Ухвала суду № 16160071, 20.04.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2011
Номер справи
2а-13679/10/8/0170
Номер документу
16160071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-13679/10/8/0170

20.04.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіКучерука О.В.,

суддів Курапової З.І. , Щепанської О.А. секретар судового засіданняПрохорова Е.В.

за участю сторін:

представника позивача - Станько С.А.,

представника відповідача - Калінчук К.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 01.12.2010 року у справі № 2а-13679/10/8/0170

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євродомстрой НТ-777" (вул. Мелітопольська, 28, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95018)

до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. Мате Залки, 1/9, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)

про визнання акту про анулювання реєстрації позивача як платника ПДВ незаконним та його скасування,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2010 року позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (далі - ДПІ в м. Сімферополі) від 16.04.2010 року про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Євродомстрой НТ-777" (далі - ТОВ "Євродомстрой НТ-777") платником податку на додану вартість, яке оформлено актом №316/15-2 від 16.04.2010 року; стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "Євродомстрой НТ-777" судовий збір у розмірі 03,40 грн.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, ДПІ в м. Сімферополі звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2010 року та прийняти нову постанову.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити по мотивам, викладеним у ній.

Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив в її задоволенні відмовити, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Розглянувши справу в порядку ст.ст. 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Євродомстрой НТ-777" зареєстровано у якості юридичної особи 30.07.2008 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №145191, ідентифікаційний код юридичної особи 36071034 (а.с.17) та довідкою Головного управління статистики в АРК з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 007349 від 01.08.2008 року (а.с.18) та із вищенаведених документів вбачається, що юридична особа знаходиться за адресою: м. Сімферополь, Залізничний р-н, вул. Мелітопольська, 28.

Також місцезнаходження позивача підтверджується витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 01.12.2010 року щодо юридичної особи ТОВ "Євродомстрой НТ-777", який знаходиться за адресою: м. Сімферополь, Залізничний район, вул. Мелітопольська, 28 (а.с.43).

ТОВ "Євродомстрой НТ-777" було взято на облік як платник податків у ДПІ в м. Сімферополі 31.07.2008 року за № 39081, що підтверджується відповідною довідкою від 31.07.2008р. № 39081/1933/29-0, де зазначено місцезнаходження юридичної особи: м. Сімферополь, вул. Мелітопольська, 28. (а.с.30).

Крім того, судом встановлено, що позивач з 15.09.2009 року є платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №100244846 від 15.09.2009 року, виданим ДПІ в м. Сімферополі (а.с.31), де у графі "адреса платника" зазначено: м. Сімферополь, вул. Мелітопольська, 28. (а.с.31).

16.04.2010 року ДПІ в м. Сімферополі прийняла рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, яке оформлено актом N316/15-2 (а.с.36-37), відповідно до якого анулювала реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "Євродомстрой НТ-777" відповідно до п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", за порушення Закону України від 15.05.2003 року №755 ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" (із змінами та доповненнями), п. 5,14,16 Положення про Реєстр платників податку на додану вартість (із змінами та доповненнями), затвердженого наказом ДПА України № 79 від 01.03.2000 року, Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998 року, а саме порушення позивачем вимог стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання, яке полягає у відсутності позивача за юридичною адресою.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформленим актом № 316/15-2 від 16.04.2010 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, прийнявши рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, в акті від 16.04.2010 року зазначив, що ТОВ "Євродомстрой НТ-777" подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з вересня 2009 року до лютого 2010 року з показниками, які свідчать про наявність оподатковуваних поставок; має за останні дванадцять календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій у сумі 230248 грн.; на момент складання акту Товариство не має податкової заборгованості з ПДВ; факт відсутності чи неможливості установити місцезнаходження підтверджено за даними податкової міліції повідомленням № 1176 від 07.10.09р. Документами, які підтверджують наявність підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, відповідач зазначив акт перевірки достовірності юридичної адреси № 6116/26-34 від 07.10.2009 року та доповідну записку (без зазначення даних про її складання) (а.с.36).

Закон України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями в редакції на момент прийняття рішення від 16.04.2010 року, далі Закон №168) визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік оподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Відповідно до п.п. "а" п. 2.1. ст. 2 Закону № 168 платником податку є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.

Ст. 9 Закону № 168 закріплений порядок реєстрації осіб як платників податку на додану вартість, де у п. 9.8 Закону визначені випадки анулювання реєстрації.

Відповідно до пп. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що реєстрація особи як платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Згідно з вимогами ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є адреса її органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи або закону виступають від її імені.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" N 755-IV від 15.05.2003 року із змінами та доповненнями, місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

В свою чергу Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" закріплений порядок державної реєстрації юридичних осіб, відповідно до якого юридична особа повинна повідомити про зміну її місцезнаходження.

Згідно з п. 5 ст. 17 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.

Статтею 19 вказаного Закону закріплений порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

З положень пункту 12 вказаної норми вбачається, що у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей.

У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (п. 14 ст. 19 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців").

Наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 року № 80, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 року за N172/2612 затверджений Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) (далі Порядок № 80).

Згідно з п. 11.2. Порядку № 80, підрозділи органу державної податкової служби: стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб. Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність за місцезнаходженням юридичної особи, яка включена до Єдиного державного реєстру, то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора (органу державної реєстрації) надсилають повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 17), як це передбачено п. 11.5 Порядку обліку.

