Cправа № 2а-0770/1188/11
Ряд стат. звіту № 5.1.1
Код - 07
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2011 р. місто Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Калинич Я.М.
при секретарі судового засідання Красновій О.Р.
та сторін, які беруть участь у справі:
позивача: не зявився
відповідача: не зявився повторно
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мукачівської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до Приватного підприємства “МТК-Н” про скасування державної реєстрації змін до установчих документах юридичної особи, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач суб'єкт владних повноважень Мукачівська обєднана державна податкова інспекція Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства “МТК-Н” про скасування державної реєстрації змін до установчих документах юридичної особи, а саме, скасувати державну реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства “МТК-Н” (ідентифікаційний код 33185135) проведену державним реєстратором Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради 02.04.2010 року під номером 12241070007002847; номер запису 12241050008002847 “державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи” Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах” тобто внесено запис про місцезнаходження Приватного підприємства “МТК-Н” за адресою: 89636 Закарпатська область, Мукачісвький район, смт. Кольчино, вул. Фрідяшівська, буд. 1-а; 09.04.2010 р. “зняття з обліку” у Виконавчому комітеті Дніпропетровської міської ради (запис 9).
Представник позивача в судове засідання не зявився, однак від нього надійшла заява в якій просить розглянути справу без його участі та за наявними матеріалами в справі.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився повторно, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що Приватне підприємство “МТК-Н” згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 01.04.2011 значиться у державному реєстрі із місцезнаходженням: 89636, Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Кольчино вул. Фрідяшівська, буд. 1-а. Дата реєстрації Відповідача за даною адресою була проведена згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 02.04.2010 державним реєстратором Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради під номерами записів 7, 8, 9.
Підставою державної реєстрації змін до установчих документів відповідача слугувала зміна адреси місцезнаходження з 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Кіровський район, проспект Кірова, будинок 50-В на 89636, Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Кольчино вул. Фрідяшівська, буд. 1-а.
08.02.2011 на адресу інспекції надійшли відомості про відповідача (у зв'язку із зміною свого місцезнаходження) від Державної податкової інспекції у Кіровському районі міста Дніпропетровська для взяття його на облік за новою адресою (повідомлення ф.№11-ОПП).
Облік платників податків є однією з основних функцій органів державної податкової служби, яка створює передумови для здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю перерахування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів.
Згідно п. 63.2. ст. 63 Податкового кодексу України визначено, що взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Згідно з приписами п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Крім того, згідно п. 63.4. ст. 63 Податкового кодексу України встановлено, що взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх дерзісавної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є органи державної податкової служби або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.
У відповідності до п. 63.11. ст. 63 Податкового кодексу України органи державної податкової служби забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, реєстрі платників податку на додану вартість, реєстрі неприбуткових організацій та інших реєстрах, що формуються та ведуться органами державної податкової служби згідно з цим Кодексом, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.
У зв'язку із зазначеним Ужгородським міжрайонним відділом податкової міліції ДПІ у м. Ужгороді було проведено заходи по встановленню місцезнаходження відповідача, оскільки останнє змінило своє місцезнаходження на адресу масової реєстрації.
21.06.2010 року працівниками Ужгородського МВПМ ДПІ у м. Ужгороді було проведено обстеження юридичної адреси Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Кольчино вул. Фрідяшівська, буд. 1-а в результаті чого виявлено, що за вищевказаною адресою посадових осіб ПП “МТК-Н” та документів які б свідчили про здійснення фінансово - господарської діяльності даного товариства не виявлено. За даною адресою знаходиться ТОВ “Яна”. В результаті обстеження складено акт від 21.06.2010 року про відсутність за місцезнаходженням юридичної особи ПП “МТК-Н”.
21.06.2010 року працівниками Ужгородського МВПМ ДПІ у м. Ужгороді від директора ТОВ “Яна” - ОСОБА_2 були відібрані пояснення в яких він повідомив, що за адресою смт. Кольчино вул. Фрідяшівська, буд. 1-а знаходиться ТОВ “Яна”. Крім того, за даною адресою ПП “МТК-Н” приміщення не орендує. Посадових осіб та документів фінансово - господарської діяльності даного товариства, ніколи не бачив та на рахунок оренди для офісного приміщення ніхто з посадових осіб підприємства ніколи не звертався.
Таким чином, працівниками податкової міліції було встановлено, що відомості зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців посадовими особами Відповідача при зміні адреси місцезнаходження були вказані недостовірні.
