Постанова № 16180448, 06.06.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2011
Номер справи
2а-1670/4262/11
Номер документу
16180448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4262/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кукоби О.О.,

при секретарі Стемковській О.О.,

за участю:

представника позивача - Рудь Л.В.,

представника відповідача - Волторніста С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта"23 травня 2011 року звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання протиправним та скасування рішення № 735/10/15-039 від 05.05.2011 року про відмову у прийнятті податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин, зобовязання приймати податкові розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що 29.04.2011 року Договором № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" до Лохвицької МДПІ подано податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин з додатками за перший квартал 2011 року. Проте, листом № 735/10/15-039 від 05.05.2011 року податкова інспекція повідомила ПАТ "Укрнафта", що зазначений розрахунок не визнано податковою декларацією, оскільки форма податкового розрахунку передбачає відображення у розділах 2 та 4 відомостей про платника, зокрема, його назву та код за ЄДРПОУ, суб'єктами якого є юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, що знаходяться на території України та проводять свою діяльність на підставі її законодавства. Вказане рішення позивач вважає необґрунтованим та протиправним, у звязку з чим оскаржив його до суду.

Від уповноваженого представника позивача на адресу суду 27 травня 2011 року надійшла заява про зміну позовних вимог, у якій позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області № 735/10/15-039 від 05.05.2011 року про відмову Договору № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" у прийнятті податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року; визнати неправомірними дії Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області щодо відмови Договору № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" у прийнятті податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року.

Представник позивача в судовому засіданні змінені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.

У письмових запереченнях на позов відповідач зазначив, що платниками за користування надрами є виключно юридичні та фізичні особи, які у встановленому законодавством порядку отримали спеціальні дозволи на користування надрами, і лише на таких осіб розповсюджується обов'язок щодо подачі податкової звітності до органів державної податкової служби. Вказав, що Договір № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" згідно положень розділу ХІ Податкового кодексу України не може бути платником плати за користування надрами, а тому податкові розрахунки, подані таким субєктом господарювання, з огляду на положення ст. 46 Податкового кодексу України не можуть вважатися податковими деклараціями (розрахунками).

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що 14.09.1995 року між Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Укрнафта") в особі відокремленого структурного підрозділу (філії) - Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" (США) укладено договір № 410/95 про спільну діяльність (а.с. 9-22).

Відповідно до п. 1.2 даного договору його предметом є здійснення спільної господарської діяльності першочергово з дослідно-промислової експлуатації Рудовсько-Червонозаводського газоконденсатного родовища; створення необхідних виробничих потужностей для наступної промислової експлуатації родовища.

Пунктом 11.1 зазначеного договору визначено, що ведення загальних справ щодо виконання умов Договору, організації та керівництва роботами, представництво перед третіми особами доручається Підприємству, що наділяється відповідними повноваженнями від імені Учасників. Оперативне керівництво діяльністю Договору здійснюють установчі органи управління Підприємства. При цьому, відповідно до умов договору Підприємство - це ВАТ "Укрнафта".

Договір № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" (далі - Договір № 410/95) 18.12.1997 року взято на облік платника податків в ДПІ у м. Полтаві та присвоєно реєстраційний (обліковий) номер платника податків 403739512 (а.с. 38).

В подальшому, 23.07.2007 року ДПІ у м. Полтаві було видано нову довідку форми № 4-ОПП про взяття на облік платника податків Договору № 410/95 (а.с. 39).

29 квітня 2011 року Договором № 410/95 до Лохвицької МДПІ подано податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року (а.с. 40).

Листом № 735/10/15-039 від 05.05.2011 року податкова інспекція повідомила позивача, що документ, складений за формою податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року, не вважається податковою декларацією (розрахунком) і отримав статус "не визнано як податкова декларація" (а.с. 48-49).

Позивач таке рішення субєкта владних повноважень вважає необґрунтованим та протиправним, у звязку з чим оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку рішенню діям Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області, що виразилися у прийнятті рішення № 735/10/15-039 від 05.05.2011 року про відмову Договору № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" у прийнятті податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року, суд зазначає наступне.

У відповідності до п. п. 263.11.1 п. 263.11 ст. 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Згідно з п. 263.11.3 п. 263.11 ст. 263 Податкового кодексу України податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта.

Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Порядок складення податкової декларації (розрахунку) визначено статтею 48 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п. 48.1 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Пунктом 46.5 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що форма податкової декларації встановлюється центральним органом державної податкової служби за погодженням з Міністерством фінансів України.