Так, відповідачем в обґрунтування заперечень проти позову надані такі документи, які за твердженням відповідача свідчать про відсутність позивача за адресою місцезнаходження юридичної особи:

- повідомлення ДПІ в м. Сімферополі про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням № 1176 від 07.10.2009 року за формою № 18-ОПП (а.с. 39);

- доповідна записка заступника начальника інспекції на адресу начальника ДПІ в м.Сімферополі (без зазначення дати про її складання та реєстрації) (а.с.38) ;

- довідка відділу податкової міліції ДПІ в м. Сімферополі про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків № 6116/26-34 від 07.10.2009 року (а.с.40).

В матеріалах справи наявні відомості із Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи ТОВ "Євродомстрой НТ-777" станом на 01.12.2010 року, де у графі "місцезнаходження" зазначено: 95018, АРК, Сімферополь, Залізничний район, вул. Мелітопольська, будинок 28 (а.с.43) та у наданих відомостях не зазначено про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Отже доказів зміни місцезнаходження позивача як юридичної особи на дату складання акту 16.04.2010 року в ЄДР відповідачем не надано.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року N 79, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 року за N 208/4429, затверджене Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі Положення № 79), відповідно до п. 1.1. якого ним визначається порядок реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість та заміни свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації, анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; засвідчення копій свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість.

П.п. "ґ" п. 25 Положення № 79, який за змістом є ідентичним пп. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, у тому числі якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

У відповідності до п.п. 25.2.2 Положення № 79 рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість вважається днем прийняття такого рішення.

П. 25.2.1 Положення № 79 про реєстрацію платників податку на додану вартість встановлює, що органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у п.п. "б"- "ґ" п. 25 цього Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), у тому числі:

- повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру, відомостей з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, представництва нерезидента (підстава - п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону);

- судового рішення, повідомлення державного реєстратора, відомостей з Єдиного державного реєстру щодо скасування державної реєстрації платника податку або визнання недійсними змін до установчих документів (підстава - п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону).

З вищезазначеного переліку вбачається, що тільки наявність зазначених документів може бути підставою для прийняття рішення для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у разі порушення платником ПДВ вимог законодавства про реєстрацію суб'єктів господарювання.

В переліку підтверджуючих документів (відомостей) відсутні повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру, відомості з ЄДРПОУ чи інших державних реєстрів, якими підтверджується припинення (ліквідація) юридичної особи, на підставі якого можливо зробити висновок про відсутність особи за адресою місцезнаходження.

З положень вказаних вище норм вбачається, що податковий орган має право анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість юридичної особи тільки у випадках, визначених в законодавстві, тоді як в законодавчих актах відсутня норма, що дозволяє органам ДПС здійснювати анулювання платника ПДВ у звязку з незнаходженням юридичної особи за місцем реєстрації або у звязку з внесенням до ЄДР відомостей про зміну місцезнаходження платника ПДВ.

Акт ДПІ в м. Сімферополі № 316/15-2, затверджений 16.04.2010 року не містить посилань на наявність запису в ЄДР про державну реєстрацію припинення юридичної особи ТОВ "Євродомстрой НТ-777".

Відповідачем, в порядку ч. 2 ст. 71 КАС України, також не надано належних доказів наявності в ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Отже, на момент складання акту №316/15-2 та прийняття 16.04.2010 року відповідачем рішення про анулювання реєстрації позивача платником ПДВ, відповідач не керувався даними Єдиного державного реєстру та не зясував обставини щодо державної реєстрації припинення юридичної особи, а також про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що спростовує викладені в акті відомості відповідача про відсутність платника за адресою місцезнаходження.

В матеріалах справи відсутні докази того, що на момент прийняття відповідачем рішення про анулювання реєстрації позивача платником ПДВ в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи ТОВ "Євродомстрой НТ-777" за її місцезнаходженням або про відсутність підтвердження відомостей про дану юридичну особу.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що, вказуючи на п.п. "ґ" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", як підставу для анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість, відповідач діяв необґрунтовано, без урахування фактичних обставин, що мають значення для прийняття рішення.

В матеріалах справи відсутні докази направлення підрозділам податкової міліції запиту на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби, та доказів внесення такого запиту до Реєстру юридичних осіб.

Судом встановлено, що запис в Єдиний державний реєстр про відсутність підтвердження реєстраційних відомостей, а також про відсутність ТОВ "Євродомстрой НТ-777" за його місцезнаходженням державним реєстратором не вносився, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осібпідприємців станом на 01.12.2010 року.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавець чітко передбачає порядок анулювання та необхідність наявності підтверджуючих документів, які є підставою для проведення анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, складених з дотриманням вимог законодавства.

Отже, на момент складання акту №316/15-2 та прийняття 16.04.2010 року відповідачем рішення про анулювання реєстрації позивача платником ПДВ, відповідач не керувався даними Єдиного державного реєстру.

Суд також зазначає, що позивачем надано докази того, що він не змінював адресу місцезнаходження, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 01.12.2010 року в графі "місцезнаходження", де зазначено адреса: 95018, АР Крим, Сімферополь, Залізничний район, вул. Мелітопольська, будинок 28 (а.с. 43-44).

Матеріалами справи підтверджено, що вже після складення акту N 316/15-2 від 16.04.2010 року ДПІ в м. Сімферополі здійснювала листування з позивачем, надсилаючи листи за адресою: м. Сімферополь, вул. Мелітопольська, 28, та отримувала відповіді від платника податку.

На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції про задоволення позову є правомірним.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 24, ст.ст. 160, 167, ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим - залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01.12.2010 року у справі № 2а-13679/10/8/0170 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 20 квітня 2011 р.

Головуючий суддяпідписО.В.Кучерук

Судді підпис З.І.Курапова підпис О.А.Щепанська З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Кучерук