Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-6069/10/8/0170
18.04.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЄланської О.Е.,
суддів Горошко Н.П. , Санакоєвої М.А. секретар судового засіданняПлисенко Ф.Ю.
за участю сторін:
представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив;
представник відповідача - Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим - ОСОБА_2, довіреність № 94/10 від 16.04.10 року;
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 28.07.10 року у справі № 2а-6069/10/8/0170
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" (вул. Научна, 5, кв.23, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (вул. Мате Залки 1/9, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)
про скасування акту.
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 28.07.2010 року у справі № 2а-6069/10/8/0170 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим про скасування акту, було задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим від 16.04.2010 року про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" платником податку на додану вартість, яке оформлено актом № 312/15-2 від 16.04.2010 року. Стягнено з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" судовий збір в розмірі 3,40 грн.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.07.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.
У судове засідання 18.04.2011 року представник позивача не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб"зареєстровано у якості юридичної особи 28.07.05 рокувиконавчим комітетом Сімферопольської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №435257, код ЄДРПОУ 33656522 (а.с.25) та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осі-підприємців серії АА № 011827 від 11.08.09 р. (а.с.27) за адресою: м. Сімферополь, с. Аграрне, вул. Научна, 5, кв.23.
Під час судового розгляду справи у суді першої інстанції 23.06.10 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис про заміну свідоцтва про державну реєстрацію у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи та видане нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №632120 із зазначенням місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" за адресою: Красногвардійській район, смт. Красногвардійське, вул.Елеваторна, 15А, що підтверджується копією цього свідоцтва та копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осі-підприємців серії АА №234305 від 29.06.10 року (а.с.26, 28).
Зміна місцезнаходження позивача також підтверджується відомостями із ЄДР щодо юридичної особи ТОВ «Токмак-Хліб»(а.с.51).
ТОВ «Токмак-Хліб»було взято на облік платника податків у ДПІ в м. Сімферополі 01.08.05 року за № 1584, що підтверджується відповідною довідкою № 06.12.06 року №4714/29-0, де зазначено місцезнаходження юридичної особи: м. Сімферополь, с. Аграрне, вул. Научна, 5, кв.23 (а.с.46).
05.07.10 року ТОВ «Токмак-Хліб»отримало нову довідку про взяття на облік платника податків № 2017/29-0, у якій у графі «місцезнаходження»було зазначено: Красногвардійській район, смт. Красногвардійське, вул. Елеваторна, 15А (а.с.47).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" з 16.08.05 року є платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №00886454 від 16.08.05 року виданим ДПІ в м.Сімферополі (а.с.48), де у графі «адреса платника»зазначено: м. Сімферополь, с. Аграрне, вул. Научна, 5, кв.23 (а.с.48).
16.04.10 року Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, яке оформлено актом 312/15-2 (а.с.52-53), відповідно до якого анулювала реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Токмак-Хліб»відповідно до пп. " ґ " п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", за порушення Закону України від 15.05.03. №755 ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»(із змінами та доповненнями), п. 5,14,16 Положення про Реєстр платників податку на додану вартість (із змінами та доповненнями), затвердженого наказом ДПА України №79 від 01.03.00 року, Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПА України №80 від 19.02.1998 року, а саме порушення позивачем вимог стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання, яке полягає у відсутності позивача за юридичною адресою (м.Сімферополь, с. Аграрне, вул. Научна, 5, кв.23) та внесенням запису до ЄДР (а.с.52-53).
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 16.04.2010 року щоТОВ «Токмак-Хліб»подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з серпня 2005 року до березня 2010 року з показниками, які свідчать про наявність оподатковуваних поставок; має за останні дванадцять календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій у сумі 4911788 грн.; на момент складання акту товариство не має податкової заборгованості з ПДВ; факт відсутності чи неможливості установити місцезнаходження підтверджено за даними податкової міліції повідомленням № 169/29-0 від 16.04.10 року. Документами, які підтверджують наявність підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відповідач зазначив акт перевірки достовірності юридичної адреси № 887/26-34 від 15.04.10 року та доповідну записку (без зазначення даних про її складання) (а.с.52-53).
Закон України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (далі Закон № 168) визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік оподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Відповідно до п.п. “а” п. 2.1. ст. 2 Закону № 168 платником податку є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.
Статтею 9 Закону № 168 закріплений порядок реєстрації осіб як платників податку на додану вартість, де у п. 9.8 Закону визначені випадки анулювання реєстрації.
Відповідно до пп. "г" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що реєстрація особи як платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Статтею 93 Цивільного кодексу України визначене, що місцезнаходженням юридичної особи є адреса її органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи або закону виступають від її імені.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" N 755-IV від 15.05.2003 року із змінами та доповненнями, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Вищевказаним Законом України закріплений порядок державної реєстрації юридичних осіб, відповідно до якого юридична особа повинна повідомити про зміну її місцезнаходження.
Згідно з п. 5 ст. 17 Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Пунктом 12 статті 19 вказаного Закону закріплений порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, відповідно до якого, у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (п. 14 ст. 19 Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”).
Відповідно до п. 11.2. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року №80, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за №172/2612 (далі Порядок № 80), підрозділи органу державної податкової служби: стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи.
У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб. Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність за місцезнаходженням юридичної особи, яка включена до Єдиного державного реєстру, то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора (органу державної реєстрації) надсилають повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП (додаток 17), як це передбачено п. 11.5 Порядку обліку.
