Головуючий у 1 інстанції - Михайлик А.С.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2011 року справа №2а/0570/3970/2011
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Лях О.П.
суддів Горбенко К.П. , Попова В.В.
при секретарі Асєєвій Я.В.
за участю представника позивача Жолоб Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/3970/2011 за позовом Державного підприємства "Добропіллявугілля" до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/3970/2011 позовні вимоги задоволено частково, а саме:
визнано неправомірними дії Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області (85000, м. Добропілля, вул. пров. Радянський, 4, ЄДРПОУ 23355183) щодо нарахування пені з податку на прибуток в сумі 435377,42 грн.;
зобовязано Добропільську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області (ЄДРПОУ 23355183, адреса: 85000, м. Добропілля, вул. пров. Радянський, 4) внести зміни до особового рахунку Державного підприємства “Добропіллявугілля” (ЄДРПОУ 32186934, адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2) з податку на прибуток шляхом виключення з облікової картки суми нарахованої пені у розмірі 114731,94 грн., у звязку із зарахуванням сум сплачених позивачем коштів за платіжними дорученнями від 30 липня 2009 року № 2757, 2758, 2759, від 25 серпня 2009 року № 3103, 3104, від 28 серпня 2009 року № 3209, від 01 вересня 2009 року № 3309, від 17 вересня 2009 року № 343, 344, від 01 жовтня 2009 року № 3932, від 07 жовтня 2009 року № 440, 441, від 30 вересня 2010 року № 3039, від 30 серпня 2010 року № 2354, від 08 травня 2009 року № 436 від, від 22 травня 2009 року № 1548, від 12 червня 2009 року № 1880, від 30 червня 2009 року № 2213 без врахування визначеного платником призначення платежу;
зобовязано Добропільську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області (ЄДРПОУ 23355183, адреса: 85000, м. Добропілля, вул. пров. Радянський, 4) внести зміни до особового рахунку Державного підприємства “Добропіллявугілля” (ЄДРПОУ 32186934, адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2) з податку на прибуток шляхом виключення з облікової картки суми нарахованої пені у розмірі 320645,48 грн., у звязку із надання позивачем уточнюючого розрахунку з податку на прибуток № 25643 від 09 лютого 2009 року;
в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційну скаргу мотивує неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно даних картки особового рахунку за позивачем, починаючи з 2008 року обліковується податковий борг з податку на прибуток. Відповідач неодноразово звертався до суду із позовами про стягнення податкового боргу з податку на прибуток в судовому порядку.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2-в-64/08 від 15 липня 2008 року (арк. справи 25), було розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2а-10114/08 від 14 травня 2008 року про стягнення з Державного підприємства «Добропіллявугілля» податкової заборгованості в сумі 2657 042,75 грн. на 60 місяців: з липня 2008 року по січень 2012 року по 43896,75 грн. на місяць, з лютого 2010 року по червень 2012 року по 43896,70 грн. на місяць.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду у справі (арк. справи 47), було розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2-в-64/09/0570 від 04 березня 2009року простягнення зДП «Добропіллявугілля» податкової заборгованості 8984761,00 грн. в сумі на 120 місяців з щомісячним платежем 74873,00 грн., починаючи з 30 березня 2009 року, з останнім платежем в розмірі 74874,00 грн. до погашення основної суми боргу.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2а-21129/09/0570 від 23 березня 2009 року (арк. справи 27), було розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2а-1129/09/0570 від 25 лютого 2009 року про стягнення з ДП «Добропіллявугілля» податкової заборгованості в сумі 2286737,00 грн. на 10 років з квітня 2009 року по серпень 2010 року по 19057,00 грн. щомісячно, з вересня 2010 року по січень 2020 року щомісячно в сумі 19056,00 грн.
Згідно даних зворотного боку картки особового рахунку позивача протягом січня 2009 року грудня 2009 року, серпня вересня 2010 року відповідачем нараховано пеню у звязку із здійсненням позивачем сплати податкових зобовязань та наданням уточнюючого розрахунку з податку на прибуток, яким зменшено суму самостійно визначених податкових зобовязань з податку на прибуток.
Згідно даних зворотного боку облікової картки позивача за 2009 рік (арк. справи 77-102) у лютому 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 320645,48 грн., з яких 320499,82 грн. - у звязку із наданням позивачем уточненої декларації з податку на прибуток, якою самостійно визначені податкові зобовязання були зменшені на 1700436,00 грн.
Протягом травня 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 14078,23 грн., з яких: 2398,96 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 436 від 08 травня 2009 року, 11533,61 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 1548 від 22 травня 2009 року.
