Рішення № 16097737, 20.05.2011, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.05.2011
Номер справи
659-2011
Номер документу
16097737
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к.

РІШЕННЯ

Іменем України

20.05.2011Справа №5002-16/659-2011

За позовом Приватного підприємства «СП Альфа - Крим» (98500, м. Алушта, вул.. В.Хромих, 27, ідентифікаційний код 20662476)

До відповідача Алуштинської міської ради АР Крим (98500, м. Алушта, пл.. Совєтська, б1, ідентифікаційний код 34496494)

Про визнання рішення недійсним, визнання права на оренду майна та зобовязання укласти договір оренди землі.

Суддя ГС АР Крим М.О. Білоус

представники:

Від позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2 представ., дов.б/н від 16.11.2009р.

Від відповідача ОСОБА_3 представ.. дов. № 02-38/370 від 18.03.2011р.

Обставини справи: Приватне підприємство «СП Альфа - Крим» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Алуштинської міської ради АР Крим, в якому просить визнати:

- недійсним рішення Алуштинської міської ради від 28.01.2011 р. № 7/24;

- визнати за ПП «СП Альфа-Крим» право користування земельною ділянкою площею 0,0052 га в м. Алушта на пл.. Радянській у зупинки громадського транспорту (кадастровий номер № 01103000 00:01:003:0195) на умовах укладеного 08.08.2006 р. між Алуштинською міською радою та Спільним російсько-українським підприємством «Альфа-Крим» договору оренди земельної ділянки реєстровий № 040600200225;

- зобовязати Алуштинську міську раду укласти з ПП «СП Альфа-Крим» договір оренди земельної ділянки площею 0,0052 га в м. Алушта на пл.. Радянській у зупинки громадського транспорту (кадастровий номер № 01103000 00:01:003:0195) строком на 49 років відповідно до рішення Алуштинської міської ради від 13.10.2010 р. № 63/139.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з перевищенням компетенції та порушенням чинного законодавства. Також позивач посилається на те, що Спільне російське українське підприємство було реорганізоване у Приватне підприємство «СП Альфа- Крим», а відтак розірвання договору оренди земельної ділянки від 08.08.2006р. у звязку із ліквідацією юридичної особи, на думку позивача, є помилковим, а тому у чинність ст. 104 ЦК України права Спільного російсько українського підприємства «Альфа-Крим» перейшли до його правонаступника ПП «СП «Альфа-Крим», а тому одностороння відмова Алуштинської міської ради від укладеного раніш договору оренди суперечить нормам ст. ст. 525, 526,529 ЦК України та порушує права орендаря.

Заявою від 20.04.2011р. позивач уточнив мотивувальну частину позову, яка була прийнята судом до розгляду (а.с.60-61).

В судовому засіданні 16.05.2011 р. у присутності представників сторін була оголошена перерва до 20.05.2011 р.

20.05.2011 р. судове засідання продовжено за участю представників сторін.

Представник позивача як і раніш підтримав позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов ( а.с. 90-91).

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.

Ухвалою ГС АР Крим від 20.04.2011р. розгляд справи продовжувався в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ :

Матеріали справи свідчать, що 13.10.2010р. на 63-ій сесії 5 скликання Алуштинської міської ради було прийнято рішення № 63/139 «Про передачу в оренду земельної ділянки ПП «СП Альфа Крим» (а.с.10).

Відповідно до п.1. якого було вирішено затвердити технічну документацію для складання проекту землеустрою, що затверджує право оренди ПП «СП Альфа - Крим» на земельну ділянку площею 0,0052 га за адресою: м. Алушта, пл.. Радянська біля зупинки громадського транспорту для розміщення торгівельного павільйону.

Вирішено передати ПП «СП Альфа -Крим» земельну ділянку площею 0,0052 га в оренду строком на 49 років; розірвати договір оренди земельної ділянки площею 0,0052 га, укладеного між Алуштинською міською радою та Спільним українсько російським підприємством «Альфа - Крим» за взаємною згодою сторін з моменту реєстрації договору оренди земельної ділянки між Алуштинською міської радою та ПП «СП Альфа - Крим». Зобовязано ПП «СП Альфа - Крим» в трьохмісячний строк з моменту ухвалення рішення укласти договір оренди земельної ділянки.

На виконання прийнятого рішення ПП «СП Альфа - Крим» здійснило сплату рахунку, виставлено Комунальним підприємством «Алуштинське архітектурне бюро» від 09.12.2010р. на суму 379,20 грн., за підготовку договору оренди на земельну ділянку, про що свідчить квитанція від 20.12.2010р. (а.с.63)

Проте, в обумовлений термін договір оренди земельної ділянки з боку Алуштинської міської ради укладений не був, натомість 28.01.2011р. на 7 сесії 6 скликання радою було прийнято рішення № 7/24, яким внесені зміни у п.1. рішення №63/139 від 13.10.2010р., відповідно до яких вирішено відмовити ПП «СП Альфа- Крим» у затвердженні технічної документації щодо землеустрою для складення документів, які посвідчують право оренди на земельну ділянку у звязку з відсутністю дозволу орендодавця Алуштинської міської ради. Також було вирішено розірвати договір оренди земельної ділянки площею 0,0052 га, укладений між Алуштинською міською радою та Спільним українсько російським підприємством «Альфа - Крим» у звязку з ліквідацією юридичної особи орендатора (а.с.11).

