Постанова № 16083510, 27.01.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2011
Номер справи
2а-4843/10/1770
Номер документу
16083510
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-4843/10/1770

27 січня 2011 року 15год. 40хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Дорошенко Н.О. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Козак А.Ю.

відповідача: представник Ситай М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Відкрите акціонерне товариство "Рафалівський кар'єр"

доКузнецовська об"єднана державна податкова інспекція в Рівненській області

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень , - ВСТАНОВИВ :

Позивач Відкрите акціонерне товариство "Рафалівський кар'єр" звернувся до адміністративного суду з позовом до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними повністю податкових повідомлень-рішень № 0003731740/0 від 01.04.2010 року, № 0003731740/1-2515 від 30.04.2010 року, № 0003731740/2 від 13.07.2010 року про визначення податкового зобовязання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 25 641,00 грн., в т.ч. за основним платежем - 17 094,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 8547,00 грн.

В обґрунтування заявленого позову зазначає, що ВАТ "Рафалівський кар'єр" володіє автомобілями марки БелАЗ та КрАЗ. Вказані транспортні засоби не призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, як наслідок у відповідності до ст. 34 Закону України “Про дорожній рух” не зареєстровані в Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. При цьому у відповідності до Правил державної реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 163 від 01.07.2004 року, належні позивачу транспортні засоби БелАЗ та КрАЗ перебувають на державній реєстрації в територіальних органах Держнаглядохоронпраці України.

Зазначає, що у відповідності до преамбули Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року, вказаний податок встановлюється як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування. При цьому, у відповідності до статті 2 вказаного Закону не є обєктом оподаткування транспортні засоби під кодом УКТЗЕД 8709, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані. Враховуючи той факт, що БелАЗи та КрАЗи не використовуються на дорогах загального користування, а використовуються позивачем для перевезення по дорозі в середині кар'єру гірничої маси для переробки в щебінь в межах кар'єру від місця забою до дробарно-сортувального заводу, вважає, що такі транспортні засоби не є обєктом оподаткування податком з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовні заяві. Зазначив, що аналогічні спори між тими ж сторонами вирішувались судами неодноразово, на користь платника податків, відтак, згідно статті 72 КАС України, обставини, встановлені такими судовими рішеннями, не повинні доказуватись в даній справі. Просить позов задоволити.

Відповідач адміністративний позов не визнав, подав письмові заперечення (а.с. 66-68), а представник відповідача в судовому засіданні дав суду пояснення про обставини справи, аналогічні викладеним в запереченні. Зокрема, пояснив, що у відповідності до ст. 2 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року, обєктом оподаткування є вантажні автомобілі код УКТЗЕД 8704. Зазначає, що до вказаної товарної позиції відносяться як важкі, так і легкі самоскиди, а саме класифіковані в під субпозиціях 8704101100-8704109000 автомобілі, що призначаються для використання в карєрах, рудниках чи на будівельних майданчиках, на будівництві доріг для перевезення ґрунту, гравію, цементу тощо. Відтак, вважає, що великотоннажні автомобілі-самоскиди марки БелАЗ та КрАЗ, призначені для використання поза дорожньою мережею, за Гармонізованою системою опису та кодування товарів визначені під кодом 8704 УКТЗЕД як вантажні, а відтак відповідно до положень Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” є об'єктом оподаткування. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 22.03.2010 року посадовими особами Кузнецовської ОДПІ було складено акт № 333/23/13976731 про результати виїзної планової перевірки Відкритого акціонерного товариства "Рафалівський кар'єр" (код ЄДРПОУ 13976731) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року (а.с.18-23).

За результатами перевірки податковим органом було встановлено, зокрема, порушення ст. ст. 2, 6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року із змінами та доповненнями, що призвело до заниження суми податку з власників транспортних засобів за 2009 рік на суму 17094 грн.

На підставі акта перевірки № 333/23/13976731 від 22.03.2010 р. заступником начальника Кузнецовської ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003731740/0 від 01.04.2010 року, яким ВАТ "Рафалівський кар'єр" було визначено суму податкового зобовязання за платежем "податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" всього 25641,00 грн., у тому числі за основним платежем 17094,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 8547,00 грн. (а.с.49).

Позивач скористався правом на адміністративне оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення. За результатами розгляду первинна та повторна скарги були залишенні без задоволення, прийнято податкові повідомлення-рішення № 0003731740/1-2515 від 30.04.2010 року, № 0003731740/2 від 13.07.2010 року, якими підтверджено визначену суму податкового зобов'язання (а.с.48,50).

Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведення перевірки розрахунку по податку з власників транспортних засобів з журналами обліку основних засобів, технічними паспортами на транспортні засоби було встановлено, що при подачі розрахунку по податку з власників транспортних засобів на 2009 рік ВАТ "Рафалівський кар'єр" до розрахунку не було включено два автомобілі марки БелАЗ-7522, об'єм циліндра двигуна 22300 куб.см., та два автомобілі марки КрАЗ-256, об'єм циліндра двигуна 14860 куб.см.

На час виникнення спірних правовідносин, відповідно до статті 1 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року із змінами та доповненнями, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Згідно зі статтею 2 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) обєктом оподаткування, зокрема, є: автомобілі вантажні - код 8704; при цьому відповідно до цієї ж статті не є об'єктом оподаткування транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, - код 8709.

Статтею 3 названого Закону в тій же редакції встановлено розміри, в яких мав сплачуватися податок з власників транспортних засобів. Так, для вантажних автомобілів (8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 8200 куб.см. - 15 грн. зі 100 куб.см.; від 8201 куб.см. до 15000 куб.см. - 20 грн. зі 100 куб.см.; від 15001 куб.см. і більше - 25 грн. зі 100 куб.см.

У пункті 1.6 статті 1 Методики товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24.11.2003 року № 142/5/2092, вантажним є автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.

Для визначення обєкта оподаткування податком з власників транспортних засобів згідно зі статтею 2 названого Закону до внесення в неї змін Законом від 25.03.2005 року № 2505-ІV, який набрав чинності 31.03.2005 року, використовувалася Гармонізована система опису та кодування товарів, а після цієї дати - Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Статтею 312 Митного кодексу України також передбачено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи розробляє пояснення та рекомендації з тією самою метою.

Відповідно до листа Державної митної служби України від 11.04.2000 року № 11/3-3273, до товарної позиції 8704 "Автомобілі вантажні" включаються, зокрема, самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або з днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або інших матеріалів. Ці автомашини, що можуть мати жорстке або шарнірне шасі, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому ґрунту. До цієї товарної позиції входять як важкі, так і легкі самоскиди; останні іноді відрізняються наявністю сидіння на два положення, двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки, або двома кермами керування, для того щоб цими транспортними засобами можна було управляти водію, що дивиться у напрямку до кузова під час розвантаження.

Таким чином, на думку суду, відповідач відповідно до закону, з урахуванням інформації, наведеної в листі Державної митної служби України, та технічних характеристик спірних транспортних засобів, обґрунтовано дійшов висновку, що належні позивачу автомобілі БелАЗ та КрАЗ належать до товарної позиції 8704 “Автомобілі вантажні”, оскільки такі є автомобілями-самоскидами і призначені для перевезення сипучих вантажів та гірничих порід по природніх або штучних шляхах з твердим покриттям.

Суд відхиляє покликання позивача в обгрунтування позовних вимог на судові рішення, постановлені на його користь в аналогічних справах між тими ж сторонами. Згідно частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Однак, позивачем не зазначено, які саме обставини не підлягають доказуванню в даній справі. При цьому суд виходить з того, що об'єкт оподаткування визначається відповідно до вимог закону і не може бути встановлений чи змінений судовим рішенням у спорі між платником податків та податковим органом.

Враховуючи вищевикладене, позивачем не доведено неправомірності прийняття Кузнецовською ОДПІ податкових повідомлень-рішень № 0003731740/0 від 01.04.2010 року, № 0003731740/1-2515 від 30.04.2010 року, № 0003731740/2 від 13.07.2010 року про визначення податкового зобовязання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, в той час як відповідач належними та допустимими доказами підтвердив їх правомірність.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дорошенко Н.О.