Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.05.11 місто СевастопольСправа №2а-1180/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.;
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
за участю:
прокурора - Попова Анастасія Ігорівна, посвідчення № 687,
представника позивача ОСОБА_1, довіреність № 7318/10/10 від 02.09.2008,
представника відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом прокурора Балаклавського району міста Севастополя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя до Закритого акціонерного товариства «Торговий центр Співдружність» про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Балаклавського району міста Севастополі в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Торговий центр Співдружність»про стягнення заборгованості зі сплати орендної плати на землю у розмірі 5015,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог діючого законодавства, що виразилося у порушенні порядку та строків сплати орендної плати за землю.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 15.04.2011 відкрито провадження в адміністративній справі. Іншою ухвалою від 15.04.2011 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Судовий розгляд відкладався з 04.05.2011 на 19.05.2011 у звязку з незявленням представника відповідача та у судовому засіданні оголошувалась перерва з 19.05.2011 до 23.05.2011 для витребування додаткових доказів.
У судовому засіданні представник позивача підтримав уточненні позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судові засідання двічі не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.
Суд ухвалив розглянути справу у відсутність представника відповідача, оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Закрите акціонерне товариство «Торговий центр Співдружність»зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією міста Севастополя 04.09.1996 за № 0077105 0003 000983 в якості юридичної особи та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі міста Севастополя як платник податків і зборів з 04.09.1996 за № 3436, що підтверджується довідкою № 28-1 від 14.04.2004 (а.с. 21).
Згідно з довідкою позивача № 69/29-043 від 23.03.2011 відповідач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя як платник окремих видів податків, а саме орендної плати за землю.
28.08.2006 між Севастопольською міською радою та Закритим акціонерним товариством «Торговий центр Співдружність»укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1668 га, яка розташована у межах міста Севастополя, вул.Сапунгорська, 34, за цільовим призначенням обслуговування ресторану, строком до 28.08.2031. Розмір орендної плати за вказаним договором становить 15126,77 грн. Земельна ділянка, що знаходиться у оренді підприємства, розташована в адміністративних межах міста Севастополя, грошова оцінка земельної ділянки встановлена.
Підпунктом 4.4 пункту 4 зазначеного договору визначено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем щомісячно протягом 30 календарних днів наступного за останнім календарним днем звітного періоду (податкового) місяця у національній валюті до спеціального бюджетного рахунку по місцю знаходження земельної ділянки.
Відповідно до статті 2 Закону України „Про плату за землю” № 2535-ХІІ від 03.07.1992 (який діяв до 01.01.2011) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про плату за землю»власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 17 Закону України № 2535-ХІІ передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної i комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня i 15 листопада.
28.01.2010 Закритим акціонерним товариством «Торговий центр Співдружність»надано до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік № 1090, згідно з якою загальна річна сума податкового зобовязання з орендної плати за землю склала 15126,77 грн., тобто щомісячне нарахування за січень-листопад 2010 року склало 1260,60 грн., а за грудень 2010 року 1260,67 грн.
З матеріалів адміністративної справи, а саме облікової картки платника податку вбачається, що Закрите акціонерне товариство «Торговий центр Співдружність»несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувало орендну плату за землю, у звязку з чим виникла заборгованість з орендної плати за землю за листопад та грудень 2010 року.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 (який діяв на час виникнення даних спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 1.3. статті 1 Закону № 2181-ІІІ від 21.12.2000 встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) - самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Крім того, 31.01.2011 Закритим акціонерним товариством «Торговий центр Співдружність»надано до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі міста Севастополя податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік № 1417, згідно з якою загальна річна сума податкового зобовязання з орендної плати за землю склала 15126,77 грн., тобто щомісячне нарахування за січень 2011 року склало 1260,61 грн., а за лютий-грудень 2011 року 1260,56 грн.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) відноситься до переліку загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).
Аналогічне положення закріплене у підпункті 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011.
Відповідно до підпунктів 14.1.73., 14.1.147. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтями 269, 270 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно з пунктом 286.2. статті 286 цього Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно пунктів 287.1, 287.4 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 288.1. статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
З матеріалів адміністративної справи, а саме облікової картки платника податку вбачається, що Закрите акціонерне товариство «Торговий центр Співдружність»несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувало орендну плату за землю, у звязку з чим виникла заборгованість з орендної плати за землю за січень та лютий 2011 року.
Відповідно до пунктів 59.1, 59.4 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Матеріалами справи підтверджується, що Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі міста Севастополя відповідачу була виставлена перша податкова вимога № 1/1 від 04.01.2011, яка була отримана 04.01.2011 головним бухгалтером відповідача, про що свідчить підпис на вимозі (а.с.18).
Згідно з пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобовязання, самостійно визначене платником, не підлягає оскарженню.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги позивача щодо стягнення заборгованості з Закритого акціонерного товариства «Торговий центр Співдружність»обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Торговий центр Співдружність» (99008, місто Севастополь, пл. Повсталих, 4, офіс 300, код ЄДРПОУ 01548591, інших реквізитів у справі немає) в доход місцевого бюджету Балаклавського району міста Севастополя (р/р 33214812700002 в ГУДК в містіСевастополі, МФО 824509, код ЄДРПОУ 24035629, код платежу 13050200) заборгованість зі сплати орендної плати за землю у розмірі 5015,25 грн. (пять тисяч п'ятнадцять гривень двадцять пять копійок).
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
СуддяО.В. Прохорчук
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 30 травня 2011 року.