Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2011 р. справа № 2а/0570/6131/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13.45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Хлопов А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовною заявою державного відкритого акціонерного товариства «Донецькшахтобудтранс» до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Державне відкрите акціонерне товариство «Донецькшахтобудтранс» (далі – ДВАТ «ДШСТ») звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі – УДАІ ГУМВС України в Донецькій області), в якому просило зобов’язати відповідача, в особі ВРЕР м. Тореза при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області, зняти з обліку транспортні засоби, що належать позивачу, а саме: КАМАЗ 355111, державний номер НОМЕР_1, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_2, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_3, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_4, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_5, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_6, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_7.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 04.03.2011 року ДВАТ «ДШСТ» звернулося до відповідача із заявою про зняття з обліку вищезазначених транспортних засобів. Однак, відповідачем, листом від 15.03.2011 року, було відмовлено у задоволені заяви на підставі того, що ДВАТ «ДШСТ» не надано платіжні доручення про сплату податку з власників транспортних засобів за попередній період. Позивач вважає таку відмову відповідача необґрунтованою та протиправною, оскільки такого обов’язку не передбачено жодним діючим нормативно – правовим актом.
У зв’язку із зазначеним позивач вимушений звернутися до суду із даним позовом за захистом свої порушених прав.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав у повному обсязі надав пояснення аналогічні тим, що викладені в адміністративному позові, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання зі викликом не з’явився. Надав заяву про розгляд справі без його участі.
Заслухавши пояснення представника позивача, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Позивач – державне відкрите акціонерне товариство «Донецькшахтобудтранс» (ДВАТ «ДШСТ»), згідно свідоцтва про державну реєстрацію є юридичною особою, ідентифікаційний код 05432394. (а.с. 6, 7, 8-16).
Постановою господарського суду Донецької області від 20.05.2008 р. у справі № 3/1476 ДВАТ «Донецькшахтобудтранс» визнано банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура. (а.с. 48-49).
Відповідач - управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області у відповідності до положення «Про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 341 (далі – Положення № 341) є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України.
До складу Державтоінспекції входять департамент Державтоінспекції МВС, управління (відділи) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Центр безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем, спеціальний підрозділ дорожньо-патрульної служби особливого призначення при департаменті Державтоінспекції МВС, відділи (відділення) Державтоінспекції міських і районних органів внутрішніх справ, підрозділи дорожньо-патрульної служби та реєстраційно-екзаменаційної роботи.
У відповідності до п. 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. № 1371) державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Так, 04.03.2011 року позивач (ДВАТ «ДШСТ») звернувся до відповідача із завами про зняття з обліку транспортних засобів у зв’язку з вибракуванням: КАМАЗ 355111, державний номер НОМЕР_1, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_2, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_3, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_4, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_5, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_6, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_7 (а.с. 17, 21, 25, 29, 33, 37, 41,), які належать йому на праві власності, що підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію (а.с. 19, 22, 26, 30, 34, 38, 42).
15.03.2011 року, листом № 9115-493, відповідач відмовним позивачу у знятті вищезазначених транспортних засобів з обліку, у зв’яжу з тим, що ДВАТ «ДШСТ» не надано платіжні доручення про сплату податку з власників транспортних засобів за попередній період. (а.с. 47).
Суд, вважає такі дії відповідача щодо відмови позивачу у знятті з обліку транспортних засобів необґрунтованими з огляду на наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до п. 2 Положення № 341, Державтоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, цим Положенням, нормативними актами МВС.
У п. 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. № 1371) (далі – Порядок № 1388) визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно п. 40 Порядку № 1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
У відповідності до п. 41 Порядку № 1388 забороняється зняття з обліку транспортних засобів, стосовно яких є ухвала суду про накладення арешту або заборону зняття з обліку чи постанова слідчого або державного виконавця про накладення арешту, а також транспортних засобів, що є речовими доказами у кримінальній справі і приєднані до неї постановою особи, яка проводить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.
Забороняється зняття з обліку транспортних засобів, що:
- зареєстровані за неповнолітніми особами відповідно до вимог пункту 23 цього Порядку, без письмової нотаріально засвідченої згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника і дозволу органу опіки та піклування;
- одержані через органи соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, без письмового розпорядження зазначених органів;
- придбані у розстрочку без надання відповідних документів про остаточний розрахунок.
