Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2011 р. № 2а-4215/08/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого –судді Дем’яновського Г.С.,
при секретарі Бугарі Д.Р.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну позовну заяву Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Управління капітального будівництва Львівської міської ради про стягнення штрафних санкцій, -
в с т а н о в и в :
Адміністративний позивач –Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернувся до суду з позовом до Управління капітального будівництва та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення на користь держави 2252668,00 грн. за правопорушення у сфері містобудування. Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №1569 від 05.11.2010 року правонаступником відповідача визнано управління капітального будівництва Львівської міської ради .Відповідно судом проведено заміну неналежного відповідача на управління капітального будівництва Львівської міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що реконструкцію вул. Мечнікова у м.Львові здійснено без отримання відповідного дозволу інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю, чим порушено Положення «Про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт». Дане порушення відповідно до Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»та Положення «Про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування»є підставою накладення на відповідача штрафних санкцій.
Проведеною позивачем плановою перевіркою 24.07.2008р. дотримання вимог містобудівельного законодавства під час реконструкції вул. Мечнікова у м.Львові було встановлено факт проведення реконструкції вказаної вулиці без здійснення авторського нагляду та без отримання дозволу інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт. Результати даної перевірки зафіксовано в акті проведення перевірки та протоколі про правопорушення у сфері містобудування і приписах №22 від 24.07.2008р. та №32 від 04.08.2008р., в яких вказано на порушення Положення «Про надання дозволу на виконання будівельних робіт», затвердженого наказом Держбуду України від 05.12.2000р. за №273, що є підставою накладення на відповідача - Управління капітального будівництва та інфраструктури \ в старій редакції Положення\ Львівської міської ради штрафу у розмірі 50% від вартості виконаних робіт, що становить 2252668,00 грн. за правопорушення у сфері містобудування.
Представник позивача позов підтримав повністю.
Представник відповідача позов заперечив, покликаючись на те, що управління капітального будівництва як правонаступник не зобов”язаний розраховуватись по боргах управління капітального будівництва і інфраструктури ,оскільки змінився статус організації .
Вислухавши пояснення сторін,перевіривши інші докази, зібрані в справі, суд приходить до висновку, що позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Управління капітального будівництва Львівської міської ради про стягнення штрафних санкцій підлягає задоволенню з наступних підстав:
- Згідно Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, затвердженого Начальником Державної архітектурно-будівельної інспекції, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області має, зокрема, право в установлених законом випадках проводити перевірку об’єктів будівництва щодо дотримання вимог законодавства, з питань, що належить до її компетенції; давати приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства, державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов; складати протоколи та розглядати справи про правопорушення, пов’язані з недодержанням державних стандартів, норм і правил під час проектування і будівництва.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»№ 877-V вiд 05.04.2007 планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Згідно ст.7 зазначеного вище Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. На підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, який є обов'язковим для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Так, з акту планової перевірки дотримання вимог містобудівельного законодавства Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області від 24.07.2008р. вбачається, що Управління капітального будівництва та інфраструктури Львівської міської ради є замовником проведення реконструкції вул. Мечнікова у м.Львові, будівельні роботи виконує ВАТ «Шляхове ремонтно-будівельне управління №65». авторський нагляд здійснює ПП «Львівкомундорпроект». Реконструкція здійснюється на підставі рішення Львівської міської ради №235 від 24.04.2007р. В ході перевірки виявлено, що будівельні роботи проводяться без дозволу на виконання будівельних робіт, на об’єкту не проводиться авторський нагляд з 27.11.2007р. На момент здійснення перевірки роботи не виконувались.
- Результати перевірки закріплено у протоколі про правопорушення у сфері містобудування і приписах №22 від 24.07.2008р. та №32 від 04.08.2008р., в яких вказано на порушення Положення «Про надання дозволу на виконання будівельних робіт», затвердженого наказом Держбуду України від 05.12.2000р. за №273, що є підставою накладення на відповідача - Управління капітального будівництва та інфраструктури Львівської міської ради штрафу у розмірі 50% від вартості виконаних робіт.
