Ухвала суду № 16162226, 18.04.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2011
Номер справи
2а-3452/10/11/0170
Номер документу
16162226
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-3452/10/11/0170

18.04.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЄланської О.Е.,

суддів Горошко Н.П. , Санакоєвої М.А. секретар судового засіданняПлисенко Ф.Ю.

за участю сторін:

представник позивача - Дочірнього підприємства "Фесто виробництво" - ОСОБА_2, довіреність № 01/28-А від 11.01.11 року;

представник відповідача - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим - ОСОБА_3, довіреність № 8/10-0 від 11.03.11 року;

розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А.) від 01.07.10 року у справі №2а-3452/10/11/0170

за позовом Дочірнього підприємства "Фесто виробництво" (вул. Узлова, 68, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим (вул. М. Залки, 1/9, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Фесто виробництво»звернулось до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим та просить:визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення № 0009062301/0 від 14.07.2009 року, № 0009062301/1 від 22.09.2009 року, № 0009062301/2 від 30.11.2009 року, № 0009062301/3 від 05.02.2010 року про донарахування податкового зобовязання з орендної плати за землю на суму 40396,19грн. та 20198,10 грн. штрафних санкцій.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А.) від 01.07.10 року у справі № 2а-3452/10/11/0170 адміністративний позов Дочірнього підприємства "Фесто виробництво" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, було задоволено в повному обсязі. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим № 0009062301/0 від 14.07.2009 року, № 0009062301/1 від 22.09.2009 року, № 0009062301/2 від 30.11.2009 року, № 0009062301/3 від 05.02.2010 року. Стягнено з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства “Фесто виробництво” 3,40 грн. судового збору.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.07.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Дочірньому підприємству "Фесто виробництво" - відмовити.

За розпорядженням Голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду, суддю Дадінську Т.В. у зв'язку з поважними причинами, було замінено на суддю Горошко Н.П.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення представника відповідача, заперечення на апеляційну скаргу представника позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається , що 27.07.2005 року між Дочірнім підприємством «Фесто виробництво»та Сімферопольською міською радою укладений договір оренди земельної ділянки № 3-843. Пунктом 4.1. договору оренди розмір орендної плати за 5 років за користування земельною ділянкою складає 119907,20грн., щомісяця 1998,45грн (а.с.12-17).

30.06.2009 року працівниками ДПІ у м. Сімферополі була проведена планова виїзна перевірка Дочірнього підприємства «Фесто виробництво»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. В результаті перевірки були встановлені порушення ст. ст. 2, 17, 19 Закону України “Про плату за землю”, ст. ст. 3, 17, 21 Закону України «Про оренду землі»та рішення Сімферопольської міської ради №264 від 24.05.2007 року «Про орендну плату за землю по м. Сімферополю», що призвело до заниження розміру орендної плати за земельну ділянку за червень 2007 грудень 2008 року на загальну суму 40396,19грн., та було зафіксовано у акті перевірки від 30.06.2009 року № 5957/23-7/20718805 (а.с.22-71).

30.06.2009 року Дочірнім підприємством «Фесто виробництво»на акт перевірки були надані заперечення за вих. №03/205 від 03.07.2009 року (а.с.82-84), на які відповідач листом за вих. №34090/23-9 від 06.07.2009 року повідомив, що Управлінням економіки та регіональної політики в адресу позивача неодноразово спрямовувалися листи про необхідність проведення перерахунку орендної плати (а.с.85).

14.07.2009 року на підставі акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0009062301/0., яким Дочірньому підприємству «Фесто виробництво»були нараховані податкові зобовязання у сумі 40396,19грн. - основного платежу з орендної плати за землю та 20198,10 грн. - штрафних (фінансових) санкцій (а.с.8).

Вказане податкове повідомлення - рішення позивачем було оскаржено до ДПІ у м.Сімферополі (а.с.86-89), в результаті розгляду зазначеної скарги ДПІ в м. Сімферополі було винесено рішення № 4804/10/1/25-010 від 18.09.2009 року, яким податкове повідомлення - рішення № 0009062301/0 від 14.07.2009 року залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с.90-91).

22.09.2009 року ДПІ у м. Сімферополі було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0009062301/1 (а.с.9).

