Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №9.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 травня 2011 року Справа № 2а-2502/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді:Захарової О.В.
секретаря судового засідання:Білоконя Д.І.
за участю
представника позивача:Малаховим І.П. голова правління
представників відповідача:ОСОБА_2 (довіреність від 23.11.2010 №24126/10)
ОСОБА_3 (довіреність від 25.05.2011 №8768/10)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції від 07.02.2011 №0000012340, -
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2011 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції від 07.02.2011 №0000012340.
В обґрунтування позовних вимог позивач в адміністративному позові послався на те, що перевірка Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» була проведена з порушенням норм діючого законодавства України, що призвело до винесення неправомірного рішення за її результатами, а саме позивач вказує на таке.
У абзаці 2 п.3.6.4 акту перевірки відображено порушення п.2.6 гл.2 Положення №637, а саме: уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Позивач зазначає, що у Обслуговуючому кооперативі «Гаражний кооператив «Лада» надходження грошових коштів від членів кооперативу оформлюється відомостями на сплату членських внесків за місяць в день їх надходження з зазначенням дати, суми сплати та підпису особи, яка здійснила членський внесок. Прибуткові відомості виконують роль касової книги та прибуткових ордерів, так як у відомостях при здачі готівки члени кооперативу особисто ставили підпис. Таким чином порушення п.2.6. не має місце, у зв'язку з тим що відомості фактично виконували роль касової книги, тобто має місце порушення ведення бухгалтерського обліку.У абзаці 5 п.3.6.4 акту перевірки відображено порушення вимог пунктів 2.7, 2.9 (з урахуванням вимог глави 5) Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні» від 15.12.2004 №637, а саме перевищення ліміту каси.
У Обслуговуючому кооперативі «Гаражний кооператив «Лада» встановлено ліміт каси, таким чином порушення по перевищенню ліміту каси є неправомірним у зв'язку з тим, що наявність встановленого ліміту каси не взято до уваги.
У абзаці 3 п.3.6.4 акту перевірки вказано про порушення п. 2.11 р.2 "Положення про ведення касових операцій в національній валюті України", затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004, а саме проведення готівкових розрахунків без надання платіжних документів, що підтверджують сплату готівкових коштів.
Позивач зазначає, що бухгалтер не знала що на видані під звіт кошти, підзвітні особи повинні надавати звіт про використання отриманих сум під звіт, тому на підприємстві не складалися звіти на використані грошові кошти.
У доповненні до адміністративного позову від 10.05.2011 (а.с. 38) представник позивача в обґрунтування позовних вимог додатково зазначив, що Акт перевірки, складений Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м.Луганську не відповідає дійсності. Так, у податкового органу не було підстав визнавати ОСОБА_4 головою правління Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» за перевіряємий період. Посилання податкового органу на витяг з протоколу засідання правління за №1 від 31.03.2008 відповідно до якого ОСОБА_4 був обраний головою неспроможне, так як на думку позивача, вказаний протокол сфальсифікований. Згідно з п.4.12 Статуту Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» - голова виконує свої обвязки за плату, розмір якої встановлюється у трудовому договорі. Трудового договору між ОСОБА_5 та Обслуговуючим кооперативом «Гаражний кооператив «Лада» не укладено, заява про прийом на роботу ОСОБА_4 та наказ про призначення його головою відсутні. Зазначене підтверджується Актом перевірки №12-01-106/0005, складеним Територіальною державною інспекцією праці у Луганській області. Позивач вказує на те, що в Акті зазначено про те, що перевірка проводилась у присутності головного бухгалтера ОСОБА_6 , однак вона не була присутньою під час проведення перевірки та не підписувала акт перевірки. Позивач вважає, що з такими зауваженнями акт перевірки є незаконним, та у доповненні до позову просить суд відмінити акт перевірки та штрафні санкції.
У судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним у позові та доповненні, остаточно просив суд скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції від 07.02.2011 №0000012340.
У судовому засіданні представники відповідачів заперечували проти позовних вимог, суду пояснили, що в ході проведеної перевірки встановлено порушення, зокрема:
-п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) (далі - Положення №637), а саме проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, на загальну суму 99594,46 грн.;
-п.2.7, п.2.9 гл.2 (з урахуванням вимог глави 5) Положення №637 - допущено перевищення ліміту каси на суму 1180412 грн. 93 коп.;
-п.2.11 гл.2 Положення №637 - проведення розрахунків без надання платіжних документів, що підтверджують сплату готівкових коштів на суму 67291 грн. 79 коп.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 24.01.2011 №36/23/25926359, який підписано без жодних заперечень головою ревізійної комісії ОК ГК «Лада» Малахова І.П. та головним бухгалтером ОК ГК «Лада» ОСОБА_6, пояснили, що ОСОБА_6 було відомо про проведення перевірки, оскільки нею надавалися документи до податкової інспекції та нею був підписаний акт перевірки.
