ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" червня 2011 р.Справа № 12/30/5022-465/2011 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Френдій Н.А. розглянув справу
за позовом Прокурора м. Тернополя в інтересах держави бул. Шевченка, 7, м. Тернопіль, в особі Міністерства охорони здоров'я України, м. Київ, в особі Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського", майдан Волі, 1, м. Тернопіль
до Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль
про визнання права власності на нерухоме майно
За участю представників від:
прокурора: Ковальчук О.Р. - помічник прокурора (посвідчення №36);
позивача: ОСОБА_1. - юрисконсульт ( довіреність від 05.04.2010р.);
відповідача: ОСОБА_2 юрисконсульт (довіреність №1248/01 від 16.03.2011р.)
В судових засіданнях учасникам судового процесу розяснено права і обовязки, передбачені ст.ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Суть справи:
Прокурор м. Тернополя в інтересах держави в особі Міністерства охорони здоров'я України в особі Державного вищого навчального закладу "Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського" звернувся до господарського суду Тернопільської області із позовом до Тернопільської міської ради про визнання за державою в особі Міністерства охорони здоров'я України право державної власності на нерухоме майно, що знаходиться на правах оперативного управління Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського", а саме будівлі: навчального корпусу №1, за адресою: майдан Волі, 1; навчального корпусу №2, за адресою: вул. Руська, 12; навчального корпусу №3, за адресою: вул. Руська, 36; навчального корпусу №5, за адресою: вул. Словацького, 2; навчального корпусу №6, за адресою: вул. Чехова, 3; навчального корпусу №7, за адресою: вул. Коцюбинського, 3; навчального корпусу №8, за адресою: вул. Глибока, 19а; навчального корпусу №9, за адресою: вул. Чехова, 5; навчального корпусу №10, за адресою: вул. Чехова, 7; гуртожитку №1, за адресою: вул. Живова, 3; гуртожитку №2, за адресою: вул. Живова, 5; гуртожитку №3, за адресою: вул. Коцюбинського, 18а; гуртожитку №4, за адресою: вул. Клінічна, 2 (із врахуванням заяви № 90-4065вих-11 від 20.04.2011р. про уточнення позовних вимог).
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що проведеною прокуратурою м. Тернополя перевіркою встановлено, що вищевказані будівлі знаходяться на балансі Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського", проте документи про прийняття їх в експлуатацію відсутні оскільки будівництво проводилось більше 50 років тому, однак на них ведуться інвентарні картки для обліку основних засобів та інвентарні справи; Університет за власний рахунок утримує зазначені будівлі та самостійно здійснює їх обслуговування, крім того на всі будівлі виготовлено державні акти на право постійного користування земельною ділянкою; оскільки відповідно до п. 6.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.05.2002р. оформлення права власності на обєкти нерухомого майна проводиться органами місцевого самоврядування з видачею свідоцтва про право власності за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки та за наявності документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом обєкта проектної документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, 02.11.2010р. ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського»звернувся до Тернопільської міської ради з метою оформлення права власності за державою Україна в особі Міністерства охорони здоровя України на вище зазначені будівлі, що перебувають в оперативному управлінні Університету, проте 03.12.2010р. листом № 4503 Тернопільська міська рада відмовила Університету в оформленні права власності, при цьому посилаючись на "Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" у зв'язку із відсутністю всіх необхідних документів.