За результатами розгляду повторної скарги № 01/290 від 23.09.09 року на податкове повідомлення - рішення д №0009062301/0 від 14.07.2009 року (а.с.92-95), ДПА в АР Крим винесено рішення №2919/10/25-023 від 20.11.2009 року, яким податкове повідомлення - рішення №0009062301/0 від 14.07.2009 року та рішення ДПІ у м. Сімферополі від 18.09.2009 року №4804/10/1/25-010 залишені без змін, а повторна скарга без задоволення (а.с.96-98).

30.11.2009 року ДПІ в м. Сімферополі винесено податкове повідомлення - рішення №0009062301/2 (а.с.10).

За результатами розгляду повторної скарги № 01-451 від 27.11.2009 року (а.с.99-102), ДПА України винесено рішення № 634/6/25-0215 від 26.01.2010 року, яким податкове повідомлення - рішення № 0009062301/0 від 14.07.2009 року та рішення ДПА в АР Крим №2919/10/25-023 від 20.11.2009 року, прийняте за результатами розгляду повторної скарги, залишені без змін, скаргу без задоволення (а.с.103-105).

05.02.2010 року ДПІ в м. Сімферополі винесено податкове повідомлення - рішення №0009062301/3 (а.с.11).

Отже, відповідно до в акту перевірки (а.с.60) підставою для висновку про заниження Дочірнім підприємством «Фесто виробництво»орендної плати за землю стало те, що позивачем на час проведення перевірки було укладено з Сімферопольською міською радою АР Крим договір оренди земельної ділянки: №3-843 від 27.07.2005 року про оренду земельної ділянки загальною площею 2,2624 га. Згідно з договором від 15.09.2009 року, реєстраційний №1-3670 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.07.05 року за №3-843 орендна плата складає 4920,72 щомісяця (а.с.20).

Договори оренди та додаткова угода були зареєстровані у встановленому діючим законодавством порядку.

В акті перевірки також зазначено, що відповідно до рішення Сімферопольської міської ради від 24.05.2007 року №264 «Про орендну плату за землю по м. Сімферополю»з 01.06.2007 року встановленінові коефіцієнти до ставок земельного податку для розрахунку розмірів орендної плати за землю по м. Сімферополю.

Дане рішення було опубліковане в офіційному засобі масової інформації газети “Южная столица” від 15-21.06.07р. №24 (805) (а.с.60).

Дочірнім підприємством «Фесто виробництво»під час розрахунку суми орендної плати та подачі декларацій нові коефіцієнти відповідно до зазначеного рішення не застосовувались.

Відповідач в акті перевірки посилається на лист управління економіки та регіональної політики Сімферопольської міської ради №02-01/656 від 23.06.2009 року, відповідно до якого орендна плата за земельні ділянки (з урахуванням збільшених коефіцієнтів), розташовані в м. Сімферополі по вул. Вузловій, 8 площею 2,2624 га., складає за місяць з 01.06.2007 року 4147,73грн., за 2008 року 479,71грн.(а.с.60).

На підставі викладеного, відповідач дійшов висновку, що позивачем порушені вимоги ст.2, 17, 19 Закону України “Про плату за землю”, ст. ст. 3, 17, 21 Закону України «Про оренду землі»та рішення Сімферопольської міської ради №264 від 24.05.2007 року “Про орендну плату за землю по м. Сімферополю”, та донараховано позивачу податкове зобовязання з орендної плати за землю за період з червня 2007 року до грудня 2008 року в загальній сумі 40396,19грн.

Отже, відповідно до п.2.2 договору №3-843 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1203506,00 грн. (а.с.13).

Відповідно до розділу 4 договору №3-843 орендна плата складає 119907,20грн. за 5 років та перераховується щомісячно до 15 числа місяця за звітним місяцем в сумі 1998,45грн.; індексація розмірів орендної плати проводиться, пеня стягується відповідно до вимог діючого законодавства. Розмір орендної плати може бути переглянутий за згодою сторін, всі зміні, що вносяться до договору повинні бути оформлені додатковою угодою.

Договором № 1-3670 від 15.09.2009 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 3-843 розмір орендної плати було змінено: орендна плата встановлена та вноситься в розмірі59048,64 грн. за 1 рік та обчислюється таким чином: щомісяця до 15 числа місяця наступного за розрахунковим 4920,72грн.

