Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.05.11 місто СевастопольСправа №2а-1254/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.,
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1, довіреність № 6430/0/2-4 від 14.04.2011,
відповідача ОСОБА_2, довіреність № 96 від 27.01.2011,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго»до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні про визнання недійсною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Енергетична компанія «Севастопольенерго»звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні про визнання недійсною та скасування постанови № 85кр від 10.03.2011 про накладення штрафу у розмірі 1700 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем статті 27 Закону України «Про електроенергетику», що виразилося у накладенні на позивача штрафу за ухилення від виконання припису, тоді як воно було несвоєчасно виконано з поважних причин.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.04.2011 відкрито провадження у справі. Іншою ухвалою суду від 18.04.2011 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 05.05.2011 до 17.05.2011 для витребування додаткових доказів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 17.05.2011 замінено первинного позивача - «Відкрите акціонерне товариство «Енергетична компанія «Севастопольенерго» на належного - «Публічне акціонерне товариство «Енергетична компанія «Севастопольенерго».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на його задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі з підстав, викладених у запереченні. Зазначив, що підставою для прийняття рішення про накладення штрафу послужило те, що актом перевірки від 16.02.2011 встановлений факт ухилення позивача від виконання вимог припису № 04/01-01-003 від 28.01.2011, а саме - невиконання двох його пунктів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Згідно з преамбулою Закон України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Частиною 1 статті 8 зазначеного Закону визначено, що державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 29 пункту 4 Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14.04.2000 № 598/2000 (яке діяло на час спірних правовідносин) передбачено, що Мінпаливенерго України відповідно до покладених на нього завдань здійснює у межах своєї компетенції функції державного енергетичного нагляду за додержанням режимів споживання електричної та теплової енергії, а також вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики та альтернативної енергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
Державний нагляд в електроенергетиці, відповідно до статті 8 Закону України "Про електроенергетику" та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, здійснює Державна інспекція з енергетичної о нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів. Зазначеним підприємством є Державне підприємство “Національна енергетична компанія "Укренерго", яке є юридичною особою, що підтверджується його статутом, затвердженим Міністерством палива та енергетики України від 20.07.2000 № 278.
Відповідно до статуту Державне підприємство “Національна енергетична компанія "Укренерго" створено відповідно до Закону України "Про електроенергетику", засновано на державній власності та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України. Одним з основних напрямків діяльності підприємства є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України "Про електроенергетику" та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996.
Згідно з пунктом 2.1 Положення про Держенергонагляд у Кримському регіоні, затвердженого директором Державного підприємства “Національна енергетична компанія "Укренерго" 21.03.2006, до компетенції Держенергонагляду у Кримському регіоні віднесене здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Кримському регіоні, відповідних відділень та груп.
Таким чином, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у правовідносинах з енергонагляду, є Державне підприємство “Національна енергетична компанія "Укренерго" та його відокремлений підрозділ "Держенергонагляд в Кримському регіоні".
Інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Держенергонагляду в Кримському регіоні відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику", Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками, тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до абзацу другого частини 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Судом встановлено, що 28.01.2011 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні на підставі статті 4 закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та акту перевірки від 26.01.2011 № 04/10-17-018, винесено припис № 04/01-01-003.
Зазначеним приписом встановлені заходи та термін щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, приписано позивачу надати план заходів щодо виконання припису до 01.02.2011, подавати письмову інформацію про виконання кожного пункту припису не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання листом чи факсом, повідомити про виконання припису в цілому до 12.02.2011. Також попереджено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису субєкти господарювання та його посадові особи несуть відповідальність відповідно до законодавства України.
Листом № 1701/0/2-11 від 01.02.2011 позивач звернувся до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні про перенесення строків виконання деяких пунктів припису № 04/01-01-003 від 28.01.2011 у звязку з неможливістю їх виконання у встановлений строк по незалежним від позивача причинам.
02.02.2011, з метою виконання вимог припису, технічним директором Відкритого акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго»було видано розпорядження «Про виконання вимог припису № 04/01-01-003 від 28.01.2011 Держенергонагляду»№ 16/0/4-11.
07.02.2011 Відкрите акціонерне товариство «Енергетична компанія «Севастопольенерго»за вих. № 2188/0/2-11 проінформувало відповідача про те, що станом на 07.02.2011 пункти 1,3-6, 9-31 припису № 04/01-01-003 від 28.01.2011 виконані у повному обсязі.
У період з 14.02.2011 по 16.02.2011 посадовими особами відповідача проведено позапланову перевірку позивача, предметом державного нагляду якої була перевірка виконання припису № 04/01-01-003 від 28.01.2011. За результатами перевірки складено акт № 04/10-17-006 від 16.02.2011, яким встановлений факт ухилення позивача від виконання вимог двох пунктів припису № 04/01-01-003 від 28.01.2011.
Листом № 3196/0/2-11 від 23.02.2011 Відкрите акціонерне товариство «Енергетична компанія «Севастопольенерго»повідомило відповідача про виконання станом на 23.02.2011 усіх пунктів припису № 04/01-01-003 від 28.01.2011 у повному обсязі.
Незважаючи на це, на підставі акту перевірки № 04/10-17-006 від 16.02.2011, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні 10.03.2011 прийнята постанова № 85кр про накладення на позивача штрафу у розмірі 1700,00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, зокрема, за ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні № 04/01-01-003 від 28.01.2011.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Відповідно до частини 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Матеріалами справи підтверджується факт виконання позивачем припису відповідача у повному обсязі на час прийняття постанови про застосування штрафу до Відкритого акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго»за ухилення від виконання припису. Ця обставина також не заперечується відповідачем.
Доводи позивача не спростовані відповідачем, як того прямо вимагає частина 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що відповідачем безпідставно накладений штраф на позивача за ухилення від виконання припису про усунення встановлених порушень, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим вийти за межи позовних вимог згідно зі статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України та з метою повного захисту порушених прав позивача визнати оскаржувану постанову протиправною.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 11, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні № 85кр від 10.03.2011 про накладення на Відкрите акціонерне товариство «Енергетична компанія «Севастопольенерго» штрафу у розмірі 1700 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго»(99040, місто Севастополь, вул.Хрустальова, 44, код ЄДРПОУ 00100227) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяО.В. Прохорчук
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 23 травня 2011 року.