Вважаючи зазначене рішення таким, що суперечать вимогам чинного законодавства, Приватне підприємство «СП Альфа - Крим» звернулось до господарського суду АР Крим з позовною заявою щодо визнання недійсним вказаного рішення.

Дослідивши матеріали справи, представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково у звязку з наступним.

Так, оскаржувальне рішення мотивовано тим, що реорганізоване підприємство ПП «СП «Альфа-Крим» підготувало технічну документацію з землеустрою зі зміною функціонального використання земельної ділянки, оскільки первісно земельна ділянка була передана для будівництва павільйону ( договір оренди реєстровий номер 040600200225 від 08.08.06 р.), а в наданій технічній документації земельна ділянка передбачається для розміщення та обслуговування торгівельного павільону, без відповідного дозволу власника землі орендодавця Алушлтинської міської ради.

При прийняті оскаржувального рішення, Алуштинська міська рада також керувалась ст.12, ст.124 та п.1. ст. 134 Земельного кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що 25.02.2004р. Алуштинською міською радою було прийнято рішення, яким Спільному українсько російському підприємству «Альфа - Крим» був наданий дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки на площі Радянській під павільон із земель загального користування ( а.с. 44).

06.07.2005 р. Рішенням 24-й сесії 4-го скликання Алуштинською міською радою був затверджений проект землеустрою по відводу земельної ділянки та технічної документації СП «Альфа-Крим» для будівництва торгівельного павільону у м. Алушта на пл.. Радянській біля зупинки загального транспорту на земельній ділянці площею 0,0052 га, в т.ч. вулиці, площі 0,0022 га, земельні насадження загального користування 0,0030 га (а.с. 37).

Пунктом 2 цього рішення СП «Альфа-Крим» із земель Алуштинської міської ради була надана в оренду строком на 10 років земельна ділянка площею 0,0052 га.

На виконання вказаного рішення 21.10.2005 р. між Орендодавцем - Алуштинською міською радою та орендарем Спільним Українсько- Російським підприємством «Альфа-Крим» був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,0052 га, що розташований у м. Алушта на пл. Радянська у зупинки загального транспорту.

Вказаний договір пройшов державну реєстрацію 08.08.2006 р. за № 040600200225 (а.с. 38) та згідно з п. 6 договір оренди земельної ділянки укладений на 10 років.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються спеціальним законом.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі визначається як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» ( в редакції на момент прийняття оскаржуваного рішення) укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до п.1. ст. 124 Земельного кодексу України (у редакції на момент прийняття оскаржувального рішення) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем ( ч. 2 ст. 124 цього Кодексу).

В силу ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пунктом 6. ст. 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Стаття 12 ЗК України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Отже, закон повязує для виникнення прав на землю необхідність згоди самого орендодавця, а також наявності ряду документів.

У той же час, матеріали справи не містять, а позивач не надав доказів того, що саме йому, як Приватному підприємству «СП Альфа - Крим» був наданий дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду строком на 49 років для розміщення та обслуговування торгівельного павільйону, а також доказів звернення до ради з відповідною заявою про надання такого дозволу.

Про відсутність такого дозволу також свідчить довідка Алуштинської міської ради (а.с. 92).

Більш того, Спільному українсько російському підприємству «Альфа - Крим» була надана в оренду земельна ділянка строком на 10 років для будівництва павільйону, проте, надана позивачем технічна документація із землеустрою на право оренди складена для розміщення та обслуговування торгівельного павільйону, що є взагалі зміною умов укладеного договору оренди від 08.08.2006 р.

Таким чином, п. 1 оскаржуваного рішення ради від 28.01.2011 р. відповідає вказаним вище нормам, а тому не має підстав для визнання його недійсним.

Вимоги позивача щодо зобовязання відповідача укласти з ПП «СП «Альфа-Крим» договір оренди спірної земельної ділянки строком на 49 років відповідно до рішення ради № 63/139 від 13.10.2010 р. не підлягають задоволенню, оскільки, проаналізувавши положення Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", зважаючи на те, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу укласти такий договір за відсутності позитивного рішення ради з даного питання є порушенням її виключної передбаченої Конституцією України компетенції на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.

Разом з тим, Алуштинська міська рада під час прийняття рішення зазначила, що договір оренди земельної ділянки припиняється у випадку ліквідації юридичної особи- орендатора, а тому, керуючись ст.ст. 15, 31 ЗУ «Про оренду землі» пунктом 2 рішення, рада вирішила розірвати договір оренди земельної ділянки площею 0,0052 га за адресою: м. Алушта, на пл.. Радянській біля зупинки загального транспорту, реєстровий номер 040600200225 від 08.08.2006 р. між Алуштинською міською радою та Спільним українсько-російським підприємством «Альфа-Крим» у звязку з ліквідацією юридичної особи орендаря.

