Постанова № 16092305, 31.05.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
31.05.2011
Номер справи
2а-886/11/2770
Номер документу
16092305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

31.05.11Справа №2а-886/11/2770

м. Севастополь

09 год. 00 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Мінько О.В.;

при секретарі - Трігуб Г. В.,

за участю: представника позивача - Заступника прокурора м. Севастополя - Попової Анастасії Ігорівни - посвідчення № 702 від 24.05.2011р.

представника позивача - Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя - ОСОБА_2 - довіреність № 3718/10/10 від 11.11.2008р.

представника відповідача - ОСОБА_3 - довіреність № 02/18 від 03.03.2011р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомЗаступника прокурора м. Севастополя в інтересах держави в особіДержавної податкової інспекції у Балаклавському районі м. СевастополядоТовариства з обмеженою відповідальністю "Севморверф"про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 1054115,59грн.,

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора м. Севастополя звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Севморверф» про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 1054115,59 грн., в тому числі основний платіж 944743,25 грн. та пеня 109372,34 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог законодавства щодо порядку та термінів сплати узгодженої суми податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з березня по грудень 2010, січень 2011.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23.03.2011 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і права призначена до судового розгляду.

Представник прокуратури м. Севастополя, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення суду в обґрунтування вимог, просили позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував частково, вважає, що позивач ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя, безпідставно змінював призначення платежу, вказане підприємством у платіжних дорученнях на сплату орендної плати за землю, в зв'язку з чим вважає, що підприємство має заборгованість по сплаті орендної плати за землю лише у сумі 270153,75 грн. за березень, квітень, частково травень, липень 2010 та у сумі 19618,87 грн. по сплаті пені, нарахованої за несвоєчасну сплату орендної плати за землю, просив позов задовольнити частково у сумі 289772,62 грн.

Суд, заслухавши представників позивачв, представника відповідача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Севморверф» перебуває на обліку в Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя як платник податків і зборів, що підтверджується відповідною довідкою, прикладеною до матеріалів справи (а.с.13).

Встановлено, що 12.04.2006р. між Інкерманською міською Радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Севморверф» укладений Договір оренди землі № 12/06-З відповідно до умов якого, відповідно до Рішення Інкерманської міської Ради № 24/536 від 23.12.2005р., Товариство з обмеженою відповідальністю «Севморверф» приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 9,0652 га для обслуговування будівель та споруд виробничо-майнового комплексу, що знаходиться по Сімферопольському шосе, 36 у місті Інкерман Балаклавського району м. Севастополя (а.с. 24-27).

Пунктом 3.1 Договору встановлено, що договір укладений на 50 років.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю» № 2535-ХІІ від 03.07.1992р. (далі Закон № 2535), який був чинний на час виникнення правовідносин, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Згідно статті 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

На виконання зазначеного 23.01.2008р. відповідачем до Державної податкової інспекції в Балаклавському районі м. Севастополя подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до якої сума орендної плати за 2008 рік складає 844800,03 грн., де щомісячний платіж складає 70400,00 грн. (а.с.17).

21.01.2009р. відповідачем подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до якої сума орендної плати за 2009 рік складає 973209,63 грн., де щомісячний платіж складає 81100,80 грн. (а.с.18).

01.02.2010р. відповідачем подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до якої сума орендної плати за 2010 рік складає 1030629,00 грн., де щомісячний платіж складає 85885,75 грн. (а.с. 20).

26.01.2011р. відповідачем подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до якої сума орендної плати за 2011 рік складає 1030629,00 грн., де щомісячний платіж складає 85885,75 грн. (а.с. 22).

Стаття 17 Закону України «Про плату за землю», визначає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000р., який діяв на час виникнення правовідносин (далі Закон) передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

21 вересня 2009р. ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001011503/0, № 0001001503/0 та № 0001021503/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з орендної плати за землю у розмірах 1923,45 грн., 500,00 грн. та 32403,62 грн. відповідно.

