Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 травня 2011 року Справа № 2а-3216/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лагутіна А.А.,
за участю
секретаря судового засідання Кашкаровій Г.Є.,
та
представників сторін:
від позивачастаршого податкового інспектора юридичного відділу
ОСОБА_1 (довіреність № 30 від
02.11.2010р. дійсна до 02.11.2011р.);
від відповідача -не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, яка рахується станом на 06.04.2011 року та виникла на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 29.01.2009 № 1/15-00,
ВСТАНОВИВ:
12 квітня 2011 року Сватівська міжрайонна державна податкова інспекція Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, яка рахується станом на 06.04.2011 року та виникла на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 29.01.2009 № 1/15-00.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.
Фізична особа-підприємць ОСОБА_2 перебуває на обліку в Сватівський міжрайонній державній податковій інспекції Луганської області від 31.03.2004 року № 1529 за НОМЕР_2.
Сватівською МДПІ на підставі направлення від 24.01.2009р. № 3 проведено планову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання вимог Законів України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ід 23.03.1996 № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та інших нормативно правових актів.
В ході проведення перевірки дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій актом від 24.01.2009 року № 0003/12/27/23/2691509305, встановлено порушення відповідачем вимог п.1 ст.3, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме розрахункові операції проводилися без застосування реєстратора розрахункових операцій; ч.6 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме здійснювалася роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії; ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме торгова діяльність здійснювалась без придбання торгового патенту. На підставі вищезазначеного акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.01.2009 року № 1/15-00 на суму 1700 грн.
21.07.2009 року, 13.01.2011 року та 04.02.2011 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 частково погасила вищезазначену заборгованість на суму 700,00 грн., 58,36 грн. та 250,00 грн.
Станом на 06.04.2011 року за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 рахується заборгованість у розмірі 691,64 грн.
Враховуючи, що відповідач заборгованість, яка виникла на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 29.01.2009 № 1/15-00, в сумі 691,64 грн. станом на 06.04.2011 року до бюджету не перерахувала, позивач просив стягнути з відповідача ОСОБА_2 фінансові санкції в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не доповів.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на таке.
Фізична особа-підприємць ОСОБА_2 перебуває на обліку в Сватівський міжрайонній державній податковій інспекції Луганської області від 31.03.2004 року № 1529 та присвоєно податковий номер 26003295791, що пітверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 06.04.2011 № 53 (а.с.6).
24 січня 2009 року Сватівською міжрайонною державною податковою інспекцією Луганської області проведено перевірку відповідача з питань дотримання суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт перевірки за № 0003/12/27/23/2691509305 від 26.01.2011 року (арк. справи 9-11).
Перевіркою встановлено:
-проведення розрахункових операцій при продажу товару без застосування реєстратора розрахункових операцій;
-роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснювалась без наявності ліцензії;
-здійснення роздрібної торгівлі за готівкові кошти без придбання торгового патенту;
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом 1 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» регламентовано, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів.
Враховуючи вищезазначені положення Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», торговою точкою, яка належить ОСОБА_2, при здійсненні підприємницької діяльності з роздрібної торгівлі за готівкові кошти зобовязана була застосовувати реєстратор розрахункових операцій.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, здійснювала розрахункові операції за готівкові кошти без застосування реєстратора розрахункових операцій, книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок та не вело у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів за місцем їх реалізації.
Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
До суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання згідно із статтею 21 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі акту перевірки від 26 січня 2011 року № 0003/12/27/23/2691509305 Сватівською міжрайонною державною податковою інспекцією винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 29 січня 2011 року № 1/15-00 на суму 1700,00 грн.(арк. справи 15).
21.07.2009 року, 13.01.2011 року та 04.02.2011 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 частково погасила вищезазначену заборгованість на суму 700,00 грн., 58,36 грн. та 250,00 грн.
Станом на 06.04.2011 року за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 рахується заборгованість у розмірі 691,64 грн.
Згідно із статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
В порушення вимог статті 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 691,64 грн. ОСОБА_2 в десятиденний термін з дня прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 січня 2011 року № 1/15-00 не сплатила.
Перевіркою встановлено факт здійснення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії.
У відповідності із ст.15 Закону України від 19.12.95 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»: роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Згідно із абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за оптову (включаючи імпорт та експорт) і роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності визначає Закон України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». Об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, а суб'єктами правовідносин, які підлягають регулюванню за цим Законом, є юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи, - резиденти і нерезиденти, а також їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо), які займаються підприємницькою діяльністю, передбаченою частиною першою статті 1 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Перевіркою встановлено, що відповідач здійснювала торговельну діяльність без придбання торгового патенту, що є порушенням вимог статті 3 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», якою регламентовано, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів (під торговельною діяльністю у цьому Законі розуміється роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток, під пунктами продажу товарів - магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину; кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців; автомагазини, розвозки та інші види пересувної торговельної мережі; лотки, прилавки та інші види торгових точок у відведених для торговельної діяльності місцях, крім лотків, прилавків, що надаються в оренду суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам та знаходяться в межах спеціалізованих підприємств сфери торгівлі - ринків усіх форм власності; стаціонарні, малогабаритні і пересувні автозаправні станції, заправні пункти, які здійснюють торгівлю нафтопродуктами та стиснутим газом; фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети, відкриті літні майданчики, кіоски та інші пункти громадського харчування; оптові бази, склади-магазини або інші приміщення, які використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток). У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу (торгової точки).
Відповідальність за порушення вимог Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачена в статтею 8 цього Закону.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Згідно із частиною 3 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.
Враховуючи те, що відповідач рішення Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування фінансових санкцій від 29 січня 2011 року № 1/15-00 у встановленому порядку не оскаржив, внаслідок чого воно на момент розгляду справи є чинним та таким, що підлягаютє виконанню, а також те, що за час судового розгляду справи у добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції в сумі 691,64 грн., яка рахується станом на 06.04.2011 року не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у сумі 691,64 грн., яка рахується станом на 06.04.2011 року та виникла на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 29.01.2009 № 1/15-00 задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, податковий номер НОМЕР_3, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, у прибуток державного бюджету Сватівського району, куод платежу 21081100, код отримувача 24048267, банк УДК у Сватівському районі, МФО 804013, розрахунковий рахунок 3111116700271, заборгованість у сумі 691,64 грн.(шістсот девяносто одна грн.64 коп.), яка рахується станом на 06.04.2011 року та виникла на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 29.01.2009 року № 1/15-00.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі 30 травня 2011 року.
СуддяА.А. Лагутін