Мукачівською ОДПІ було складено повідомлення форми №18ОПП про відсутність платника податків за місцезнаходженням від 08.11.2010 №7, а саме ПП “МТК-Н” (код ЄДРПОУ 33185135) відсутнє за зареєстрованим місцезнаходженням.
Фактично за адресою смт. Кольчино вул. Фрідяшівська, буд. 1-а відсутні як керівні органи управління підприємством так і особи, уповноважені діяти від імені даної юридичної особи, а також засновники (учасники) товариства.
Виходячи із вищенаведеного, суд приходить до висновоку про те, що відповідач не змінював свого попереднього місцезнаходження, в той же час відсутність його за новим місцезнаходженням унеможливлює виконання Мукачівською ОДПІ функцій та здійснення повноважень, що передбачені Законом України “Про державну податкову службу в Україні” та Податковим кодексом України, зокрема: проводити перевірки правильності нарахуванню та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, запрошувати платників податків або їх представників для перевірки; отримувати у платників податків копії документів, надсилати платнику податків податкові запити та отримувати відповіді, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати у судовому порядку до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язані та/або податкового боргу.
Пунктом 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України визначено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Згідно ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Статтею 57 Господарського кодексу України зазначається, що установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Відомості, які повинен містити статут суб'єкта господарювання, наведено у ч. 4 ст. 57 Господарського кодексу України. Зокрема, у статуті слід зазначити найменування і місцезнаходження підприємства тощо. Таким чином, наявність даних пре місцезнаходження юридичної особи є однією з необхідних умов для здійснення її реєстрації.
Крім того, під місцезнаходженням юридичної особи розуміється місцезнаходження постійно діючого виконавчого органу юридичної особи, а в разі його відсутності місцезнаходження іншого органу чи особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи без довіреності, за певною адресою, яка вказана засновниками (учасниками) в установчих документах, і за якою здійснюється зв'язок з юридичною особою (ст. 1 п. 5 ст. 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15 травня 2003 року №755-ІУ).
Згідно з частиною першою ст. 16 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15 травня 2003 року №755-ІУ з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців створюється Єдиний державний реєстр, який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати і номера запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати і номера записів про внесення змін до нього, дати видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати і номерів записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (ст. 17 цього Закону).
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15 травня 2003 року №755-ІУ якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Вказані вище обставини дають підстави вважати, що зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості є недостовірними, а записи, що вчинені Державним реєстратором Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради щодо внесення до державного реєстру відомостей про нове місцезнаходження юридичної особи підлягають скасуванню.
Отже, проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи 02.04.2010 р. під номером 10002448998 підлягає скасуванню.
Крім того, підлягають скасуванню також інші зміни проведені державним реєстратором 02.04.2010 р. та 09.04.2010 р., оскільки вони пов'язані із скасуванням державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а саме:
- номер запису 12241070007002847 “Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах” - тобто зміна в реєстрі місцезнаходження з 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Кіровський район, проспект Кірова, будинок 50-В на 89636, Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Кольчино вул. Фрідяшівська, буд. 1-а;
- номер запису 12241050008002847 “державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи” Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах” - тобто внесено запис про місцезнаходження відповідача за адресою: 89636 Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Кольчино вул. Фрідяшівська, буд. 1-а;
- 09.04.2010 р. “зняття з обліку” у Виконавчому комітеті Дніпропетровської міської ради (запис 9 у реєстрі).
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15 травня 2003 року №755-ІУ установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15 травня 2003 року №755-IV, особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, несуть відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи зазначене, відповідач надав установчі документи, які містять недостовірні дані стосовно свого нового місцезнаходження, що спричинило внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців завідомо неправдивих відомостей, таким чином дії відповідача є неправомірними.
Частиною 1 ст. 31 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15.05.2003 року №755-ІУ встановлено, що у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Приписами п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України встановлено, що Органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Мукачівської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до Приватного підприємства “МТК-Н” про скасування державної реєстрації змін до установчих документах юридичної особи задовольнити повністю.
2. Скасувати:
- державну реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства “МТК-Н” (ідентифікаційний код 33185135) проведену державним реєстратором Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради 02.04.2010 року під номером 12241070007002847;
- номер запису 12241050008002847 “державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи” Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах” тобто внесено запис про місцезнаходження Приватного підприємства “МТК-Н” за адресою: 89636 Закарпатська область, Мукачісвький район, смт. Кольчино, вул. Фрідяшівська, буд. 1-а;
- 09.04.2010 р. “зняття з обліку” у Виконавчому комітеті Дніпропетровської міської ради (запис 9).
3. Надіслати державному реєстратору копію постанови після набрання нею законної сили відповідно до частини 1 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя Калинич Я.М.