Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 101
РІШЕННЯ
Іменем України
26.05.2011Справа №5002-7/578-2011
За позовом Прокурора м. Сімферополя (95011, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 11) в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах автономної Республіки Крим (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114, ідентифікаційний код 00048113)
До відповідача Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, ідентифікаційний код 04055630)
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: 1) Кабінет міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2); 2) Державне підприємство "Сімферопольське лісомисливське господарство" (95053, м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 16а); 3) ОСОБА_1 (АДРЕСА_1).
Про визнання частково недійсним рішення.
Суддя ГС АР Крим І. І. Дворний
представники:
Від позивача не зявився
Від відповідача - не зявився
Треті особи 1) ОСОБА_2 предст., дов. №08/01-04/1164 від 22.03.2011р.
2) ОСОБА_3. предст., дов. б/н від 10.01.2011р.
3) не зявилася
Прокурор Коноваленко А. В. посв. №10133
Сутьспору: Прокурор м. Сімферополя звернувся до Господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим з позовом до Сімферопольської міської ради, в якому просить суд визнати недійсним п. п. 1.1 п. 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008 р. та визнати недійсним п. 2.2 рішення 58-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №951 від 31.03.2010 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірними рішеннями ОСОБА_1 був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки, яка перебуває у державній власності та право на розпорядження якою належить Кабінету Міністрів України.
Ухвалою ГС АР Крим від 17.02.2011 р. позовна заява була прийнята до розгляду та до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, були залучені Кабінет міністрів України, Державне підприємство "Сімферопольське лісомисливське господарство" та ОСОБА_1.
Відповідач проти позову заперечував з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Кабінет міністрів України та Державне підприємство "Сімферопольське лісомисливське господарство" у відповідних письмових поясненнях зазначили, що вважають поданий Прокурором м. Сімферополя позов обґрунтованим та просять його задовольнити.
Ухвалою ГС АР Крим від 14.04.2011 р. провадження у справі було зупинено до розгляду по суті Севастопольським апеляційним господарським судом апеляційної скарги у справі №5002-8/4870-2010.
Ухвалою ГС АР Крим від 11.05.2011 р. провадження у справі було поновлено.
Сторони та ОСОБА_1 у судове засідання не зявилися, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце розгляду справи були проінформовані належним чином рекомендованою кореспонденцією.
Розгляд справи відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників прокуратури, Кабінету міністрів України та Державного підприємства "Сімферопольське лісомисливське господарство", суд
ВСТАНОВИВ :
24.07.2008 р. Сімферопольською міською радою було прийнято рішення №605 «Про дозвіл на розробку проектів землеустрою з відведення земельних ділянок, надання, передачу громадянам України, юридичним та фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі», пунктом 1.1 якого громадянці ОСОБА_1 був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1000 га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку.
Пунктом 2.2 рішення Сімферопольської міської ради №951 від 31.03.2010 р. «Про дозвіл на виконання технічної документації з оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, дозвіл на розробку проектів землеустрою з відведення земельних ділянок, надання, передачу громадянам України, юридичним та фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» був продовжений строк дії підпункту 1.1 пункту 1 рішення Сімферопольської міської ради від 24.07.2008 р. №605 в частині дозволу громадянці ОСОБА_1 виконати проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1000 га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку.
Вважаючи вказані пункти рішень такими, що прийняті всупереч положенням чинного законодавства, Прокурор м. Сімферополя звернувся до Господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим з позовом про визнання їх недійсними.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Статтею 83 ЗК України закріплено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час прийняття спірних рішень) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Державні органи приватизації здійснюють розпорядження (крім відчуження земель, на яких розташовані об'єкти, що не підлягають приватизації) землями, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.