На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську було винесено податкове повідомлення - рішення від 07.02.2011 за №0000012340, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2926089 грн. 95 коп., з яких:
-за порушення п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) - відповідно до абз.3 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436 (зі змінами та доповненнями) - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми: 99594 грн.46 коп. х 5 = 497972 грн. 30 коп.
-за порушення п.2.7 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) - відповідно до абз.2 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436 (зі змінами та доповненнями) - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день: 1180412 грн. 93 коп. х 2 = 2360825 грн. 86 коп.
-за порушення п.2.11 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) - відповідно до абз.6 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436 (зі змінами та доповненнями) - у розмірі сплачених коштів: 67291 грн. 79 коп.
Посилаючись на вимоги Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004, яким визначено порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами, та відповідно до якого готівкові кошти отримані в касу підприємства, повинні своєчасно (у день одержання) оприбутковуватись в повній сумі їх фактичного надходження у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів, відповідач зазначає, що позивачем не дотримано вказаних вимог положення, що дає підстави для застосування штрафної санкції.
Під час проведення перевірки також було встановлено, що позивач здійснював проведення готівкових розрахунків без надання платіжних документів, що підтверджують сплату готівкових коштів в сумі 67291 грн. 79 коп. згідно авансових звітів, а саме - на час перевірки встановлено відсутність розрахункових документів встановленого зразку, чим порушено п.2.11 гл.2 Положення №637.
Відповідач зазначає, що під час проведення перевірки наказів про встановлення ліміту каси Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «ЛАДА» перевіряючим не було надано у зв'язку з їх відсутністю, тому твердження голови правління стосовно наявності встановлених лімітів не відповідає дійсності.
З урахуванням вищевикладеного, ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську вважає, що перевірка, проведена фахівцями ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську є такою, що проведена в межах компетенції та повноважень податкового органу, а оскаржуване позивачем рішення, винесене ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську, є законними та обґрунтованими, та таким, що повністю відповідає вимогам діючого законодавства, тому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Викликаний у судове засідання за клопотанням представника позивача свідок бухгалтер Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «ЛАДА» ОСОБА_6 суду пояснила, що вона працює бухгалтером на підприємстві з 22.04.2010. Про проведення ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську позапланової виїзної перевірки Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» їй було відомо із слів голови ревізійної комісії Малахова І.П. Участь у проведенні перевірки вона не приймала, акт перевірки від 24.01.2011 № 36/23/25926359 не підписувала. Пояснила, що документи, які стосувались перевіряємого періоду знаходились у Малахова І.П., документи у податковий орган не надавала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог та наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з таких підстав.
Обслуговуючий кооператив «Гаражний кооператив «Лада» зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 02.11.2000 номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців №1382107 0006 007243 (а.с.22).
Позивач перебуває на обліку в якості платника податків в Державній податковій інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську з 23.11.2000 за №4305.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в Жовтневому районі у м.Луганську на підставі направлення від 24 грудня 2010 року №1056 та наказу від 24 грудня 2010 року №689, які вручені позивачу 24 грудня 2010 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи підприємства про отримання в наказі та розписці про отримання повідомлення, згідно з пунктом 5 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ (зі змінами та доповненнями) проведено позапланову виїзну перевірку Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 по 30.04.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 по 30.04.2009.
Перевірка проведена у приміщенні Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську за заявою Голови ревізійної комісії Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» Малахова І.П. про проведення перевірки в приміщенні податкового органу за відсутністю у підприємства офісу.
За результатами перевірки складено акт від 24.01.2011 №36/23/25926359 (а.с. 5-19).
За висновком акту від 24.01.2011 №36/23/25926359 в ході проведеної перевірки встановлені порушення:
-п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) (далі - Положення №637), а саме проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, на загальну суму 99594,46 грн.;
-п.2.7, п.2.9 гл.2 (з урахуванням вимог глави 5) Положення №637 - допущено перевищення ліміту каси на суму 1180412 грн. 93 коп.;
-п.2.11 гл.2 Положення №637 - проведення розрахунків без надання платіжних документів, що підтверджують сплату готівкових коштів на суму 67291 грн. 79 коп.
