Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2011 р.Справа № 2-а-5590/10/2170 Категорія:8.2.14Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача судді Стас Л.В.
суддів- Турецької І.О., Косцової І.П.
розглянувши у письмовому провадженні справу за апеляційною скаргою військової частини А 1836 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року по справі за позовом державної податкової інспекції у м. Херсоні до військової частини А 1836 про стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Державна податкова інспекція, звернувся до суду з позовом до військової частини А1836 про стягнення податкового боргу в розмірі 3531,76 грн., посилаючись на те, що у відповідача існує заборгованість по інших зборах за забруднення навколишнього природного середовища, який виник 05.06.2008 р. та складається із суми пені нарахованої відповідно до ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, при виконанні виконавчого листа, виданого господарським судом Херсонської області 18.06.2007 р. № 9/248-05. Станом на теперішній час податковий борг в розмірі 3531,76 грн. відповідачем добровільно не сплачено, а тому дане податкове зобов'язання підлягає стягненню в судовому порядку.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року позов задоволено. Стягнуто з військової частини А 1836 до місцевого бюджету податковий борг по інших зборах за забруднення навколишнього природного середовища до Фонду охорони навколишнього природного середовища у розмірі 3531,76 грн.
В апеляційній скарзі, Військова частина А 1836, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду від 10.11.2010 року скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, заслухавши доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, військова частина А 1836 має статус юридичної особи, ідентифікаційний код - 07738045. Як платника податків та зборів, відповідача взято на облік у ДПІ у м. Херсоні 12.12.1996 р. за № 2289.
Згідно з ч. 3 п.1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків та зборів у встановлений законом строк, а відповідно до положень ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181- III (далі-Закон № 2181-ІІІ) податковим боргом визнається податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником
податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг відповідача по збору за забруднення навколишнього природного середовища виник внаслідок нарахування позивачем пені при частковому стягненні боргу в сумі 1803,00 грн. згідно платіжного доручення від 05.06.2008 р. № 2917 за період затримки платежу з 05.04.06 по 05.06.08 нарахована пеня в сумі 562,54 грн.; при частковому стягненні боргу в сумі 4876,24 грн. згідно платіжного доручення від 08.07.2008 р. № 3318 за період затримки платежу з 05.04.06 по 08.07.08 нарахована пеня в сумі 1503,29 грн.; при частковому стягненні боргу в сумі 5511,52 грн. згідно платіжного доручення від 09.09.2008 р. № 4243 за період затримки платежу з 05.04.06 по 09.09.08 нарахована пеня в сумі1465,93 грн. Таким чином залишок несплаченої пені складає 3531,76 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необгрунтованості посилання відповідача на Закон України "Про Збройні Сили України" щодо звільнення військової частини А 1836 від сплати податку по збору за забруднення навколишнього природного середовища, оскільки у своїй постанові від 29.03.2006 року по справі за позовом прокурора Дніпровського району м. Херсона в інтересах держави в особі ДПІ у м. Херсоні до управління зенітно ракетної бригади № 1836 про стягнення збору за забруднення навколишнього природного середовища Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що зазначений збір сплачується бюджетними установами, в тому числі військовими частинами. На виконання даної постанови відповідач протягом червня-вересня 2008 року сплатив суму заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 12190,76 грн.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі , що набуло законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Пунктом 2.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999№ 162/379, передбачено, що платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації ; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про систему оподаткування»ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Особливі види мита справляються на підставі рішень про застосування антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів, прийнятих відповідно до законів України.
Таким чином, з урахуванням наведених законодавчих приписів суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обовязок відповідача сплачувати збір за забруднення навколишнього природного середовища. Посилання відповідача на Закон України «Про Збройні Сили України»є необґрунтованим, позаяк з огляду на преамбулу цього Закону він визначає функції, склад Збройних Сил України, правові засади їх організації, діяльності, дислокації, керівництва та управління ними та не належить до законів про оподаткування.
Тому, названий Закон є загальним стосовно спірних правовідносин, у той час коли перевагу мають спеціальні норми, якими за наведених обставин є Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що:
податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (пункт 5.1 статті 5);
платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5);
Згідно з підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації , а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.п. 15.2.1. п. 15.2 ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Зобов'язання відповідача зі сплати суми пені, нарахованої за порушення строків погашення узгодженого податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища виникло з 05.06.2008 р. по 09.09.2008 р. До суду про стягнення заборгованості позивач звернувся 21.10.2010 року.
Таким чином, колегія суддів погоджується з думкою суду стосовно того, що з вимогою про стягнення з військової частини А 1836 податкового боргу по зазначеному вище збору позивач звернувся в межах строку стягнення, визначених Законом № 2181-ІІІ, тобто в межах 1095 календарних днів, а тому відсутні підстави для залишення позову без розгляду.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив усі обставини справи, прийняв постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС
України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу військової частини А 1836 залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року по справі за позовом державної податкової інспекції у м. Херсоні до військової частини А 1836 про стягнення податкового боргу залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту її оголошення.
Головуючий:
Судді: