Рішення № 16097392, 11.05.2011, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.05.2011
Номер справи
1382-2011
Номер документу
16097392
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 319

РІШЕННЯ

Іменем України

11.05.2011Справа №5002-12/1382-2011 За позовом Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно каналізаційного господарства м. Саки» (96500, м. Саки, вул. Промишленна,9)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми « Блакитна хвиля» (96500, м. Саки, вул. Морська, 2)

про врегулювання розбіжностей за договором

Суддя Іллічов М.М.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача : ОСОБА_3, дов-ть від 10.01.11 р.; ОСОБА_4- дов-ть від 01.01.11 р.

Від відповідача : ОСОБА_5, дов-ть № 12 від 20.04.2011 р.

Суть спору:

Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно каналізаційного господарства м. Саки звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми « Блакитна хвиля» про спонукання укласти договір 14.03.2011 р. №101 в редакції позивача.

Позивач заявою від 15.04.2011 р. уточнив свої позовні вимоги у порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України та просить суд врегулювати розбіжності за договором про прийом стоків в комунальну каналізацію, їх відведення та очистку від 14.03.2011 р. №101 між Кримським республіканським підприємством «Виробниче підприємство водопровідно каналізаційного господарства м. Саки» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми « Блакитна хвиля», шляхом викладення спірних умов договору в редакції позивача, а саме:

-пункт 1.1. в редакції «Водоканал приймає на себе зобовязання по прийому стоків в комунальну каналізацію, їх відведенню та очистки (централізоване водовідведення) у кількості не більш наданого ліміту у наступних обємах:46,4 тис. куб. м. в рік.

Обєм стічних вод, які належать прийняттю, надається Абонентом Водоканалу у вигляді нормативних розрахунків, які погоджуються Абонентом з територіальним органом Державної екологічної інспекції та надаються Водоканалу»;

-пункт 2.2. в редакції: « Розрахунки за виконану послугу прийом, очистку, відведення стоків, проводяться Абонентом щомісяця відповідно тарифам, які розроблені та затвердженні відповідно діючого законодавства України, постановою КМУ №959 від 12.07.2006 р. «Порядок формування тарифів на послуги по централізованому водопостачанню та водовідведенню» у розмірі за 1 куб. м. відведених стоків, тариф на дату укладення договору становить: 12,64 грн. за 1 куб. м. стоків з урахуванням ПДВ»;

-пункт 2.3. в редакції: « У випадку змінення тарифів, діючих на момент укладення дійсного договору, рахунки за наданні послуги предявляються Абоненту по новим тарифам, затвердженим відповідно діючого законодавства, для застосування нових тарифів погодження сторін не потребується»;

-пункт 3.1. в редакції: « Облік кількості стоків визначається по показникам прибору обліку кількості стоків (витратомір) , занесеного в Державний реєстр вимірної техніки України та такого, що пройшов державну метеорологічну атестацію»;

-пункт 5.10. в редакції: «Абонент зобовязаний встановити прибор обліку кількості стоків (витратомір) протягом 20 (двадцяти) днів календарних днів з дня укладення дійсного договору , виходячи з технічних умов отриманих в Водоканалі»;

-пункт 7.3.5. в редакції: «Невиконання Абонентом вимог Водоканалу по попередній очистки стічних вод»;

-пункт 8.5. в редакції: « Відновлять надання послуг за договором в пятиденний строк після ліквідації заборгованості за послугу, заборгованості по пені, усунення порушених умов договору Абонентом при надходженні в Водоканал від Абонента заяви про відновлення надання послуг по водовідведенню, а також оплати Споживачем вартості робіт по припиненню та відновленню надання послуг».

Представник позивача у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач із запропонованою редакцією п. 1.1, 2.2, 2.3, 3.1, 5.10, 8.5

В судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Здійснюючи господарську діяльність Кримським республіканським підприємством «Виробниче підприємство водопровідно каналізаційного господарства м. Саки» був спрямований на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми «Блакитна хвиля» проект договору №101 на прийом стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення від 14.03.2011р. у двох екземплярах, підписаних і скріплених печаткою для розгляду та підписання.

