Постанова № 16037610, 26.05.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2011
Номер справи
2а-25680/09/1270
Номер документу
16037610
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.9

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 травня 2011 року Справа № 2а-25680/09/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Борзаниці С.В.

при секретарі: Жиленку Д.В.

за участю:

представник позивача: не зявився,

представника відповідача: Андреєвої О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Міського комунального підприємства «Покоління» про стягнення суми економічних санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Міського комунального підприємства «Покоління» про стягнення суми економічних санкцій.

У позовній заяві позивач просив суд стягнути з Міського комунального підприємства «Покоління» економічні санкції в сумі 10182,90 грн.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що у період з 08.07.2009 по 09.07.2009 проводилася перевірка Міського комунального підприємства «Покоління» з питання виконання припису від 14.04.2009 №106 щодо усунення порушень вимог законодавства, за результатами якої складено акт від 09.07.2009 № 142.

Позивач посилається на те, що підприємством порушено порядок формування, встановлення та застосування цін, а саме: у період з 15.05.2009 по 30.06.2009 допущено реалізацію окремих видів продовольчих товарів за роздрібними цінами, сформованими із застосуванням торгівельних надбавок понад установлений граничний розмір. Внаслідок цього підприємством необґрунтовано одержана виручка.

Рішенням Держінспекціі з контролю за цінами в Луганській області № 170 від 13.07.2009 за вказане порушення на підставі статті 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення" застосовані економічні санкції у розмірі 10182,90 грн., які складаються з штрафу в сумі 6788,60 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 3394,30 грн.

Представник позивача у судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача під час судового засідання позовні вимоги не визнав.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Законом України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Дія цього Закону поширюється на відносини, повязані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону, державним наглядом (контролем)є діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (даліоргани державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства.

Частиною 7 статті 7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом пяти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

У відповідності до ч. 1 ст. 12 Закону, за невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до субєкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Згідно із ст. 12 Закону України „Про ціни та ціноутворення”, координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.

Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.

Державний контроль за цінами відповідно до ст. 13 Закону здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Відповідно до підпунктів 5 та 12 пункту 5 Положення, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) та звертатись до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобовязання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

В судовому засіданні встановлено, що з 08 липня 2009 року по 09 липня 2009 року на підставі наказу від 30 червня 2009 року № 529-Н посадовою особою Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області проведено позапланову перевірку міського комунального підприємства “Покоління” з питання виконання субєктом господарювання припису від 14 квітня 2009 року № 106 щодо усунення порушень вимог законодавства, виданого за результатами проведення позапланової перевірки дотримання діючого порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації від 08 листопада 2007 року № 1411 “Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів”, із змінами, внесеними розпорядженнями голови Луганської обласної державної адміністрації від 21 листопада 2007 року № 1469 та від 14 листопада 2008 року № 1557, прийнятих на виконання пункту 12 абзацу 29 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 “Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)”.

За результатами позапланової перевірки міського комунального підприємства “Покоління” Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області складено акт від 09 квітня 2009 року № 142 (а.с. 3-6).

Перевіркою порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів встановлено, що у період з 15 травня 2009 року по 30 червня 2009 року внаслідок застосування торговельних надбавок понад затверджений граничний розмір, при реалізації окремих видів продовольчих товарів дошкільним закладам м. Луганська та з 01 березня 2009 року загальноосвітнім школам Камянобрідського району, міським комунальним підприємством “Покоління” необґрунтовано одержана виручка на суму 3394,30 грн.

На підставі акту перевірки від 09 липня 2009 року № 142 Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області прийнято рішення від 13 липня 2009 року № 170, яким до міського комунального підприємства “Покоління” за порушення державної дисципліни цін застосовані економічні санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 3394,30 грн. та штрафу в сумі 6788,60 грн.

Припис від 14 квітня 2009 року № 106 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, виконання якого перевірялось державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області під час перевірки, оформленої актом від 09 липня 2009 року № 142, було винесено міському комунальному підприємству за результатами позапланової перевірки, оформленої актом від 07 квітня 2009 року № 172.

В судовому засіданні встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2011 позовні вимоги Міського комунального підприємства “Покоління” до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про визнання недійсним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 13 липня 2009 року № 170 задоволені в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 13 липня 2009 року № 170 про застосування до Міського комунального підприємства “Покоління” (ідентифікаційний код 01549633) економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 10182,90 грн.

Зазначена постанова від 31.01.2011 набрала законної сили, оскільки ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2011 року залишена без змін.

Згідно ч.1 ст 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Оскільки судами першої та апеляційної інстанції скасоване рішення Держінспекціі з контролю за цінами в Луганській області від 13 липня 2009 року № 170 про застосування економічних санкцій у розмірі 10182,90 грн., позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»,ч. 1,3 ст. 136. ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Міського комунального підприємства «Покоління» про стягнення суми економічних санкцій відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено у повному обсязі 31 травня 2011 року.

Суддя С.В. Борзаниця