Обґрунтовуючи правомірність спірних пунктів рішень №605 від 24.07.2008 р. та №951 від 31.03.2010 р., відповідач зазначає, що на момент їх прийняття було чинним рішення Сімферопольської міської ради №495 від 06.03.2008 р., яким на підставі п. «а» ст. 141 Земельного кодексу України Державному підприємству "Сімферопольське лісомисливське господарство" було припинено право користування земельною ділянкою площею 2,5 га та вказана ділянка була переведена в землі запасу міста.
Однак, суд звертає увагу на те, що рішенням Господарського суду АР Крим від 03.12.2010 р. у справі №2-8/4870-2010 був визнаний недійсним п.11.1 рішення 35 сесії Сімферопольської міської ради 5-ого скликання 06 березня 2008 року №495 “Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі” про припинення на підставі пункту “а” ст. 141 Земельного кодексу України - Державному підприємству “Сімферопольське лісопромислове господарство” право користування земельною ділянкою площею 2,5га (квартал 13,14; виділ 1,2,3) і перевести вказану ділянку в землі запасу міста.
При прийнятті вказаного рішення, суд виходив з того, що відповідно до пункту “а” статті 13 та пункту 9 статті 149 Земельного кодексу України (в редакції від 28.12.2007р., чинній на момент прийняття оспрюваного рішення), до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3, 4 ст.142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
На підставі цього, суд зазначив, що виходячи із системного аналізу змісту положень ст.13, чч.2, 3 ст.84, ч. 3, 4 ст.142, п.9 ст.149 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції від 28.12.2007р., чинній на момент прийняття оспрюваного рішення) розпорядження, в тому числі припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності та не може передаватись у комунальну власність, належить до повноважень Кабінету Міністрів України, а не Сімферопольської міської ради.
Рішення Господарського суду АР Крим від 03.12.2010 р. у справі №2-8/4870-2010 було залишено без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.04.2010 р.
Факти, встановлені зазначеним рішеннями у справі №2-8/4870-2010 в порядку статті 35 Господарського процесуального кодексу України визнаються судом преюдиціальними та не потребують додаткового доказування.
Таким чином, при прийнятті спірних рішень №605 від 24.07.2008 р. та №951 від 31.03.2010 р. в частині надання громадянці ОСОБА_1 дозволу на складання проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1000 га по АДРЕСА_2 та продовження строку дії цього пункту Сімферопольська міська рада діяла з перевищенням наданих їй повноважень, оскільки фактично розпорядилася земельною ділянкою державної форми власності.
Стаття 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» серед основних принципів здійснення місцевого самоврядування передбачає, зокрема, принцип законності. Принцип законності відповідає статтям 1 і 8 Конституції України, які визначають Україну як правову державу та закріплюють державний принцип верховенства права. Крім того, стаття 19 Конституції України встановлює, що органи місцевого самоврядування діють на підставі діючого законодавства та у межах повноважень й шляхом, передбаченим Конституцією України та нормативно-правовими актами. Додержання принципу законності направлене на недопущення свавілля в органах державної влади та місцевого самоврядування та передбачає, перш за все, прийняття субєктами владних повноважень законних актів, тобто певної форми актів, виданих у визначеному порядку компетентними органами в межах їх повноважень.
Відповідно до Розяснень Президії Вищого Арбітражного суду України N 02-5/35 від 26.01.2000 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
За таких обставин, враховуючи невідповідність спірних пунктів рішень №605 від 24.07.2008 р. та №951 від 31.03.2010 р. вимогам чинного законодавства та компетенції Сімферопольської міської ради, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати недійсним п. п. 1.1 п. 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008 р. про надання громадянці ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1000 га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку.
3.Визнати недійсним п. 2.2 рішення 58-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №951 від 31.03.2010 р. про продовження строку дії підпункту 1.1 пункту 1 рішення Сімферопольської міської ради від 24.07.2008 р. №605 в частині дозволу громадянці ОСОБА_1 виконати проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,1000 га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування жилого будинку.
Суддя господарського суду
Автономної Республіки Крим (підпис) І. І. Дворний
Рішення підписано 31.05.2011 р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримДворний І.І.