Відповідач у відзиві на позов (вх. №11247 від 12.04.2011р.) посилається на те, що листом №4503 від 03.12.2010р. Тернопільська міська рада не відмовляла у проведенні державної реєстрації прав на об'єкти нерухомого майна, а саме будівлі: навчального корпусу №1, за адресою: майдан Волі, 1; навчального корпусу №2, за адресою: вул. Руська, 12; навчального корпусу №3, за адресою: вул. Руська, 36; навчального корпусу №5, за адресою: вул. Словацького, 2; навчального корпусу №6, за адресою: вул. Чехова, 3; навчального корпусу №7, за адресою: вул. Коцюбинського, 3; навчального корпусу №8, за адресою: вул. Глибока, 19а; навчального корпусу №9, за адресою: вул. Чехова, 5; навчального корпусу №10, за адресою: вул. Чехова, 7; гуртожитку №1, за адресою: вул. Живова, 3; гуртожитку №2, за адресою: вул. Живова, 5; гуртожитку №3, за адресою: вул. Коцюбинського, 18а; гуртожитку №4, за адресою: вул. Клінічна, 2, а лише повідомила про необхідність надання передбачених законом документів, оскільки Університет не надав жодного документу, підтвердженням чого також є лист ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського»від 02.11.2010р. в якому викладено прохання оформити право власності та перелік об'єктів нерухомого майна і будь-яких документів не представлено, тому процедура реєстрації не була проведена, крім того, відповідач зазначив, що статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а в даному випадку Тернопільська міська рада лише вказує на дотримання передбаченої законом процедури реєстрації, відтак вважає, що підстав для пред'явлення позову у позивача немає. Крім того відповідач у доповненні від 21.04.2011р. до відзиву від 12.04.2011р., зазначив, що оскільки будівлі передані Університету на баланс, враховуючи підстави виникнення майнових прав та обов'язків передбачених статтею 144 ГК України, також статтю 329 ЦК України, якою встановлено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та роз'яснення Вищого арбітражного суду України №02-5/225 від 02.04.1994р., згідно п. 7 якого знаходження майна на балансі підприємства (організації), ще не є безспірною ознакою його права власності, відтак Тернопільська міська рада вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
В судовому засіданні 21.04.2011р. повноважний представник позивача зазначив, що при зверненні до Тернопільської міської ради з листом щодо оформлення права власності на спірні об'єкти, позивачем було подано усі існуючи документи, однак міська рада відмовила в оформленні права власності, у зв'язку із відсутністю належних документів.
За клопотанням позивач ухвалою господарського суду Тернопільської області від 17.05.2011р. продовжено строк розгляду справи №12/30/5022-465/2011.
В судовому засіданні 07.06.2011р. в порядку ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 14год.30хв. 14.06.2011р.
Позивач супровідним листом №19/1793 від 09.06.2011р. надав суду копрії інвентаризаційних справ на навчальні корпуса, що перебувають в оперативному управлінні ДВНЗ "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення учасників судового засідання, господарським судом встановлено наступне:
У відповідності до норм ст. 16 Цивільного кодексу України та п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права (даний спосіб захисту застосовується у випадку спору між субєктами цивільного права з приводу наявності чи відсутності правовідносин між ними, і відповідно наявності чи відсутності цивільного права та цивільного обовязку, водночас може стосуватися не тільки наявності спору, а й невизначеного правового стану).
Статтею 316 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів і вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України). Тобто, законодавець закріплює презумпцію правомірності набуття права власності на певне майно. Право власності може виникати при наявності певних юридичних фактів.
Згідно зі ст. ст. 2, 318 Цивільного кодексу України держава визнана одним із суб'єктів права власності в Україні.
У відповідності до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Згідно зі ст. 116 Конституції України до функцій Кабінету Міністрів України, зокрема, віднесено управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Декретом Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності", який втратив чинність з 20.06.2007, було покладено на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади здійснення функцій щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності.
Правові основи управління об'єктами державної власності визначені в Законі України "Про управління об'єктами державної власності".
У відповідності до ст. 1 вказаного Закону управління об'єктами державної власності - це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Стаття 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" визначає, що суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.
Стаття 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" до компетенції уповноважених органів управління (міністерств) відносить, зокрема, прийняття рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію підприємств, установ і організацій, заснованих на загальнодержавній власності; затвердження статутів підприємств; здійснення контролю за ефективністю використання і збереження закріпленого за підприємствами державного майна.
Згідно зі ст. ст. 10, 11 Закону України "Про освіту" до державних органів управління освітою належить Міністерство освіти України.
У відповідності до п.п. 38 п. 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України 1757 від 19.12.2006р., Міністерство освіти і науки відповідно до покладених на нього завдань здійснює відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Ст. 73 Господарського кодексу України визначено, що державне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції. Майно державного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
У відповідності до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Суд, на підставі ст. 43 ГПК України давши оцінку поданим прокурором та сторонами доказам та наведеним доводам, на підтвердження заявлених вимог та заперечень прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому суд виходив з наступного.
У відповідності до ст. 19 Конституції України та ст. ст. 24, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особі зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, приймають рішення у межах наданих їм повноважень.