Забороняється зняття з обліку для подальшого відчуження переданих безоплатно транспортних засобів, які зареєстровані відповідно до вимог пункту 11 цього Порядку без сплати мита та інших податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених законодавством під час імпорту автомобілів, без подання документів про внесення зазначених платежів. Не вважається відчуженням передача транспортного засобу іншому структурному підрозділу (територіальному органу) в межах одного органу державної влади.
Згідно із п. 43 Порядку № 1388 у разі ліквідації юридичних осіб транспортні засоби знімаються з обліку на підставі документів, зазначених в абзаці другому пункту 34 цього Порядку.
Абзацом другим п. 34 Порядку № 1388 передбачено, що перереєстрація транспортних засобів, що у зв'язку з ліквідацією юридичних осіб передаються іншим юридичним або фізичним особам, проводиться на підставі свідоцтва про реєстрацію та засвідчених в установленому порядку копій прийнятих власниками або судом рішень про ліквідацію.
Відповідно до п. 45 Порядку № 1388 вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а громадян - за заявами їх власників.
Зняття з обліку в таких випадках проводиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів Державтоінспекції.
Абзацом 11 п. 8 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Таким чином, зазначеним порядком, який встановлює єдину на території України процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, не передбачено обов’язку власників транспортних засобів надавати платіжні доручення про сплату податку з власників транспортних засобів за попередній період при знятті з обліку автомобілів.
Також, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 № 1963-XII втратив чинність з 1 січня 2011 року (згідно з Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI).
Відповідно до п. 2 підрозділу 9 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу фізичні особи, які є власниками транспортних засобів, що відповідно до законодавства підлягають технічному огляду один раз на два роки, при проходженні у 2011 році такого технічного огляду або знятті транспортних засобів з обліку зобов’язані пред’являти органам, що здійснюють зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату за 2010 рік податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ставками, які діяли до 1 січня 2011 року, а фізичні особи, які були звільнені у 2010 році від його сплати, документ, що дає право на користування такими пільгами. У разі неподання таких документів технічний огляд транспортних засобів та зняття з обліку не проводяться.
Отже, пункт 2 закріплює обов'язок пред'явити органами, що здійснюють зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, документи, що підтверджують сплату податку за 2010 р. (квитанції або платіжне доручення) або право платника на податкову пільгу. Такий обов'язок покладається на платників податків - фізичних осіб, які є власника ми транспортних засобів, що підлягають технічному огляду один раз на два роки згідно з законодавством і які проходять такий технічний огляд або здійснюють зняття транспортного засобу з обліку в 2011 році. Такого ж обов’язку для платників податків – юридичних осіб не передбачено.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми закону, суд приходить до висновку, що діючим законодавством не надано відповідачу повноважень витребувати з власників транспортних засобів – юридичних осіб, при знятті транспортного засобу з обліку, платіжних доручень про сплату податку з власників транспортного засобу за попередній період.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідачем суду не надані, а отже суд приходить до висновку, що останній, відмовляючи ДВАТ «Донецькшахтобудтранс» у знятті транспортних засобів з обліку у зв’язку з ненаданням позивачем платіжних доручень про сплату податку з власників транспортних засобів за попередній період, діяв у порушення вищевказаних норм законодавства із перевищенням повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги наведене і той факт, що у даній справі вирішувався спір щодо обов’язку позивача надавати платіжні доручення з податку з власників транспортних засобів за попередній період та досліджувалися відповідні докази, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов’язання відповідача переглянути заяви ДВАТ «Донецькшахтобудтранс» від 04.03.2011р. про зняття з обліку транспортних засобів у зв’язку з вибракуванням, а саме транспортних засобів: КАМАЗ 355111, державний номер НОМЕР_1, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_2, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_3, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_4, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_5, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_6, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_7 з урахуванням встановлених обставин.
З урахуванням вимог ст. 94 КАС України, суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача сплачений ним судовий збір, відповідно до задоволених вимог у розмірі 1,70 грн.
Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 159, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов державного відкритого акціонерного товариства «Донецькшахтобудтранс» до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов’язати управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, в особі відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи м. Тореза при управлінні Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області переглянути заяви державного відкритого акціонерного товариства «Донецькшахтобудтранс» від 04.03.2011 року про зняття з обліку транспортних засобів: КАМАЗ 355111, державний номер НОМЕР_1, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_2, КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_3, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_4, КРАЗ 256Б1, державний номер НОМЕР_5, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_6, ГАЗ 3307, державний номер НОМЕР_7 з урахуванням встановлених обставин.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 20 травня 2011 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 25 травня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.