Відповідачем в обґрунтування заперечень проти позову надані такі документи, які за на їх думкусвідчать про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" за адресою місцезнаходження юридичної адреси: повідомлення ДПІ в м. Сімферополь про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням № 169/29-0 від 16.04.10 року за формою № 18-ОПП, лист погодження про направлення повідомлення державному реєстратору № 179 від 16.04.10 року, складений та підписаний посадовими особами ДПІ в м.Сімферополі та висновок ДПІ в м. Сімферополі № 179 від 16.04.10 року, про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення за формою 18-ОПП (а.с.55-57); довідка відділу податкової міліції ДПІ в м. Сімферополі про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків № 887/26-34 від 15.04.10 року (а.с.58).
В матеріалах наявні відомості із Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи ТОВ «Токмак-Хліб»від 23.06.10 року, зі змісту яких вбачається, що в ЄДР було внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, а повязані зі зміною місцезнаходження юридичної особи та у графі «місцезнаходження»зазначено: АР Крим, Красногвардійський район, вул. Елеваторна, 15А (а.с.51) та у наданих відомостях не зазначено про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
З матеріалів справи вбачається, що місце знаходження позивача як юридичної особи змінено вже в процесі судового розгляду справи у суді першої інстанції, доказів щодо зміни місцезнаходження станом на дату складання акту 16.04.10 року в ЄДР відповідачем не надано.
Відповідно до підпункту п. 5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, яке затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 №79, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 року за №208/4429, (далі Положення № 79 ), встановлено, що реєстр платників податку на додану вартість - це автоматизований банк даних, створений відповідно до статті 9 Закону для забезпечення: реєстрації та єдиного обліку платників податку на додану вартість; єдиних принципів ідентифікації платників податку на додану вартість; контролю за справлянням податку на додану вартість; організації суцільного й вибіркового аналізу.
Підпунктом п. 16 Положення № 79 встановлено, що у Реєстр включаються такі види даних: ідентифікаційні - індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, а також назва - для юридичної особи; ідентифікаційний номер з Державного реєстру фізичних осіб та прізвище, ім'я, по батькові - для фізичних осіб; довідкові - дані про місцезнаходження (місце проживання), телефон юридичної особи - платника податку на додану вартість, прізвища та ідентифікаційні номери (з Державного реєстру фізичних осіб - платників податку) керівника, головного бухгалтера; реєстраційні - дані про реєстрацію та зняття з реєстрації як платників податку на додану вартість в органах державної податкової служби; класифікаційні - дані про види його діяльності; дата закінчення дії договору про спільну діяльність; дата закінчення угоди про розподіл продукції.
Підпунктом “ґ” пункту 25 Положення № 79, який по змісту є ідентичним пп. "г" п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість” встановлено, що реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, у тому числі якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
У відповідності до п.п. 25.2.2 Положення № 79, рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається днем прийняття такого рішення.
Пункт 25.2.1 Положення № 79 про реєстрацію платників податку на додану вартість встановлює, що органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ " пункту 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), у тому числі: повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону); судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону).
Таким чином, тільки наявність зазначених документів може бути підставою для прийняття рішення для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у разі порушення платником ПДВ вимог законодавства про реєстрацію суб'єктів господарювання.
З матеріалів справи вбачається, що в переліку підтверджуючих документів (відомостей), наданих відповідачем, відсутній Акт перевірки достовірності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню суб'єкта підприємницької діяльності, як підтверджуючого документу, на підставі якого можливо зробити висновок про відсутність особи за адресою.
Більш того, матеріали справи свідчать про відсутність складеного відповідно до вимог п. 11.2. Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), акту перевірки достовірності юридичної адреси від 15.04.10 року за № 887/26-34, на який відповідач посилається в акті №312/15-2.
З положень вказаних вище норм вбачається, що податковий орган має право анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість юридичної особи тільки у випадках, визначених в законодавстві, тоді як в законодавчих актах відсутня норма, що дозволяє органам ДПС здійснювати анулювання платника ПДВ у звязку з незнаходженням юридичної особи за місцем реєстрації або у звязку з внесенням до ЄДР відомостей про зміну місцезнаходження платника ПДВ.
Акт ДПІ в м. Сімферополі № 312/15-2, затверджений 16.04.2010 року не містить посилань на наявність запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ “Токмак-хліб”.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що на момент прийняття відповідачем рішення про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" було платником ПДВ, в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи ТОВ “Токмак-хліб” за її місцезнаходженням або про відсутність підтвердження відомостей про дану юридичну особу.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку, що вказуючи п.п. “ґ ” п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, як підставу для анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Токмак-Хліб" платником податку на додану вартість, відповідач діяв необґрунтовано, без урахування фактичних обставин, що мають значення для прийняття рішення. ДПІ в м. Сімферополі прийняла рішення, що оформлене актом №312/15-2 від 16.04.10 року, про анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість з підстав, які не встановлені п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість” необґрунтовано з порушенням підстав встановлених діючим законодавством.
При судовому розгляді предметом доказування є факти, які становлять основу заявлених вимог і заперечень проти них або мають інше значення для правильного розгляду справи і підлягають встановленню для прийняття судового рішення.
У порушенні вимог частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а надані позивачем письмові пояснення є належними та допустимими доказами в розумінні частин першої, четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 28.07.10 року у справі № 2а-6069/10/8/0170, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 28.07.10 року у справі № 2а-6069/10/8/0170, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 26 квітня 2011 р.
Головуючий суддяпідписО.Е.Єланська
Судді підпис Н.П.Горошко підпис М.А.Санакоєва З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська