Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 червня 2011 р. № 2-а- 5252/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.В.
при секретарі судового засідання Глянь О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Прокурора Вовчанського району Харківської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в Вовчанському районі Харківської області
до Комунального підприємство "Вовчанська водопровідна дільниця"
простягнення суми ,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Вовчанського району Харківської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в Вовчанському районі Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Вовчанська водопровідна дільниця" (надалі відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені на загальну суму 9759,98 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Комунальне підприємство "Вовчанська водопровідна дільниця" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (реєстраційний номер 0266). Внаслідок невиконання КП "Вовчанська водопровідна дільниця" вимог чинного - законодавства щодо своєчасності та повноти перерахування внесків, у підприємства виник борг по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно розрахунків сум страхових внесків за період з 20.10.2010 по 30.12.2010 року сума боргу складає 9759,98 грн. Управлінням ПФУ в Вовчанському районі Харківської області на адресу страхувальника були направлені рішення про застосування фінансових санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, які підприємство отримало, але борг не сплатило. Оскільки неперерахування коштів до Пенсійного фонду України може привести до виникнення заборгованості з виплати пенсій, що наносить шкоду Пенсійному фонду та державі в цілому, прокурор Вовчанського району Харківської області звернувся з даним позовом до суду.
Представник прокуратури в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надавав.
Представник Управління ПФУ у Вовчанському районі Харківської області у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надав суду клопотання, в якому просив слухати справу за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідач - Комунальне підприємство "Вовчанська водопровідна дільниця", заперечень на даний адміністративний позов не надав, до судового засідання свого уповноваженого представника не направив, судові повістки отримував, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення. За таких обставин, суд вважає, що справа підлягає вирішенню на підставі наявних в ній доказів, позаяк з огляду на приписи ст.8 Конституції України недобросовісна правова поведінка відповідача, який є був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не може бути перешкодою для відправлення правосуддя.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
При цьому суд відмічає, що оскільки матеріали справи містять доказі, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків:
Матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство "Вовчанська водопровідна дільниця" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, реєстр, номер 0266.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.17 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відповідач як страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Порядок подачі такої звітності встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджена постановою Правління пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663) і на виконання даної Інструкції відповідач подав до територіального органу Пенсійного фонду розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з 20.10.2010 р. по 30.12.2010 р., з 22.11.2010 по 30.12.2010 р., з 20.12.2010 р., по 30.12.2010 р.
Суд вважає, що до спірних правовідносин слід застосувати приписи ч.6 ст.20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оскільки положеннями даної статті закону унормовані правовідносини з приводу сплати страхових внесків.
Аналізуючи приписи даної норми, суд доходить висновку, що за загальним правилом страхові внески повинні сплачуватись не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду (абз.1 ч.6 ст.20), а в разі, коли до настання зазначеної дати відбувається одержання (перерахування) коштів на оплату праці (виплати доходу), то одночасно з таким одержанням (перерахуванням) (абз.8 ст.20).
Розглядаючи справу, суд відзначає, що саме таке розуміння дати виникнення обов’язку по сплаті страхових внесків кореспондує положенням абз.1 ч.12 ст.20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, де вказано, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Як з’ясовано судом, відповідач обов’язку по своєчасній сплаті у повному обсязі внесків на обов’язкове пенсійне страхування не виконав.
За період з 20.10.2010р. по 30.12.2010р. відповідачем не виконувались вимоги діючого законодавства щодо своєчасного перерахування страхових внесків. За порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивач відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” застосував до відповідача фінансову санкцію в розмірі 4019, 53 грн., а саме: накладено штраф в розмірі 2243, 51 грн. та нарахована пеня - 1776, 02 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 114 від 31.03.2011 року отримано відповідачем 07.04.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
За період з 22.11.2010 р. по 30.12.2010 року відповідачем не виконувались вимоги діючого законодавства щодо своєчасного перерахування страхових внесків. За порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивач відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” застосував до відповідача фінансову санкцію в розмірі 3221, 22 грн., а саме: накладено штраф в розмірі 2334, 22 грн. та нарахована пеня - 887, 00 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 115 від 31.03.2011 року отримано відповідачем 07.04.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
За період з 20.12.2010 р. по 30.12.2010 року відповідачем не виконувались вимоги діючого законодавства щодо своєчасного перерахування страхових внесків. За порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивач відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” застосував до відповідача фінансову санкцію в розмірі 2519, 23 грн., а саме: накладено штраф в розмірі 2290, 21 грн. та нарахована пеня - 229, 02 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 116 від 31.03.2011 року отримано відповідачем 07.04.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Станом на час розгляду справи доказів оскарження вищевказаних рішень №№ 114, 115, 116 від 31.03.2011 року на загальну суму 9759, 98 грн. відповідачем не надано, а судом при виконанні вимог ст. 11 КАС України не виявлено. Разом з тим дані рішення відповідачем не виконані.
Згідно з ч.2 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з ч. 14 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка зі сплати страхових внесків.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин, заявлена по даній справі вимога про стягнення заборгованості по оплаті внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування визнається судом обґрунтованою і задовольняється, ос кільки доведена зібраними доказами.
При вирішенні справи суд погоджується з тим, що наведені прокурором у позові мотиви представництва інтересів Держави узгоджуються зі ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» і є достатніми для захисту її інтересів шляхом вчинення процесуальної дії по зверненню до суду.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Вовчанського району Харківської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду в Вовчанському районі Харківської області до Комунального підприємство "Вовчанська водопровідна дільниця" про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємство "Вовчанська водопровідна дільниця" про стягнення суми (р./р. 260041887 в ВАТ «Мегабанк» м. Харків, МФО 351629, код ЄДРПОУ 21212155) на користь управління Пенсійного фонду України в Вовчанському районі Харківської області заборгованість у розмірі 9759.98 грн. (дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят дев'ять грн.).
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні – з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Панченко