Пунктом 2 статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Як визначено ст.ст. 10, 25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування", виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
02 листопада 2010 року Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського, звернувся до міського голови м. Тернополя з листом № 04/3111 про оформлення права державної власності на навчальний корпус №1, за адресою: майдан Волі, 1; навчальний корпусу №2, за адресою: вул. Руська, 12; навчального корпусу №3, за адресою: вул. Руська, 36; навчального корпусу №5, за адресою: вул. Словацького, 2; навчального корпусу №6, за адресою: вул. Чехова, 3; навчального корпусу №7, за адресою: вул. Коцюбинського, 3; навчального корпусу №8, за адресою: вул. Глибока, 19а; навчального корпусу №9, за адресою: вул. Чехова, 5; навчального корпусу №10, за адресою: вул. Чехова, 7; гуртожитку №1, за адресою: вул. Живова, 3; гуртожитку №2, за адресою: вул. Живова, 5; гуртожитку №3, за адресою: вул. Коцюбинського, 18а; гуртожитку №4, за адресою: вул. Клінічна, 2.
Листом № 4503 від 03 грудня 2010 року Управління квартирного обліку та нерухомого майна Тернопільської міської ради повідомило, що відповідно до п. 8.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності міською радою проводиться при предявленні акта на право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності документу, що відповідно до вимог чинного законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом обєкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно до ч. 2 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх субєктів права власності. Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В червні 1957 року рішенням обласної ради депутатів трудящих для розміщення інституту було виділено 3 приміщення на площі Театральній, 2; на площі Свободи, 6 та по вул. Леніна, 12.
В кінці серпня 1957 року прийнято в експлуатацію студентський гуртожиток по вул. Чехова, 3.
Рішенням виконкому Тернопільської міської Ради депутатів трудящих від 17 квітня 1958 року передано на баланс приміщення розташовані на Театральній площі №2, по вул. Леніна №12 та по вул. Чехова.
В 1962 році згідно приймання будинку (споруди) прийнято в експлуатацію гуртожиток для студентів по вул. Клінічній.
Виконкомом Тернопільської міської ради затверджено акт Державної приймальної комісії від 17 листопада 1971 року про прийняття в експлуатацію корпусу лікувальної фізкультури Тернопільського державного медичного інституту по вул. Коцюбинського, м. Тернопіль.
Рішенням виконкому Тернопільської міської Ради депутатів трудящих від 15 липня 1976 року затверджено акт Державної приймальної комісії від 29 червня 1976 року про прийняття в експлуатацію новозбудованого гуртожитку медичного інституту по вул. Живова, 4, м. Тернопіль, Тернопільського облуправління капітального будівництва.
Рішенням виконкому Тернопільської міської Ради народних депутатів від 06 липня 1978 року затверджено акт Державної приймальної комісії від 30 червня 1978 року про прийняття в експлуатацію новозбудованого гуртожитку медінституту по вул. Живова, 4 в м. Тернополі Тернопільського облуправління капітального будівництва.
28 листопада 2001 року виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв рішення №1463 "Про оформлення права власності на квартири, приміщення, будівлі та споруди", яким вирішив оформити право державної власності в особі Верховної Ради України на будівлю за адресою вул. Руська, 36, яка перебуває в оперативному управління Тернопільської державної медичної академії ім. І.Я. Горбачевського.
Згідно додатку № 1 до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради народних депутатів №643 від 12 грудня 1991 року "Про перейменування вулиць міста і присвоєння номерів будинків", зокрема, перейменовано: площу Свободи на майдан Волі; вулицю Леніна, 42 на вулицю Руська, 36; площу Театральну, 2 на вулицю Ю. Словацького, 2.
Розпорядження начальника Управління містобудівного та архітектурного комплексу №195 від 24 листопада 2010 року "Про розгляд звернення Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського щодо присвоєння адресного номера" присвоєно навчальному корпусу №7 Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського загальною площею 2132,3 м2 , за адресою вул. М. Коцюбинського, адресний номер вул. М. Коцюбинського, 3.
ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського»(далі - Університет) є юридичною особою, яка включена до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 02010830, форма власності - державна, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 840167 та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серія АД № 682754.
Заперечення відповідача про відсутність права власності в Університету на спірні обєкти нерухомості, оскільки перебування на балансі не є безспірною ознакою права власності, спростовуються наступним.
