ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.06.2011 <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/3575/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Костенко Г.В.
при секретарі Протас О.М.
за участю:
представника позивача - Брагинського Л.В.
представника відповідача - Петренко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ескулап"до Полтавської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобівпро визнання рішення нечинним, -
В С Т А Н О В И В:
27 квітня 2011 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Ескулап"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобівпро визнання розпорядження № 20/17-ОР нечинним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем проведено перевірку додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами. За результатами перевірки складено акт № 37/17-ОР від 09.12.2009 року. На підставі акту перевірки Полтавською обласною державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів прийнято розпорядження № 20/17-ОР від 10.12.2009 року. Вищезазначене розпорядження вважає необґрунтованим та просить його скасувати в частині пункту 2 та пункту 3 Розпорядження № 20/17-ОР "Щодо усунення порушень ліцензійних умов".
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на правомірність спірного розпорядження з підстав викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію Серія А00 № 214038 Товариство з обмеженою відповідальністю "Ескулап" (ідентифікаційний код 23090810) зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Світловодської міської ради Кіровоградської області 03.04.1995 року.
21.03.2007 року ТОВ "Ескулап" отримано ліцензію АВ №326200 на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Місцями провадження діяльності товариства є: Аптечний кіоск №19 за адресою: Полтавська область, Глобинський район, смт.Градизьк, вул.Київська 44, Аптечний кіоск №22 за адресою: Полтавська область, м.Кременчук, вул.Червоноармійська 50.
На підставі наказу Полтавської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів №308 від 07.12.2009 року про затвердження плану перевірок співробітниками інспекції проведено планову перевірку дотримання ліцензійних умов Товариством з обмеженою відповідальністю "Ескулап".
В ході перевірки встановлено порушення:
- п.1.1 - порушення п.2 Наказу МОЗ України №590 від 01.12.2004 року "Про затвердження опису зовнішнього сигнального показника аптечного закладу та його структурних підрозділів" , а саме на фасаді будівель, де знаходяться аптечні заклади відсутні зовнішні сигнальні показники встановленого зразка (аптечний кіоск № 5 Полтавська область, м. Кременчук, проїзд Ярославський 8, аптечний кіоск № 22 Полтавська область, м. Кременчук, вул.Червоноармійська 50)
-п.2.5.7 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, затверджених наказом № 44/27 від 03.03.2009 року Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів (надалі - Ліцензійні умови) - не створені необхідні умови для вільного доступу осіб з обмеженими можливостями до аптечного кіоску №19 - Полтавська область., Глобинський район, вул.смт. Градизьк, вул.Київська 44.
- п.2.5.18 Ліцензійних умов- не забезпечена площа приміщення аптечного кіоску № 19 (Полтавська область., Глобинський район, вул.смт. Градизьк, вул.Київська 44.) не менше 21,0 кв.м згідно даного пункту ліцензійних умов (фактична площа 16,10 кв.м.)
- не забезпечена площа приміщення аптечеого кіоску №22 (Полтавська область, м. Кременчук, вул.Червоноармійська 50) не менше 21,0 кв.м згідно даного пункту ліцензійних умов (фактична площа 14,80 кв.м.).
За результатами перевірки складено Акт перевірки додержання ТОВ "Ескулап" ліцензійних вимог провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами від 09.12.2009 року та розпорядження № 20/17-ОР про усунення порушень Ліцензійних умов.
01.03.2010 року позивач звернувся до Полтавської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів з проханням надати час з метою усунення порушень ліцензійних умов, що зазначені в розпорядженні, проте, відповідач не врахував дані обставини.
Не погоджуючись з правомірністю винесеного розпорядження позивач звернувся до суду з вимогою про скасування розпорядження щодо усунення порушень ліцензійних умов.
Досліджуючи питання правомірності прийнятого розпорядження Полтавською обласною державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів суд встановив наступне.
Відповідно до Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 8 статті 20 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” встановлено, що контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснює орган ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Згідно з п.п.4 п.4 Положення про Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів Міністерства охорони здоровя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2008 № 1121 “Деякі питання державного управління у сфері контролю якості лікарських засобів”, Держлікінспекція МОЗ відповідно до покладених на неї завдань вживає заходів до здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства щодо виконання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі такими засобами.
Відповідно до п.1.3 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів від 10.06.2009 № 98/130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2009 за № 571/16587, контроль за додержанням субєктами господарювання ліцензійних умов у межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок здійснюють органи контролю:
Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів та її територіальні органи державні інспекції з контролю якості лікарських засобів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі як орган ліцензування;
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва та його територіальні органи як спеціально уповноважений орган з питань ліцензування.
Підпунктом 7.1 цього Порядку визначено, що за результатами планових та позапланових перевірок складаються відповідні акти.
У разі виявлення порушень Ліцензійних умов органи контролю не пізніше 10 робочих днів від дати складення акту перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов видають розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, яке надсилається ліцензіату з повідомленням про вручення, або орган ліцензування може прийняти рішення про анулювання ліцензії у випадках, передбачених законодавством. Терміни усунення порушень Ліцензійних умов встановлюються органом ліцензування (п.п.7.6 Порядку).