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Податкові повідомлення-рішення № 0001011503/0, № 0001001503/0 та № 0001021503/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з орендної плати за землю у розмірах 1923,45 грн., 500,00 грн. та 32403,62 грн. узгоджені платником податку, але не сплачені у встановлені строки.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону, якщо узгоджена сума податкового зобов'язання не сплачена платником податків в строк, то вона признається сумою податкового боргу платника податків.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 24.06.2009р. по справі № 2а-681/09/2770 з відповідача стягнуто заборгованість по сплаті орендної плати за землю у розмірі 240726,17 грн. за період грудень 2008 березень 2009р.р. (основний платіж 239173,00 грн., пеня 1553,17 грн.).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 30.06.2010р. по справі № 2а-1192/10/2770 з відповідача стягнуто заборгованість по сплаті орендної плати за землю у розмірі 901678,73 грн. за період квітень 2009 лютий 2010р.р. (основний платіж).

Відповідно до пункту 16.1 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

За наслідками погашення заборгованості за постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 24.06.2009р. по справі № 2а-681/09/2770 ТОВ «Севморверф» нарахована пеня у розмірі 44267,70 грн. ТОВ «Севморверф» сплачено 24648,83 грн., отже залишок несплаченої пені згідно позовних вимог складає 19618,87 грн.

За наслідками погашення заборгованості за постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 30.06.2010р. по справі №2а-1192/10/2770 ТОВ «Севморверф» нарахована пеня у розмірі 85293,69 грн. Відповідачем не погашена.

За наслідками погашення заборгованості за податковими повідомленнями-рішеннями № 0001011503/0, № 0001001503/0 та № 0001021503/0 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій нарахована пеня у розмірі 4459,78 грн. Відповідачем не погашена.

Отже, як слідує з розрахунку суми позову, прикладеному до матеріалів справи, сума заборгованості відповідача складає 1054115,59 грн., з яких заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з березня по грудень 2010р., січень 2011р. 944743,25 грн., 109372,34 грн. пеня.

Згідно із пунктом 3 частини 1, частини 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових) платежів у встановлені законами терміни. Обовязок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обовязкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобовязань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобовязань і погашення податкового боргу.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначено принцип рівності бюджетних інтересів. З цією метою встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

У розумінні Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» переказ грошей це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок одержувача або видачі йому в наявній формі. Ініціатором переказу вважається особа, яка на законних підставах ініціює переказ грошей шляхом формування і подачі відповідного документа на переказ або використання спеціального платіжного засобу.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів. Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті визначено, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Системний аналіз норм Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, затвердженого наказом ДПА України від 18.07.2005р. № 276, свідчить, що контроль за справлянням податкових зобовязань, що здійснюється органами державної податкової служби України, не передбачає прав податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податків у платіжних документах та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при ведені оперативного обліку платежів до бюджету.

Положеннями статті 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» визначено, що банк виконує доручення клієнту у точній відповідності з інформацією, що міститься в розрахунковому документі.

Відповідно до статей 177, 317 Цивільного кодексу України власник користується своїм майном, в тому числі грошовими коштами, на свій власний розсуд.

Отже, суд дійшов до висновку, що жодна норма податкового законодавства, яке діяло до 01.01.2011 року, не наділяло органи державної податкової служби правом розпоряджатися коштами платника податку всупереч його волі, вираженій у призначеннях платежу на платіжних дорученнях, на свій власний розсуд. Тому суми податкових зобовязань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобовязань або податкового боргу, визначених платником податків.

Згідно матеріалів справи ТОВ «Севморверф» сплатило податкові зобовязання з орендної плати за землю за період травень 2010р. у сумі 73389,25 грн., червень 2010р. у сумі 85885,75 грн., серпень 2010р. у сумі 85885,75 грн., вересень 2010р. у сумі 85885,75 грн., жовтень 2010р. у сумі 85885,75 грн., листопад 2010р. у сумі 85885,75 грн., на загальну суму 502818,00грн. (а.с. 71-76).

