставини.

14.12.2010 посадовими особами ДПІ у ФОП ОСОБА_1 проведено перевірку щодо дотримання нею ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1740/21/22/23/1913206669/1211 від 14.12.2010 року (далі по тексту - акт перевірки або акт).

Перевіркою встановлені наступні порушення правил ведення розрахунків за товари (послуги): не зберігання фіскального звітного чеку з реєстратора розрахункових операцій (далі по тексту - РРО) в книзі обліку розрахункових операцій; порушено порядок ведення обліку товарних запасів. Відповідно до виявлених порушень до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі, передбаченому п. 4, ст. 17, ст. ст. 20, 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі по тексту - Закон № 265/96-ВР). Відповідно до розрахунків позивача, сума штрафних (фінансових) санкцій складає 3280 грн. 28 коп. Станом на 08.04.2011 з урахуванням часткового погашення борг відповідача зі сплати штрафних (фінансових) санкцій відповідачем складає 2560 грн. 00 коп. Позивач просить стягнути суму вказаного боргу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Згідно ст. 15 Закону 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до п. 20.1.28, ст. 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу. До поняття боргу зі сплати грошових зобов'язань, зокрема, включається борг стосовно сплати штрафних санкцій. Таким чином, ДПІ має право звертатись з позовом про стягнення фінансових санкій до суду.

Для врегулювання правовідносин з приводу здійснення розрахункових операцій застосовується Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995.

Так, Законом 265/95-ВР на суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі фізичних осіб-підприємців, покладено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій під час здійснення операцій з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно ст. 2 Закону 265/95-ВР під реєстратором розрахункових операцій розуміють пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

Виходячи з того, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі, а правові підстави для незастосування РРО, передбачені вищевказаним Законом, у відповідача відсутні, слідує, що він зобов'язаний відповідно до п. 3, ст. 3 Закону 265/95-ВР застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

14.12.2010 у приміщенні магазину за адресою АДРЕСА_1, належного ФОП ОСОБА_1, посадовими особами ДПІ здійснено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проведена на підставі графіку перевірок, затвердженому наказом № 377 від 23.07.2010, а також направлення на перевірку № 2426/237 від 01.12.2010, у якому поставила підпис представник відповідача. Таким чином, перевірка здійснена відповідно до передбачених законом підстав.

За наслідками перевірки складено акт № 1740/21/22/23/НОМЕР_1 від 14.12.2010. Представник відповідача ознайомлена з актом перевірки, отримала його примірник 14.12.2010 та підписала його без зауважень.

Згідно із актом перевірки, ФОП ОСОБА_1 порушила наступні вимоги Закону № 265/95-ВР стосовно порядку проведення розрахункових операцій:

- п. 9, ст. 3: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (далі по тексту - КОРО). Так, відповідачем не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків РРО в КОРО - відсутній звіт № 574.

- п. 12, ст. 3: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку. Порядок ведення обліку товарних запасів фізичними особами-підприємцями врегульований Порядком ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1269. Зокрема, відповідно до п. 5 цього Порядку, субєктом господарювання до книги обліку доходів і витрат заноситься сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг). Однак, всупереч даним положенням, ФОП ОСОБА_1 порушила порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації загальною вартістю 1470,14 грн., а саме: відсутні первинні документи, на підставі яких можливо здійснювати відповідний облік належним чином.

22.12.2010 на підставі акту перевірки ДПІ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0017292307 на суму 3280,28 грн., яке отримане представником відповідача 27.12.2010 наручно, про що свідчить його підпис на корінці рішення.

Згідно зі п. 4, ст. 17 Закону 265/95-ВР у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання передбачено фінансову санкцію у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно до п. 22.5, ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІV від 22.05.2003 (був чинний на момент вчинення правопорушення), неоподатковуваний мінімум доходів громадян складає 17 грн. Звідси розраховується розмір фінансових санкцій: 17 грн. х 20=340 грн.

Відповідно до ст. 20 цього ж Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Оскільки в даному випадку загальна вартість необлікованих товарів складає 1470,14 грн., то розмір фінансової санкції складає: 1470,14 грн. х 2= 2940,28 грн. Тоді загальна сума фінансових санкцій за вищевказані правопорушення складає 2940,28 грн. + 340 грн. = 3280,28 грн. Таким чином, сума фінансових санкцій за вказані правопорушення розрахована правильно.

Відповідно до ст. 25 Закону 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій прийняте державною податковою інспекцією у м. Херсоні 22.12.2010, відповідач зобов'язана їх сплатити до 01.01.2011 року. Однак, всупереч цьому, станом на 08.04.2011 та на момент подачі позову заборгованість зі сплати фінансових санкцій відповідачем сплачена лише частково і становить 2560 грн. 00 коп..

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що борг зі сплати фінансових санкцій підлягає стягненню, а позов - задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.183-2 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 2560,00 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) суму фінансових санкцій у розмірі 2560 (дві тисячі п'ятсот шістдесят) гривень 00 коп. до державного бюджету - код платежу 3021080900, на р/р 31118104700002, Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 8.1.4