Ухвала суду № 16043459, 12.05.2011, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
2а-5525/09/1370
Номер документу
16043459
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2011 р. Справа № 84854/09/9104 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого суддіПліша М.А.,

суддів Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.,

при секретарі судового засіданняБоровус Ю.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» до державної податкової інспекції в Золочівському районі про визнання нечинним рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

товариство з обмеженою відповідальністю «Нива» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в Золочівському районі в якому просило визнати нечинним рішення відповідача від 31.05.2008 року № 0000642341.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції товариство з обмеженою відповідальністю «Нива» оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова не відповідає фактичним обставинам справи та прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що рішенням державної податкової інспекції у Золочівському районі від 31.05.2008 р. № 0000642341 застосовано до ТзОВ «НИВА» штрафні (фінансові) санкції у сумі 46309 грн. 54 коп. за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі - у двократному розмірі суми виявленої понадлімітної готівки за кожний день на підставі акту планової документальної перевірки № 15/23- 03761768 від 16.05.2008 р.

Не погоджуючись з застосованими штрафними (фінансовими) санкціями ТзОВ «НИВА» провело повну процедуру адміністративного оскарження у відповідності до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами». ДПА України рішення ДПІ у Золочівському районі від 31.05.2008 р. № 0000642341 залишила без змін, а скаргу ТзОВ «НИВА» без задоволення згідно рішення про результати розгляду скарги від 08.10.2008 р.№ 9698/6/25-0415.

Пунктом 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 передбачено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Відповідно до пункту 5.12 цього Положення установлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки(готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних факторів об'єктивного характеру(зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо). Документи (нормативно-правові акти, внутрішні документи (розрахунки) підприємства, що затверджені (підписані) керівником або уповноваженою ним особою), на підставі яких переглянуто ліміт каси, строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку підприємства.

Керуючись наведеною нормою, ТзОВ «НИВА» переглянуло встановлений наказом № 181/Б від 02.10.2006 р. ліміт залишку готівки в касі в сумі 1136,00 грн. в зв'язку з змінами в надходженнях та видатках готівки в касі товариства, затвердивши з 01 листопада 2006 року ліміт залишку готівки в касі в сумі 1705,00 грн. (наказ № 197 від 01.11.2006 р.), який не взято до уваги ДПІ у Золочівському районі під час перевірки.

Враховуючи наведене, не відповідає дійсності твердження суду першої інстанції щодо відсутності наявності факторів, які слугували підставою для перегляду ліміту залишку готівки в касі товариства, а доказами в матеріалах справи є розрахунок встановлення загального ліміту залишку готівки в касі від 01.11.2006 р., який залишився поза увагою суду та який слугував підставою для прийняття наказу № 197.

Зважаючи на твердження відповідача про те, що наказ № 197 від 01.11.2006 р. при проведенні перевірки не подавався відповідачем, а відтак є сумніви у законності виготовлення такого документу, судом першої інстанції не взято до уваги вказаний наказ з огляду на те, що при проведенні перевірки не надано пояснення по суті виявленого порушення, відмовлено в завірянні копій розрахунку встановлення загального ліміту залишку готівки в касі від 02.10.2006 р. та наказу № 181Б від 02.10.2006 р.

Факти наведені судом щодо не надання пояснення по суті виявленого порушення при проведенні перевірки, відмові в завірянні копій розрахунку встановлення загального ліміту залишку готівки в касі від 02.10.2006 р. та наказу № 181Б від 02.10.2006 р. вказує лише на наявність конфлікту між відповідачем та позивачем під час проведення перевірки.

Судом першої інстанції не надано належної оцінки іншим документальним доказам наявним в матеріалах справи, а саме скаргам ТзОВ «НИВА» до державних податкових органів всіх рівнів, які є по суті поясненням та незгодою товариства щодо факту виявленого порушення під час перевірки. Вказані скарги грунтуються лише на наказі № 197 від 01.11.2006 р., який ігноровано податковими органами під час перевірки та адміністративного оскарження.

Для всебічного розгляду справи ТзОВ «НИВА» було надано копії трудових книжок ОСОБА_1 (НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (НОМЕР_2) копія видаткового касового ордера № 867 від 30.11.2006 р., на які є посилання в журналі реєстрації наказів ТОВ «НИВА» (2006 рік) до і після наказу № 197 від 01.11.2006 р., однак і ці докази залишені судом поза увагою, при цьому вони не викликали у суду сумнівів.

Згідно із статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», із змінами і доповненнями, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день. Статтею 2 зазначеного Указу встановлено, що штрафні (фінансові) санкції застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Пунктом 1.5 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами. Передбачена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» фінансова санкція у вигляді штрафу не є податковим боргом(недоїмкою), податковим зобов'язанням чи штрафною санкцією (штрафом) у розумінні пунктів 1.2, 1.3, 1.5 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до пункту 17.3 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вбачається, що тільки штрафні санкції за порушення податкового законодавства прирівнюється до сплати податку.

Положення про введення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 за предметом правового регулювання не належить до податкового законодавства і не є законом про оподаткування, тобто не пов'язане з нарахуванням і сплатою податків, зборів і обов'язкових платежів.

Статтею 239 Господарського кодексу України передбачено, що однією з адміністративно- господарських санкцій може бути адміністративно-господарський штраф, який стягується з господарюючого суб'єкта до державного бюджету за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності.

За перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі відповідно до пункту 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, які підпадають під визначення адміністративно-господарських санкцій (стаття 241 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть застосовуватися до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

З огляду на наведене просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що з 24.03.2008 року по 08.05.2008 року відповідачем проведено виїзну планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Нива». За результатами перевірки складено акт №15/23-03761768 від 16 травня 2008 року, у якому зафіксовано порушення п.2.8 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320, в результаті чого встановлено понадлімітну готівку в касі на загальну суму 23154грн 77 коп. Згідно ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. №436/95 та на підставі п.11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позивачу нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 46309 грн 54 коп. та винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000642341 від 31 травня 2008 року.Підставою для застосування вказаних санкцій стало те, що при проведенні перевірки ТзОВ «Нива» з питань дотримання щоденних лімітів залишку готівки в касі підприємства встановлено, що за період, що перевірявся, згідно зроблених записів в касових книгах, ТзОВ «Нива» допустило зберігання понадлімітної готівки на загальну суму 23154грн. 77 коп.

Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно вказав, що згідно п. 5.2 вище вказаного Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлення ліміту каси здійснюється підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним бухгалтером і керівником підприємства або уповноваженою ним особою. Зміна ліміту каси передбачена п. 5.12 цього Положення, відповідно до якого, встановлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних факторів об'єктивного характеру (зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо). Документи (нормативно-правові акти, внутрішні документи (розрахунки) підприємства, що затверджені (підписані) керівником або уповноваженою ним особою), на підставі яких переглянуто ліміт каси, строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку підприємства (зміни законодавства України; зміни в надходженнях/витратах готівки; зміни внутрішнього трудового розпорядку/графіків тощо).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що ТзОВ «Нива» самостійно встановлений щоденний ліміт залишку готівки в касі підприємства на 2006 рік відповідно до наказу керівника №181/6 від 02 жовтня 2006 року в сумі 1136 грн. перевищило, посадовими особами ТзОВ «Нива» при проведенні перевірки не надано пояснення по суті виявленого порушення, відмовлено в завіренні копій розрахунку для встановлення загального ліміту залишку готівки в касі, порядку і строків здавання готівкової виручки від 02.10.2006 року та наказу по ТзОВ «Нива» від 02.10.2006 р. №181/Б, а доказів наявності факторів, які слугували підставою для перегляду позивачем наказу №181/Б від 02 жовтня 2006 року, яким ліміт готівки встановлено у розмірі 1136 грн та видання через місяць наказу №197 від 01.11.2006 року, де ліміт готівки в касі встановлено в сумі 1705 грн. не має.

Тому суд першої інстанції вважав, що оскільки при перевірці позивача було виявлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі , визначеного наказом №181/Б від 02 жовтня 2006 року і іншого наказу про зміну такого ліміту на час проведення перевірки пред'явлено не було, ДПІ у Золочівському районі правомірно винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000642341 від 31 травня 2008 року.

Проте колегія суддів з такими доводами суду першої інстанції не погоджується.

Як уже вище зазначалось, згідно пункту 5.12 цього Положення установлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки(готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних факторів об'єктивного характеру(зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо). Документи (нормативно-правові акти, внутрішні документи (розрахунки) підприємства, що затверджені (підписані) керівником або уповноваженою ним особою), на підставі яких переглянуто ліміт каси, строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку підприємства. На підставі цієї норми товариством переглянуто встановлений наказом № 181/Б від 02.10.2006 р. ліміт залишку готівки в касі в сумі 1136,00 грн. в зв'язку з змінами в надходженнях та видатках готівки в касі товариства, затвердивши з 01 листопада 2006 року ліміт залишку готівки в касі в сумі 1705,00 грн. (наказ № 197 від 01.11.2006 р.).

В матеріалах справи наявна копія журналу реєстрації наказів позивача і в ньому мається запис про реєстрацію наказу № 197 від 01.11.2006 р., яким було змінено ліміт залишку готівки в касі в сумі 1705,00 грн. Крім того в матеріалах справи маються копії трудових книжок ОСОБА_1 (НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (НОМЕР_2), які були звільнені з роботи відповідно наказами №196 від 01.11.2006 року та № 198 від 06.11.2006 року, і ці накази також внесені в вище згаданий журнал. Проте суд першої інстанції не дав належної оцінки цим доказам.

Факти не надання пояснення по суті виявленого порушення при проведенні перевірки, відмові в завірянні копій розрахунку встановлення загального ліміту залишку готівки в касі від 02.10.2006 р. та наказу № 181Б від 02.10.2006 р. не можуть бути підставою, в даній спірній ситуації, для прийняття спірного податкового рішення.

Крім того колегія суддів зазначає, що згідно ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», із змінами і доповненнями, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день. Статтею 2 зазначеного Указу встановлено, що штрафні (фінансові) санкції застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань. Пунктом 1.5 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами. Передбачена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» фінансова санкція у вигляді штрафу не є податковим боргом(недоїмкою), податковим зобов'язанням чи штрафною санкцією (штрафом) у розумінні пунктів 1.2, 1.3, 1.5 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Відповідно до пункту 17.3 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вбачається, що тільки штрафні санкції за порушення податкового законодавства прирівнюється до сплати податку.

Положення про введення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 за предметом правового регулювання не належить до податкового законодавства і не є законом про оподаткування, тобто не пов'язане з нарахуванням і сплатою податків, зборів і обов'язкових платежів.Згідно ст. 239 ГК України однією з адміністративно- господарських санкцій може бути адміністративно-господарський штраф, який стягується з господарюючого суб'єкта до державного бюджету за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності. За перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі відповідно до пункту 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, які підпадають під визначення адміністративно-господарських санкцій (стаття 241 Господарського кодексу України). А згідно ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть застосовуватися до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

З огляду на вище наведене суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо висновки суду не відповідають обставинам справи і така прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. а позовні вимоги - задовольнити.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ч. 4 ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, колегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А :

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» - задовольнити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2009 року у справі № 2а-5525/09 скасувати.

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» задовольнити, визнати нечинним рішення державної податкової інспекції в Золочівському районі від 31.05.2008 року № 0000642341.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст постанови виготовлений 17.05.2011 року