Рішення № 16119077, 25.05.2011, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.05.2011
Номер справи
582-2011
Номер документу
16119077
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 201

РІШЕННЯ

Іменем України

25.05.2011Справа №5002-26/582-2011 За позовом Прокурора м. Сімферополя (95011, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 11) в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114)

до відповідача Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15)

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1) Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2),

2) Державного підприємства «Сімферопольське лісопромислове господарство» (95053, м. Сімферополь, вул. Гурзуфська, 16а),

3) ОСОБА_1 (97640, АДРЕСА_1)

про визнання частково недійсним рішення.

Суддя Медведчук О.Л.

Представники:

від позивача не зявився,

від відповідача не зявився,

від третіх осіб: 1) ОСОБА_2, старший державний виконавець відділу, довіреність №08/01-04/1164 від 22.03.2011р., 2) ОСОБА_3, ю/к, довіреність від 10.01.2011р., 3) не зявився,

прокурор Коноваленко А.В., посвідчення №10133.

Обставини справи: Прокурор м. Сімферополя, діючи в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, звернувся до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Сімферопольської міської ради про визнання недійсним п. п. 1.1 п. 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008р. про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, для будівництва та обслуговування житлового будинку, в районі АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) площею 0,1000 га та п. 2.2 рішення 58-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №951 від 31.03.2010р. продовжений строк дії п. п. 1.1 п. 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008р. в частині надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку в районі АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) площею 0,1000 га.

Вимоги обґрунтовано посиланням на те, що п. п. 1.1 п. 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008р. та п. 2.2 рішення 58-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №951 від 31.03.2010р. прийняті з перевищенням компетенції Сімферопольської міської ради, земельна ділянка має статус землі державної власності, розпорядником якої є Кабінет Міністрів України, а не Сімферопольська міська рада.

Також прокурор м. Сімферополя, мотивуючи позовні вимоги по даній справі, посилається на рішення господарського суду АР Крим від 03.12.2010р. по справі №5002-8/4870-2010, яким визнано недійсним п.11.1 рішення 35 сесії Сімферопольської міської ради 5-ого скликання 06 березня 2008 року №495 «Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» про припинення на підставі пункту «а» ст. 141 Земельного кодексу України - Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» права користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 13,14; виділ 1,2,3) і переведення вказаної ділянку в землі запасу міста.

Відповідач у своєму відзиві по справі зазначає, що рішення 35-ої сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання від 06.03.2008р. №495, яким на підставі п. «а» ст. 141 Земельного кодексу України Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» припинено право власності земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 13, 14; виділ 1, 2, 3) по вул. 51-й Армії у м. Сімферополі та переведено зазначену земельну ділянку в землі запасу міста, було прийнято на підставі висновку Республіканського комітету АР Крим з лісного та мисливського господарства від 10.12.2007р. №05-1/323, листа Державного підприємства «Сімферопольське лісопромислове господарство» від 30.11.2007р. №05-13/759 та акту технічного обстеження лісних площ, які витребувані до відводу зі складу державного лісного фонду. На підставі звернень громадян, узгодження профільної депутатської комісії, рішеннями сесій Сімферопольської міської ради громадянам України було дозволено виконати проекти землеустрою по відводу земельних ділянок по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлових будинків, а також продовжено строк дії зазначених рішень сесій міської ради у встановленому законодавством порядку.

Також відповідач стверджує, що даний спір є публічно-правовим та посилається на п. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого спори фізичних або юридичних осіб з субєктом владних повноважень по оскарженню його рішень відноситься до компетенції адміністративних судів.

Від Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим 01.03.2011р. надходило клопотання про розгляд справи без участі представника комітету у звязку з неможливістю забезпечити його явку в судове засідання. Також позивачем зазначено, що він підтримує позовні вимоги прокурора в повному обсязі.

Третіми особами Кабінетом Міністрів України та Державним підприємством «Сімферопольське лісопромислове господарство» позовні вимоги підтримано та надано письмові пояснення, в яких зазначено, що із скасуванням рішення про припинення Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» права користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 13, 14, виділ 1, 2, 3) по АДРЕСА_2 в м. Сімферополі, зазначена земельна ділянка залишилась у постійному користуванні Державного підприємства «Сімферопольське лісопромислове господарство», а тому відповідач не наділений повноваженнями з розпорядження землями, що знаходяться в постійному користуванні Державного підприємства «Сімферопольське лісопромислове господарство» та вирішення питань про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земель лісогосподарського призначення. У звязку з чим рішення, які винесено на підставі п. 11.1 рішення від 06.03.2008р. №495 повинні бути також визнані недійсними.

Третьою особою ОСОБА_1 письмові пояснення не надавались.

Розгляд справи неодноразово відкладався.

Строк розгляду справи продовжувався в порядку ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою господарського суду АР Крим від 18.04.2011р. зупинено провадження по справі №5002-26/582-2011 до вирішення пов'язаної з нею справи №5002-8/4870-2010 Севастопольським апеляційним господарським судом. Провадження по справі поновлено ухвалою господарського суду АР Крим від 12.05.2011р. та призначено дату судового засідання.

У судовому засіданні, яке відбулося 25.05.2011р., прокурором позовні вимоги підтримано.

Сторони та третя особа Василенко Лариса Аркадіївна явку представників у судове засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи раніш подані сторонами клопотання та пояснення, суд вважає за можливе розгляд справи без участі представників сторін, за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та третіх осіб, суд

встановив:

06 березня 2008 року 35 сесією 5-ого скликання Сімферопольської міської ради було прийнято рішення №495 «Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі».

Відповідно до п.11.1 рішення Сімферопольської міської ради від 06 березня 2008 року №495 було вирішено припинити на підставі пункту «а» ст. 141 Земельного кодексу України Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» право користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 13,14; виділ 1,2,3) і перевести вказану ділянку в землі запасу міста.

Рішенням 39 сесії 5-ого скликання Сімферопольської міської ради №605 від 24.07.2008р. «Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, наданню, передачі громадянам України, юридичним та фізичним особам підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» підпунктом 1.1 пункту 1 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку в районі АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) площею 0,1000 га.

Підпунктом 2.2 пункту 2 рішенням 58 сесії 5-ого скликання Сімферопольської міської ради №951 від 31.03.2010р. продовжено строк дії підпункту 1.1 пункту 1 рішення 39 сесії 5-ого скликання Сімферопольської міської ради №605 від 24.07.2008р. в частині дозволу громадянці ОСОБА_1 виконання проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,1000 га. по АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Рішенням господарського суду АР Крим від 03.12.2010р. по справі №2-8/4870-2010 задоволено позов Прокурора міста Сімферополя в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до відповідача Сімферопольської міської ради за участю третіх осіб: Державне підприємство «Сімферопольське лісопромислове господарство», Кабінет Міністрів України, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 про визнання недійсним пункту 1.1 рішення 35-сесії Сімферопольської міської ради V скликання від 06.03.2008 року №495 про припинення на підставі пункту «а» ст. 141 Земельного кодексу України Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» права користування земельною ділянкою площею 2,5 га, (квартал, 13,14, виділ 1,2,3) та переведення вказаної земельної ділянки в землі запасу міста.

Вказаним рішенням визнано недійсним п.11.1 рішення 35 сесії Сімферопольської міської ради 5-ого скликання 06 березня 2008 року №495 «Про дозвіл розробки проектів землеустрою по відводу земельних ділянок, надання, передачі громадянам України, юридичним і фізичним особам-підприємцям земельних ділянок у власність, постійне користування, оренду в м. Сімферополі» про припинення на підставі пункту «а» ст. 141 Земельного кодексу України Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» право користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 13,14; виділ 1,2,3) і переведення вказаної ділянку в землі запасу міста.

З наведеного виходить, що із скасуванням рішення про припинення Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» права користування земельною ділянкою площею 2,5 га (квартал 13, 14, виділ 1, 2, 3) по АДРЕСА_2 в м. Сімферополі, зазначена земельна ділянка залишилась у постійному користуванні Державного підприємства «Сімферопольське лісопромислове господарство».

Також слід зазначити, що господарським судом у рішенні від 03.12.2010р. по справі №2-8/4870-2010, виходячи із системного аналізу змісту положень ст. 13, ч. ч. 2, 3 ст. 84, ч. 3, 4 ст. 142, п.9 ст. 149 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції від 28.12.2007р., чинній на момент прийняття оспрюваного рішення) зроблено наступний висновок: розпорядження, в тому числі припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності та не може передаватись у комунальну власність, належить до повноважень Кабінету Міністрів України, а не Сімферопольської міської ради.

Статтею 35 Господарського процесуального кодексу України визначено, що факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля в межах території України є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Державою гарантується право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно до частин 1 та 2 ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Згідно до ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 17 Лісового кодексу України, у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

У відповідності до наведеної норми землі державного лісового фонду передані в постійне користування Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство» для ведення лісового та мисливського господарства.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України визначено, що до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.

