Постанова № 16065171, 31.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2011
Номер справи
2а/0570/5499/2011
Номер документу
16065171
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5499/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 09.47

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді

при секретаріХлопов А.А.

за участю:

представника позивача Юркіної Н.Ю.

представника відповідача Чугріної Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовною заявою Кредитної Спілки «Інтеграл» до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Київському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Кредитна спілка «Інтеграл» (далі КС «Інтеграл») звернулося до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Київському районі м. Донецька (далі Фонд) про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.03.2011 року позивач звернувся до Фонду із заявою розрахунком № 21 на потерпілого ОСОБА_3 щодо проведення страхових виплат за листком непрацездатності серії АБО № НОМЕР_1. Однак, 01.04.2011 року відповідачем повернуту заяву розрахунок від 24.03.2011 р. з вимогою здійснити оплату за листком непрацездатності за рахунок коштів позивача перших пяти днів непрацездатності ОСОБА_3 Позивач не погоджується із зазначеним рішенням відповідача, оскільки вважає, що листок непрацездатності серії АБО № НОМЕР_1 є продовженням листу непрацездатності серії АВЖ № НОМЕР_2, тобто це один страховий випадок. У звязку з чим звернувся до суду із даним позовом за захистом свої порушених прав, в якому просив визнати неправомірним рішення Фонду щодо оплати за рахунок коштів КС «Інтеграл» перших п'яти днів тимчасової непрацездатності ОСОБА_3 за листком непрацездатності серії АБО № НОМЕР_1 та зобовязати відповідача здійснити страхову виплату за листком непрацездатності потерпілого ОСОБА_3 серії АБО № НОМЕР_1 з виконанням пунктів 1.16 та 1.17 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви та просив її задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що такі вимоги позивача є необґрунтованими, так як причиною непрацездатності ОСОБА_3 з 23.02.2011р. по 15.03.2011р. є професійне захворювання, тобто інший страховий випадок ніж той, що за листком непрацездатності серії АВЖ № НОМЕР_2. Тому, листок непрацездатності серії АБО № НОМЕР_1 не може бути продовження листка непрацездатності АВЖ № НОМЕР_2, а отже виплата допомоги повинна провадитися пропорційно, тобто: перші 5 днів - за рахунок КС «Інтеграл», з 6-го дня - за рахунок Фонду. На підставі зазначеного відповідач вважає, що дії Фонду є обґрунтованими, а отже вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено під час розгляду справи позивач Кредитна Спілка «Інтеграл» є юридичною особою, код субєкта господарювання за ЄДРПОУ 34604721.

Відповідач - відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Київському районі м. Донецька (далі - Фонд) у відповідності до п. 1 Типового положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 12.10.2000 № 14 (далі Положення № 14) є робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд), яке утворюється відповідно до статті 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

24.03.2011 року позивач звернувся до Фонду із заявою-розрахунком № 21 щодо відшкодування витрат, повязаних з тимчасовою непрацездатністю ОСОБА_3 в період з 23.02.2011р. по 15.03.2011р (листок непрацездатності серія АБО№ НОМЕР_1). (а.с. 5).

28.03.2011 року відповідач листом № 01-06/711 повернув зазначену заяву-розрахунок позивача № 21 та всі додані до неї документи для усунення недоліків, так як виплата допомоги у звязку з тимчасовою непрацездатністю за перші пять календарних днів тимчасової непрацездатності потерпілого проводиться за рахунок коштів страхувальника. (а.с. 8).

Суд вважає такі дії відповідача обґрунтованими з огляду на наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Згідно із п. 2 Положення № 14, відділення здійснює на території одного або декількох районів (міст) державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - страхування від нещасного випадку), є підзвітним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях та місті Києві (далі - Управління) і в своїй діяльності керується Конституцією України, Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Кодексом законів про працю України, Законом "Про охорону праці", Статутом Фонду, рішеннями правління, виконавчої дирекції Фонду та Управління, іншими нормативно-правовими актами, які регламентують функціонування системи страхування від нещасного випадку, а також Положенням про Відділення, яке розробляється на базі цього Типового положення і затверджується начальником Управління.