З акту перевірки від 24.01.2011 №36/23/25926359 вбачається, що акт підписаний головою ревізійної комісії Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» Малахова І.П. та головним бухгалтером ОСОБА_6
Представник позивача у судовому засіданні не заперечував проти підписання ним акту від 24.01.2011 №36/23/25926359 та відсутності заперечень по суті акту, зазначивши, що головний бухгалтер акт перевірки не підписувала.
На підставі акту перевірки ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську 07 лютого 2011 року винесено податкове повідомлення - рішення №0000012340, яким до позивача застосовано суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2926089 грн. 95 коп. (а.с.20).
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій, розмір застосованих штрафних (фінансових) санкцій складається:
-за порушення п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) - відповідно до абз.3 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436 (зі змінами та доповненнями) - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми: 99594 грн.46 коп. х 5 = 497972 грн. 30 коп.
-за порушення п.2.7 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) - відповідно до абз.2 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436 (зі змінами та доповненнями) - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день: 1180412 грн. 93 коп. х 2 = 2360825 грн. 86 коп.
-за порушення п.2.11 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.20 (зі змінами та доповненнями) - відповідно до абз.6 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436 (зі змінами та доповненнями) - у розмірі сплачених коштів: 67291 грн. 79 коп.
Загальна сума штрафної (фінансової) санкції 2926089,95 грн.(а.с.55).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який визначає порядок проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) та здійснення контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року 265/95-ВР.
Статтею 15 Закону України №265/95-ВР передбачено, що контроль за додержанням суб`єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 3 Закону України №265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;
5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;
6) забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;
7) подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі неподання передбаченої цим пунктом звітності по дротових або бездротових каналах зв'язку.
Копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстратора розрахункових операцій, що створює її в електронній формі, а для реєстратора розрахункових операцій, що створює контрольну стрічку в друкованому вигляді, в його пам'яті або в пам'яті модему, який до нього приєднаний, подаються суб'єктами господарювання (крім фізичних осіб - підприємців, які мають три або менше трьох реєстраторів розрахункових операцій в одному пункті продажу товарів (послуг)) до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку в порядку, встановленому Державною податковою адміністрацією України;
8) реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України;
9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
10) друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років;
11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);
13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
14) вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування, ремонтувати реєстратори розрахункових операцій через центри сервісного обслуговування у встановленому порядку;
15) надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів". Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування.
Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, визначено порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями).
Пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні визначено, що каса приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; оприбуткування готівки - це проведення підприємствами та підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до абз.1 п. 2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, яка надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів (абз.2 п.2.6 гл.2 Положення).
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) або використанням розрахункової книжки (далі - РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
У випадку, коли готівка проведена через РРО, однак не проведена у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків, такий випадок можна кваліфікувати як неповне оприбуткування.
Відповідно до приписів пункту 4.2 гл.4 Положення №637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Згідно з п. 4.4 гл.4 Положення №637 записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614, на виконання Закону України № 265/95-ВР, затверджено Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок.
Відповідно до п. 7.4 Порядку реєстрації та ведення книги обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 використання книги ОРО, зареєстрованої на господарську одиницю, передбачає: наявність книги ОРО в господарській одиниці, на яку ця книга зареєстрована, або на місці проведення розрахунків; здійснення записів про реквізити розрахункових квитанцій до початку використання розрахункової книжки та безпосередньо після закінчення її використання у межах робочого дня чи зміни; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Відповідно до п. 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок необхідно щоденно виконувати записи про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Позивачем допущено проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, на загальну суму 99594 грн. 46 коп. та не було дотримано порядку ведення книги обліку розрахункових операцій, та як наслідок цього не було оприбутковано грошові кошти.
Відсутність щоденних записів про рух готівки свідчить про порушення порядку оприбуткування готівкових коштів, що дає підстави для застосування п.1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 і нарахування штрафних санкцій за несвоєчасне оприбуткування у касі готівки у пятикратному розмірі (99594 грн.46 коп. х 5 = 497972 грн. 30 коп.).
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Щодо порушення позивачем п.2.7 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) - перевищення ліміту каси на суму 1180412 грн. 93 коп., суд зазначає таке.
Відповідно до п.2.7 гл.2 Положення, виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.
Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки (п.2.8 гл.2 Положення).
Згідно п.5.2. гл.5 Положення установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Абзацом 2 п. 5.2 гл.5 Положення визначено, що установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною (п.5.8 гл.5 Положення).
