Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"12" квітня 2011 р. Справа № 2а-13474/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю: секретаря судового засідання - Русецького І.В.,
представника позивача - Якубенко Ю.В.,
представника відповідача- Павленко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Анграм-Спецбуд" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Анграм-Спецбуд" (далі позивач або ТОВ "Анграм-Спецбуд") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова (далі відповідач або ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова), у якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просить суд:
- скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова щодо надання декларації з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2010 року ТОВ "Анграм-Спецбуд" статусу "не визнано, як податкова звітність";
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м.Харкова відобразити в обліковій картці платника податку ТОВ "Анграм-Спецбуд" декларацію з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2010 року, як податкову звітність;
- скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова щодо надання декларації ПДВ за червень 2010 року ТОВ "Анграм-Спецбуд" статусу "не визнано, як податкова звітність";
- скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова №0004042305/0 від 12.10.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 481грн. та податкове повідомлення - рішення №0004052305/0 від 12.10.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 170грн.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ "Анграм-Спецбуд" зазначає, що декларація з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2010 року та декларація з податку на додану вартість (ПДВ) за червень 2010 року ТОВ "Анграм-Спецбуд" були заповнені відповідно до встановлених вимог, але службовими особами ДПІ у Дзержинському районі, на думку позивача, безпідставно відмовлено у прийнятті належним чином заповнених декларацій та присвоєно їм статус "не визнано як податкова звітність". Відповідно, і висновки акта перевірки, зроблені на підставі таких рішень, позивач вважає незаконними.
Представником Харківської ОДПІ були надані до суду заперечення проти позову (а.с.93-96), у яких зазначено, що відповідач, приймаючи оскаржувані рішення, діяв на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
У судовому засіданні представник позивача змінені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.
ТОВ "Анграм-Спецбуд" до ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова було подано декларацію з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року з додатками та декларацію з ПДВ за червень 2010 року з додатками. Документи надіслано поштою рекомендованими листами. Відповідно до повідомлень про вручення поштового відправлення, документи отримані ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова 13.07.2010 та 11.08.2010.
Наведене підтверджується копіями податкових декларацій з додатками, повідомлень про вручення поштового відправлення та листа №26 від 09.08.2010 (а.с.68-78).
ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова зазначеним деклараціям присвоєно статус "не визнано як податкова звітність" у звязку з тим, що вони заповнені всупереч порядку заповнення відповідної звітності, затвердженого наказами ДПА України.
При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.
Відповідно до п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин), прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Порядок складання декларації з податку на прибуток підприємства затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України від 29 березня 2003р. N143, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 8 квітня 2003р. за N271/7592, (зі змінами і доповненнями).
Згідно з п.1.6 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, у декларації зазначаються усі передбачені в ній показники. Якщо будь-який рядок декларації не заповнюється через відсутність операції (суми), то такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації. Дані, наведені в декларації, повинні підтверджуватись первинними документами обліку та відповідати податковому обліку (звітності). Достовірність даних підтверджується підписами керівника і головного бухгалтера та засвідчується печаткою підприємства. Оригінал декларації з відповідними додатками подається платником до податкового органу за місцезнаходженням платника на одному двосторонньому аркуші форматом А-4 з відповідними додатками на односторонніх аркушах форматом А-4. Подання копій декларації та додатків не дозволяється. Декларація та додатки до неї не підлягають обов'язковому скріпленню між собою (прошнуровуванню).
Пунктом 1.7 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства передбачено, що декларація заповнюється таким чином, що забезпечує вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності (друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками у синьому або чорному кольорі). Заповнення олівцем не дозволяється. У декларації не повинно бути підчисток, помарок, виправлень та дописок і закреслень (крім передбачених формою декларації). У декларації не повинні міститися текст або цифри, які неможливо прочитати внаслідок пошкодження аркушів, їх потертості, залиття чорнилом чи іншою рідиною.
Суд зазначає, що подана позивачем до ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова декларація з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року заповнена з дотриманням приписів Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства. Вона містить обов'язкові реквізити, підписана відповідними посадовими особами ТОВ "Анграм-Спецбуд", скріплена печаткою підприємства, тобто відповідає вимогам п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997р. N166 (у редакції наказу від 15 червня 2005р. N213), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 червня 2005р. за N702/10982.
Відповідно до п.п.1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року N168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
Підпунктом 3.1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість визначено, що декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями.
Декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк. (Підпункт 3.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.)
Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством. (Підпункт 3.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.)
Згідно з п.п.4.1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, у разі подання декларації на паперових носіях платником подається до податкової інспекції (адміністрації) за його місцезнаходженням оригінал декларації (з оригіналами відповідних додатків).