Зазначеним Договором передбачалося врегулювання у встановленому законом порядку правовідносин сторін з питання приймання стоків Санаторія в комунальну каналізацію, їх відведення та очищення, а також усі інші істотні умови щодо ціни, відповідальності, порядку розірвання і т.і., замість раніше існуючого між сторонами аналогічного Договору, який був розірваний.

18.03.2011 р. позивачем був отриманий із супровідним листом підписаний з боку Санаторія Договір із протоколом розбіжностей до нього. Як Підприємство, що займає монопольне положення на ринку послуг з централізованого водовідведення, керуючись ст. 181 Господарського кодексу України позивач в межах передбаченого законом двадцятиденного строку передав розбіжності, що залишилися неврегульованими на розгляд суду.

Розбіжності Санаторію із запропонованими в проекті Договору умовами, стосуються наступних пунктів Договору:

1-ша розбіжність:

Редакція Підприємства:

«1.1. Водоканал приймає на себе зобов'язання з прийому стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення (централізоване водовідведення) у кількості не більш наданого ліміту в наступних обсягах: 46,4 тис. куб. м. на рік.

Обсяг стічних вод, що підлягає прийняттю, надається Абонентом Водоканалу у вигляді нормативних розрахунків, які узгоджуються Абонентом з територіальними органами Державної екологічної інспекції та надаються Водоканалу.

Редакція Санаторію:

«1.1. Через відсутність у Водоканалу технічної можливості для надання Абоненту послуг з централізованому водовідведення, Водоканал приймає на себе зобов'язання з очищення та відведення очищених стоків абонента, які самостійно доставляє Абонент у приймальну камеру очисних споруд водоканалу через приймальну камеру, що перебуває на є балансі Абонента, каналізаційно - насосну станцію та каналізаційний колектор довжиною 1800 м., відповідно до затвердженої Водоканалом схеми, яка додається до протоколу розбіжностей і є невід'ємною частиною договору.

Кількість стоків не повинна перевищувати наданий ліміт в наступних обсягах: 46,4 тис.куб.м. на рік.

Обсяг стічних вод, що підлягає прийняттю, надається Абонентом Водоканалу у вигляді нормативних розрахунків, які узгоджуються Абонентом з територіальними органами Державної екологічної інспекції та надаються Водоканалу»

2-га розбіжність:

Редакція Підприємства:

«2.2. Розрахунки за надані послугу прийом, очищення, відведення стоків, здійснюються Абонентом щомісяця згідно з тарифами, розробленими та затвердженими відповідно до чинного законодавства України, постановою КМУ № 959 від 12.07.2006р. «Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» у розмірі за 1 куб.м. відведених стоків, тариф на дату укладання договору становить: 12,64 грн. за 1 куб.м. стоків з урахуванням ПДВ»

Редакція Санаторію:

«2.2. У зв'язку з тим, що Водоканал не надає Абоненту власними силами повний цикл централізованого водовідведення, а роботи частково виконує Абонент відповідно до п.1.1. Даного протоколу розбіжностей, розрахунки за очищення стоків проводяться Абонентом щомісяця згідно з затвердженими тарифами, для даної групи споживачів при здійсненні централізованого водовідведення, за мінусом фактичних видатків Абонента за виконані роботи із приймання, перекачування та транспортування стоків до приймальної камери очисних споруд Водоканалу. Фактичні витрати Абонента визначаються із розрахунку, що додається до даного протоколу та є невід'ємною частиною даного договору. На момент укладання договору витрати Абонента становлять 9,60 грн. за приймання транспортування 1 кум. м. стоків ( з урахуванням ПДВ.)»

3-я розбіжність:

Редакція Підприємства:

«2.3. У випадку зміни тарифів, що діють на момент укладання даного договору, рахунки за надані послуги пред'являються Абоненту за новими тарифами, затвердженими відповідно до чинного законодавства, для застосування нових тарифів узгодження сторін не потребується»

Редакція Санаторію:

«2.3. У випадку зміни тарифів, що діють на момент укладання даного договору, фактичні витрати абоненту на приймання транспортування стоків до приймальної камери очисних споруд Водоканалу, оплата за надавану Водоканалом послугу здійснюється з урахуванням нових тарифів та урахуванням змінених фактичних витрат абонента на приймання та транспортування стоків.