Протягом червня 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 41337,61 грн., з яких: 6979,39 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 1880 від 12 червня 2009 року, 9451,97 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2213 від 30 червня 2009 року, 3509,41 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2210 від 30 червня 2009 року, 8077,93 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2208 від 30 червня 2009 року, 13173,25 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2209 від 30 червня 2009 року.
Протягом липня 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 26263,08 грн., з яких: 13929,07 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2758 від 31 липня 2009 року, 8503,21 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2757 від 31 липня 2009 року, 3685,14 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2759 від 31 липня 2009 року.
Протягом серпня 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 25404,07 грн., з яких: 3574,62 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 3103 від 25 серпня 2009 року, 13440,33 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 3104від 25 серпня 2009 року, 8243,46 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 3209 від 28 серпня 2009 року.
Протягом вересня 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 26004,38 грн., з яких: 8305,33 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 3309 від 01 вересня 2009 року, 3687,83 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 343 від 17 вересня 2009 року, 13865,56 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 344 від 17 вересня 2009 року.
Протягом жовтня 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 26004,38 грн., з яких: 1311,34 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 3932 від 01 жовтня 2009 року, 591,97 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 441 від 07 жовтня 2009 року, 2226,41 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 440 від 07 жовтня 2009 року.
Протягом листопада 2009 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 356,68 грн., з яких: 211,02 грн. - у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 4627 від 02 листопада 2009 року.
У серпні 2010 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 1813,38 грн. у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 2354 від 30 серпня 2010 року.
У вересні 2010 року відповідачем було нараховано пеню в сумі 985,34 грн. у звязку із здійсненням позивачем погашення податкового боргу за платіжним документом № 3039 від 30 вересня 2010 року.
Предметом позову є правомірність здійсненого відповідачем нарахування пені протягом січня грудня 2009 року та серпня, вересня 2010 року в сумі 480605,98 грн.
Відповідно до підпункту 16.1.1 пункту 16 1 та підпункту 16.3.1 пункту 16.3. статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким на момент виникнення спірних правовідносин встановлювалися порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.
Згідно з пунктом 3.4 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою Наказом ДПА України № 290 від 11 червня 2003 року, нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Згідно пункту 3.7. Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою Наказом ДПА України № 290 від 11червня 2003 року, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).
Тобто, передумовою нарахування пені у картці особового рахунку є здійснення платником податку погашення податкового боргу (частини податкового боргу). При цьому, при здійсненні платником сплати зазначеної суми податкового боргу, податковою інспекцією здійснюється розподіл сплаченої платником суми на суму, що спрямовується в рахунок погашення податкового боргу та суму, що спрямовується в рахунок погашення пені на зазначену суму податкового боргу.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, 17 листопада 2008 року, позивачем був наданий до Добропільської ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на прибуток у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок за 3 квартали 2008 року (арк. справи 42), яким позивач самостійно визначив штрафні санкції у звязку із виявленням помилки в сумі 380227,00 грн. 22 грудня 2008 року позивач надав спрощену податкову декларацію з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року (арк. справи 28), якою визначив суму самостійно нарахованого штрафу у звязку із виправленням помилок в сумі 1320209,00 грн. 09 лютого 2009 року, позивач надав декларацію з податку на прибуток за 2008 рік (арк. справи 29), згідно якої сума самостійно визначеного штрафу позивачем складає 0,00 грн.
У звязку із цим, в зворотному боці картки особового рахунку позивача, відповідачем був здійснений запис про здійснення позивачем погашення самостійно визначених податкових зобовязань з податку на прибуток в сумі 1700436,00 грн. та нараховано пеню в загальному розмірі 320645,48 грн.
Підпунктом 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", визначений перелік джерел самостійної сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу. Вказаною нормою визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань є будь-які власні кошти платника податків, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Проте, як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, підставою для нарахування пені в зворотному боці картки особового рахунку позивача стало надання позивачем декларації з податку на прибуток, якою було зменшено суму податкових зобовязань позивача з податку на прибуток за звітний податковий період 2008 рік на 1700436,00 грн., а не здійснення позивачем сплати узгодженої суми податкових зобовязань.
Надання позивачем розрахунку, яким зменшено суму самостійно визначених податкових зобовязань в порядку, визначеному Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не є сплатою податкового зобовязання, а є способом коригування самостійно визначеного платником податку податкового зобовязання у звязку із виявленням ним помилок у раніше наданих деклараціях, через що не може бути підставою для застосування штрафних санкцій, повязаних із несвоєчасною сплатою податкових зобовязань.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що через зменшення позивачем суми самостійно визначених податкових зобовязань в зворотному боці картки особового рахунку було нараховано пеню в сумі 320645,48 грн.
Згідно визначеного позивачем призначення платежу в платіжних дорученнях № 2758 від 30 липня 2009 року (арк. справи 17), № 3104 від 25 серпня 2009 року (арк. справи 19), № 344 від 17 вересня 02009 року (арк. справи 20), № 440 від 07 жовтня 2009 року (арк. справи 21), № 3039 від 30 вересня 2010 року (арк. справи 12) позивачем були перераховані кошти в рахунок сплати щомісячних платежів на виконання Ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 04 березня 2009 року, якою було розстрочено виконання постанови у справі № 2а-36955/08/0570 від 04 лютого 2009 року на 10 років. Однак , згідно даних зворотного боку картки позивача, зазначені кошти були спрямовані відповідачем без врахування визначеного призначення платежу, внаслідок чого в картці особового рахунку нараховано пеню в загальній сумі 44446,71 грн.
Згідно визначеного позивачем призначення платежу в платіжних дорученнях № 2757 від 30 липня 2009 року (арк. справи 16), № 3209 від 28 серпня 2009 року (арк. справи 18), № 3309 від 1 вересня 2009 року (арк. справи 18), № 3932 від 01 жовтня 2009 року (арк. справи 21), № 4627 від 02 листопада 2009 року (арк. справи 22), № 2354 від 30 серпня 2010 року (арк. справи 12) позивачем були перераховані кошти в рахунок сплати щомісячних платежів на виконання Ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2008 року, якою було розстрочено виконання постанови у справі № 2а-10114/08/0570 від 14 травня 2008 року на 5 років. Згідно даних зворотного боку картки позивача, зазначені кошти були спрямовані відповідачем без врахування визначеного призначення платежу, внаслідок чого в картці особового рахунку нараховано пеню в загальній сумі 28387,74 грн.
Згідно визначеного позивачем призначення платежу в платіжних дорученнях № 2759 від 30 липня 2009 року (арк. справи 17), № 3103 від 25 серпня 2009 року (арк. справи 19), № 343 від 17 вересня 02009 року (арк. справи 20), № 441 від 07 жовтня 2009 року (арк. справи 22), позивачем були перераховані кошти в рахунок сплати щомісячних платежів на виконання Ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2009 року, якою було розстрочено виконання постанови у справі № 2а-1129/09/0570 від 25 лютого 2009 року на 10 років. Згідно даних зворотного боку картки позивача, зазначені кошти були спрямовані відповідачем без врахування визначеного призначення платежу, внаслідок чого в картці особового рахунку нараховано пеню в загальній сумі 11539,56 грн. Що стосується нарахування пені у звязку із спрямуванням сплачених позивачем коштів за платіжним дорученням № 5279 від 30 листопада 2009 року (арк. справи 23), то як вбачається зі зворотного боку картки особового рахунку позивача, жодних нарахувань пені у звязку із відображенням сплати за цим платіжним дорученням в картці особового рахунку позивача не відбувалося.
Крім цього, внаслідок спрямування сплачених позивачем коштів в рахунок погашення податкового боргу всупереч визначеному позивачем призначення платежу «податок на прибуток за податковим повідомленням-рішенням № 0000242340/0 від 27 квітня 2009 року» в платіжних дорученнях № 436 від 08 травня 2009 року (арк. справи 13), № 1548 від 22 травня 2009 року (арк. справи 13), № 1880 від 12 червня 2009 року (арк. справи 14), № 2213 від 30 червня 2009 року (арк. справи 14), відповідачем нараховано пеню в сумі 30363,93 грн.
Отже, нарахування пені в загальній сумі 114737,94 грн. стало наслідком спрямування коштів в рахунок погашення суми податкового боргу та не врахування визначеного позивачем призначення платежу.
Приписами пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» встановлено загальну норму, відповідно до якої податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
При цьому, зазначеним пунктом не передбачений перелік субєктів на яких вона розповсюджується, чи то податковий орган, чи то платник податків та не визначений механізм забезпечення її дотримання, тобто дії субєктів податкових правовідносин, які мають ними вчинятися у випадках, коли при наявності суми податкового боргу платником податків здійснюється погашення поточних податкових зобовязань.
Водночас, відповідач як орган державної влади, за приписами статті 19 Конституції України обмежений в своїх діях підставами, межами наданих повноважень та здійснення них у спосіб, передбачений законами України. Податкове законодавство України не містить правових норм, якими би податковий орган був наділений повноваженнями щодо зміни визначеного платником податку призначення платежу.
Колегія суддів зазначає, що відповідач має право спрямовувати на власний розсуд лише ті платежі платника податків, в яких такий платник не визначив призначення платежу або спрямування сплачених платником коштів неможливо за визначеним таким платником призначенням платежу.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/3970/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/3970/2011 за позовом Державного підприємства "Добропіллявугілля" до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобовязання вчинити дії залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.
Ухвала в повному обсязі складена 30.05.2011 року.
Колегія суддів : О.П. Лях
К.П. Горбенко
В.В. Попов