Рішення № 16097501, 17.05.2011, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.05.2011
Номер справи
1425-2011
Номер документу
16097501
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 323

РІШЕННЯ

Іменем України

17.05.2011Справа №5002-21/1425-2011 за позовом Євпаторійської міської ради, м. Євпаторія, проспект Леніна, 2,

до відповідача Закритого акціонерного товариства «Санаторій «Геліос», м. Євпаторія, вул.. Київська, 48,

про спонукання внести зміни до договору оренди земельної ділянки.

Суддя Господарського Суду

Автономної Республіки Крим

С.І. Чонгова

Представники:

28 квітня 2011 р.

Від позивача ОСОБА_1, довіреність № 407/02-29 від 31.03.2011 р., головний спеціаліст,

Від відповідача ОСОБА_2, представник, д/п № 3810 від 20.04.2011 р.

17 травня 2011 р.

Від позивача ОСОБА_1, довіреність № 407/02-29 від 31.03.2011 р., головний спеціаліст,

Від відповідача не зявився,

Сутність спору: Позивач Євпаторійська міська рада звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача - Закритого акціонерного товариства «Санаторій «Геліос», м. Євпаторія, у якому просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 08 серпня 2005 р. площею 42403,00 кв. м. для обслуговування санаторію, зареєстрованого за кадастровим номером № 0110900000:01:0008:0004 29 березня 2006 р. № 920 за адресою: м. Євпаторія, вул.. Київська, 48-50/11, виклавши пункт 8 договору у наступній редакції:

«З 01.01.2011 р. орендна плата визначається відповідно до рішень міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37».

Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає:

тридцять девять тисяч сімдесят гривень 12 копійок.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством».

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача судові витрати, повязані з оплатою державного мита і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

28 квітня 2011 р. відповідачем до матеріалів справи був наданий відзив на позовну заяву за № 39ю від 28.04.2011 р., у якому відповідач вимоги позову не визнає та просить відмовити позивачу у задоволені позову (а. с. 20).

Представник позивача у судове засідання, яке було призначено на 28 квітня 2011 р., зявився, вимоги позову підтримав.

Представник відповідача у засідання суду 28.04.2011 р. зявився, проти позову заперечував.

У судовому засіданні, яке відбулося 28 квітня 2011 р. у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 17 травня 2011 р.

Представник позивача у судове засідання 17 травня 2011 р. зявився, вимоги позову підтримав.

Представник відповідача у засідання суду 17.05.2011 р. не зявився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у відповідача було достатньо часу для надання документів, необхідних за його думкою, для розгляду спору. Також суд зазначає, що статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено двомісячний строк розгляду судом позовної заяви.

У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників позивача та відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

08 серпня 2005 року між Євпаторійською міською радою (Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «Санаторій «Геліос» (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до умов укладеного договору, Орендодавець на підставі рішень Євпаторійської міської ради від 30 червня 2005 р. № 4-32/110 передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з міських земель, яка зареєстрована за Євпаторійською міською радою за кадастровим № 0110900000:01:008:0004 за адресою: м. Євпаторія, вул. Київська, 48-50/11.

Як визначено пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 42403,00 кв. м., відповідно до прикладених: плану (схеми) земельної ділянки, проекту відведення, акту визначення меж земельної ділянки в натурі, кадастрового плану земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та установлених земельних сервітутів, у тому числі забудовані землі окремих категорій за їх складом, та видами угідь землі суспільного використання.

Договір укладено на 50 років, до 30 червня 2055 р (пункт 7 договору).

Пунктом 8 договору визначено, що орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 03 березня 2005 р. № 4-28/8. Орендна плата сплачується виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає 15214,81 грн.

Пунктом 11 Договору оренди земельної ділянки передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; у випадку зміни ставок орендної плати згідно рішень Євпаторійської міської ради; погіршення стану земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.

Вказаний Договір зареєстрований у Кримський регіональній філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29 березня 2006 року за № 920.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до Закону України «Про оренду землі», відповідно до якого частина четверта статті 21 була викладена в наступній редакції: Річна орендна плата за земельні ділянки, що знаходяться в державній або комунальній власності, поступає до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути: меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, який встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, який встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Аналогічні зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону України «Про оренду землі» були внесені підпунктом 5 пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 р.

Крім того, Законом України від 05.02.2009 р. № 959-VI «Про внесення змін до статті 18 Закону України «Про оцінку земель» внесені зміни до частини 2 статті 18 Закону. Згідно вказаним змінам нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключено на пленарних засіданнях міської ради.

29 грудня 2010 р. Євпаторійською міською радою було прийнято рішення № 6-3/37 «Про затвердження грошової оцінки земель», відповідно до пункту 2 якого грошова оцінка земель. М. Євпаторія вводиться у дію з 01.01.2011 р. Проведення грошової оцінки землі тягне змінення розміру земельного податку, у звязку з тим, що змінюється порядок його нарахування.