Узгодження сторін у цьому випадку не потребується. Про зміну тарифів та фактичних витрат сторони договору зобов'язані сповіщати один одного в письмовій формі».

4-а розбіжність:

Редакція Підприємства:

«3.1. Облік кількості стоків визначається за показниками приладу обліку кількості стоків (витратоміру), занесеного до Державного реєстру вимірювальної техніки України, та, що пройшов державну метрологічну атестацію.

Редакція Санаторію:

«3.1. Облік кількості стоків Абонента визначається за показниками приладу обліку кількості фактично спожитої Абонентом води (водоміру), що передбачене п. 3.1.4. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання й водовідведення в населених пунктах України, зареєстрованих у Мінюсті України 07.10.2008р за № 936/15627»

5-а розбіжність:

Редакція Підприємства:

«5.10. Абонент зобов'язаний встановити прилад обліку кількості стоків (витратомір) протягом 20 (двадцяти) календарних днів від дня укладання даного договору, виходячи із технічних умов отриманих у Водоканалі».

Редакція Санаторію:

«Пункт 5.10. договору виключити на підставі, викладеної в п. 3.1. даного протоколу розбіжностей»

6-а розбіжність:

Редакція Підприємства:

«7.3.5. Невиконання Абонентом вимог Водоканалу з попереднього очищенню стічних вод»

Редакція Санаторію:

«П.п. 7.3.5. договору виключити через відсутність у Абонента локальних очисних споруд»

7-а розбіжність:

Редакція Підприємства:

«8.5. Відновляти надання послуг з договору в п'ятиденний строк після ліквідації заборгованості за послугу, заборгованості з пені, усунення порушень умов договору Абонентом за умови надходження до Водоканалу від Абонента заяви про поновлення надання послуг з водовідведення, а також сплати Споживачем вартості робіт з припинення та відновлення надання послуги»

Редакція Санаторію:

«8.5. Враховуючи специфіку роботи Абонента та з метою недопущення надзвичайних ситуацій, що тягнуть порушення екологічного законодавства України, відновляти надання послуг за договором негайно після ліквідації заборгованості за послугу, заборгованості з пені, усунення порушень умов договору Абонентом за умови надходження до Водоканалу від Абонента заяви про поновлення надання послуг з водовідведення, а також сплати Споживачем вартості робіт з припинення та відновлення надання послуги»

Розглянувши матеріали справи, надані учасниками судового процесу докази, всебічно і повно зясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення з таких підстав.

Зі змісту протоколу розбіжностей слідує, що на думку Абонента у Водоканалу відсутня технічна можливість для надання Абонентові послуги з централізованого водовідведення. Фактично Санаторій бажає змінити структуру послуги та відповідно тарифу з централізованого водовідведення.

Суд не погоджується із позицією відповідача, враховуючи при цьому, що санаторієм не визначено та не доведено обставин щодо технічної неможливості у Водоканалу для здійснення централізованого водовідведення стоків санаторію.

Щодо посилань у редакції відповідача на те, що водоканал приймає очищені стоки, то це не узгоджується із обґрунтуванням Санаторієм обставин щодо виключення п. 7 п..7.3 пп.7.3.5 - «через відсутність у Абонента локальних очисних споруд».

Ст.1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 р. № 2918-ІІІ визначає під поняттям централізованого водовідведення господарську діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом. Отже, із закону випливає, що централізоване водовідведення це комплексне поняття, яке включає нерозривну сукупність понять - водовідведення та очищення стічних вод, ці поняття не можуть розглядатися як самостійні послуги, які можуть бути не залежно одна від іншої предметом договору, та, відповідно, підлягати іншому порядку тарифікації ніж встановлений порядок для централізованого водовідведення.