Форму Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин затверджено наказом ДПА України № 1013 від 24.12.2010 року, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 січня 2011 року за № 83/18821.

Згідно з п. 48.3 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

При цьому, у відповідності до п. 48.4 вказаної статті в окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Пунктом 48.7 ст. 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.

Судом встановлено, що як на підставу відмови Договору № 410/95 у прийнятті податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року Лохвицька МДПІ посилається на той факт, що у поданому розрахунку позивачем не заповнено розділи 2 та 4, а саме: платником податків не вказано повне найменування та код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України.

Надаючи правову оцінку зазначеним доводам відповідача, суд зазначає наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 1130 Цивільного кодексу України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить закону.

Згідно з п. 2 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою КМУ від 22.01.1996 року № 118, суб'єктами Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України є юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, що знаходяться на території України та провадять свою діяльність на підставі її законодавства.

Договір № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" не є юридичною особою чи її відокремленим структурним підрозділом, а тому не може бути субєктом Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Разом з тим, п. 64.6 ст. 64 Податкового кодексу України визначено, що на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати угоди про розподіл продукції та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на яких поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені цим Кодексом.

Взяття на облік договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції здійснює платник податків - учасник, визначений відповідальним за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.

Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік такого учасника як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.

Договір № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation" взятий на облік платників податків ДПІ у м. Полтаві та йому присвоєно реєстраційний (обліковий) номер платника податків 403739512, який є його податковим номером.

При цьому, відповідно до п. 2 Положення про порядок державної реєстрації договорів (контрактів) про спільну інвестиційну діяльність за участю іноземного інвестора, затвердженого постановою КМУ від 30.01.1997 року № 112, державній реєстрації підлягають договори (контракти) про виробничу кооперацію, спільне виробництво та інші види спільної інвестиційної діяльності, не пов'язаної із створенням юридичної особи, укладені відповідно до законодавства суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності України за участю іноземного інвестора.

Взяття на облік договорів (контрактів) про виробничу кооперацію, спільне виробництво та інші види спільної інвестиційної діяльності за участю іноземного інвестора здійснюється після державної реєстрації договору (контракту) Міністерством економіки Автономної Республіки Крим, обласним, Київським або Севастопольським міським управлінням зовнішніх економічних звязків.

Судом встановлено, що Договір № 410/95 зареєстровано в Управлінні зовнішніх економічних звязків Полтавської області 04.04.1997 року, реєстраційний номер 1353-001к, що підтверджується карткою державної реєстрації.

Таким чином, позивачем виконано всі вимоги щодо взяття на облік платника податків - Договору № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Carpatsky Petroleum Corporation".

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що реєстраційний (обліковий) номер платника податків - Договору № 410/95 "403739512" є його податковим номером.

А відтак, оскільки п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація повинна містити код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер та беручи до уваги те, що Договір № 410/95 не є юридичною особою, у звязку з чим у даного платника податків відсутній код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, суд дійшов висновку, що посилання відповідача на невірність заповнення відповідної графи податкового розрахунку є необґрунтованим та протиправним.

Крім того, необґрунтованими є й доводи податкової інспекції про те, що платником податків невірно вказано назву підприємства, оскільки відповідно до довідки про взяття на облік платника податків найменуванням субєкта господарювання є "Договір № 410/95 про спільну інвестиційну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Карпатські Петролеум Корпорейшн". Таке ж саме найменування платника зазначено у податковому розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, що поданий до Лохвицької МДПІ.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, обовязок щодо доказування правомірності рішення № 735/10/15-039 від 05.05.2011 року законодавцем покладено саме на Лохвицьку МДПІ як субєкта владних повноважень.

Однак, відповідачем не надано доказів в обґрунтування правомірності дій щодо прийняття оскаржуваного рішення. Разом з тим, позивачем в повному обсязі доведено неправомірність дій Лохвицької МДПІ та протиправність спірного рішення.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 69-71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області № 735/10/15-039 від 05.05.2011 року про відмову у прийнятті податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року Договору № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Карпатські Петролеум Корпорейшн".

Визнати неправомірними дії Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області щодо відмови у прийнятті податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за перший квартал 2011 року Договору № 410/95 про спільну діяльність між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Карпатські Петролеум Корпорейшн".

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 14 червня 2011 року.

СуддяО.О. Кукоба