Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 317
РІШЕННЯ
Іменем України
14.03.2011Справа №5002-28/159-2011 За позовом Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища (95022, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198).
До відповідача Дочірнього підприємства Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» (96000, Красноперекопський район, с. Воронцівка, Автодорога Херсон-Сімферополь, 152 км).
Про стягнення 280,63 грн.
Суддя С.О. Лукачов
представники:
Від позивача ОСОБА_1 - представник, довіреність № 05/1 від 02.07.2010р.
Від відповідача не зявився, повідомлений належним чином.
Суть спору: Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища звернувся до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Дочірнього підприємства Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» про стягнення суми збитків у розмірі 280,63 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем, при проведенні перевірки дотримання природоохоронного законодавства, встановлено, що відповідач здійснював викид забруднюючих речовин в атмосферу без відповідного дозволу, чим порушив природоохоронне законодавство в частині охорони атмосферного повітря та заподіяв збитки державі у розмірі 280,63 грн.
Відповідач в судове засідання тричі не зявився, відзив на позовну заяву не надав, про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином.
Справа розглядається за наявними у неї матеріалами в порядку статті 75 ГПК України.
Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.
Після вияснення всіх обставин справи та перевірення доказів, суд видалявся для прийняття рішення по справі до нарадчої кімнати.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Згідно зі ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (Закону), Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища є спеціально уповноваженим органом державного управління в області охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, в числі інших функцій здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Природоохоронним законодавством, а саме пунктом "З" ст. 20 Закону, вказаний державний орган уповноважений представляти інтереси держави при розгляді в судах спорів про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Відповідно до положення про Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, Комітет є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів в Автономній Республіці Крим та входить до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, яке відповідно до Указу Президента України 1573/99 от 15.02.1999 р. «Про зміни та доповнення в структурі центральних органів державної виконавчої влади» зі змінами та доповненнями, є центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992р. (далі - Закон), підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря.
Пунктом 5 ст. 11 Закону встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Суд встановив, що 11 лютого 2009 р. проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник».
В ході перевірки встановлено, що відповідачем порушено приписи ст. 10 та 11 Закону, оскільки на момент перевірки дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел № 431478, яке видано Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього природного середовища, прострочено (строк сплив 31.12.2007р.), а новий дозвіл відповідач не оформив.
За результатами перевірки старшим державним інспектором Войніковим В.Д. та головним спеціалістом Шаблій Є.Ф., у присутності матеріально відповідальної особи ДП Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» Такієва Шабана Ахметовича, складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України. Відповідач підписав акт без будь-яких зауважень та зробив відмітку про те, що на даному обєкті не існує печатки (а. с. 11-13).
В той же день представниками позивача видано припис № 005950 (а. с. 14-17), який прийнято до виконання представником відповідача Такієвим Ш.А., про що свідчить підпис останнього.
11.02.2009 р. за результатами перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення № 005951-061/1885 відносно Такієва Ш.А. (а. с. 18), проте зазначена особа відмовилась від підпису протоколу, згідно відповідній відмітці.
26.02.2009 р. старший оператор АЗС Дочірнього підприємства Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» Такієв Ш.А. за вищевказане правопорушення притягнений до адміністративної відповідальності (постанова про накладення адміністративного стягнення № 005951-061/1885 (а. с. 19).
Докази оскарження та скасування у встановленому законом порядку даної постанови в матеріалах справи відсутні.
Згідно з ч. 4, 5 статті 68 Закону, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до розрахунку, виконаного старшим державним інспектором по охороні навколишнього природного середовища в АР Крим Сулік Р.П., згідно «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (2) від 10.12.2008р. № 639, збиток, заподіяний викидом забруднюючих речовин в атмосферу, склав 280,63 грн.
Відповідачем не відшкодовані заподіяні збитки.
Згідно ст. 33 Закону, особи винні в порушенні законодавства в області охорони атмосферного повітря, а саме здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без спеціального дозволу, несуть відповідальність згідно закону.
Відповідно до ст. 34 Закону, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно з Роз'ясненнями Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища» від 27.06.2001, № 02-5/744 вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.
Згідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона має довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень способом, який встановлений законом для доведення такого роду фактів.
Відповідачем не надано доказів відсутність своєї вини у завданні збитків, або доказів сплати суми збитків, у звязку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 49 ГПК України, судові витрати по сплаті державного мита в розмірі 102,00 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. покладаються судом на відповідача.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені 14.03.2011р.
Рішення оформлено відповідно до ст. 84 ГПК України 18.03.2011р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Дочірнього підприємства Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» (96000, Красноперекопський район, с. Воронцівка, Автодорога Херсон-Сімферополь, 152 км, код ЄДРПО України 32085939) на користь місцевого бюджету Красноперекопської селищної ради (одержувач: державний бюджет Красноперекопської с/р, 24062100, банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, р/р 33116331700026, МФО 824026, ЗКПО: 34740735) суму збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства, у розмірі 280,63 грн. (збитки по екології), стягувач: Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища (95022, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198, код ЄДРПО України 33713831).
3.Стягнути з Дочірнього підприємства Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» (96000, Красноперекопський район, с. Воронцівка, Автодорога Херсон-Сімферополь, 152 км, код ЄДРПО України 32085939) в дохід державного бюджету України (рахунок 31115095700002, банк одержувача ГУ Державного казначейства України в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) державне мито в сумі 102,00 грн.
4.Стягнути з Дочірнього підприємства Паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» (96000, Красноперекопський район, с. Воронцівка, Автодорога Херсон-Сімферополь, 152 км, код ЄДРПО України 32085939) в дохід державного бюджету м. Сімферополя (рахунок 31214264700002 , банк одержувача: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу: 22050003, ЄДРПОУ 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у господарському суді АР Крим в сумі 236,00 грн.
5.Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримЛукачов С.О.