Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 червня 2011 року Справа № 2а-3754/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Ковальової Т.І.
при секретарі Бавикіній А.С.
за участю сторін
позивача - Гасанова З.В.
Калініна К.В.
відповідача - Філатова Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Приватного підприємства «КОМ - ПОА» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу № 146 від 12.03.2011 року,-
ВСТАНОВИВ:
05 травня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «КОМ - ПОА» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу № 146 від 12.03.2011 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що приватне підприємство «КОМ-ПОА» зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 08.08.2006 року, реєстраційний запис №13821070009014863, ідентифікаційний код 33802025, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 612768.
Приватне підприємство «КОМ-ПОА» є платником податків і зборів та перебуває на обліку в ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську з 08.08.2006 року, за №954, що підтверджується довідкою про взяття на облік за формою № 4-ОПП від 24.12.2010 року № 2537.
Приватне підприємство «КОМ-ПОА» (далі ПП «КОМ-ПОА») є платником податку на додану вартість, про що ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську видане Свідоцтво №100318870 про реєстрацію платника податку на додану вартість серії НБ №339388, індивідуальний податковий номер 338020212331.
Представник позивача в судове засідання зявився, підтримав позов у повному обсязі, надав суду наступні пояснення.
18.03.2011 року ПП «КОМ-ПОА» отримало поштою рекомендований лист №9102106461961 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходилися копія Наказу №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року та повідомлення №3465/10/2320 ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську на підставі ст. ст. 78, 79 ПК України від 02.12.2010 року №2755-УІ з березня 2011 року в приміщенні ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську буде проведена документальна невиїзна перевірка ПП «КОМ-ПОА» з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року.
23.03.2011 року ПП «КОМ-ПОА» отримало поштою рекомендований лист №9102106462623 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходився Акт №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ПП «КОМ-ПОА», ЄДРПОУ 33802025 з питань повноти нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період 01.12.2010 року по 31.01.2011 року. Відповідачем порушені норми податкового кодексу України, а саме: пункти 1.6-1.8 ст. 17, п. 1 ст. 78, п. 2 ст. 79.
Такі дії на думку позивача є грубим порушенням законодавства і законних прав ПП «КОМ-ПОА» як платника податків, з боку ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, тому позивач просив суд визнати протиправним та скасувати наказ державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки приватного підприємства «КОМ-ПОА», ідентифікаційний код 33802025 з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року; визнати протиправними дії державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську щодо проведення документальної невиїзної перевірки приватного підприємства «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року, які оформлені актом №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року.
Другий представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав і вказав, що ДПІ на виконання листа ДПА України №9134/7/23-2017 від 01.04.2011р. з метою забезпечення ефективної роботи по руйнуванню схем мінімізації податкових зобов'язань відповідно до розпорядження ДПА України від 24.02.2011р. №48-р «Про відпрацювання підприємств» та на виконання листа ДПА в Луганській області №3497/7/23-505 від 24.02.2011р., яким доведено перелік підприємств - «транзитерів» за грудень 2010р., січень 2011р. (у т.ч. ПП «КОМ-ПОА»), проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП «КОМ-ПОА» .
Відділом перевірок ризикових операцій на виконання п.п.20.1.6 п. 20.1. ст.20 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р.№2755-УІ (зі змінами та доповненнями) було оформлено запит| 03.03.2011р. №3085/10/23-20 про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо формування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларації з ПДВ за грудень 2010 року, січень 2011р. З метою повідомлення посадових осіб підприємства про необхідність отримання запиту та надання до ДПІ необхідних документів для проведення перевірки, було здійснено телефонний дзвінок директору ПП «КОМ-ПОА» Корнілову С.А., який погодився надати документи у найкоротшій термін. Також в ході зазначеної розмови директору роз'яснено, що первинні документи, зазначені у запиті, будуть використані при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА», яка буде проводитись в приміщенні ДПІ з 14.03.2011р. по 15.03.2011р. Таким чином, суб'єкт господарювання був обізнаний про хід перевірки.
Директор ПП «КОМ-ПОА» з'явився до ДПІ 10.03.2011р. з метою отримання запиту, проте пояснення та документи бухгалтерського та податкового обліку не підготував та не надав до ДПІ.
Керівником ДПІ було прийняте рішення про проведення документальної невиїзної перевірки, у зв'язку з наявністю податкової інформації, яка згідно п.74.1 ст. 74 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р.№2755-УІ (зі змінами та доповненнями) може опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів ДПС. Податковий Кодекс України від 02.12.2010р. № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями) зазначає, що документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі документів та даних, наданих платником податків у визначених ПКУ випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законодавством. Так, при проведенні невиїзної перевірки оформленої актом від 17.03.2011 року №112/2320/33802025 використані податкові декларації (розрахунки, звітність), інша податкова інформація відносно ПП «КОМ-ПОА та його контрагентів.
Документальна невиїзна перевірка ПП «КОМ-ПОА проведена на підставі п.п.78.1.1, п. п. 78.1.4, 78.1 ст.78, п.79.1 ст.79 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р.№2755-УІ (зі змінами та доповненнями), результати якої оформлено актом від 17.03.2011р. №112/2320/33802025.
ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську діяла згідно чинного законодавства, тому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позивних вимог в повному обсязі.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що Приватне підприємство «КОМ-ПОА» зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 08.08.2006 року, реєстраційний запис №13821070009014863, ідентифікаційний код 33802025, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 612768 (а.с.6).