Судом встановлено, що декларація ТОВ "Анграм-Спецбуд" з податку на додану вартість за червень 2010 року з додатками була складена та направлена до ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова з дотриманням приписів Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість. Вказана податкова декларація ТОВ "Анграм-Спецбуд" з податку на додану вартість за червень 2010 року містить обов'язкові реквізити, підписана відповідними посадовими особами ТОВ "Анграм-Спецбуд", скріплена печаткою підприємства, тобто відповідає вимогам п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суд звертає увагу на те, що відповідач не повідомив ТОВ "Анграм-Спецбуд" підстави присвоєння декларації з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року та декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року статусу "не визнано як податкова звітність". Відповідачем не повідомлено, які саме вимоги законів чи інших нормативно-правових актів не дотримано ТОВ "Анграм-Спецбуд" при поданні зазначених декларацій до ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вказує на те, що відповідачем не надано належних та достатніх доказів на підтвердження правомірності невизнання як податкової звітності поданих ТОВ "Анграм-Спецбуд" декларації з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року та декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року.
Вищенаведене свідчить про те, що невизнання ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова як податкової звітності поданих ТОВ "Анграм-Спецбуд" декларації з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року та декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року не відповідає чинному законодавству України та вимогам ч.3 ст.2 КАС України.
Судом також встановлено, що фахівцями ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Анграм-Спецбуд" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 30.06.2010. Результати перевірки оформлено актом від 29.09.2010 №9745/2305/33291659 (а.с.9-65) (далі акт про результати перевірки).
Відповідно до акта від 29.09.2010 №9745/2305/33291659, перевіркою встановлено, зокрема, такі порушення ТОВ "Анграм-Спецбуд":
- п.4.1.1, 4.1.6 п.4.1 ст.4, п.5.1, п.п.5.2.1, п.п.5.2.5 п.5.2, п.5.6.1 п.5.6, п.п.5.7.1 п.5.7, п.5.9, п.5.10, п.8.2, п.8.3, п.8.6, п.п.11.2.1 п.11.2, п.п.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого встановлено заниження суми податку на прибуток який підлягає сплаті до бюджету за 2-й кв. на 141грн.;
- в порушення абз."б" п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", до ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова не надано декларацію з податку на прибуток підприємств за півріччя 2010 року;
- в порушення абз."б" п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", до ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова не надано декларацію з податку на додану вартість за червень 2010 року.
Як зазначено в акті про результати перевірки, перевірка проводилась без урахування декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2010 року та декларації з ПДВ за червень 2010 року, які не визнано як податкову звітність.
На підставі акта від 29.09.2010 №9745/2305/33291659 ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №0004042305/0 від 12.10.2010 (а.с.67), яким визначено податкове зобовязання ТОВ "Анграм-Спецбуд" з податку на прибуток у сумі 481грн., у тому числі: за основним платежем 141грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 340грн.;
- №0004052305/0 від 12.10.2010 (а.с.66), яким визначено податкове зобовязання ТОВ "Анграм-Спецбуд" з податку на додану вартість у сумі 170грн., в тому числі: за основним платежем 0грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 170грн.
Як зазначалось раніше, ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова неправомірно присвоїла статус "не визнано як податкова звітність" поданим ТОВ "Анграм-Спецбуд" декларації з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року та декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року.
Висновки акта про результати перевірки від 29.09.2010 №9745/2305/33291659 зроблені без урахування декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2010 року та декларації з ПДВ за червень 2010 року.
Таким чином, встановлені перевіркою порушення ТОВ "Анграм-Спецбуд" Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та абз."б" п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є безпідставними у звязку з неправомірним присвоєнням статусу "не визнано як податкова звітність" поданим ТОВ "Анграм-Спецбуд" декларації з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2010 року та декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року.
З огляду на зазначене, суд вважає такими, що підлягають скасуванню, податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова №0004042305/0 від 12.10.2010 та №0004052305/0 від 12.10.2010, прийняті на підставі висновків акта про результати перевірки ТОВ "Анграм-Спецбуд" від 29.09.2010 №9745/2305/33291659.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача належить стягнути витрати в сумі 03,40грн., сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Анграм-Спецбуд" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова щодо надання декларації з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2010 року ТОВ "Анграм-Спецбуд" статусу "не визнано, як податкова звітність".
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Дзержинському районі м.Харкова відобразити в обліковій картці платника податку ТОВ "Анграм-Спецбуд" декларацію з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2010 року, як податкову звітність з моменту подання.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова щодо надання декларації ПДВ за червень 2010 року ТОВ "Анграм-Спецбуд" статусу "не визнано, як податкова звітність".
Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова №0004042305/0 від 12.10.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 481грн., в тому числі за основним платежем - 141грн., за штрафними санкціями - 340грн., та податкове повідомлення - рішення №0004052305/0 від 12.10.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 170грн., в тому числі за основним платежем - 0грн., за штрафними санкціями - 170грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Анграм-Спецбуд" (код ЄДРПОУ 33291659) витрати зі сплати судового збору в сумі 03,40грн. (три гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 18 квітня 2011 року.
Суддя Р.В. Мельников