Підпункт 87.9 статті 87 Податкового кодексу України встановлює, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За цих обставин, розмір заборгованості в межах заявлених позивачем позовних вимог, з врахуванням часткової сплати відповідачем податкових зобовязань з орендної плати за землю, складає 441925,25 грн., а саме: за березень 2010р. у сумі 85885,75 грн., квітень 2010р. у сумі 85885,75 грн., травень 2010р. у сумі 12496,50 грн., липень 2010р. у сумі 85885,75 грн., грудень 2010р. у сумі 85885,75 грн. та січень 2011р. у сумі 85885,75 грн., та підлягає стягненню у судовому порядку.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про плату за землю» розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.

Пунктом 4.8 Договору передбачено, що в разі невнесення орендної плати в строки, встановлені цим Договором, стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочки у відповідності з діючим законодавством.

Відповідно до розрахунку, сума нарахованої пені складає 109372,34 грн.

Згідно підпунктом 16.3.1 пункту 16.3 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Стаття 51 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Стаття 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідач визнає позовні вимоги в частині стягнення пені у сумі 19618,87 грн., це не суперечить закону та не порушує права та інтереси відповідача, тому суд вважає, що позовні вимоги в цієї частині підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог про стягнення нарахованої пені у сумі 89753,47 грн. суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки нарахування пені залежить від дати сплати платником податку податкового боргу. Отже, оскільки зарахування позивачем сплачених відповідачем платежів за платіжними дорученнями № 8240, № 8239 від 30.07.2010р., № 8278 від 30.09.2010р., № 8295 від 29.10.2010р., № 8304 від 30.10.2010р. та № 8316 від 28.12.2010р. в рахунок погашення податкових зобовязань по сплаті орендної плати за землю за травень 2010р. у сумі 73389,25 грн., червень 2010р. у сумі 85885,75 грн., серпень 2010р. у сумі 85885,75 грн., вересень 2010р. у сумі 85885,75 грн., жовтень 2010р. у сумі 85885,75 грн., листопад 2010р. у сумі 85885,75 грн., на загальну суму 502818,00грн., здійснено в порушенням вимог законодавства, діючого на момент сплати, тому позивачем не доведено обґрунтованість нарахування пені саме у такому розмірі.

Згідно підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпунктів 6.2.3 та 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону, ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя були направлені податкові вимоги: № 1/163 від 04.12.2008р. та № 2/5 від 14.01.2009р., які були отримані уповноваженою особою відповідача, що підтверджується поштовими повідомленнями, прикладеними до матеріалів справи (а.с. 35, 36).

Згідно підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Відповідно до підпункту 95.1, пункту 95.2, пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпункти 20.1.18, 20.1.28 статті 28 Податкового кодексу України визначають право податкового органу звертатися до суду з позовом про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

З врахуванням наведеного, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми заборгованості по сплаті заборгованості з орендної плати за землю за період з березня по грудень 2010р., січень 2011р. та пені, підлягає частковому задоволенню у сумі 461544,12 грн., в тому числі основний платіж 441925,25 грн. та пеня у сумі 19618,87 грн.

Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України постанова складена у повному обсязі та підписана 03.06.2011р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Заступника прокурора м. Севастополя задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Севморверфь" (юридична адреса: вул. Г. Севастополя, 13 в м. Севастополі, ЄДРПОУ 23664754) на користь Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя (юридична адреса: вул. 7 листопада, 3 в м. Севастополі, р/р 33213812700003, УДК м. Севастополя, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035629, код платежу 13050200) заборгованість з орендної плати у розмірі 461544 (чотириста шістдесят п'ять тисяч п'ятсот сорок чотири) грн. 12 коп.

У решті позивних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова не набрала законної сили.

СуддяпідписО.В. Мінько

З оригіналом згідно

СуддяО.В. Мінько