Приватне підприємство «КОМ-ПОА» є платником податків і зборів та перебуває на обліку в ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську з 08.08.2006 року, за №954, що підтверджується довідкою про взяття на облік за формою № 4-ОПП від 24.12.2010 року № 2537 (а.с.8).
Приватне підприємство «КОМ-ПОА» (далі ПП «КОМ-ПОА») є платником податку на додану вартість, про що ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську видане Свідоцтво №100318870 про реєстрацію платника податку на додану вартість серії НБ №339388, індивідуальний податковий номер 338020212331 (а.с.9).
18.03.2011 року ПП «КОМ-ПОА» отримало поштою рекомендований лист №9102106461961 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходилися копія Наказу №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року та повідомлення №3465/10/2320 ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську на підставі ст. ст. 78, 79 ПК України від 02.12.2010 року №2755-УІ з «___» березня 2011 року в приміщенні ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську буде проведена документальна невиїзна перевірка ПП «КОМ-ПОА» з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року (а.с.12-14).
23.03.2011 року ПП «КОМ-ПОА» отримало поштою рекомендований лист №9102106462623 від ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську, в якому знаходився Акт №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року «Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ПП «КОМ-ПОА», ЄДРПОУ 33802025 з питань повноти нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період 01.12.2010 року по 31.01.2011 року (а.с.15-31).
Ст. 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
- кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний:
- стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України;
-вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
- подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання;
- подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку);
- подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством;
- виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки;
- не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи;
- повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації);
- повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця;
- забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом;
- допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Ст. 17 Податкового кодексу України передбачає права платника податків, так відповідно до п.17.1.6 платник податків має право бути присутнім під час проведення перевірок, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення в порядку, встановленому цим Кодексом
Відповідно до п. 20.1.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Відповідно до п. 75.1. Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Ст. 75 п. 75.1.2. документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Стаття 78 Податкового кодексу України передбачає порядок проведення документальних позапланових перевірок, п. 78.1. документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- п. 78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;
- п. 78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
- п. 78.1.3. платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;
- п. 78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
- п. 78.1.5. платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;
- п. 78.1.6. виключено;
- п. 78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;
- п. 78.1.8. платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;
- п. 78.1.9. щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;
- п. 78.1.10. виключено;
- п. 78.1.11. отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні;
- п. 78.1.12. органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
- п. 78.1.13. у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.
- п. 78.2. Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах порушеної кримінальної справи.
- п. 78.3. Працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні. Перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, та у порядку, передбаченому Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" ( 2135-12 ), Кримінально-процесуальним кодексом України ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ) та іншими законами України.
- п. 78.4. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
- п. 78.5. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
- п. 78.6. Строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
- п. 78.7. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної позапланової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.
- п. 78.8. Порядок оформлення результатів документальної позапланової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 79 Податкового кодексу України п. 79.1. документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
- п. 79.2. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
- п. 79.3. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
- п. 73.3. Органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
В Акті №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року зазначено, що ДПІ в Артемівськом районі у м. Луганську направлено посадовим особам ПП «КОМ-ПОА» запит від 03.03.2011 року №3085/10/2320, на який станом на 14.03.2011 року позивачем не надано пояснень та документів податкового та бухгалтерського обліку (а.с.11).
Позивачем вищевказаний запит було отримано 11.03.2011 року, тому надати пояснення і документи податкового та бухгалтерського обліку, на дату перевірки у позивача не було змоги, таким чином порушено процедуру проведення перевірок.
Наказ №146 був підписаний 12.03.2011 року з вказаною датою перевірки - з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року, що також суперечить п.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
В акті №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року було зазначено, що перевірку проведено з відома директора ПП «КОМ-ПОА» Корнілова Сергія Анатолійовича, журнал реєстрації перевірок до перевірки не надано, але позивач отримав повідомлення разом з наказом про проведення перевірки лише 18.03.2011 року, тобто вже після проведення перевірки та складання акту.
Відповідач не мав жодних законних підстав для видачі і виконання Наказу №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року та проведення перевірки, а посилання відповідача в Наказі на ст. 78 та ст. 79 ПК України безпідставні та незаконні.
З огляду на викладене, суд приходить висновку, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивача про протиправність дій відповідача щодо проведення документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства «КОМ - ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року.
Представником позивача не доведено суду правомірності дій ДПІ в Артемівському районі м. Луганська щодо проведення документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства «КОМ - ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 03 червня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 08 червня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства «КОМ - ПОА» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу № 146 від 12.03.2011 року задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Наказ державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську №146 від 12.03.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства «КОМ-ПОА», ідентифікаційний код 33802025 з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року.
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську щодо проведення документальної невиїзної перевірки Приватного підприємства «КОМ-ПОА» з 14.03.2011 року по 15.03.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період грудень 2010 року, січень 2011 року, які оформлені Актом №112/2320/33802025 від 17.03.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «КОМ-ПОА» (місцезнаходження: 91021, м. Луганськ, вул. А.Ліньова, 106/508, ідентифікаційний код : 33802025) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена в повному обсязі 08 червня 2011 року.
СуддяТ.І. Ковальова