Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2011 р. № 2а-4497/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Гіщинської С.Я.,
представника позивача Галань В.М., представника відповідача Турко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Агрофірма «Провесінь»до Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції про визнання неправомірними та скасування постанов -
в с т а н о в и в:
Відкрите акціонерне товариство «Агрофірма «Провесінь»(далі-ВАТ «Агрофірма «Провесінь») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними та скасувати постанови Личаківського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції (далі Личаківського ВДВС Львівського МУЮ) про стягнення виконавчого збору.
Позивач збільшив позовні вимоги та просив суд визнати неправомірними та скасувати:
1.Постанови про відкриття виконавчих проваджень, а саме:
- №22396632 від 18.05.2011 року;
- №22396646 від 18.05. 2011 року;
- №22394118 від 18.05.2011 року;
- №22393933 від 18.05. 2011 року;
- №22393912 від 18.05.2011 року;
- №22393887 від 18.05.2011 року;
- №22393855 від 18.05.2011 року;
- №22393768 від 18.05.2011 року;
- №22393733 від 18.05.2011 року;
- №17236904 від 18.05.2011 року;
- №23322904 від 18.05.2011 року;
- №17236724 від 18.05.2011 року;
- №21293319 від 18.05.2011 року;
2. Постанови про стягнення виконавчого збору, а саме:
- №22396632 від 30.03.2011р. про стягнення 2,55 грн.;
- №22396646 від 30.03.2011р. про стягнення 2,55 грн.;
- №22394118 від 30.03.2011р. про стягнення 3,00 грн.;
- №22393933 від 30.03.2011р. про стягнення 3,00 грн.;
- №22393912 від 30.03.2011р. про стягнення 3,00 грн.;
- №22393887 від 30.03.2011р. про стягнення 3,00 грн.;
- №22393855 від 30.03.2011р. про стягнення 3,00 грн.;
- №22393768 від 30.03.2011р. про стягнення 2,55 грн.;
- №22393733 від 30.03.2011р. про стягнення 2,55 грн.;
- №17236904 від 30.03.2011р. про стягнення 44,75 грн.;
- №23322904 від 30.03.2011р. про стягнення 34,56 грн.;
- №17236724 від 30.03.2011р. про стягнення 17,68 грн.;
- №21293319 від 30.03.2011р. про стягнення 1 019,33 грн.;
- №17481327 від 30.03.2011р. про стягнення 148 503,70 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що виконавче провадження відкрите з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки відносно позивача Господарським судом Львівської області закрито провадження у справі про банкрутство. В лютому 2011 року між кредиторами у справі про банкрутство агрофірми та боржником було укладено мирову угоду, якою передбачено порядок та строки погашення заборгованості. Вимоги державної виконавчої служби щодо стягнення виконавчого збору заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, а отже вважають погашеними. А відтак, позивач вважає, що оскаржувані постанови про відкриття виконавчих проваджень та стягнення виконавчого збору винесені без правових підстав та повинні бути скасовані.
В судовому засіданні 02.06.2011 року проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог, просив суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав наведених у письмових запереченнях позовних вимог.
Заслухавши доводи представників сторін, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
На виконанні Личаківського ВДВС Львівського МУЮ перебували 14 виконавчих проваджень, у яких боржником було ВАТ «Агрофірма «Провесінь».
На підставі Ухвали Господарського суду Львівської області від 17.05.2010р. по справі №31/51 про порушення провадження у справі про банкрутство, керуючись п.8 ч.1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження»(в редакції, що була чинною на момент винесення постанов), державним виконавцем Личаківського ВДВС Львівського МУЮ винесені постанови про зупинення виконавчих проваджень до вирішення питання по суті.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 11.03.2011 року по справі №31/51 затверджено мирову угоду між комітетом кредиторів і боржником, та припинено провадження у справі про банкрутство ВАТ «Агрофірма «Провесінь». Пунктом 2.4.2 вищезгаданої Ухвали ухвалено скасувати арешти щодо банківських рахунків боржника.
29.03.2011 року державним виконавцем винесені постанови про закінчення виконавчого провадження по 14 виконавчих провадженнях, які перебували на виконанні у Личаківському ВДВС Львівського МУЮ та скеровано їх до арбітражного керуючого Надлонок А.І.
22.04.2011 року до державного виконавця Личаківського ВДВС Львівського МУЮ надійшла на виконання постанова про стягнення виконавчого збору виділена в окреме провадження на суму 148 503,70 грн. У звязку з цим, 22.04.2011 року відкрито виконавче провадження та надіслано копію постанови боржнику для виконання.
Приймаючи рішення суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Умисне невиконання службовою особою вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню, є ознакою складу злочину передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України як невиконання судового рішення.
Загальні умови та порядок виконання рішень, за якими боржник зобовязаний особисто вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення, встановлені Законом України «Про виконавче провадження»№606-XIV вiд 21.04.1999 року (із змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року №606-XIV(з наступними змінами та доповненнями) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Статтею 28 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено, що у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження»виконавче провадження підлягає закінченню у разі визнання судом мирової угоди між стягувачем і боржником у процесі виконання.
Частиною 7 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження»у разі завершення виконавчого провадження з виконання рішення немайнового характеру та в разі закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 49 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня після завершення (закінчення) такого виконавчого провадження відкриває виконавче провадження за постановою про стягнення виконавчого збору.
Судом досліджено виконавчі провадження:
- №296/8 щодо виконання наказу Господарського суду Львівської області №32/84 від 09.06.2009 року;
- №367/8 щодо виконання наказу Господарського суду Львівської області №25/241 від 26.01.2010 року;
- №376/8 щодо виконання наказу Господарського суду Львівської області №23/216 від 24.11.2009 року;
- № 1324/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3542 від 07.05.2010 року;
- №1328/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3543 від 07.05.2010 року;
- № 1329/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3539 від 20.05.2010 року;
- № 1330/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3549 від 20.05.2010 року;
- № 1331/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3539 від 20.05.2010 року;
- № 1334/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3542 від 07.05.2010 року;
- № 1335/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3543 від 07.05.2010 року;
- № 1357/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3542 від 20.05.2010 року;
- № 1358/8 щодо виконання виконавчого листа Личаківського районного суду м. Львова №2н-3539 від 20.05.2010 року;
- № 1415/8 (№1385) щодо виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду №2а-3837 від 19.07.2010 року;
- № 1526/11 щодо виконання наказу Господарського суду Львівської області №22/141 від 31.08.2010 року;
- №732/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №17481327 від 30.03.2011 року;
- №757/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №17236904 від 30.03.2011 року;
- №758/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22393733 від 30.03.2011 року;
- №759/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22393768 від 30.03.2011 року;
- №760/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22393855 від 30.03.2011 року;
- №761/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22393887 від 30.03.2011 року;
- №762/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22393912 від 30.03.2011 року;
- №763/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22393933 від 30.03.2011 року;
- №764/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22394118 від 30.03.2011 року;
- №765/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22396646 від 30.03.2011 року;
- №766/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №21293319 від 30.03.2011 року;
- №767/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №17236724 від 30.03.2011 року;
- №768/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22322904 від 30.03.2011 року;
- №795/11 щодо виконання постанови Личаківського ВДВС Львівського МУЮ №22396632 від 30.03.2011 року.
Суд не бере до уваги твердження позивача щодо погашення вимог державної виконавчої служби як таких, що заявлені після закінчення строку, оскільки відповідач не є кредитором у справі про банкрутство. Його повноваження були спрямовані на примусове виконання виконавчих документів, виданих для задоволення вимог кредиторів позивача. А відтак, оцінюючи представлені відповідачем докази по справі, суд приходить до висновку, що відповідач, при винесені оскаржуваних постанов, діяв в межах компетенції, визначеної Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів субєкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень. При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, та те, що відповідачем здійснювалися дії відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є невмотивованими та не підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена в повному обсязі 07 червня 2011 року.
Суддя Сакалош В.М.