Перелік підстав виникнення речових прав є вичерпним, на що вказує ст. 395 ЦК України. Державні установи, як юридичні особи публічного права, не можуть набувати майно за безоплатним правочином у власність. Виходячи з аналізу правових норм державні вищі навчальні заклади, створені у формі установ, набувають майно за безоплатним правочином на праві оперативного управління чи господарського відання.
Окрім того, дослідивши подані прокуратурою документи, судом встановлено, що передання спірних обєктів нерухомості відбувалося у 1957, 1958, 1962, 1971, 1978 роках, коли єдиною формою власності була соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) власності.
Відповідно до ст. ст. 4-6 Конституції (Основного Закону) УРСР від 11.06.1937, ст. ст. 10, 11 Конституції (Основного Закону) УРСР від 20.04.1978 соціалістична власність в УРСР мала форму державної або форму кооперативно-колгоспної власності. Тобто, згідно з нормами Конституції (Основного Закону) УРСР від 11.06.1937, Конституції (Основного Закону) УРСР від 20.04.1978, ст. 90 Цивільного кодексу УРСР (в редакції 1963) спірне нерухоме майно відносилося до об'єктів права державної власності. З проголошенням незалежності України його правовий статус не змінився, що, зокрема, підтверджується постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", згідно з якою майно державних підприємств відноситься до об'єктів права загальнодержавної власності.
Доказів того, що на час розгляду спору спірні обєкти вибули з державної власності, суду не надано.
Частиною 3 ст. 73 Господарського кодексу України передбачено, що майно державного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Згідно зі ст. 139 Господарського кодексу України майном у цьому Кодексі визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб'єктів. Залежно від економічної форми, якої набуває майно у процесі здійснення господарської діяльності, майнові цінності належать до основних фондів, оборотних засобів, коштів, товарів. Основними фондами виробничого і невиробничого призначення є будинки, споруди, машини та устаткування, обладнання, інструмент, виробничий інвентар і приладдя, господарський інвентар та інше майно тривалого використання, що віднесено законодавством до основних фондів.
Земельні ділянки в межах, визначених відповідними документами, належать Університетові на праві постійного користування відповідно до Земельного Кодексу України і вилученню не підлягають.
Відповідно до листа Управління держкомзему у місті Тернополі №493/10/02 від 05.05.2011р. ДВНЗ Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського" користується: земельною ділянкою площею 0,8686га за адресою м. Тернопіль вул. Живова, 3,5 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстрований за №031066100034 від 31.12.2010р.); земельною ділянкою площею 0,4846га за адресою м. Тернопіль вул. Чехова, 3,5,7 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстрований за №031066100021 від 06.07.2010р.); земельною ділянкою площею 0,1305га за адресою м. Тернопіль вул. Ю. Словацького, 2 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстрований за №031066100019 від 06.07.2010р.); земельною ділянкою площею 0,3910га за адресою м. Тернопіль вул. Руська, 12 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстрований за №031066100018 від 06.07.2010р.); земельною ділянкою площею 0,4879га за адресою м. Тернопіль вул. Майдан волі, 1 (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстрований за №031066100022 від 06.07.2010р.); земельною ділянкою площею 0,1250га за адресою м. Тернопіль вул. Пирогова, 16а (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстрований за №031066100020 від 06.07.2010р.); земельною ділянкою площею 0,6295га за адресою м. Тернопіль вул. Коцюбинського, 18а на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради від 24.02.2011р. №6/6/107; земельною ділянкою площею 0,1611га за адресою м. Тернопіль вул. Руська, 36 на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради від 24.02.2011р. №6/6/106; земельною ділянкою площею 0,7093га за адресою м. Тернопіль вул. Глибока, 19а на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради від 08.04.2011р. №6/7/114.
12 лютого 1996 року Тернопільському медичному інституту ім. академіка І.Я. Горбачевського, відповідно до рішення ухвали 9 сесії міської Ради народних депутатів від 14 листопада 1995 року, видано Державні акти на право постійного користування землею по вул. Руська, 36, Живова, 3, 5, для навчального корпусу та будівництва гуртожитків, Акти зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №114 та №118.
24 липня 1996 року Тернопільському медичному інституту ім. академіка І.Я. Горбачевського, м. Тернопіль, вул. Коцюбинського, 18-А, видано державний акт на право постійного користування землею із цільовим призначенням розміщення гуртожитків №№4,5, спорткомплексу, відповідно до рішення ухвали ХІ сесії міської Ради народних депутаів від 29 травня 1996 року, Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №151.
