Постанова № 16091602, 12.05.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
2а-495/11/2770
Номер документу
16091602
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.05.11Справа №2а-495/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

судді Водяхіна С.А.;

при секретарі Сингаєвської І.С.,

за участю:

представника позивача в судове засідання не зявився, про час розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю;

представника відповідача в судове засідання не зявився, про час розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки або поважності причин неявки суду не повідомив,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя доПовного товариства «Триолаг» про припинення юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

03.02.2011 Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя (далі ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовною заявою про припинення юридичної особи Повного товариства «Триолаг», посилаючись на те, що відповідачем в порушення вимог п. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців» не надіслане державному реєстратору повідомлення (заповнена реєстраційна картка) про зміну юридичної адреси. У звязку з наведеним позивач просив, керуючись п.п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", припинити юридичну особу.

24.02.2011 позивач надав до суду заяву про зміну підстав адміністративного позову, в якої зазначив, що ПТ «Триолаг»у порушення ч. 2 п. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»та п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», які діяли до 01.01.2011, не надає звітність до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя з 15.02.2010, що відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" є підставою для прийняття судом рішення про припинення юридичної особи.

Відповідач був неодноразово належним чином повідомлений про час розгляду справи згідно вимог глави 3 Кодексу адміністративного судочинства України за місцем реєстрації юридичної особи, яка є місцем здійснення підприємницької діяльності, а саме: в судове засідання призначене на 22.02.2011 - судовою повісткою від 08.02.2011, яка повернута органами поштового звязку з позначкою «за зазначеною адресою не значиться», та телефонограмою № 106 від 16.02.2011, яка прийнята керівником ПТ «Триолаг»Фомінової Г.А.; в судове засідання призначене на 15.03.2011 судовою повісткою від 24.02.2011 та телефонограмою № 128 від 24.02.2011, які отримані особисто керівником відповідача Фомінової Г.А.; в судове засідання призначене на 23.03.2011 керівник ПТ «Триолаг»Фомінова Г.А. повідомлений особисто, що підтверджується розпискою від 15.03.2011; в судове засідання призначене на 07.04.2011 судовою повісткою від 23.03.2011, яка 02.04.2011 отримана згідно поштової картки директором відповідача Фоминової Г.А.; в судове засідання, призначене на 19.04.2011 судовою повісткою від 07.04.2011, яка повернута органами поштового звязку з позначкою «за закінченням терміну зберігання»; в судове засідання призначене на 12.05.2011 - телефонограмою № 268 від 04.05.2011, яка прийнята керівником ПТ «Триолаг»Фомінової Г.А.

Проте, представник ПТ «Триолаг»- керівник цього підприємства Фомінова Г.А., зявився лише в судове засідання, які були призначені на 15.03.2011 та 23.03.2011, в ході яких підтвердив факт ненадання податкової звітності до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя понад року та виявив намір здійснювати у подальшому господарську діяльність, у звязку з чим бажав подати відповідну звітність до податкового органу.

В інші судові засідання, які були призначені на 22.02.2011, 07.04.2011, 19.04.2011 та 12.05.2011, відповідач явку повноважного представника не забезпечив.

Згідно вимог статті 45 Закону України від 15.02.2003р. № 7550-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, проведення змін щодо місця реєстрації юридичної особи здійснюються нею, шляхом подання даних державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру. Даних про зміну місця реєстрації відповідача матеріали справи не містять. Оскільки до повноважень адміністративних судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб, учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, суд вважає, що примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, які повернуті органами поштового звязку з позначкою «за зазначеною адресою не значиться», «за закінченням терміну зберігання», можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обовязку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій. Тому суд розглядає справу у відсутність представника відповідача за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно пункту 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, у підпорядкуванні якої знаходяться Державні податкові інспекції.

Згідно пункту 8 статті 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.

У разі здійснення субєктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосована адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації субєкта господарювання проводиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного субєкта господарювання (ст. 247 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 4 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від25.06.1991 року, якій діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1251), платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких відповідно до Закону покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1251, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Строки надання податкових декларацій передбачені п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», якій діяв до 01.01.2011.

Аналогічні норми містяться у Податковому кодексі України, якій набрав чинність з 01.01.2011 року.

Так, згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у п.п. 41.1.2, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Звітність зобовязана подавитися до контролюючого органу у порядку та терміни, встановлені ст. 49 Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що Повне товариство «Триолаг»12.08.1997 зареєстроване Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополі як юридична особа та державну реєстрацію припинення не проводило, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 9-10).

Повне товариство «Триолаг»перебуває на обліку у ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя як платник податків з 28.08.1997 (а.с. 5) й заборгованості зі сплати податків, зборів (обовязкових платежів) не має (а.с.7).

Повне товариство «Триолаг» зареєстроване за адресою: 99011, м. Севастополь, вул. В. Морська, 22, кв. 4.

У порушення ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», якій діяв до 01.01.2011, та ст. 49 Податкового кодексу України, якій почав діяти з 01.01.2011, відповідач не надає податкову звітність до ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя з 15.02.2010 (а.с.8), тобто понад рік.

У судовому засіданні 15.03.2011 керівник Повного товариства «Триолаг»Фомінова Г.А. підтвердила факт неподання з лютого 2010 року податкової звітності у звязку зі звільненням головного бухгалтера.

Відповідачем не надані докази подання до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя податкової звітності, що свідчить про відсутність наміру ПТ «Триолаг»продовжувати здійснення господарської діяльності.

Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", підставами для постановлення судом рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби у встановленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.

З урахуванням наведених норм, а також того, що відповідач не подавав до державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності більше одного року, вказані дії порушують встановлені законодавчими актами правила здійснення господарської діяльності та є підставою для припинення юридичної особи. Враховуючи право органів державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про припинення юридичної особи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, якого звільнено від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Постанова складена у повному обсязі 17.05.2011.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Припинити юридичну особу Повне товариство «Триолаг» (99011, м. Севастополь, вул. В. Морська, 22, кВ. 4, ЄДРПОУ 24873661).

Заходи щодо підготовки документів для державної реєстрації припинення юридичної особи покласти на Повне товариство «Триолаг».

Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити до державного реєстратора у Ленінському районі м. Севастополя.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя С.А. Водяхін