Головуючий у 1 інстанції - Стиран В.В.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2011 року справа №2а/0570/857/2011
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Лях О.П.
суддів Горбенко К.П. , Попова В.В.
при секретарі Турко І.Б.
за участю сторін:
представники позивача Петров А.Г., Чирикіна Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/857/2011 за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Управління Державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності державної адміністрації Шевченківського району м.Києва - Дубіни Алли Борисівни, третя особа - Дочірнє підприємство "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" , Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запис в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД", зобов'язання скасувати реєстраційні дії, щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, -
ВСТАНОВИЛА :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/857/2011 у задоволені позовних вимог позивача відмовлено.
В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи представники позивача просили постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що судом першої інстанції порушено вимоги норм матеріального та процесуального права, а зроблені висновки не відповідають обставинам у справі.
Представник відповідача та представники третіх осіб в судове засідання не зявились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне.
Як було встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи, ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" зареєстроване як юридична особа Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією за номером 10001348898, включене до ЄДРПОУ за номером 31841408, місцезнаходження: місто Київ, Шевченківський район, вул. Маршала Рибалка, буд. 116.
ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" подано реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі якої державним реєстратором відділу реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності держадміністрації Шевченківського району міста Києва Дубіна Аллою Борисівною 22 вересня 2009 року здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" за адресою: 83086, місто Донецьк, Ворошиловський район, пр. Полеглих Комунарів, буд. 7.
Реєстраційна справа ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" знята з обліку в Шевченківській районній у місті Києві державній адміністрації та передана за описом до Управління державної реєстрації Донецької міської ради.
З акту виходу за юридичною адресою ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" посадових осіб ДШ у Ворошиловському районі міста Доненька від 16 серпня 2010 року № 832/23-2 вбачається, що за юридичною адресою 83086, місто Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд.7 підприємство не знаходиться.
12 листопада 2010 року позивач звернувся до Управління державної реєстрації Донецької міської ради із листом № 50773/10/29-013 про внесення змін до відомостей юридичної особи ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" та повернення реєстраційної справи до державного реєстратора відділу реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності держадміністрації Шевченківського району міста Києва Дубіна Аллі Борисівні.
Листом від 17 листопада 2010 року № 8965 Управління державної реєстрації Донецької міської ради відмовило ДПІ у Ворошиловському районі міста Донецька у вчиненні певних дій.
Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV.
Частиною 1 статті 1 Закону визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
З частини 1 статті 17 Закону вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Згідно частини 1 статті 29 Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно частини 7 статті 29 Закону державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до статті 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Стаття 14 Закону регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до пункту 12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно пункту 13 статті 19 Закону державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.
Пунктом 14 статті 19 Закону встановлено, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
В матеріалах справи відсутні докази направлення позивачем повідомлення встановленого зразка про відсутність ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД" за її місцезнаходженням державному реєстратору.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
З огляду на вищевикладене, погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Отже з матеріалів справи не вбачається, що державні реєстратори повинні були відмовити у проведенні державної реєстрації зміни адреси юридичної особи, порушили порядок передачі реєстраційної справи, протиправно прийняли до обліку реєстраційну справу.
Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції винесена з додержанням норм матеріального та процесуального права та має бути залишена без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/857/2011 за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Управління Державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності державної адміністрації Шевченківського району м.Києва - Дубіни Алли Борисівни, третя особа - Дочірнє підприємство "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД", Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запис в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження ДП "ЮНІСІСТЕМ ТРЕЙД", зобов'язання скасувати реєстраційні дії, щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення її в повному обсязі.
Судове рішення в повному обсязі складене 26.05.2011 року.
Колегія суддів: О.П. Лях
К.П. Горбенко
В.В. Попов