Керівники підприємств несуть відповідальність за дотримання вимог цього Положення щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, що зазначені в розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (п.5.13 гл.5 Положення).
Відповідно до пункт 5.9 гл.5 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004, якщо підприємством ліміт каси не встановлений (незалежно від причин такого не встановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.
Відповідно до абзацу 2 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436 (зі змінами та доповненнями) за порушення п.2.7 (з урахуванням вимог глави 5) Положення №637 застосовується фінансові санкція у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що наказ чи розпорядження, інший документ про встановлення ліміту каси Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «ЛАДА» відсутній.
Будь яких доказів в підтвердження встановлення ліміту каси в Обслуговуючому кооперативі «Гаражний кооператив «ЛАДА» суду не надано.
Щодо порушення п.2.11 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями) суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2.11. гл.2 зазначеного Положення видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України.
Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Під час проведення перевірки було встановлено, що позивач здійснював проведення готівкових розрахунків без надання платіжних документів, що підтверджують сплату готівкових коштів в сумі 67291 грн. 79 коп. згідно авансових звітів, а саме - на час перевірки встановлено відсутність розрахункових документів встановленого зразку, чим порушено п.2.11 гл.2 Положення №637.
Відповідно до абз.6 ч.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436 (зі змінами та доповненнями) - за проведення розрахунків без надання платіжних документів застосовується фінансова санкція у розмірі сплачених коштів.
У судовому засіданні представник відповідача не заперечив проведення підприємством розрахунків без надання платіжних документів та визнав допущення порушень п.2.11 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004 (зі змінами та доповненнями).
Твердження представника позивача про те, що Державна податкова інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську визнала ОСОБА_4 головою правління Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» на підставі протоколу №1 від 31.03.2008, який позивач вважає сфальсифікованим, є необґрунтованими.
Як пояснив представник позивача, таким визнанням є зазначення перевіряючими в Акті перевірки у п.2.2 Розділу 2.Загальних положень Головою правління Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» ОСОБА_4.
В п.2.2 Розділу 2. Загальних положень Акту перевірки від 24.01.2011 №36/23/25926359 зазначено, що у періоді, за який проводилась перевірка, відповідальними за фінансово-господарську діяльність були: голова правління - ОСОБА_4, за період з 31.03.2008 (згідно виписки з протоколу засідання правління №1 від 31.03.2008) по 28.02.2010 (згідно виписки з протоколу засідання правління №1 від 28.02.2010); голова правління ОСОБА_7, за період з 01.03.2010 (згідно виписки з протоколу засідання правління №1 від 31.03.2010) по 31.03.2010 (згідно виписки з протоколу засідання правління №2 від 31.03.2010); голова правління ОСОБА_8, за період з 01.04.2010 (згідно виписки з протоколу засідання правління №1 від 01.04.2010) по 23.12.2010 (згідно наказу №8 від 23.12.2010) та зазначені інші особи, відповідальні за фінансово-господарську діяльність (а.с.5).
Тобто, як свідчить акт перевірки в ньому вказаний тільки перелік осіб, а не визначення певної особи відповідальною за здійснення господарської діяльності, та також серед інших в акті зазначені в якості голови правління ОСОБА_7, ОСОБА_8
Крім того, суд не бере до уваги посилання представника позивача стосовно того, що акт перевірки не був підписаний головним бухгалтером підприємства, та бухгалтер не була присутньою під час перевірки, оскільки ці обставини не впливають на суть оспорюваного податкового рішення та не спростовують факт наявності чи відсутності порушень при здійсненні розрахункових операцій Обслуговуючим кооперативом «Гаражний кооператив «Лада».
Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з абзацом 3 п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків з висновками акта перевірки такий платник зобовязаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
Позивачем акт перевірки підписаний без зауважень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що наведені позивачем обставини не можуть бути підставою для скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07.02.2011 №0000012340.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач надав суду належні докази про порушення позивачем законодавства про регулювання обігу готівки відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України та правомірності прийняття рішення про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до ч.2. ст.3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у тому числі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких підстав, доводи позивача, викладені у позовній заяві, та пояснення надані у судовому засіданні не знайшли свого обґрунтування в судовому засіданні, та не знайшли свого підтвердження, у звязку з чим суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 25 травня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Обслуговуючого кооперативу «Гаражний кооператив «Лада» до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі у м.Луганську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07.02.2011 №0000012340, - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складений та підписаний 30 травня 2011 року.
Суддя О.В. Захарова