Зазначене рішення Євпаторійської міської ради було опубліковане в офіційному друкованому органі Євпаторійської міської ради газеті «Євпаторійська здравниця» від 05.01.2011 р.

Листом від 24.02.2011 р. вих. № 01-13/208 Євпаторійська міська рада повідомила про необхідність внесення змін (договір про внесення змін) до пункту 8 договору оренди земельної ділянки від 29.03.2006 р. № 920. Договором про внесення змін від 24.04.2011 р. передбачається внесення змін до пункту 8 договору оренди та викласти його у наступній редакції: «8. З 01.01.2011 р. орендна плата визначається відповідно до рішень міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37».

Орендна плата справляється виключено у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає:

Тридцять девять тисяч сімдесят гривень 12 копійок.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством».

Сторони встановлюють новий розмір орендної плати, визначивши його відповідно до розрахунку, наведеному у цьому договорі.

Договір про внесення змін набирає сили з моменту державної реєстрації і дійсний до закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки.

В усьому іншому, не обговореному в даному договорі, сторони керуються договором оренди земельної ділянки.

Цей договір складений у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких залишається у Орендодавця, другий у Орендаря, третій в органі, що здійснив державну реєстрацію».

Умовами договорів оренди землі встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадку: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, унаслідок інфляції та в інших випадках, передбачених законом».

Відповідно статті 7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку встановлюються у розмірі одного відсотка від грошової оцінки землі.

Таким чином, зі зміною грошової оцінки землі змінився розмір земельного податку.

Дослідивши у сукупності надані докази, суд вважає, що вимоги підлягають частковому задоволенню у звязку з наступним.

Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів місцевого самоврядування прийняті в межах своїх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовцями, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи і організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяні місцевому самоврядуванню збитки їх діями або бездіяльністю, а також в результаті невиконання рішень органів і посадовців місцевого самоврядування.

Пунктами 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права і обв'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, цивільні права і обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 189 Господарського кодексу України, статті 632 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору, у випадках, встановлених законом застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженим органом державної влади або органом місцевого самоврядування.

Пунктом 5 договору встановлено, що розмір орендної плати може бути переглянутий за вимогою сторін у випадках передбачених Законом України «Про оренду землі».

За правилами частин 1-4 статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

При цьому з огляду на положення абзацу 2 частини 1 статті 641 Цивільного кодексу України, пропозиція щодо зміни істотних умов договору повинна містити істотні умови договору.

Таким чином, через істотну зміну обставин, якими сторони керувалися при укладені договору, а саме, через зміну нормативної грошової оцінки землі, що відповідно змінило розмір земельного податку, позивач надіслав, а відповідач отримав пропозицію про зміну умов договору збільшення суми орендної плати. Умови договору оренди не виключають можливості зміни суми орендної плати через зміну нормативної грошової оцінки землі. Ці обставини змінилися настільки, що якби сторони могли передбачити інший розмір нормативної грошової оцінки землі, то вони б уклали договір на інших умовах передбачили більшу суму орендної плати.

При цьому, в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. Зміна обставин зумовлена причинами, які зацікавлений орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися тому, що зобовязання органу місцевого самоврядування переглядати у певний строк нормативну грошову оцінку землі встановлено законом. Виконання договору на колишніх умовах порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору отримання орендної плати у розмірі, який не нижче встановленого мінімального розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки землі. Із суті договору не випливає, що ризик зміни обставин несе орендодавець. Тобто, одночасно є певні умови, з якими закон частина 2 статті 652 Цивільного кодексу України повязує можливість змін договору за рішенням суду.

Відповідно до норм статті 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до частини 5 статті 188 Господарського кодексу України договір вважається зміненим з дня набрання чинності судовим рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено рішенням суду.

Тому, на підставі викладеного, суд вважає правильним застосувати загальне правило та ввести в дію зміни до договору починаючи з дати набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати з оплати державного мита та судові витрати, пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу підлягають віднесенню на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 632, 652 Цивільного Кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 49, 75, 77, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 08 серпня 2005 р., площею 42403,00 кв. м. для обслуговування санаторію, зареєстрованого за кадастровим номером № 0110900000:01:0008:0004 29 березня 2006 р. № 920, за адресою: м. Євпаторія, вул.. Київська, 48-50/11, виклавши пункт 8 договору у наступній редакції:

«З дня набрання рішенням Господарського суду АР Крим законної сили орендна плата визначається відповідно до рішень міської ради від 22.02.2008 р. № 5-29/4 та від 29.12.2010 р. № 6-3/37».

Орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає:

тридцять девять тисяч сімдесят гривень 12 копійок.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством».

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Санаторій «Геліос», м. Євпаторія (м. Євпаторія, вул.. Київська, 48; ЗКПО 02650742, інші реквізити та банківські рахунки не відомі) на користь Євпаторійської міської ради, м. Євпаторія (м. Євпаторія, проспект Леніна, 2; код ЗКПО інші реквізити та банківські рахунки не відомі) 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позову відмовити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримЧонгова С.І.