Єдиний державний реєстр судових рішень УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
від "31" травня 2011 р. справа № 18/5007/29/11 Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді Соловей Л.А.,
за участю представників сторін
від І позивача: ОСОБА_1., довіреність від 22.03.2010р.;
від ІІ позивача: ОСОБА_2., довіреність від 15.02.2011р.;
від І відповідача: не з'явився;
від ІІ відповідача: не з'явився;
в судовому засіданні прийняв участь прокурор - Алексєєв С.М., посвідчення №99;
в порядку ст.30 ГПК України прийняв участь спеціаліст відділу Держкомзему в Черняхівському районі - Перегуда В.Й.,
розглянув справу за позовом Прокурора Черняхівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир) та Головного управління Держкомзему у Житомирській області (м.Житомир)
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос-2005" (с.Забріддя Черняхівський район)
2) Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області (смт.Черняхів)
про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Черняхівської РДА від 25.01.2008р. №29 та від 28.08.2007р. №316; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 28.02.2008р. №040822300114.
Прокурором подано позов про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Черняхівської РДА від 25.01.2008р. №29 та від 28.08.2007р. №316, а також визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 28.02.2008р. №040822300114;
Прокурор та представники позивачів в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві (а.с.2-3). В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивачі зазначають, що в результаті проведеної прокуратурою Черняхівського району перевірки встановлено, що Черняхівською РДА при видачі розпоряджень від 25.01.2008р. №29 та від 28.08.2007р. №316 та укладенні договору оренди від 28.02.2008р. порушено вимоги ст.ст.20, 50 та 51 Закону України "Про землеустрій" та не враховано вимоги п.1 ч.2 Порядку розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою КМУ №677 від 26.05.2004р., відповідно до якого проект відведення земельної ділянки не розробляється лише у разі, коли межі земельної ділянки визначено в натурі (на місцевості). Просять суд визнати незаконними та скасувати розпорядження №29 від 25.01.2008р., яким надано ТОВ "Колос - 2005" в користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 27,7795 га, а також розпорядження №316 від 28.08.2007р., яким надано дозвіл на виготовлення вказаному підприємству технічної документації із землеустрою на площу землі 31,00га., крім того просять визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 28.02.2008р., укладений між відповідачами.
Представник відповідача - Черняхівської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить підпис представника відповідача - 2 у розписці про відкладення розгляду справи (а.с.67). Раніше, представник Черняхівської районної державної адміністрації проти позову заперечував з підстав, зазначених у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с.50-52).
Представник відповідача - ТОВ "Колос-2005" не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву та правом на участь в судовому засіданні; про час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, оскільки в адресованому господарському суду клопотанні від 30.05.2011р. за №3 (а.с.83) відповідач просить суд відкласти розгляд справи.
Розглянувши клопотання відповідача - ТОВ "Колос-2005", враховуючи те, що неявка представника відповідача не перешкоджає повному та всебічному розгляду справи, що поважність причини неявки представника відповідача документально не підтверджена, а також той факт, що відповідач не був позбавлений права направити в судове засідання іншого представника, приймаючи до уваги строки розгляду справи, суд відхиляє клопотання відповідача ТОВ "Колос-2005" про відкладення розгляду справи та вважає за можливе здійснювати розгляд справи за наявними в матеріалах справи документами відповідно до ст.75 ГПК України.
В судовому засіданні в порядку ст.30 ГПК України прийняв участь спеціаліст відділу Держкомзему в Черняхівському районі - Перегуда В.Й., який на виконання вимог ухвали господарського суду від 10.05.2011р. надав копію технічної документацію на спірну земельну ділянку - 27,7795га на території Забрідської сільської ради за межами с.Щеніїв, Черняхівського району, Житомирської області та пояснив, що спірна земельна ділянка в користування надавалась вперше, та межі її раніше не встановлювались.
Заслухавши пояснення представників позивача та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 28 серпня 2007 року головою Черняхівської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №316 "Про надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку" (а.с.9).
Згідно пункту 1 вказаного розпорядження надано згоду на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку для ведення підсобного сільського господарства ТОВ "Колос-2005" попередньою площею 31,00 га за межами с.Щеніїв за рахунок земель запасу Забрідської сільської ради.