Крім того п.4.3 договору викладено у такій редакції: Розмір орендної плати підлягає зміні у випадку зміни ставок орендної плати, методики її розрахунку, у інших випадках, передбачених чинним законодавством або відповідно рішень, прийнятих Сімферопольською міською радою. Зміна розміру орендної плати проводиться за листом повідомленням орендодавця, який є обовязковим для виконання орендарем та не потребує додаткового внесення змін у Договір оренди земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що Дочірнім підприємством «Фесто виробництво»були надані податкові розрахунки по орендній платі за землю до ДПІ ум. Сімферополі АРК (а.с.129-137) і сплачувало орендну плату за землю до місцевого бюджету Залізничного району м. Сімферополя, за місцем розташування земельних ділянок.

Відповідно до акту перевірки, висновки відповідача про заниження орендної плати за землю в сумі 40396,19коп. стосуються періоду користування земельними ділянками за період червень 2007 грудень 2008, тобто в період дії договору оренди від 27.07.2005 роук коли рішенням 21-ої сесії Сімферопольської міської ради V скликання №264 від 24.05.2007 року “Про орендну плату за землю по м. Сімферополю” з 01.06.2007 року встановлені нові коефіцієнти до ставок земельного податку для розрахунку розмірів орендної плати по м.Сімферополю, проте позивачем нараховувались податкові зобовязання з орендної плати за землю по старих ставках, встановлених вищенаведеним договором.

Закон України “Про плату за землю” визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до ст.ст. 1,2 Закону України “Про оренду землі” від 06.10.1998 року №161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч.2 ст.4 Закону України “Про оренду землі”).

Відповідно до ст..ст.13, 30 Закону України “Про оренду землі” встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Частиною 2 статті 21 Закону України “Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Закон України “Про плату за землю” визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Відповідно до положень абзацу 5 ч.1 ст.1 Закону України “Про плату за землю” оренда - засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст.ст.13,19Закону України “Про плату за землю” підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Тобто, розмір орендної плати за землю встановлюється сторонами відповідно до умов договору.

Отже, Дочірнім підприємством «Фесто виробництво»було вірно визначено договірну природу спірних правовідносин, визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою передбачається договором оренди земельної ділянки.

Дочірнім підприємством «Фесто виробництво»та Сімферопольської міською радою був укладений вищенаведений договір оренди землі, де визначено розміри орендної плати за користування земельною ділянкою з урахуванням індексації орендної плати.

Згідно договору №1-3670 від 15.09.2009 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 3-843 від 27.07.2005 року зміна розміру орендної плати проводиться за листом повідомленням орендодавця, який є обовязковим для виконання орендарем та не потребує додаткового внесення змін у договір оренди земельної ділянки.

Інших умов збільшення розміру орендної плати окрім внесення змін до договору законами України не передбачено, зокрема, і за рішенням податкового органу. Перегляд орендної плати може бути зроблений тільки при наявності волевиявлення та досягнення домовленості щодо внесення змін в договір. Тобто розмір орендної плати не може бути підвищений автоматично, оскільки це не відповідає нормам Закону України “Про оренду землі” та Закону України “Про плату за землю”.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно встановив, що висновки, зроблені відповідачем в акті перевірки про порушення позивачем норм Закону України «Про плату за землю»в частині заниження розміру орендної плати за земельну ділянку в загальній сумі 40396,19грн., є необґрунтованими, в звязку з чим, донарахування податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 40396,19грн. безпідставним.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів) є Закон України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-III, підпунктом “б” підпункту 4.2.2. якого зазначено обовязок контролюючого органу самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях. У цьому разі, згідно з пп.17.1.3 п.17.1 ст.17, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Пунктом 6.1. статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Штрафні санкції по орендній платі за землю нараховані відповідачем на підставі п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, тобто у звязку з донарахуванням податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов до висновку про необґрунтованість донарахування відповідачем вищенаведених сум податкового зобовязання, нарахування штрафних санкцій є неправомірним, й відповідач під час прийняття податкових повідомлень рішень, діяв невмотивовано, без зясування всіх обставин справи, в наслідок чого позовні вимоги були задоволенні у повному обсязі.

При судовому розгляді предметом доказування є факти, які становлять основу заявлених вимог і заперечень проти них або мають інше значення для правильного розгляду справи і підлягають встановленню для прийняття судового рішення.

У порушенні вимог частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а надані позивачем письмові пояснення є належними та допустимими доказами в розумінні частин першої, четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А.) від 01.07.10 року у справі №2а-3452/10/11/0170, залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А.) від 01.07.10 року у справі №2а-3452/10/11/0170, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 26 квітня 2011 р.

Головуючий суддяпідписО.Е.Єланська

Судді підпис Н.П.Горошко підпис М.А.Санакоєва З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська