Рішення № 16202459, 14.06.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.06.2011
Номер справи
10/5025/871/11
Номер документу
16202459
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" червня 2011 р.Справа № 10/5025/871/11 за позовом прокурора Дунаєвецького району м. Дунаївці в інтересах держави в особі управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації м. Дунаївці

до товариства з обмеженою відповідальністю "Козацька долина 2006" с. Вихрівка Дунаєвецького району

про стягнення 380800,00грн.

Суддя Виноградова В.В.

Представники сторін:

позивача: ОСОБА_1. - за довіреністю №36 від 15.02.2011р.

відповідача: не з'явився

за участю: Параскевич О.Г. - прокурор відділу прокуратури області

Рішення приймається 14.06.2011р., так як в судовому засіданні оголошувалась перерва.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 380800,00 грн. коштів, що були надані відповідно договору №12 від 05.08.2008р. на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, посилаючись на умови договору, ст.ст. 526,530, 610 ЦК України, ст. 173,193 Господарського кодексу України.

Представники позивача та прокуратури позовні вимоги підтримали, наполягають на їх задоволенні, вказуючи на докази подані в обґрунтування позову. Вважають заперечення відповідача безпідставними, посилаючись на те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.07.2008р. №1010-р кошти виділялися із резервного фонду , порядок використання яких визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. №415 , в якій зокрема зазначено, що кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення. Вказують, що між сторонами виникли договірні зобов'язання щодо коштів наданих відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, тому правовідносини є господарськими.

Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними, просить у позові відмовити. В обґрунтування позиції вказує на те, що згідно платіжного доручення від 10.09.2008р. № 417 на рахунок товариства з обмеженою відповідальністю "Козацька долина 2006" перераховано в сумі 380800,00 грн., однак в призначенні платежу не згадується договір на який посилається відповідач, а лише зазначаються Постанови KM України.

Стверджує, що спірні правовідносини, виникли між ТОВ "Козацька долина 2006" та управлінням агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації з приводу використання бюджетних коштів, виділених з резервного фонду державного бюджету, що свідчить про їх регулювання нормами бюджетного законодавства, як це передбачено Бюджетним кодексом України, що визначає правові засади функціонування бюджетної системи України.

Посилаючись на ст.ст. 3, 15 КАС України , виходячи з суб'єктвного складу сторін договору від 05.08.2008р.№12, характеру правовідносин врегульованих даним договором та законодавчого визначення поняття адміністративного договору , вважає , що зазначений договір є адміністративним договором, який укладений в процесі розподілу бюджетних коштів. Тому робить висновок, що якщо спірна заборгованість виникла у відповідача за адміністративним договором і є бюджетною заборгованістю, то в силу ст. 17 Бюджетного кодексу України належним позивачем у справах про її стягнення може бути лише орган державної податкової служби.

Також вважає необґрунтованим посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. № 415, якою затверджений Порядок використання коштів резервного фонду державного бюджету" в частині умов виділення коштів на поворотній та безповоротній основі, оскільки даний порядок та його положення стосуються лише визначених законодавством державних органів, які вправі приймати рішення про виділення коштів резервного фонду та на стадії прийняття цих рішень, а в процедурі виділення та розподілу спірних коштів управління агропромислового розвитку не приймало рішення про виділення коштів резервного фонду, а лише приймало участь в процедурі їх розподілу.

Відповідачем було подано клопотання від 06.06.2011р. про залучення до справи в якості третьої особи , що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державного казначейства України в Хмельницькій області. Суд відмовляє в задоволенні даного клопотання , оскільки відповідачем в порушення приписів ст. 27 ГПК України не зазначено на яких підставах належить залучити Головне управління Державного казначейства України в Хмельницькій області та яким чином рішення по справі може вплинути на його права та обов'язки щодо однієї із сторін.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету Хмельницькій області виділено кошти для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008 року.

На підставі зазначеного розпорядження, головою Хмельницької обласної державної адміністрації підписано розпорядження №428/2008-р. від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області” , яким виділені з резервного фонду державного бюджету кошти спрямовані районним державним адміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області у червні-липні 2008 року із затвердженням відповідного розподілу коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств.

Відповідно до розпорядження першого заступника голови Дунаєвецької райдержадміністрації від 15.08.2008р. №847/2008-р "Про використання коштів , виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії , що сталася в червні-липні 2008р. на території Дунаєвецького району" розпорядником по використанню коштів , виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств , які зазнали збитків внаслідок стихії визначено управління агропромислового розвитку райдержадмінстрації .

Між управлінням агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації м. Дунаївці та Товариством з обмеженою відповідальністю „Козацька долина 2006”, с. Вихрівка Дунаєвецького району було укладено договір №12 від 05.08.2008р. надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету (надалі - Договір №12).