Державними актами на право постійного користування землею Серій ЯЯ №297278, №297276 та №297277, виданими 06 липня 2010 року Державному вищому навчальному закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського" на підставі Рішення сесії Тернопільської міської ради від 22.12.2009р. №5/31/90 надано у постійне користування для обслуговування навчального корпусу №1 та поліграфічного цеху, навчальних корпусів №№ 6,9,10 та №5, земельні ділянки розташовані у м. Тернополі за адресами: Майдан Волі, 1, вул. Чехова, 3, 5, 7 та вул. Ю. Словацького, 2, Акти зареєстровані в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 031066100022, № 031066100021 та № 031066100019.
Державний архів Тернопільської області Тернопільської обласної державної адміністрації у листі №78/05-13 від 04.05.2011р. зазначив, що в документах архівних фондів Тернопільський обласний відділ у справах будівництва і архітектури та Тернопільське обласне управління капітального будівництва в Актах державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів за 1961-1975 р. немає актів держприймальної комісії про прийняття в експлуатацію будівель медичного університету, а саме: навчального корпусу № 1, за адресою Майдан Волі, 1; навчального корпусу № 2, за адресою вул. Руська, 12; навчального корпусу № 3, за адресою вул. Руська, 36; навчального корпусу № 4, за адресою вул. Словацького, 2; навчального корпусу № 5, за адресою вул. Чехова, З; навчального корпусу № 6, за адресою вул. Коцюбинського, З; навчального корпусу № 8, за адресою вул.. Глибока, 19-а; навчального корпусу № 9, за адресою вул. Чехова, 5; навчального корпусу № 10, за адресою вул. Чехова, 7; гуртожитку № 2, за адресою вул. Живова, 5; гуртожитку № 3 за адресою вул. Коцюбинського, 18-а.
Як слідує з матеріалів справи на будівлі навчального корпусу №1, загальною площею 5525,9м2, за адресою: майдан Волі, 1; навчального корпусу №2, загальною площею 3318,3м2, за адресою: вул. Руська, 12; навчального корпусу №3, загальною площею 1882,2м2, за адресою: вул. Руська, 36; навчального корпусу №5, загальною площею 2379,6м2, за адресою: вул. Словацького, 2; навчального корпусу №6, загальною площею 3217,1м2, за адресою: вул. Чехова, 3; навчального корпусу №7, загальною площею 2132,3м2, за адресою: вул. Коцюбинського, 3; навчального корпусу №8, загальною площею 2493,69м2, за адресою: вул. Глибока, 19а; навчального корпусу №9, загальною площею 50,1м2, за адресою: вул. Чехова, 5; навчального корпусу №10, загальною площею 1634,3м2, за адресою: вул. Чехова, 7; гуртожитку №1, загальною площею 6877,4м2, за адресою: вул. Живова, 3; гуртожитку №2, загальною площею 6925,4м2, за адресою: вул. Живова, 5; гуртожитку №3, загальною площею 3461,2м2, за адресою: вул. Коцюбинського, 18а; гуртожитку №4, загальною площею 2225,6м2, за адресою: вул. Клінічна, 2, виготовлено інвентаризаційні справи.
30 січня 1997 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 92 про створення Тернопільської державної медичної академії імені І.Я. Горбачевського на базі Тернопільського державного медичного інституту імені І.Я. Горбачевського, що ліквідувався.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 року №831-р Тернопільську державну медичну академію імені І.Я. Горбачевського реорганізовано у Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського.
Міністерство охорони здоров'я України згідно наказу № 634 від 23 листопада 2005 року змінило найменування "Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського" на "Державний вищий навчальний заклад "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського".
Згідно Статуту Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського", останній є юридичною особою, має відокремлене майно, може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і мати обов'язки та підпорядкований Міністерству охорони здоров'я України.
Враховуючи, що спірні обєкти нерухомості перебувають на балансі позивача та з його оперативного управління не вибували, утримуються за рахунок коштів державної установи та використовуються в основній діяльності державної установи, університет за власний рахунок утримує зазначене майно, здійснює його поточний ремонт та обслуговування, земельні ділянки для обслуговування приміщень надані останньому на праві постійного користування, суд вважає, що з моменту передачі майна і на даний час дані обєкти перебувають у державній власності.
Розміщення спірних обєктів, на які позивач просить визнати право власності, не порушує прав інших осіб. Земельна ділянка, на якій розташовані обєкти нерухомості, надана в постійне користування Університету для обслуговування навчальних корпусів.
Від часу передачі обєктів та на даний час вимог про звільнення цієї земельної ділянки до Університету не висувалося. Претензій на спірне майно іншими особами не заявлено.
Статтею 170 Цивільного кодексу України встановлено, що держава набуває і здійснює цивільні права та обовязки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами.
Приписами статті 3 Закону України "Про управління обєктами державної власності" встановлено, що обєктами управління державної власності є, зокрема, майно, що передане державним комерційним підприємствам, установам та організаціям. Статтею 4 Закону встановлено, що суб`єктами управління обєктами державної власності є, зокрема, міністерства та інші органи виконавчої влади.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" від 05.11.91 № 311 затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), та встановлено, що державне майно України, яке не належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю. Майно державних навчальних закладів, яке знаходиться в їх оперативному управлінні, до цього переліку не включено.
Згідно із ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч. 3 ст. 137 Господарського кодексу України право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
Згідно Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року за №7/5, прийнятого на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 18.02.1998 року № 192 "Про заходи щодо створення системи реєстрації прав на нерухоме майно" та від 16.05.2002 року № 661 "Про заходи щодо створення системи реєстрації прав власності на нерухоме майно" державну реєстрація права власності на нерухоме майно здійснюється на підставі правовстановлюючих документів.
Відповідно до п. 10 Додатку № 1 до Тимчасового положення, до переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на обєкти нерухомого майна відносяться рішення судів про визнання права власності на обєкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на обєкти нерухомого майна.
Тому, зважаючи на встановлені судом обставини, слід вважати, що не оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на спірне нерухоме майно порушує право позивача на здійснення державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, а саме будівлі: навчального корпусу №1, за адресою: майдан Волі, 1; навчального корпусу №2, за адресою: вул. Руська, 12; навчального корпусу №3, за адресою: вул. Руська, 36; навчального корпусу №5, за адресою: вул. Словацького, 2; навчального корпусу №6, за адресою: вул. Чехова, 3; навчального корпусу №7, за адресою: вул. Коцюбинського, 3; навчального корпусу №8, за адресою: вул. Глибока, 19а; навчального корпусу №9, за адресою: вул. Чехова, 5; навчального корпусу №10, за адресою: вул. Чехова, 7; гуртожитку №1, за адресою: вул. Живова, 3; гуртожитку №2, за адресою: вул. Живова, 5; гуртожитку №3, за адресою: вул. Коцюбинського, 18а; гуртожитку №4, за адресою: вул. Клінічна, 2., а відтак і реалізації такого права.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення.
Оскільки спір виник з причини відсутності у позивача правовстановлюючих документів (при зверненні з заявою про оформлення права державної власності) судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 35, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати право власності за державою в особі Міністерства охорони здоров'я України право державної власності на нерухоме майно, що знаходиться на правах оперативного управління Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського", а саме будівлі: навчального корпусу №1, загальною площею 5525,9м2, за адресою: майдан Волі, 1; навчального корпусу №2, загальною площею 3318,3м2, за адресою: вул. Руська, 12; навчального корпусу №3, загальною площею 1882,2м2, за адресою: вул. Руська, 36; навчального корпусу №5, загальною площею 2379,6м2, за адресою: вул. Словацького, 2; навчального корпусу №6, загальною площею 3217,1м2, за адресою: вул. Чехова, 3; навчального корпусу №7, загальною площею 2132,3м2, за адресою: вул. Коцюбинського, 3; навчального корпусу №8, загальною площею 2493,69м2, за адресою: вул. Глибока, 19а; навчального корпусу №9, загальною площею 50,1м2, за адресою: вул. Чехова, 5; навчального корпусу №10, загальною площею 1634,3м2, за адресою: вул. Чехова, 7; гуртожитку №1, загальною площею 6877,4м2, за адресою: вул. Живова, 3; гуртожитку №2, загальною площею 6925,4м2, за адресою: вул. Живова, 5; гуртожитку №3, загальною площею 3461,2м2, за адресою: вул. Коцюбинського, 18а; гуртожитку №4, загальною площею 2225,6м2, за адресою: вул. Клінічна, 2.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 15 червня 2011р. через місцевий господарський суд.
СуддяН.А. Френдій