Але, з таким висновком не можливо погодитись, оскільки ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України передбачає дві правові форми припинення субєкта господарювання: реорганізація і ліквідація.

Слід зазначити, що у випадку ліквідації субєкт господарювання припиняється як субєкт права без правонаступництва.

Проте, позивач, посилаючись на ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, відповідно до якої Спільне українсько російське підприємство «Альфа-Крим» не було ліквідовано, а здійснило реорганізацію шляхом перетворення у Приватне підприємство «СП Альфа -Крим», про що свідчить рішення засновників № 1 від 07.06.2005р. щодо припинення діяльності Спільного українсько російського підприємства «Альфа - Крим» в результаті його перетворення у Приватне підприємство « СП Альфа - Крим» (а.с.17) та підтверджується п.1.2. Статуту, згідно з яким Приватне підприємство «СП Альфа -Крим» є правонаступником усіх прав Спільного українсько російського підприємства «Альфа -Крим» (а.с.18-26).

Отже, в даному випадку відбулась не ліквідація юридичної особи орендаря, а його реорганізація шляхом перетворення.

Слід зазначити, що пунктом 31 договору оренди землі від 08.08.06 р. передбачені випадки припинення дії договору, зокрема, у випадку ліквідації юридичної особи орендаря, а також в інших випадках, встановлених законом.

Стаття 31 ЗУ «Про оренду землі» вказує, що договір оренди землі припиняється, в тому числі в разі ліквідації юридичної особи орендаря.

Проте норма ч. 4 ст. 32 вказаного Закону встановлює, що реорганізація юридичною особи орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Таким чином, суд вважає, що у разі реорганізації юридичної особи її право оренди не припиняється.

Більш того, пунктами 30- 34 договору оренди від 21.10.05 р., зареєстрованим 08.08.2006 р., передбачений порядок змін умов договору та припинення його дії, зокрема, п. 33 встановлено, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

Отже, рада прийнявши в односторонньому порядку рішення про розірвання договору, тим самим порушила пункт 33 договору від 21.10.05 р.

З урахуванням цього, суд дійшов до висновку, що пункт 2 рішення 7-й сесії 6-го скликання Алуштинської міської ради № 7/24 від 28.01.2011 р. не відповідає вказаним вище нормам та прийнято з порушенням прав позивача, у звязку з цим, вказаний пункт підлягає визнанню недійсним.

Разом з тим, суд виходить з того, що сторонами не надано доказів зміни умов, розірвання, а також визнання недійсним договору від 21.10.05 р., зареєстрованим від 08.08.2006 р., а відтак суд дійшов до висновку, що договір є діючим, виходячи з п. 6 цього договору.

Також відсутній укладений договір оренди спірної земельної ділянки між позивачем ПП «СП «Альфа-Крим» та відповідачем, що підтверджується довідкою Відділу Держкомзему у м. Алушта від 13.05.2011 р.

З огляду на вище викладене, вимоги позивача в частині визнання за ПП «СП «Альфа-Крим» право користування земельною ділянкою площею 0,0052 га у м. Алушта на пл. Радянській у зупинки громадського транспорту на умовах договору оренди землі від 08.08.2006 р., укладеного між Алуштинською міською радою АРК та Спільним російсько- українським підприємством «Альфа-Крим», засновані на зазначених вище нормах законодавства та підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Розглядаючи вказану справу суд також виходив з положень п. 6 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, Рекомендацій Президії Севастопольського апеляційного господарського суду від 14.01.2010 р. «Про застосування законодавства при вирішенні земельних спорів (питання щодо підвідомчості)» та приймав до уваги Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 23.06.2010 р. за № 05-05/357, а тому розглядав справу за правилами Господарського процесуального кодексу України.

За таких обставин, суд задовольняє частково вимоги Приватного підприємства «СП Альфа - Крим», визнає частково недійсним рішення 7-й сесії 6-го скликання Алуштинської міської ради № 7/24 від 28.01.2011 р., а саме пункт другий, а також визнає право позивача користування земельною ділянкою площею 0,0052 га у м. Алушта на пл. Радянській у зупинки громадського транспорту на умовах договору оренди землі від 21.10.2005 р., укладеного між Алуштинською міською радою АРК та Спільним російсько- українським підприємством «Альфа-Крим» та зареєстрованим 08.08.2006 р.

В частині інших вимог ПП «СП «Альфа-Крим» слід відмовити.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати недійсним пункт другий рішення 7-й сесії 6-го скликання Алуштинської міської ради № 7/24 від 28.01.2011 р.

3. Визнати за Приватним підприємством «СП Альфа - Крим» право користування земельною ділянкою площею 0,0052 га в м. Алушта на пл.. Радянській у зупинки громадського транспорту (кадастровий номер № 01103000 00:01:003:0195) на умовах укладеного договору оренди землі від 08.08.2006 р., укладений між Алуштинською міською радою та Спільним російсько-українським підприємством «Альфа-Крим».

4. В іншій частині позову відмовити.

Повний текст складено та підписано 23.05.2011р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримБілоус М.О.