У відповідності до пп. «а» п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі Закон № 1105) у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законом порядку виплатити потерпілому на виробництві допомогу у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.

Згідно із ч. 2 ст. 13 Закону № 1105 страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у ст. 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг.

Частиною 7 ст. 13 Закону № 1105 передбачено, що підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Отже, із зазначених вище норм слідує, що Фонд оплачує виплати по лікарняному листку у разі настання страхового випадку на підставі акту про нещасний випадок форми Н-1 або акту розслідування професійного захворювання форми П-4.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону № 1105, усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.

Згідно із абз. 3, 4 ч. 4 ст. 34 Закону № 1105, допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю виплачується в розмірі 100 відсотків середнього заробітку (оподатковуваного доходу). При цьому перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства, установи, організації.

Допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, страхова виплата у разі переведення потерпілого на легшу нижчеоплачувану роботу, відшкодування вартості поховання потерпілого та пов'язаних з цим ритуальних послуг надаються в порядку, встановленому правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

У відповідності до абз. 3 п. 1.2. Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27 квітня 2007 р. № 24 (далі Порядок № 24), кошти для здійснення страхувальником виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю потерпілого, доплати до середнього заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров'я, при тимчасовому переведенні його на легшу роботу, а також на поховання та пов'язані з цим ритуальні послуги виділяються Фондом на підставі заяви-розрахунку за формою згідно з додатком.

У абз. 6 п. 1.2. Порядку № 24 зазначено, що робочий орган виконавчої дирекції Фонду протягом десяти днів з дня подання страхувальником документів, зазначених у пунктах 2.7, 2.8, 5.3, 7.3 цього Порядку, перевіряє правильність нарахування сум, пов'язаних з вищезазначеними виплатами, та перераховує страхувальнику кошти у сумі, зазначеній у заяві-розрахунку.

Згідно абз. 7 того ж пункту, у разі виявлення помилок у розрахунку суми робочим органом виконавчої дирекції Фонду заява-розрахунок повертається страхувальнику із зазначенням строку їх виправлення.

Пунктом 2.1. Порядку № 24 визначено, що підставою для оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та надання допомоги, пов'язаної з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, є виданий в порядку, передбаченому «Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом міністерства охорони здоров'я від 13.11.2001 року № 455 (2І005-01), зареєстрованою в Мін'юсті України від 04.12.2001 року за № 1005/6196, листок непрацездатності та наявність акта про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 або акт розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року № 1112 «Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві».

У відповідності до п. 2.3. Порядку № 24, допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, пов'язаною з нещасним випадком або професійним захворюванням на виробництві, призначається та виплачується страхувальником за місцем роботи потерпілого, де стався страховий випадок, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати.

Виплата допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за перші п'ять днів тимчасової непрацездатності потерпілого проводиться за рахунок коштів страхувальника, а починаючи з шостого дня непрацездатності - за рахунок коштів Фонду.

Приймаючи до уваги вищенаведене підставою для отримання допомоги є листок непрацездатності, оформлений відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 № 455, а також акти за формами Н-1, Н-5 або П-4, оформлені відповідно до вимог Постанови № 1112. При цьому, перші п'ять календарних днів непрацездатності ця допомога виплачується за рахунок працедавця, а починаючи з шостого - за рахунок коштів Фонду.

Заповнення листка непрацездатності здійснюється лікуючим лікарем відповідно до вимог «Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності», затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року № 532/274/136-ос/1406 (21454-04) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року за №1456/10055.

Згідно з даною Інструкцією саме лікар зазначає, який саме він видає листок непрацездатності «первинний» або «продовження», якщо листок непрацездатності є продовженням, то в цьому листу робиться запис номера та серії попереднього лікарняного листа, обов'язково вказується причина непрацездатності, діагноз, тощо.