Однак, приписи позивача були залишені без належного реагування з боку відповідача, зокрема не було скеровано довідку форми № КБ-3 про вартість виконаних підрядних робіт.
11.09.2008р. відповідачем були подані довідки форми № КБ-3 про вартість виконаних підрядних робіт, згідно яких витрати коштів на будівельні роботи становили 4505336,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»N 208/94-ВР від 14.10.1994 р. підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
На підставі наведеного, позивачем було здійснено розрахунок розміру штрафу, який склав 50% вартості будівельних робіт, а саме 2252668,00 грн.= 4505336,00 грн х 0,5 а також винесено постанову про накладення штрафу за порушення у сфері містобудування від 17.09.2008р., яка була належним чином надіслана та отримана відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення №3159281.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про планування і забудову територій»від 20.04.2000р. N 1699-III фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво). Дозвіл на будівництво об'єкта містобудування не дає права на початок виконання будівельних робіт без одержання відповідного дозволу Державної архітектурно-будівельної інспекції України або її територіальних органів.
Відповідно до ст.29 означеного Закону дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів. Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Статтею 317 Господарського кодексу України (далі –ГК України) передбачено, що будівництво об'єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, роботи з завершення будівництва, прикладні та експериментальні дослідження і розробки тощо, які виконуються суб'єктами господарювання для інших суб'єктів або на їх замовлення, здійснюються, як правило, на підставі договору підряду.
Відповідно до ст.318 Господарського кодексу України та ст.875 Цивільного кодексу України за договором підряду на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов'язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовникові у встановлений строк визначений договором об'єкт відповідно до проектно-кошторисної документації або виконати зумовлені договором будівельні та інші роботи, а замовник зобов'язується надати підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), передати йому затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти закінчені будівництвом об'єкти і оплатити їх.
Згідно ст. 876 ЦК України власником об'єкта будівництва або результату інших будівельних робіт до їх здачі замовникові є підрядник.
Відповідно до ст.320 Господарського кодексу України та ст.849 ЦК України замовник має право перевіряти хід і якість робіт, але при цьому не має права втручатись у господарську діяльність підрядника.
Крім того, будівельні роботи по реконструкції вул. Мечнікова у м.Львові здійснювалися на підставі Рішення Львівської міської ради № 235 від 24.04.2007р., згідно якого Управлінню капітального будівництва житлового господарства та інфраструктури надано функції замовника на проектування , будівництво, реконструкцію та реставрацію об’єктів згідно з додатком, де під номером 34 зазначено «Реконструкція вул.І.Мечнікова від вул.Личаківської до вул.К.Левицького». П.2.3 даного рішення саме відповідача зобов’язано отримати дозвіл в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на будівництво, реконструкцію та реставрацію об’єктів.
Відповідно до п.10-11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №244 від 06.04.1995р. підприємство повинно сплатити штраф у 15-денний термін з дня його накладення за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, незалежно від наслідків фінансово-господарської діяльності. Копія документа про сплату штрафу надсилається інспекції, яка його наклала. У разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Відповідач оскаржував в судовому порядку постанову про накладення штрафу,однак постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15.12.2009 року ,яка набрала законної сили,у задоволенні позову було відмовлено.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Доказів оплати боргу чи заперечень на позов відповідач суду не представив, а тому суд приходить до висновку, що останній позов визнав.
Враховуючи наведене, позовні вимоги обгрунтовані матеріалами справи, не спростовані відповідачем і підлягають до задоволення в повному обсязі.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 11, 14, 69-71, 86, 94, 158, 160, 162, 163, 167,КАС України, суд –
п о с т а н о в и в :
1. Позов задоволити в повному обсязі.
2. Стягнути з Управління капітального будівництва Львівської міської ради (юридична адреса: м.Львів, вул. Горбачевського,10) штраф у розмірі 2252668,00 грн. до державного бюджету Личаківського району (м.Львів, ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389406, р/р 31116106700006, код 21 081100.
3. Судові витрати по справі віднести за рахунок Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя: підпис з оригіналом звірено.
Суддя Дем’яновський Г.С.