Головуючий у 1 інстанції - Березкіна О.В.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2011 року справа №2а-2552/11/0517
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Лях О.П.
суддів Горбенко К.П. , Попова В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області на постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 08 квітня 2011 року у справі № 2а-2552/11/0517 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення допомоги по догляду за дитиною, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення допомоги по догляду за дитиною.
Постановою Красноармійської міської ради на постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 08 квітня 2011 року у справі № 2а-2552/11/0517 за позовні вимоги задоволено, а саме:
поновлено ОСОБА_2 пропущений нею строк для звернення до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Стягнути з Управління прані та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області на користь ОСОБА_2 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1896 грн. 40 коп. за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років" з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції.
Сторони в судове засідання не зявились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції позивач є матірю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1..
Позивач перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення та відповідно до Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” та їй сплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сімям з дітьми"(закон № 2811).
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям із дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з ст. 71 Закону України " Про Державний бюджет на 2007 рік" призупинено на 2007 рік дію ст. 15 Закону України " Про Державну допомогу сім ям із дітьми" і виплати жінкам, які доглядають дитину віком до трьох років сплачуються у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сімї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гри. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України " Про державну допомогу сімям з дітьми".
Посилання скаржника на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат не приймаються, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Отже, позивачка мало право на отримання такої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не в розмірі, який виплачувався відповідачем.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач просить визнати протиправною відмову відповідача виплатити недоплачену допомогу по догляду за дитиною та зобовязати його здійснити виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період 09.07.2007 по 31.12.2007, а звернулась з адміністративним позовом до суду першої інстанції лише 04.03.2011 року.
Колегія судів зазначає, що позивач про порушення свого права, якщо вона вважала його порушеним, повинна була дізнатися при виплаті їй відповідачем щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Закони, інші нормативно-правові акти, судові рішення є доступними для ознайомлення всіма громадянами, і можливість обізнаності людини про те чи інше положення законодавства залежить виключно від бажання такої людини.
Оскільки заявлене позивачем клопотання про поновлення пропущеного строку не містить жодної поважної причини пропуску такого строку, колегія суддів вважає, що такий позов підлягає залишенню без розгляду у звязку з пропуском строку передбаченого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції прийняв постанову з порушенням норм процесуального права, що в свою чергу є підставою для її скасування та залишення позову без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 203, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області задовольнити частково.
Постанову Єнакіївського міського суду Донецької області від 08 квітня 2011 року у справі № 2а-2552/11/0517 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення допомоги по догляду за дитиною скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області про стягнення допомоги по догляду за дитиною залишити без розгляду.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Колегія суддів : О.П. Лях
К.П. Горбенко
В.В. Попов