На виконання вказаних норм 09.12.2009 року Полтавською обласною державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Ескулап" щодо додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
З акту перевірки № 37/17-ОР від 09.12.2009 року вбачається, що позивачем порушено п.2.5.7 Ліцензійних умов, а саме не створені необхідні умови для вільного доступу осіб з обмеженими можливостями до аптечного кіоску №19, що знаходиться за адресою Полтавська область., Глобинський район, смт. Градизьк, вул.Київська 44. Позивачем в судовому засіданні повідомлено що дане порушення усунуто, що не заперечувалося відповідачем.
Щодо порушення позивачем п.2.5.18 Ліцензійних умов, а саме не забезпечено площі приміщення аптечного кіоску № 19 (Полтавська область., Глобинський район, смт. Градизьк, вул.Київська 44.) не менше 21,0 кв.м згідно даного пункту ліцензійних умов (фактична площа 16,10 кв.м.) та не забезпечено площі приміщення аптечеого кіоску №22 (Полтавська область, м. Кременчук, вул.Червоноармійська 50) не менше 21,0 кв.м згідно даного пункту ліцензійних умов (фактична площа 14,80 кв.м.) суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.8,9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності. Субєкт господарювання зобовязаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов. Ліцензійні умови та порядок контролю за їх додержанням затверджуються спільним наказом спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування та органу ліцензування. Ліцензійні умови та зміни до ліцензійних умов підлягають оприлюдненню у порядку, встановленому законодавством, і набирають чинності через десять днів з дати державної реєстрації нормативно-правового акта, якщо в ньому не передбачений пізніший строк набрання чинності. Відповідно до цього Закону ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: виробництво лікарських засобів, оптова, роздрібна торгівля лікарськими засобами.
Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва №3/8 від 12.01.2001 року були затверджені "Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами".
Вказані Ліцензійні умови діяли на час видачі позивачу Ліцензії №419130 від 9.07.2008 року та надання дозволу на розміщення аптечного кіоску №19, та №22 в приміщенні з відповідними характеристиками і площами.
Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва №44/27 від 3.03.2009 року були затверджені нові "Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами", абз. б,в пп. 2.5 п.2 яких передбачено наявність для аптек з роздрібної торгівлі лікарськими засобами мінімальної загальної площі приміщень зберігання лікарських засобів не менше 10 кв.м. та мінімальної площі приміщень для персоналу не менше 8 кв.м. та 3 кв.м. - вбиральню.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Підпунктом 2.1. п.2 наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів від 03.03.2009 № 44/27, яким затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами (дотримання яких було предметом перевірки 09.12.2009 року ТОВ "Ескулап") прямо визначено, що ліцензії, видані до набрання чинності Ліцензійними умовами, діють до кінця строку, на який вони були видані.
Тобто, цим наказом прямо встановлено, що Ліцензійні умови не розповсюджуються на ліцензії, видані до набрання чинності Ліцензійними умовами.
Так, у судовому засіданні встановлено, що позивачем отримано ліцензії 21.03.2007 року (строк дії якої встановлено з 06.03.2007 року по 06.03.2012 року), тобто до набрання чинності Ліцензійними умовами.
З вищевикладеного суд робить висновок, що відповідачі діяли з перевищенням наданих їм повноважень, оскільки фактично здійснили перевірку дотримання тих Ліцензійних умов, які не мають жодного відношення до позивача та отриманої ним 21.03.2007 року ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами строк дії якої до 06.03.2012 року, за результатами якої надали позивачу розпорядження про усунення виявлених порушень цих Ліцензійних умов.
Також, суд зазначає, що вимоги щодо створення необхідних умов для вільного доступу осіб з обмеженими можливостями та забезпечення площі приміщення аптечних кіосків не менше 21,0 кв.м. були встановлені саме Ліцензійними умовами, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів від 03.03.2009 № 44/27, і до введення цих Ліцензійних умов у дію, не були обовязковими умовами для отримання відповідної ліцензії.
Крім того, у судовому засіданні встановлено, що позивач добросовісно намагався виконати розпорядження від 10.12.2009 № 20/17-ОР щодо усунення порушень ліцензійних умов, а саме: створення необхідних умов для вільного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до аптечного кіоску №19 в судовому засіданні позивачем повідомлено, що ним вжито ряд заходів та встановлено пандуси, чим усунуто вказане порушення, що не заперечується відповідачем, а щодо збільшення площ приміщень аптечних приміщень ведуться переговори з власником приміщень, проте на виконання даного припису необхідний більш тривалий час.
Відповідачі як субєкти владних повноважень, на яких частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх рішень, не довели суду правомірність свого рішення.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ескулап" до Полтавської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів про визнання рішення нечинним підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини, вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ескулап" до Полтавської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів про визнання рішення нечинним - задовольнити частково.
Скасувати розпорядження Полтавської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів № 20/17-ОР від 10 грудня 2010 року в частині забезпечити в аптечних кіосках (аптечний кіоск № 19 - Полтавська область, Глобинський район, смт. Градизьк, вул. Київська, 44; аптечний кіоск № 22 - Полтавська область, м. Кременчук, вул. Червоноармійська, 50) наявність площі приміщень не менше 21 кв.м., в тому числі 8 кв.м. - зону розміщення обладнання робочих місць персоналу; 10 кв.м. - зону обслуговування населення; 3 кв.м. - вбиральню відповідно до вимог ДБН В.2.2-10/2011 "Будинки і споруди. Заклади охорони здоровя" (п.2.5.18 - Ліцензійних умов).
В інший частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ескулап" витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 08 червня 2011 року.
Суддя Г.В. Костенко