Таким чином, законом при визначенні поняття централізованого водовідведення, встановлено, що ця господарська діяльність не залежить від часткової або повної належності права власності на комплекс об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, за допомогою яких здійснюється водовідведення, і єдиною умовою визначення поняття централізованого водовідведення є об'єднання цих споруд єдиним технологічним процесом.

Згідно п. 1.9. «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Держбуду № 37 від 19.02.2002 р., зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002р. № 403/6691, кожне Підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами Підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох Підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного Підприємства.

Пунктом 1.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008р., зареєстрованих Міністерством юстиції України 07.10.2008р. за №936/15627, встановлено, що Випуск водовідведення - трубопровід від будинку або споруди до першого колодязя дворової або внутрішньоквартальної мережі або трубопровід від останнього колодязя внутрішньомайданчикових мереж підприємства до відомчої або централізованої мережі водовідведення.

При укладанні договору сторонами погоджена точка скидання стічних вод санаторієм і приймання стоків Водоканалом, розмежована балансова приналежність мереж, схема є невід'ємною частиною договору (Додаток №1 до договору акт розмежування балансової приналежності п.16 договору). Доставка стічних вод санаторієм до точки скидання-приймання стічних вод Водоканалом є технічною умовою приймання стічних вод Водоканалом.

Згідно п.1.4. Розділу 1 « Загальні положення» Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002р. № 403/6691, каналізацією є сукупність споруд та мереж, призначених для відведення та очищення стічних вод.

Згідно п.п.1.8,1.9. Правил водоканали приймають стічні води Підприємств у комунальну або відомчу каналізацію , а Абоненти відповідно стоки скидають.

Відповідно до п.2.2. Правил водоканали зобовязані забезпечити приймання, відведення і очистку стічних вод у межах розрахункових проектних показників очисних споруд даного населеного пункту згідно з вимогами Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод Підприємства умовам укладеного договору та місцевим Правилам приймання та за умови відсутності заборгованості за послуги водовідведення.

З вищевикладеного випливає, що прийом стоків до каналізаційних мереж здійснює Водоканал для подальшого очищення та відведення, а Абонент стоки скидає.

Щодо процесу очищення стічних вод, то з додаткових пояснень позивача , які не спростовано, слідує, що водоканал має очисні споруди розраховані на повне біологічне очищення стічних вод, яка включає стадії механічної, біологічної очистки, знезаражування, обробку опадів стічних вод та утилізацію.

Після завершення технологічних процесів з повного біологічного очищення стічних вод Водоканал здійснює процес відведення очищених стічних вод, який складається з наступних стадій: випуск очищених стічних вод по скидному колектору очищеної стічної води до озеро-накопичувача згідно Технологічного регламенту каналізаційних очисних споруджень м. Саки та перекачування очищених стічних вод з озера - накопичувача до глибоководного випуску довжиною порядку 3,3 км., що виходить до Чорного моря.

КРП ВПВКГ м. Саки укладено договір б/н від 01.01.2008 р. із КП «Коммунальник» на приймання міських каналізаційних стоків з накопичувального басейну до глибоководного випуску

Таким чином, стічні води прийняті від санаторію, очищаються та відводяться до іншого місця, санаторію не повертаються.

Слід зазначити, що такий вид господарської діяльності як централізоване водопостачання та водовідведення є ліцензійним видом діяльності згідно п. 17 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про ліцензування окремих видів господарської діяльності».

Ліцензія на вид економічної діяльності видається при наявності матеріально-технічної бази, персоналу необхідного для здійснення відповідного виду господарської діяльності.

КРП ВПВКГ м. Саки має ліцензію серія АВ № 147574 на здійснення централізованого водопостачання та водовідведення, використовує каналізаційні очисні споруди, об'єкти водовідведення споруди глибоководного випуску до Чорного моря очищених стоків.

Позивач вважає положення протоколу розбіжностей у частині зміни структури, розміру послуги й відповідно тарифу такими, що суперечать чинному законодавству, у зв'язку із чим положення протоколу розбіжностей не можуть застосовуватися сторонами.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами в процесі створення, надання та споживання комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875.

Тарифи на послуги по централізованому водовідведенню встановлюються згідно ч.1 п.2 ст.14 закону «Про житлово-комунальні послуги», формуються згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р №959 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги централізованого водопостачання й водовідведення».

