Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2011 р. справа № 2а/0570/6231/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Торезі до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 2925948, 00 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м. Торезі (надалі ДПІ у м. Торезі, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з Державного підприємства «Торезантрацит» (надалі ДП «Торезантрацит», відповідач) заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 2925948,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач станом на 06.05.2011 року має заборгованість з податку на додану вартість розмірі 2295948,00 грн. (два мільйони девятсот двадцять пять тисяч девятсот сорок вісім грн. 00 коп.), яка виникла у звязку з несплатою відповідачем узгодженого податкового зобовязання на підставі податкової декларації з податку на додану вартість від 20.04.2011 року № 9002354029. Приймаючи до уваги факт несплати ДП «Торезантрацит» суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.
Через канцелярію суду від відповідача надійшла заява від 03.06.2011 року (вхідний Донецького окружного адміністративного суду від 06.06.2011 року № 18350) за підписом генерального директора ДП «Торезантрацит», в якій зазначено, що позовні вимоги ДПІ у м. Торезі визнаються в повному обсязі і не заперечує проти стягнення наведеної суми податкового боргу з підприємства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Торезантрацит» зареєстровано як юридична особа державним реєстратором виконавчого комітету Торезької міської ради 29.04.2003 року за № 1264120 0000 000010, ідентифікаційний код юридичної особи 32366906, юридична адреса: 86600, Донецька область, м. Донецьк, вул. Енгельса, буд. 88. ДП «Торезантраит» перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Торезі з 08.05.2003 року за № 32.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно визначив свої податкові зобовязання з податку на додану вартість на підставі поданої до ДПІ у м. Торезі податкової декларації з податку на додану вартість (далі Декларація з ПДВ) від 20.04.2011 року № 9002354029, з яких сума податку на додану вартість, що несплачена до державного бюджету складає у загальному розмірі 2925948,00 грн.
Таким чином, ДП «Торезантацит» має заборгованість з податку на додану вартість у сумі 2925948,00 грн.
Документи, що надані до матеріалів справи ДПІ у м. Торезі свідчать про існування безперервної заборгованості у ДП «Торезантраит» з різних податків, у т.ч., з податку на додану вартість. Так, з метою погашення такої заборгованості ДПІ у м. Торезі приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, боржнику через його представника директора вручені перша та друга податкові вимоги (відповідно, від 04.06.2003 року № 1/72 та від 06.07.2003 року № 2/80).
Також вбачається, що відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 15.05.2009 року № 23479860 активи ДП «Торезантрацит» (згідно акту опису активів від 28.01.2009 року № 4/24-01403) перебувають у податковій заставі ДПІ у м. Торезі.
Крім того, заступником начальника ДПІ у м. Торезі прийняте рішення від 07.08.2003 року за № 75/24-013-21 про стягнення коштів та продаж інших активів ДП «Торезантрацит» в рахунок погашення його податкового боргу, яке отримане представником відповідача, про що свідчить підпис на примірнику, що зберігається у справах ДПІ у м. Торезі.
Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
При цьому, у справі відсутні докази стосовно апеляційного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо застосованої податкової застави майна відповідача, прийнятого рішення про продаж активів, податкових вимог тощо.
На підставі наведеного судом встановлено, що податковий борг ДП «Торезантраит» з податку на додану вартість на день розгляду даної адміністративної справи становить 2925948,00 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Право податкових органів на звернення до суду з питання щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у м. Торезі є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах наданих їй чинним законодавством України.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Приписами статі 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст. 200 ПКУ). При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст. 200).
У відповідності до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1. ст. 203 ПКУ). Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 ПКУ).
Податковий борг ДП «Торезантрацит» з несплаченої у встановлений законом строк узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість на підставі декларації з ПДВ від 20.04.2011 року складає 2925 948,00 грн.
Податковим кодексом України (далі ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкове зобовязання з податку на додану вартість ДП «Торезантраит» не сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг в сумі 2925 948,00 грн.
Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнані.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу у загальній сумі 2925 948,00 грн. відповідач визнав в повному обсязі, про що надав суду письмову заяву, яка є в матеріалах справи, підстав для неприйняття такої заяви у суду відсутня, але, станом на день розгляду цього спору наведена вище сума боргу відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у м. Торезі до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 2925948, 00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Трезантрацит» (ідентифікаційний код юридичної особи 32366906, юридична адреса: 86600, Донецька область, м. Донецьк, вул. Енгельса, буд. 88) на користь Державного бюджету України (р/р 31110029700084, банк одержувача ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34687305, одержувач Державний бюджет) заборгованість з податку на додану вартість в сумі 2925948,00грн. (два мільйони девятсот двадцять пять тисяч девятсот сорок вісім грн. 00 коп.).
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 7 червня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.