Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-4486/10/6/0170
18.04.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЄланської О.Е.,
суддів Горошко Н.П. , Санакоєвої М.А. секретар судового засіданняПлисенко Ф.Ю.
за участю сторін:
представник позивача - Обслуговуючого кооперативу "Слов`яни" - ОСОБА_2, довіреність № б/н від 29.06.10 року;
представник відповідача - Державної податкової інспекції в м. Судак АР Крим - ОСОБА_3, довіреність № 1448/10/10-007 від 23.06.10 року;
представник третьої особи - Судакської міської ради у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Судак АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 21.09.10 року у справі №2а-4486/10/6/0170
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Слов`яни" (вул. Приморська, 24, м. Судак, Автономна Республіка Крим, 98000)
до Державної податкової інспекції в м.Судак АР Крим (вул. Яблунева 10, м. Судак, Автономна Республіка Крим, 98000)
третя особа Судакська міська рада (вул. Леніна, 85-а, м. Судак, Автономна Республіка Крим, 98000)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
ВСТАНОВИВ:
Обслуговуючий кооператив «Словяни»звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Судак АР Крим та просить: скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001411503/0 від 22.09.2009 року про донарахування 19576,24 грн. орендної плати за землю та 9788,12 грн. штрафних санкцій, що у сумі складає 29364,36 грн.
Ухвалою суду першої інстанції від 01.07.2010 року було залучено Судакську міську раду, як третю особу яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 21.09.2010 року у справі № 2а-4486/10/6/0170 адміністративний позов Обслуговуючого кооперативу "Слов`яни" до Державної податкової інспекції в м. Судак АР Крим за участю третьої особи - Судакської міської ради про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Судак АР Крим № 0001411503/0 від 22.09.2009 року. Стягнено з Державного бюджету України на користь Обслуговуючого кооперативу "Слов`яни" судовий збір у розмірі 03 грн. 40 коп.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.09.2009 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивачу - відмовити.
За розпорядженням Голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду, суддю Дадінську Т.В. у зв'язку з поважними причинами, було замінено на суддю Горошко Н.П.
У судове засідання 18.04.2011 року представник третьої особи не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення представника відповідача, заперечення на апеляційну скаргу представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З матеріалів справи вбачається, що Обслуговуючий кооператив «Словяни»зареєстрований як юридична особа 13.06.2001 року виконавчим комітетом Судакської міської ради (ідентифікаційний код 26010542).
22.09.09 року працівниками ДПІ у м. Судак було проведено невиїзну документальну перевірку повноти обчислення погодженого податкового зобовязання по орендній платі за землю Обслуговуючого кооперативу «Словяни»заперіод з 01.01.08 року по 22.09.09 року. У ході перевірки виявлені порушення вимог ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», ст.13 Закону України «Про плату за землю», а саме: заниженні податкові зобовязання по орендній платі за землю в сумі 19576,24 грн.Обслуговуючий кооператив «Словяни»з 11.05.2004 року уклали з Судакською міською радою договір оренди земельної ділянки площею 4,6946 га., строком на 49 років для рекреаційно-житлового будівництва. Плата за землю встановлена 14694,80 грн., разом з щорічною індексацією. Судакською міськрадою прийняті ряд рішень по припиненню права оренди на частину земельної ділянки переданої Обслуговуючому кооперативу «Словяни»в оренду. Станом на 01.07.09 року, за даними форми 2-ЗЕМ Судакського міського управління земельних ресурсів, земельна ділянка Обслуговуючого кооперативу «Словяни»складає 2,8922 га. Однак, зміни до договору оренди не вносилися, що привело до заниження податкового зобовязання. За наслідками перевірки був складений акт № 686/15-1 від 22.09.09 року (а.с.7-8).
02.09.09 року на підставі вищезазначеного акту ДПІ у м. Судак було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001411503/0, яким Обслуговуючому кооперативу «Словяни»визначено суму податкового зобов'язання 29364,36 грн., в тому числі з орендної плати 19576,24 грн. та за штрафними санкціями 9788,12 грн.(а.с.9).
Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998 № 161-XIV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 21 цього ж Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю».
Договором оренди земельної ділянки від 11.05.2004 року Судакська міська рада передала в довгострокову оренду Обслуговуючому кооперативу «Словяни»земельну ділянку площею 4,6946 га., для рекреаційно-житлової забудови, з встановленням орендної плати 14694,80 грн., щорічно. Договір зареєстрований у Судакському міському відділі КРФ ДП «ЦДЗК»12.06.2004 року за №000108-СИЯ (а.с.33-35).
З матеріалів справи вбачається, що Судакською міською радою протягом 2005-2008 років було прийнято ряд рішень щодо припинення права оренди на певні частини земельної ділянки Обслуговуючого кооперативу «Словяни»і передачі громадянам для обслуговування житлових будинків та в оренду (а.с.46-120). Дані рішення на час розгляду справи є чинними.
На підставі виданих фізичним особам державних актів та оформлених договорів оренди земельних ділянок, за рахунок зменшення загальної площі земельної ділянки переданої в оренду Обслуговуючому кооперативу «Словяни», до державного земельного кадастру внесені зміни щодо площі земельної ділянки орендованої позивачем, що підтверджується довідкою відділу Держкомзему у м. Судак про фактичні площі земельних ділянок у 2008-2009 роках.
За показниками формами 6-ЗЕМ станом на 01.07.2009 року земельна ділянка, яка значиться за Обслуговуючим кооперативом «Словяни»зменшилася у порівняні з площею наданої в оренду станом на: 01.01.07 4,4030 га, 01.01.08 3,2824 га, 01.01.09 - 2,8922 га.
Обрахування орендної плати позивачем визначеної у відповідних податкових деклараціях за період 2008 - 2009 роки (а.с.26,29) відбувалося за даними управління економіки Судакської міської ради на відповідний рік з урахуванням фактичного розміру земельної ділянки, що перебувала в оренді (а.с.28,32).
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено підстави набуття права на землю. Отже громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Наказом Державного комітету статистики України від 5 листопада 1998 року №377 затверджено форму державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем). Форма державної статистичної звітності № 6-зем містить звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності. Вказана форма заповнюється на підставі даних державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 193 Земельного кодексу України "№ 2768-III, 25.10.2001 державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.
Статтею 194 Земельного кодексу України встановлено, що призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535-XII встановлює, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Крім того, ч.6 ст.762 ЦК України встановлює, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Відповідно до частини першої ст.14 Закону України «Про плату за землю»платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі вищевказаних рішень Судакської міськради, протягом 2005-2009 років було оформлено у власність та отримано у користування громадянами земельні ділянки за рахунок земель Обслуговуючого кооперативу «Словяни», що обумовило позивача проводити розрахунок та сплачувати орендну плату протягом 2008-2009 років на підставі економічних розрахунків визначених орендодавцем, враховуючи фактичний розмір орендованої земельної ділянки. ДПІ в м. Судак при проведенні перевірки не було прийнято до уваги фактичне користування земельною ділянкою Обслуговуючого кооперативу «Словяни»у 2007р. 4,4030 га, 2008р. 3,2824 га, 2009р. - 2,8922 га., а також припинення права оренди останнього на частку ділянки у наслідку передачі громадянам у власність та користування земель за рахунок зменшення орендованої площі з 2004 року.
При судовому розгляді предметом доказування є факти, які становлять основу заявлених вимог і заперечень проти них або мають інше значення для правильного розгляду справи і підлягають встановленню для прийняття судового рішення.
У порушенні вимог частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а надані позивачем письмові пояснення є належними та допустимими доказами в розумінні частин першої, четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Судак АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 21.09.10 року у справі №2а-4486/10/6/0170, залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Латинін Ю.А.) від 21.09.10 року у справі №2а-4486/10/6/0170, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 26 квітня 2011 р.
Головуючий суддяпідписО.Е.Єланська
Судді підпис Н.П.Горошко підпис М.А.Санакоєва З оригіналом згідно
Суддя О.Е.Єланська