Рішенням Сакської міської ради № 9 від 17.02.2011р. «Про узгодження тарифу на послуги з водопостачання й водовідведення в м. Саки» погоджено тариф для різних категорій споживачів, для санаторію становить 12,64 грн. за один куб.м. з водовідведення (Тариф для інших споживачів) .

Таким чином, тариф погоджений органом місцевого самоврядування, не може змінюватися угодою сторін у договорі, зокрема, зменшуватися шляхом тариф мінус фактичні видатки Абонента за виконані їм роботи із приймання, перекачування, транспортування власних стоків, як того бажає санаторій. У підприємства відсутні повноваження з приводу самостійного зменшення тарифів з централізованого водовідведення окремим споживачам.

У рішенні Господарського суду АРК від 18.08.2010р. у справі №2-32/2181-2010, що набрало законної сили, за позовом ТОВ «Санаторій для батьків з дітьми «Блакитна хвиля» до КРП “ВПВКГ м.Саки” про розірвання договору №101 від 14.04.2005р., з аналогічним предметом, у зв'язку з доводами санаторію про неможливість водоканалу виконувати свої обов'язки з централізованого водовідведення в повному обсягу через відсутність каналізаційних мереж до очисних споруд, що на думку санаторію знижує вартість послуг, судом встановлено факт «що обов'язки Водоканалу з водовідведення цілком відповідають вимогам законодавства, а підстави для того, щоб вважати неможливим надання цих послуг відсутні».

Крім того, суд дійшов висновку, що «Водоканал у повній мірі виконує свої обов'язки по водовідведення та не має ніякого значення для цього місце приєднання каналізаційного випуску стічних вод «ТОВ «Санаторій для батьків з дітьми «Блакитна хвиля».

Суд визначив характер послуг, що надаються Водоканалом санаторію, як централізовані, що відповідає погодженому Сакскою міською радою тарифу. Доводи відповідача, що, обставини, встановлені рішенням у справі 2-32/2181-2010 не підлягають врахуванню, відхиляються судом, адже позивач посилається не на умови договору від 14.04.05 р., а на висновки суду щодо певних технічних можливостей сторін, які не змінювались.

Згідно ст.ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

З огляду на викладене суд погоджується з редакцією п. 1.1 Договору, яка запропонована позивачем.

Враховуючи висновки суду щодо надання послуг централізованого водовідведення та з огляду на погодження (затвердження) органом місцевого самоврядування тарифу з водовідведення та згідно норм ст. 632 ЦК України, ч.1 п.2 ст.14 закону «Про житлово-комунальні послуги» суд вважає обґрунтованими доводи позивача по п.2.2 договору щодо застосування тарифу 12, 64 грн. за 1 куб. м. стоків з урахуванням ПДВ.

При цьому слід зазначити, що як розуміється судом, у протоколі розбіжностей та договорі № 101 від 14.03.2011 р., позивачем була допущена технічна помилка і замість тарифу 12, 64 грн., помилково вказано 12, 74 грн.

З приводу посилань відповідача на певні висновки спеціалістів, суд має зазначити, що виходячи з положень ст. 43 Господарського процесуального кодексу України вони не мають заздалегідь встановленої сили. В межах наявного спору жодною зі сторін клопотань щодо проведення інженерно-технічної експертизи не заявлялось.

Також має бути зазначено, що санаторієм не додано до договору зазначений у протоколі розбіжностей Розрахунок фактичних витрат.

Фактичні витрати санаторію за договором повинні складатися з матеріальних витрат - тобто витрат, здійснених санаторієм у зв'язку з виконанням робіт - по факту виконаних робіт.

Розрахунок планової собівартості приймання, перекачування й транспортування стоків на 2011р, доданий до протоколу розбіжностей, не може бути доказом фактичних витрат санаторію за спірним договором.

Крім того, розрахунок планової собівартості приймання, перекачування транспортування стоків на 2011 р., підготовлений санаторієм, не підтверджений первинними документами, включає 10% рентабельності, що не є фактичними витратами, не містить належних обґрунтувань щодо енергозатрат, витрат води, не враховує встановленого ліміту водовідведення -46, 4 тис. куб.м. у рік.

З приводу п.2.3 договору має бути, зазначено, що сторонами не заперечується можливість предявлення рахунків за договором за новими тарифами, затвердженими у відповідності до норм діючого законодавства, без укладання додаткової угоди. З огляду на висновки суду щодо відсутності підстав для відрахування визначених відповідачем витрат від суми, яка підлягає сплаті за надані послуги, суд вважає прийнятною редакцію договору, яка запропонована позивачем.

Щодо п. 3.1 договору стосовно обліку стоків суд дійшов наступного.

Пунктом 5.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008р. облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію. Отже, зі змісту пункту слідує, для обліку води й для обліку стоків необхідно встановити різні засоби вимірювальної техніки.

У разі відсутності у споживача засобу обліку або неможливості виконати ремонт існуючого виробник має право зобов'язати споживача встановити або замінити засіб обліку у визначений ним термін відповідно до умов договору (п. 5.9 Правил).

Порядок проектування, монтажу, встановлення приладу обліку кількості води й приладу обліку кількості стоків визначається п.5.5. Правил «Проектування, монтаж та експлуатація вузлів обліку виконуються відповідно до вимог державних будівельних норм. Приймання в експлуатацію вузла обліку та реєстрація засобів обліку здійснюються за участю представника виробника..»,п.5.6.Правил «До початку розробки технічної документації вузла обліку споживач повинен отримати від виробника вихідні дані, а також рекомендації щодо типу засобів обліку. Вихідні дані видаються за заявкою споживача в 15-денний термін. Вибір засобів обліку здійснює споживач, виходячи з отриманих вихідних даних, одержаних від виробника.», п.5.7.Правил «Установка засобів обліку здійснюється відповідно до проекту, погодженого виробником.»,п.12.2.Правил " Станції перекачування стічних вод споруджуються відповідно до діючих державних будівельних норм. Місцеві станції перекачування стічних вод повинні бути обладнані засобами обліку кількості стічних вод та пристроями для відбору проб.”

Згідно п. 5.29. Правил разі відсутності засобів обліку стічних вод їх облік здійснюється такими методами:

1) за допомогою засобів обліку на водозаборах;

2) за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах;

3) за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору;

4) на підставі витрат води на технологічні потреби;

5) на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення.

Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками.

У цьому випадку при відсутності засобів обліку стоків кількості стічних вод тимчасово до установки приладу обліку кількості стоків визначається сторонами за договором згідно приладів обліку водопостачання - водо лічильник (водомір).

Не суперечить даним положенням п. 3.14. «Розрахунки за відпущену питну воду й приймання стічних вод» Правил на який посилається санаторій «У разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел», у цьому випадку мова йде про тимчасову відсутність у споживача приладу обліку кількості стоків.

Згідно п. 3.1.«Розрахунки за відпущену питну воду й приймання стічних вод» Правил « Розрахунки за спожиту питну воду й скидання стічних вод здійснюються на підставі приладів обліку” - тобто, різних приладів обліку на воду й на стоки.

Щодо посилань на здійснення водовідведення стічних вод ТОВ «Танжер» суд має зазначити про надання доказів наявності відповідних договірних відносин обох сторін із позначеною особою (договори від 05.05.08 р. із позивачем та від 01.01.2010 р. із відповідачем), врегулювання позначених відносин сторін із вказаним субєктом господарювання не є предметом спору у справі.

Наведе свідчить про обґрунтованість запропонованої позивачем редакції п. 3.1 договору, відтак є обґрунтованою і вимога щодо встановлення прибору обліку і прийняття п. 5.10 договору у редакції водоканалу. При цьому щодо відліку двадцятиденного строку установки він має обчислюватися з урахуванням дня набрання законної сили рішення у справі відповідно до приписів ст. 187 Господарського кодексу України.

З приводу п. 7.3.5 договору судом враховується, що згідно п. 2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну й відомчу систему каналізації населених пунктів України водоканали мають право: відключати Підприємства від мереж водопроводу та каналізації після письмового попередження у разі невиконання Підприємствами умов договору, цих Правил та заходів з нормалізації якості та режиму скиду стічних вод. Також згідно позначеного пункту водоканал має право вимагати від Підприємств будівництва локальних очисних споруд при систематичному скиді понаднормативних забруднень. Отже, запропонована позивачем редакція ґрунтується на положеннях діючих нормативних актів, а тому є прийнятною.

По п.8.5 договору стосовно періоду відновлення надання послуг суд також погоджується із запропонованою позивачем редакцією, з огляду на необхідність наявності певного часу на здійснення технічних робіт.

Щодо доданої відповідачем до протоколу розбіжностей схеми водовідведення суд має зазначити про її неприйнятність з огляду на відсутність оригіналу, даних щодо обставин складання схеми у 2005 р., тоді як спір має місце з приводу положень договору від 14.03.2011 р.

Судові витрати, згідно зі статтею 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтею 49 та статтями 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1.Позов задовольнити.

2. Врегулювати розбіжності за договором на прийом стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення від 14.03.2011р №101 між Кримським республіканським підприємством «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Саки» (96500 м. Саки, вул. Промислова, 9 ОКПО 03347678) і Товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми «Блакитна хвиля» (96500 м. Саки, вул. Морська, 2, ОКПО 03302003), шляхом викладення спірних умов договору в редакції позивача, а саме:

- пункт 1.1. у редакції: «Водоканал приймає на себе зобов'язання з прийому стоків до комунальної каналізації, їх відведення та очищення (централізоване водовідведення) у кількості не більш наданого ліміту в наступних обсягах: 46,4 тис. куб. м. на рік.

Обсяг стічних вод, що підлягає прийняттю, надається Абонентом Водоканалу у вигляді нормативних розрахунків, які узгоджуються Абонентом з територіальними органами Державної екологічної інспекції та надаються Водоканалу»;

- пункт 2.2. у редакції: «Розрахунки за надані послугу прийом, очищення, відведення стоків, здійснюються Абонентом щомісяця згідно з тарифами, розробленими та затвердженими відповідно до чинного законодавства України, постановою КМУ № 959 від 12.07.2006р. «Порядок формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» у розмірі за 1 куб.м. відведених стоків, тариф на дату укладання договору становить: 12,64 грн. за 1 куб.м. стоків з урахуванням ПДВ»;

- пункт 2.3. у редакції: «У випадку зміни тарифів, що діють на момент укладання даного договору, рахунки за надані послуги пред'являються Абоненту за новими тарифами, затвердженими відповідно до чинного законодавства, для застосування нових тарифів узгодження сторін не потребується»

- пункт 3.1. у редакції: «Облік кількості стоків визначається за показниками приладу обліку кількості стоків (витратоміру), занесеного до Державного реєстру вимірювальної техніки України, та, що пройшов державну метрологічну атестацію»;

- пункт 5.10. у редакції: «Абонент зобов'язаний встановити прилад обліку кількості стоків (витратомір) протягом 20 (двадцяти) календарних днів від дня укладання даного договору, виходячи із технічних умов отриманих у Водоканалі»;

- пункт 7.3.5. у редакції: «Невиконання Абонентом вимог Водоканалу з попереднього очищенню стічних вод»;

- пункт 8.5. у редакції: «Відновляти надання послуг з договору в п'ятиденний строк після ліквідації заборгованості за послугу, заборгованості з пені, усунення порушень умов договору Абонентом за умови надходження до Водоканалу від Абонента заяви про поновлення надання послуг з водовідведення, а також сплати Споживачем вартості робіт з припинення та відновлення надання послуги».

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій для батьків з дітьми « Блакитна хвиля» (96500, м. Саки, вул. Морська, 2, ідентифікаційний код 03302003) на користь Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно каналізаційного господарства м. Саки» (96500, м. Саки, вул. Промишленна 9, ідентифікаційний код 03347678) 85,00 грн. витрат по сплаті державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 13 .05.2011 р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримІллічов М.М.