25.01.2008р. головою Черняхівської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №29 "Про передачу земельної ділянки в оренду" (а.с.8), згідно якого передано ТОВ "Колос-2005" земельну ділянку для ведення підсобного сільського господарства в довгострокову оренду терміном на 20 (двадцять) років за межами с.Щеніїв за рахунок земель запасу Забрідської сільської ради загальною площею 27,7795 га, в тому числі: рілля - 27,6225 га, чагарник - 0,1570 га. Встановлено розмір орендної плати у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з щомісячною сплатою рівноцінними частками до 1 числа наступного місяця .
Пунктом 3 розпорядження від 25.01.2008р. зобов'язано Відділ земельних ресурсів у Черняхівському районі та виконком Забрідської сільської ради внести відповідні зміни в земельно-кадастрову документацію та планово-картографічні матеріали.
28.02.2008р. на виконання розпорядження №29 між Черняхівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Колос-2005" (орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Забрідської сільської ради за межами с.Щеніїв Черняхівського району Житомисрької області (а.с.6-7).
Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне:
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ч.2 ст.151 Господарського кодексу України, порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст.ст.118 та 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), необхідною умовою отримання земельної ділянки в користування є п р о е к т відведення цієї ділянки.
Відповідно до п. "в" ч.1 ст.20 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.03р., землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Як передбачено ст.50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04р. №677, цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки).
Відповідно до п.2 Порядку, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:
земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;
земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;
земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).
Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п.9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства (п.10 Порядку).
Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок (п.11 Порядку).
Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі" невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується представниками сторін, що спірна земельна ділянка в користування відповідачу надавалась вперше, межі її раніше не встановлювались, однак проект відведення земельної ділянки не складався; відповідно доказів проведення державної експертизи проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки сторони суду не надали.
Факт того, що межі земельних ділянок, які передані в оренду в натурі, на момент винесення оскаржуваних розпоряджень голови Черняхівської районної державної адміністрації та укладення договору оренди визначені не були, підтверджується матеріалами справи, зокрема, технічною документацією (а.с.74-90).
Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Згідно вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оспорювані розпорядження вимогам Конституції України та зазначеним нормативним актам не відповідають, а тому є незаконним.
Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки в оренду з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.
Як передбачено ч.1 ст.21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:
а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про визнання спірних розпоряджень голови Черняхівської районної державної адміністрації від 25.01.2008р. №29 та від 28.08.2007р. №316 недійсним.
Відповідно до ст.211 Земельного кодексу України, порушенням законодавства є, зокрема, укладення угод з порушенням земельного законодавства.
Згідно вимог ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Прийняті головою Черняхівської районної державної адміністрації незаконні розпорядження від 25.01.2008р. №29 та від 28.08.2007р. №316 стали підставою для укладення оспорюваного договору оренди землі від 28.02.2008р.
Таким чином, зазначений договір оренди, укладений між Черняхівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Колос-2005" 28.02.2008р. за реєстраційним №040822300114 підлягає визнанню судом недійсним.
Твердження відповідача - Черняхівської районної державної адміністрації, викладені у відзиві на позовну заяву про те, що на момент прийняття оскаржуваних розпоряджень норми Земельного кодексу України не зобов'язували передавати спірну земельну ділянку на підставі проекту землеустрою, не приймаються судом до уваги, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Згідно з вимогами ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів, оскільки вони спонукали прокурора звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконними розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації №316 від 28.08.2007р. "Про надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку" та №29 від 25.01.2008р. "Про передачу земельної ділянки в оренду".
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 28.02.2008р. за реєстраційним номером 040822300114, укладений між Черняхівською районною державною адміністрацією (12301, Житомирська область, Черняхівський район, смт.Черняхів, Площа Рад, 1, ідентифікаційний код 04053453) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Колос-2005" (12250, Житомирська область, Черняхівський район, с.Забріддя, вул.Житомирська, 20 код ЄДРПОУ 22063774).
4. Стягнути з Черняхівської районної державної адміністрації (12301, Житомирська область, Черняхівський район, смт.Черняхів, Площа Рад, 1, ідентифікаційний код 04053453)
- в доход Державного бюджету України - 42,50грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України - 118,00грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002 в УДК в м.Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050003).
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Колос-2005" (12250, Житомирська область, Черняхівський район, с.Забріддя, вул.Житомирська, 20 код ЄДРПОУ 22063774)
- в доход Державного бюджету України - 42,50грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України - 118,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002 в УДК в м.Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050003).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя Соловей Л.А.
Повне рішення складено 06 червня 2011р.
Віддрукувати 7прим:
1 - в справу
2,3 - позивачам;
4,5 - відповідачам (рекоменд.з повідомл.);
6, 7 - прокур.