Рішенням господарського суду АР Крим від 03.12.2010р. по справі №2-8/4870-2010 за позовом Прокурора міста Сімферополя в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим до відповідача Сімферопольської міської ради встановлено, що межі державного лісового фонду, які передані у користування Державному підприємству «Сімферопольське лісопромислове господарство», зафіксовані в планшетах та журналі геодезичної зйомки базового лісоустрію 2000 року.

Відповідно до пункту «а» статті 13 та пункту 9 статті 149 Земельного кодексу України, до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Відповідно до ч. 2 Розяснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів», підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Отже, виходячи з положень вищенаведених норм Земельного кодексу України, підпункт 1.1 пункту 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008р. про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність, для будівництва та обслуговування житлового будинку, в районі АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) площею 0,1000 га та підпункт 2.2 рішення 58-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №951 від 31.03.2010р. про продовження строку дії підпункту 1.1 пункту 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008р. в частині надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку в районі АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) площею 0,1000 га. прийняті Сімферопольською міською радою з перевищенням компетенції, оскільки право розпорядження землями, які перебувають у державній власності, належить до повноважень Кабінету Міністрів України, а не Сімферопольської міської ради, а тому спірні пункти рішень мають бути визнані недійсними.

Відносно посилань відповідача на те, що даний спір підлягає розгляду в адміністративному суді, слід зазначити наступне.

В рекомендаціях Президії Вищого господарського суду України «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства» від 02.02.2010 р. №04-06/15 зазначено, що господарським судам необхідно розрізняти участь державних органів та органів місцевого самоврядування у земельних відносинах як суб'єктів владних повноважень та як органів, що реалізують права держави, територіальних громад та Українського народу в цілому, як власників землі.

Владні повноваження державних органів та органів місцевого самоврядування реалізуються у відносинах, пов'язаних з управлінням в галузі використання земель, врегульованих розділом VII Земельного кодексу України, зокрема, встановлення та зміна меж адміністративно-територіальних утворень, планування використання земель, землеустрій, контроль за використанням та охороною земель, моніторинг земель, ведення державного земельного кадастру, у відносинах охорони земель, врегульованих розділом VI Земельного кодексу України; у відносинах, визначених частиною 1 статті 16 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» від 17.11.2009 року №1559-VI, та інших відносинах, пов'язаних із застосуванням земельного законодавства. Відповідно, вирішення спорів, що виникають з цих правовідносин, не належить до компетенції господарських судів.

Натомість, спори, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, підвідомчі господарським судам.

Спори щодо оскарження актів органів державної влади, органів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування, на підставі яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки (спір про право), не є публічно-правовими і розглядаються за правилами ГПК України, оскільки у відносинах, де вказані органи виступають у ролі власників землі відповідно до статті 14 Конституції України, вони є рівними учасниками земельних відносин з іншими суб'єктами таких правовідносин (юридичними та фізичними особами, у тому числі суб'єктами підприємницької діяльності).

Крім того пунктом 1.6 рекомендацій встановлено, що в порядку господарського судочинства розгляду підлягають, зокрема, категорії спорів щодо визнання незаконними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання у користування, припинення права власності на ділянки, вилучення земельних ділянок із користування.

З наведеного виходить, що даний спір не є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки Сімферопольська міська рада, приймаючи спірні пункти рішень діяла як орган уповноважений територіальною громадою міста Сімферополя на розпорядження землею.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача у звязку із прийняттям пунктів рішень з перевищенням меж повноважень, витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають покладанню саме на нього.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним п. п. 1.1 п. 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №605 від 24.07.2008р. про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) площею 0,1000га.

3. Визнати недійсним п. 2.2 рішення 58-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання №951 від 31.03.2010р. про продовження строку дії п. п. 1.1 п. 1 рішення 39-ї сесії Сімферопольської міської ради 5 скликання від 24.07.2008р. №605 в частині надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,1000 га. по АДРЕСА_2 (поз. По ГП-7) для будівництва та обслуговування житлового будинку.

4. Стягнути з Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, р/р35413001001501, МФО 824026 в УДК в АРК, код ЄДРПОУ 04055630) у дохід державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200, в банку одержувачу: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь) державне мито у розмірі 85,00 грн.

5. Стягнути з Сімферопольської міської ради (95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15) у дохід державного бюджету (р/р 31214264700002; отримувач: Державний бюджет м. Сімферополь; код платежу: 22050003; ЄДРПОУ - 34740405; банк одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 31.05.2011р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримМедведчук О.Л.