Ухвала суду № 16127545, 31.05.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2011
Номер справи
2а/0570/278/2011
Номер документу
16127545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2011 року справа №2а/0570/278/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Чебанова О.О.

суддів Ястребової Л.В. , Юрченко В.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року у справі №2а/0570/278/2011 за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс» про стягнення в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість суми 133167,00 грн.,з податку на прибуток суми 100500,00 грн.,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс» про стягнення в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість суми 133167,00 грн., з податку на прибуток суми 100500,00 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року позов задоволено частково.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Шалс» в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість суму 133167,00 грн. на бюджетний рахунок № 31112029700007, одержувач: УДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922, банк одержувача: ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу14010100.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в який просить скасувати постанову суду першої інстанції, задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтуванні апеляційної скарги апелянт вказує, що не звернуто увагу суду на те, що податкові вимоги на суму 100500,00 грн. були отримані ТОВ «Шалс». Судом в оскаржуваній Постанові лише взято до уваги докази щодо стягнення суми 133167,00 грн. самостійно визначених платником податків декларацією з податку на додану вартість, а також не звернув уваги суду на те, що до ТОВ «Шалс» 11.08.2009р. було направлено поштою, рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за юридичною: м. Київ, вул.. Кіквідзе, 11, повідомлення про запрошення №3158/10/35-412 від 11.08.2009р. для отримання акту невиїзної документальної перевірки, яке було вручено 14.08.2009р., та те, що 17.08.2009р. до Відповідача було направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за юридичною адресою Акт невиїзної документальної перевірки ДПА у м. Києві від 17.08.2009 року №58/35-40/34937527 на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, вважає, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III (далі Закон № 2181)податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку (надалі - податкової декларації), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідачем до податкового органу була подана податкова декларація з податку на додану вартість № 269617 від 15.07.2010р., якою самостійно визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 133167,00 грн. (арк. справи 42 43).

Внаслідок несплати узгодженої суми податкового зобовязання за вказаною податковою декларацією утворилася заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 133167,00 грн., яка підтверджується позивачем зворотним боком облікової картки (арк. справи 71).

За таких обставин, виходячи зі змісту підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону № 2181, податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі 133167,00 грн. вважається узгодженим податковим боргом.

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону № 2181 податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, у період з 15.05.2009р. по 17.08.2009р. Державною податковою адміністрацією у м. Києві здійснена документальна невиїзна перевірка відповідача з питань правильності нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків при проведенні фінансово-господарських операцій з акціями, емітованими ВАТ «Спеценергомонтаж» за період з 23.02.2007р. по 31.12.2007р., наслідки якої викладені в акті перевірки № 58/35-40/34937527 від 17.08.2009р. (арк. справи 20 - 35). Вказаний акт був направлений Державною податковою адміністрацією у м. Києві до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва для прийняття відповідного податкового повідомлення - рішення та надання його копії ДПА у м. Києві (арк. справи 18, 19).

На підставі висновків вищенаведеного акту перевірки 02.09.2009р. податковим органом (позивачем у справі) прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003883500/0, яким відповідачу нараховано податок на прибуток в сумі 67 00,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 33500,00 грн. (всього 100500,00) (арк. справи 17).

Як вбачається з матеріалів справи, податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою (арк. справи 16). Але, докази того, що зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем відсутні.

Підпунктом 5.2.1 п. 5.2. ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 цього Закону у разі, коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Згідно п. 6.1. ст. 6 Закону № 2181 у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Частиною 3 п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 визначено, що податкові повідомлення надсилаються у такому самому порядку як і податкові вимоги.

При цьому, відповідно до п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення. Податкові повідомлення або податкові вимоги, розміщені з порушенням правил, установлених цим підпунктом, вважаються такими, що не були врученими (надісланими) платнику податків.

Відповідно до п.п. 4.6., 4.8., 4.9. Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. № 253, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за № 567/5758, що був чинним на момент прийняття та направлення податкового повідомлення-рішення, податкове повідомлення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Дата відправлення (вручення) проставляється на корінці податкового повідомлення:

а) поса довою особою платника податків - юридичної особи (фізичною особою - платником податків) у разі вручення податкового повідомлення під розписку;

б) працівником структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у разі надіслання листом з повідомленням про вручення. При цьому повідомлення про вручення прикріплюється до корінця податкового повідомлення.

Якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що стягненню підлягають лише узгоджені суми податкового боргу платника податків. Днем узгодження податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом вважається день отримання платником податків податкового повідомлення рішення з урахуванням дотримання порядку його вручення, встановленого п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 та Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001р. № 253.

Оскільки позивач не надав доказів вручення податкового повідомлення під розписку, доказів неможливості його вручення та розміщення на дошці податкових оголошень, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком першої інстанції, що позивачем не доведено проведення процедури узгодження суми податкового боргу за податковим повідомленням-рішенням № 0003883500/0 в сумі 100500,00 грн., у звязку з чим податковий борг не підлягає стягненню з відповідача, оскільки не є узгодженим податковим боргом, що підлягає стягненню протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання у відповідності до п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону № 2184.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції та підтверджуються матеріалами справи, відповідачу податковим органом були направлені поштою перша від 11.12.2009р. № 1/11240 та друга від 01.10.2009р. № 2/8755 податкові вимоги, які отримані відповідачем, про що свідчать підписи на корінцях поштових повідомлень про вручення (арк. справи 12 15).

Відповідно до п. 39 ст. 2 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, - органи державної влади, уповноважені здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), інших надходжень бюджету.

Пунктом 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Норма п.п. 20.1.28. п. 20.1.ст 20. Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р. передбачає право органів державної податкової служби стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Колегія апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не доведено проведення процедури узгодження суми податкового боргу за податковим повідомленням- рішенням №0003883500/0 .

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч. 3 ст. 24, ст.ст. 160, 167, 184 ч.1, 195, 196, п.1 ч. 1 ст. 198, 200, ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року у справі№2а/0570/278/2011 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року у справі№2а/0570/278/2011 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту набрання законної сили.

Колегія суддів : О.О. Чебанов

Л.В. Ястребова

В.П. Юрченко