Постанова № 1612735, 29.11.2007, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2007
Номер справи
2а-1957/2007
Номер документу
1612735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2а-1957/07

П О С Т А Н О В А

Іменем України

м. Харків 15-55 год. 29 листопада 2007 року

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тацій Л. В.

при секретарі Андрієць М.О.

за участю:

представника позивача Корольов В.В., діє за дорученням від 26.07.07

представника відповідач Непомняща Т.М., діє за дорученням № 7253/10/10-025 від 13.06.07

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ТОВ «Лергіт» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить суд скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Харкова від 15.03.2007р. №0000862310 про застосування фінансових санкцій у сумі 166034,88 грн. та стягнути з відповідача судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав свій позов. В обґрунтування якого зазначив, що у ДПІ у Ленінському районі відсутні повноваження щодо прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, які передбачені ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995р.

Представник відповідача проти позову заперечував. В обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що як свідчать матеріали справи, позивачем всупереч вимогам Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995р. була здійснена роздрібна торгівля алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат, не зазначений у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у розмірі 83017,44 грн., за що згідно ч.2 ст.17 цього Закону ДПІ у Ленінському районі м.Харкова застосувала до ТОВ «Лергіт» фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200% вартості реалізованого через такий ЕККА продукції, що становить 166034,88 грн.

Суд заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Фахівцями ДПА у Харківської області була проведена перевірка магазину, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Котлова, 132, який належить ТОВ «Лергіт», щодо стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, повязаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. За результатами якої був складений акт перевірки №20330116/2310/23919160 від 06.03.2007р., в якому вказане на порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995р., а саме:роздрібна торгівля алкогольними напоями через реєстратор розрахункових операцій, не зазначений у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, на суму 83017,44 грн. (а.с. 6-7)

На підставі акту перевірки №20330116/2310/23919160 від 06.03.2007р. ДПІ у Ленінському районі м. Харкова, на обліку якої перебуває ТОВ «Лергіт», було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 15.03.2007р. за №0000862310, яким зобовязало ТОВ «Лергіт» сплатити фінансову санкцію у вигляді штрафу, у розмірі 166034,88 грн. (а.с. 5)

Як передбачено ст. 1 Закону України «Про державну податкову службу України», до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній республіці Крим, областях, місцях Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, місцях (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами підприємницької діяльності всіх форм власності за наявності у них ліцензії.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом підприємницької діяльності зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 р. № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору» утворено у складі Державної податкової адміністрації України Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, який здійснює, зокрема, функції ліцензування виробництва та торгівлі спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Органи Державіної податкової служби України наряду з іншими органами належать до гілки органів виконавчої влади держави.

Крім того, відповідно до Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України 17 березня 2001 року за № 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 року за № 268/5459, - застосування та стягнення фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, здійснюється відповідно до порядку їх застосування, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року за № 790 передбачено, що підставою для застосування фінансових санкцій є, крім інших, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання субєктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Пунктом 6 цього Порядку встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій за порушення, передбачені ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» приймаються, окрім посадових осіб органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, також керівником (його заступником) органів Державної податкової адміністрації у межах їх компетенції, визначеної законодавством.

У ст. 9 Закону України «Про державну податкову службу» №509-XIIвід 04.12.1990 р., зазначено, що Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначениху пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті участині забезпечення виготовлення марок акцизного збору.

У разі коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.

Пунктом 4 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» №509-XIIвід 04.12.1990 р. передбачено, що Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи.

Виходячи з вищенаведеного суд дійшов до висновку, що до повноважень ДПІ у Ленінському районі м. Харкова не входить застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, у ДПІ у Ленінському районі м. Харкова відсутні повноваження для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій до ТОВ «Лергіт», які передбачені ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995р.

З урахування вищенаведеного оскаржене рішення прийняте за межами повноважень відповідача, а тому є неправомірним.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України,ст. 1, 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу» №509-XIIвід 04.12.1990 р., ст. 15, 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2001 р. № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору», Інструкцією про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 17 березня 2001 року за № 110, ст.ст. 9, 71, 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ТОВ «Лергіт» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про скасування рішення задовольнити в повному обсязі.

2. Скасувати рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Харкова № 0000862310 від 15.03.2005 року про застосування фінансових санкцій до ТОВ «Лергіт» на суму 166034,88 грн. як таке, що прийнято з перевищенням повноважень.

3. Судові витрати позивача в розмірі 8,50 (вісім грн. 50 коп.) стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Лергіт» (код ЄДРПОУ 23919160, адреса: м. Харків, вул Полтавський Шлях, 190).

4. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 03 грудня 2007 року.

Суддя Л.В. Тацій