Постанова № 16069368, 16.05.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2011
Номер справи
2а-1899/11/1270
Номер документу
16069368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 травня 2011 року Справа № 2а-1899/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Захарової О.В.

при секретарі:Білоконі Д.І.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 12.01.2011 № 950/10)

представник відповідача:не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Саночистка» про стягнення коштів за податковим боргом, -

ВСТАНОВИВ:

02 березня 2011 року Алчевська обєднана державна податкова інспекція в Луганській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Саночистка» про стягнення коштів за податковим боргом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Комунальне підприємство «Саночистка» відповідно до даних земельного кадастру м. Брянка є землекористувачем.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Відповідач знаходиться на податковому обліку у Брянківському відділенні Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області станом на 25.02.2011 має грошове зобовязання в сумі 846626,77 грн. по податку на землю з юридичних осіб, у т.ч.: основний платіж 617782,31 грн. за деклараціями від 20.05.2010 №4450, від 18.08.2010 №9108, від 22.01.2010 №188, від 20.05.2009 №4395, від 27.01.2009 №302, від 17.04.2008 №67465, від 30.01.2008 №64946; пеня 105119,96 грн. згідно ст. 16 ЗУ №2181; штрафні санкції 123724,50 грн.

Податковий борг у розмірі 846626,77 грн. станом на 25.02.2011 відповідачем не сплачений, у звязку з чим позивач просив стягнути кошти в сумі 846626,77 грн. податкового боргу по земельному податку з Комунального підприємства «Саночистка» з рахунків в банках.

Ухвалою суду від 03 березня 2011 року адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Саночистка» про стягнення коштів за податковим боргом в частині позовних вимог про стягнення узгодженого податкового зобовязання за декларацією від 30.01.2008 №64946 залишено без розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові, просив позовні вимоги задовольнити та стягнути з Комунального підприємства «Саночистка» кошти за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 731916,80 грн.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі, заперечення проти позову, заяву про розгляд справи без його участі або заяву про визнання позову відповідач суду не надав.

Суд вважав можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши їх відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є , орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідач комунальне підприємство «Саночистка» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області 20.12.2005 (а.с. 54-55) та як платник податків знаходиться на обліку в Брянківському відділенні Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області.

Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-XII «Про плату за землю» Комунальне підприємство «Саночистка» є суб'єктом плати за землю (платником), що підтверджується Державними актами на право постійного користування землею №15 від 26.06.1995 та №55 від 31.10.1997 (а.с. 57,58).

Статтею 2 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ «Про плату за землю» передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 14 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-XII «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно преамбули ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181 (далі - ЗУ №2181 чинному на момент виникнення спірних правовідносин) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 3 ч.1 ст. 9 Закону України " Про систему оподаткування" платники податків та зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами термін.

У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 вищезазначеного Закону України передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктами 16.4.1 та 16.4.2 підпункту 16.4 вищезазначеної статті Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Згідно п.п 17.1.7.п 17.1 ст.17 Закону України №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Пунктом 17.3 ст.17 вищезазначеного Закону передбачено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

З матеріалів справи вбачається, що комунальне підприємство «Саночистка» станом на 25.02.2011 має податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 731916,80 грн.

Земельний податок з юридичних осіб у розмірі 731 916,80 грн. складається з наступного:

- податкові зобовязання 503 072,34 грн., визначенні платником податків самостійно, що підтверджується податковими розрахунками земельного податку від 20.05.2010 №4450 (а.с. 28), від 18.08.2010 №9108 (а.с. 30), від 22.01.2010 №188 (а.с. 34), від 20.05.2009 №4395 (а.с. 37), від 27.01.2009 №302 (а.с. 41) та від 17.04.2008 №67465 (а.с. 44).

- штрафні санкції 123724,50 грн., застосовані податковим органом на підставі податкового повідомлення рішення від 03.03.2010 №0000651501 на суму 9797,62 грн. та податкового повідомлення-рішення від 23.12.2010 №0004481501 на суму 113926,88 грн. (а.с.53).

- пеня за несвоєчасну сплату 105 119,96 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 23.12.2010 №0004481501/0 винесене на підставі акта перевірки № 287/15/21775219 від 23.12.2010 на суму 113926,88 грн. отримане відповідачем 23.12.2010, що підтверджується підписом директора Гафеєва Ю.М. у корінці податкового повідомлення рішення.

Податкові повідомлення-рішення від 03.03.2010 №0000651501 на суму 9797,62 грн. та податкового повідомлення-рішення від 23.12.2010 №0004481501 на суму 113926,88 грн. у встановленому законом порядку відповідачем не оскаржені, суми штрафних санкцій не сплачені.

Загальна сума податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 731916,80 грн. підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків станом на 25.02.2011, податковими розрахунками земельного податку і даними зворотнього боку облікової картки платника (а.с. 8,9-27, 28-50).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу про те, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.

Так, позивачем 25.10.2001 вручено відповідачу першу податкову вимогу від 25.10.2001 №1/25 та 01.07.2002 вручена друга податкова вимога від 28.11.2001 №2/98, про що свідчать підписи уповноважених осіб Комунального підприємства «Саночистка» у корінцях першої і другої податкової вимоги (а.с. 59).

Перша і друга податкові вимоги в установленому законом порядку відповідачем не оскаржені.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України, що набрав чинності з 01.01.2011.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Податковий борг відповідача з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 731916,80 грн. підтверджений матеріалами справи, тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 16 травня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 20 травня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Саночистка» про стягнення коштів за податковим боргом, задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Саночистка» (і.к. 21775219) кошти за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 731916,80 грн. (сімсот тридцять одна тисяча девятсот шістнадцять гривень 80 копійок) з рахунків у банку, обслуговуючих такого платника, перерахувавши їх на р/р 3321581170017, одержувач: Управління Держказначейства в м. Брянка (УДК) Банк одержувача, МФО: 804013, ідентифікаційний код 21775219.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений і підписаний 20 травня 2011 року.

СуддяО.В. Захарова