Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №11.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 червня 2011 року Справа № 2а-4141/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Секірської А.Г.
за участю секретаря Кулигіна А.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Луганського міського центру зайнятості до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
20 травня 2011 року позивач Луганський міський центр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження, в обґрунтування якого послався на наступне.
Біловодським районним центром зайнятості було направлено на виконання до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції виконавчий лист № 5/441, виданий Господарським судом Луганської області від 20.11.2006 про стягнення на користь Біловодського районного центру зайнятості з Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 3410,47 грн.
Постанову про відкриття виконавчого провадження від 21.09.2007 та постанову про зупинення виконавчого провадження від 31.01.2011 отримано 23.03.2011. Виконавче провадження було зупинено державним виконавцем на підставі п.15 ст.34 Закону України „Про виконавче провадження", в зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (Далі - Закон № 2711-ІV) його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Луганський міський центр зайнятості не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача, стягнутий за рішенням Господарського суду Луганської області.
Спірний борг виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711-ІV.
На підставі вищевикладеного, позивач просить суд:
1) визнати неправомірними дії посадових осіб Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції в частині винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 31.01.2011 зі стягнення на користь Біловодського районного центру зайнятості з ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 3410,47 грн. (ВП № 4926343);
2) скасувати постанову посадових осіб Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції від 31.01.2011 про зупинення виконавчого провадження зі стягнення на користь Біловодського районного центру зайнятості з ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 3410,47 грн. (ВП № 4926343).
Ухвалою від 23.05.2011 позивачеві поновлено строк звернення до суду з даним позовом за його обґрунтованим клопотанням.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково пояснив, що у звязку з ліквідацією структурного підрозділу підприємства Біловодського експлуатаційного району Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» (код 24846167) Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» в листопаді 2009 приймає на баланс головне підприємство в м. Луганську (код 03340529) заборгованість вказаного структурного підрозділу по страховим внескам за загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 29863,11 грн., з них: недоїмка по страховим внескам 24628,99 грн., пеня 5234,12 грн., і тому Луганський міський центр зайнятості є належним позивачем у справі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711 до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена власниками розрахунків на розрахункову дату, яка підлягає сплаті за товари, роботи(послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена. Згідно п. 3.7 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на строк участі підприємства паливно - енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у звязку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоровя або смертю, стягнення аліментів.
На підставі викладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач знаходиться у переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», зареєстрований під номером 230 в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" згідно до наказу Міністерства пива та енергетики України № 568 від 10.11.2005 «Про затвердження переліку підприємств». Відповідно до п.15 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є обставиною, що зумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження. Таким чином, постанова про зупинення виконавчого провадження від 31.01.2011 є правомірною.
Згідно до абз.5 п.3.7 ст. З Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" ( 606-14 ), крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів. Перелік обставини, що підлягають примусовому стягненню є виключним. Таким чином, Жовтневий відділ державної виконавчої служби Луганського МУЮ діяв виключно в межах Закону і дії у вигляді постанови про зупинення виконавчого провадження є законними.
На підставі викладеного, представник третьої особи просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності із ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією, або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Судом встановлено, що Біловодським районним центром зайнятості було направлено на виконання до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції виконавчий лист № 5/441, виданий Господарським судом Луганської області від 20.11.2006 про стягнення на користь Біловодського районного центру зайнятості з Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 3410,47 грн.
21.09.2010 відповідачем - Жовтневим відділом державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за № 4926343, яку було отримано Луганським міським центром зайнятості 23.03.2011 (а.с.9).
Також, 31.01.2011 відповідачем - Жовтневим відділом державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження за № 4926343 на підставі п.15 ст.34 Закону України „Про виконавче провадження", в зв'язку з тим, що боржник внесений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005р. № 2711-ІУ, яку було отримано Луганським міським центром зайнятості 23.03.2011 (а.с.10).
Також судом встановлено, що у звязку з ліквідацією структурного підрозділу підприємства Біловодського експлуатаційного району Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» (код 24846167) Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» в листопаді 2009 приймає на баланс головне підприємство в м. Луганську (код 03340529) заборгованість вказаного структурного підрозділу по страховим внескам за загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 29863,11 грн., з них: недоїмка по страховим внескам 24628,99 грн., пеня 5234,12 грн., що підтверджується актом прийому-передачі залишків по страхових внесках до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 04.12.2009.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ), страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство. Страхувальники зобов'язані перераховувати страхові внески одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці.
Частиною 2 статті 2 Закону № 2711-IV передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону № 2711-IV передбачено, що до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
- підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
- є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
- підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
- передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
- підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Таким чином, п. 1.4 ст. 1 Закону № 2711-IV встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІУ "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Дія Закону № 2711-IV поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", страхові внески не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів, що складають систему оподаткування. На порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство.
Таким чином судом встановлено, що борг, стягнутий за рішенням Господарського суду луганської області від 20.11.2006, виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711-ІУ.
За таких підстав, відповідач - Жовтневий відділ державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, діяв в порушення норм чинного законодавства, а тому є підстави для визнання дій відповідача неправомірними.
Згідно вимог ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, на підставі викладеного, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 72, 94, 158-163, 259 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Луганського міського центру зайнятості до Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» про визнання неправомірними дій державного виконавця та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції щодо винесення постанови від 31.01.2011 про зупинення виконавчого провадження № 4926343 зі стягнення на користь Біловодського районного центру зайнятості з ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 3410,47 грн.
Скасувати постанову Жовтневого відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції від 31.01.2011 про зупинення виконавчого провадження № 4926343 зі стягнення на користь Біловодського районного центру зайнятості з Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 3410,47 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяА.Г. Секірська