Як вбачається із позову позивач просить зобовязати відповідача виділити кошти для здійснення страхувальником виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листками непрацездатності потерпілого ОСОБА_3, працівника КС «Інтеграл».

20.12.2010р. з ОСОБА_3 стався нещасний випадок на виробництві. По факту нещасного випадку відносно ОСОБА_3 був складений акт форми Н-1 (наявний в матеріалах справи).

У зв'язку з нещасним випадком ОСОБА_3 знаходився на лікарняному з 20.12.2010р. по 12Лі.2011р. з діагнозом «закритий перелом 4 ребра праворуч», що підтверджується листком непрацездатності серія АВЖ № НОМЕР_3 (а.с. 9). У даному листку непрацездатності було зазначено, що причиною непрацездатності є нещасний випадок на виробництві за код 4.

З 03.02.2011р. по 22.02.2011р. ОСОБА_3 знову знаходився на лікарняному з діагнозом «посттравматична реберна неврологія», що підтверджується листком непрацездатності серія АВЖ № НОМЕР_2 (а.с. 10). У даному листку непрацездатності було зазначено, що причиною непрацездатності є наслідки нещасного випадку на виробництві також за код 4.

Таким чином, у відповідності до вищезазначених листків непрацездатності ОСОБА_3 знаходився на лікарняному у період з 20.12.2010р. по 12.11.2011р. та з 03.02.2011р. по 22.02.2011р. з причини нещасного випадку на виробництві.

Під час розгляду справи встановлено та сторонами не заперечується, що виплати допомоги по зазначеним страховим випадкам ОСОБА_3 здійснювалася пропорційно, згідно із вищезазначеним порядком, тобто: перші 5 днів тимчасової непрацездатності - за рахунок коштів КС «Інтеграл», а починаючи з 6-го дня - за рахунок коштів Фонду.

Як вже було зазначено вище, 24.03.2011р. позивачем було надано до Фонду заяву-розрахунок (а.с.5) щодо відшкодування витрат, пов'язаних з тимчасовою непрацездатністю ОСОБА_3 за період з 23.02.2011р. по 15.03.2011р на підставі листка непрацездатності серія АБО № НОМЕР_1 (а.с. 6) з нарахуванням витрат, що підлягають відшкодуванню Фондом, починаючи з першого дня тимчасової непрацездатності у розмірі 10133,90 грн.

Як вбачається із зазначеного листка непрацездатності (серія АБО № НОМЕР_1) в ньому зазначено: діагноз «антрако-силікатоз»; причина непрацездатності - професійне захворювання та його наслідки - код 2; листок непрацездатності є первинний (підкреслено).

Отже, вищезазначене свідчать про те, що причиною непрацездатності ОСОБА_3 з 23.02.2011р. по 15.03.2011р. ( лист непрацездатності серія АБО № НОМЕР_1) є професійне захворювання, тобто інший страховий випадок ніж той, що визначений у листі непрацездатності серії АВЖ № НОМЕР_2.

Таким чином, суд вважає, що листок непрацездатності серії АБО № НОМЕР_1 не є продовження листка непрацездатності серії АВЖ № НОМЕР_2, відтак у відповідача не було підстав для виділення КС «Інтеграл» коштів для здійснення страхувальником виплати допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за листком непрацездатності (АБО № НОМЕР_1) потерпілого ОСОБА_3 починаючи з першого дня (23.02.2011р.) тимчасової непрацездатності.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Фонд, повертаючи позивачу заяву розрахунок від 24.03.2011 р. № 21 на потерпілого ОСОБА_3 та всі надані до неї документи, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 159, 160, 162,163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Кредитної Спілки «Інтеграл» до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Київському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 31 травня 2011 року в присутності представників сторін.

Постанова буде виготовлена у повному обсязі 06 червня 2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Лазарєв В.В.