Відповідно до п. 1.1 договору №12 позивач надає, а відповідач отримує кошти виділені відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року № 1010-р "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталися у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях" .

Згідно п. 3.3 договору №12 отримувач коштів зобов'язаний повернути надані кошти повністю до 01.07.2009р.. Договір №12 підписано та скріплено печатками сторін.

Платіжним дорученням №417 від 10.09.2008р. управлінням агропромислового розвитку Дунаєвецької райдержадміністрації було перераховано Товариству з обмеженою відповідальністю „Козацька долина 2006”, с. Вихрівка Дунаєвецького району кошти в розмірі 380800 грн.

У визначений договорами строк (до 01.07.2009р.), а також на дату розгляду справи в суді, кошти в сумі 380800 грн. ТОВ „Козацька долина 2006”, с. Вихрівка Дунаєвецького району не повернуло, що не спростовуються відповідачем.

Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької райдержадміністрації листом від 09.06.2009р. № 233 повідомило відповідача про повернення до 01.07.2009р. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р. "Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду", договору №12 від 05.08.2008р. 380800 грн. коштів наданих згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р.

В зв'язку із неповерненням відповідачем коштів, прокурором в інтересах держави в особі позивача подано позов до суду про стягнення з відповідача 380800 грн. виділених з резервного фонду державного бюджету на відшкодування наслідків стихійного лиха.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України господарські зобовязання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З положень ст.509 ЦК України та ст.173 ГК України вбачається, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Пунктом 3 ст. 3, ст. 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525,526 Цивільного кодексу України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Невиконання зобовязання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобовязання.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Положеннями п.п. 1, 2 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” передбачено виділення коштів для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії у вказаних областях за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р. затверджено Порядок використання коштів резервного фонду, яким визначено напрями використання коштів резервного фонду державного бюджету та місцевого бюджету і встановлено процедури, повязані з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітування про їх використання. Відповідно п.11 вказаної постанови (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №647 від 27.07.2005р.) кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. В абзаці другому цього пункту визначено, що кошти із резервного фонду бюджету субєктам господарської діяльності недержавної форми власності або субєктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем виконано умови укладеного між сторонами договору про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету №12 від 05.08.2008року щодо перерахування відповідачу коштів у сумі 380800 грн., що підтверджується платіжним дорученням №417 від 10.09.2008р. Натомість відповідачем допущено порушення умов п.3.3. укладеного договору щодо повернення коштів до 01.07.2009р.

Відповідачем доказів на підтвердження добровільного повернення коштів суду не подано.

Твердження відповідача щодо того, що спірні правовідносини не є господарськими, не приймаються судом , враховуючи те, що відповідно до пункту 3 Рекомендацій Вищого господарського суду України від 27 червня 2007р. за №04-5/120 “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам”, господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема за таких умов: а) участь у спорі субєкта господарювання; б) наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; в) відсутність у Законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції, при цьому правовідносини між сторонами виникли на підставі договору, за умовами якого відповідач взяв на себе зобов'язання повернути позивачу у визначений строк кошти надані для господарських потреб - для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників .З врахуванням вищенаведеного безпідставними є твердження відповідача , що позивачем у дані справі повинен виступати орган податкової служби.

З огляду на викладене , враховуючи приписи ст.33 Господарського процесуального кодексу України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами, заявлені правомірно і підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України судові витрати по справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 33, 44, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов Прокурора Дунаєвецького району м. Дунаївці в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації м. Дунаївці до Товариства з обмеженою відповідальністю „Козацька долина 2006”, с. Вихрівка Дунаєвецького району про стягнення 380800 грн. задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Козацька долина 2006”, с. Вихрівка Дунаєвецького району (код 34222324) на користь управління агропромислового розвитку Дунаєвецької районної державної адміністрації м. Дунаївці вул. Шевченка, 50 (код 33522512) 380800,00 грн. (триста вісімдесят тисяч вісімсот грн. 00 коп).

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Козацька долина 2006”, с. Вихрівка Дунаєвецького району (код 34222324) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 державне мито в розмiрi 3808,00грн. (три тисячі вісімсот вісім гривень 00коп.)

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Козацька долина 2006”, с. Вихрівка Дунаєвецького району (код 34222324) в та в доход державного бюджету на р/р 31211264700002, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225, отримувач УДК м. Хмельницький, по коду бюджетної класифікації 22050003 за символом звітності 264 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00грн. (двісті тридцять шість гривень 00коп.).

Видати наказ.

СуддяВ.В. Виноградова

Віддрук 4 прим:1-до справи:2-позивачу;3-відповідачу:4-прокуратурі:

Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.06.2011р.