Постанова № 16037374, 18.05.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2011
Номер справи
2а-3507/11/1270
Номер документу
16037374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 травня 2011 року Справа № 2а-3507/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді:Островської О.П.

при секретарі:Боровській М.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський консервний завод» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

26 квітня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області, в якому позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський консервний завод» податковий борг з орендної плати за землю в сумі 57948 грн. 10 коп. ( пятдесят сім тисяч девятсот сорок вісім грн. 10 коп.) за рахунок готівки, що належить ТОВ «Старобільський консервний завод» (код ЄДРПОУ 31950786).

Позивач, в обґрунтування обставин, які зумовили Старобільську міжрайонну державну податкову інспекцію Луганської області звернутися до суду з даним позовом, зазначає виникнення у Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський консервний завод» за період з 04.08.09 по 17.03.11 року податкової заборгованості з орендної плати за земельну ділянку з юридичних осіб в розмірі 57948 грн. 10 коп., із них основний борг 50749 грн. 46 коп., нарахований згідно наданих боржником податкових декларацій - № 12192 від 02.08.10, № 12191 від 02.08.10, № 679 від 01.02.10, № 19239 від 09.12.09, № 19238 від 09.12.09, № 945 від 31.01.11 року та пеня 7198 грн. 64 коп., яка нарахована підприємству за несвоєчасну сплату платежу згідно ст. 129 ПК України

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, враховуючи підстави звернення до суду з даним позовом.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, до початку судового засідання надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, у які також зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Старобільський консервний завод» зареєстроване як юридична особа Старобільською районною державною адміністрацією Луганської області 30.05.02 року за № 13771200000000255, код ЄДРПОУ, та перебуває з 05.06.2002 року на обліку як платник податків в Старобільській міжрайонній державній податковій інспекції Луганської області.

Відповідно до договору оренди землі від 25.05.2009 року відповідач є орендарем земель державної та комунальної власності.

Поданими до Старобільської МДПІ Луганської області податковими деклараціями орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності - № 12192 від 02.08.10, № 12191 від 02.08.10, № 679 від 01.02.10, № 19239 від 09.12.09, № 19238 від 09.12.09, № 945 від 31.01.11 року відповідач взяв на себе зобов'язання сплатити орендну плату.

Конституцією України (ч. 1 ст. 67) визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним Законом, чинним на час виникнення правовідносин, який визначав розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів у 2009-2010 роках, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку був Закон України "Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-XII (далі - "Закон № 2535-XII").

Статтею 2 Закону № 2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного до 01.01.2011 року, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до облікової картки відповідача, заборгованість останнього перед бюджетом по орендній платі за землі державної і комунальної власності на 01.01.2011 року складала 78461, 43 грн. - основного боргу та 4490,58 грн. - пені.

Відповідно до пп. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, де перша вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (пп. 6.2.3).

Враховуючи, що відповідач добровільно не сплатив заборгованість по орендній платі за землі державної і комунальної власності за 2009-2010 року в сумі, позивачем було 02.09.2008 року було надіслано відповідачу першу податкову вимогу та 07.10.2008 року надіслано відповідачу другу податкову вимогу щодо сплати податкової заборгованості. Було прийнято рішення про застосування податкової застави. 11.11.2008 року податковим органом було прийнято рішення № 1/8/24-31950786 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Розділ ХІІІ Податкового кодексу України регулює правовідносини щодо плати за землю.

Відповідно до ст. 4 ПК України кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Згідно п.п. 1, 2 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обовязковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання

Згідно з до п. 203.2 ст. 203 ПК України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно п. 285.1. ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

В силу п. 287.4. ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно до п. 1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Керуючись наведеними правовими нормами Податкового кодексу України відповідачем 31.01.2011 року подана позивачу податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності № 945 від 31.01.2011 з обчисленими за правилами Податкового кодексу України сумами плати за землю, які також є узгодженими за правилами цього Кодексу.

В свою чергу, відповідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів починаючи з 2011 року, порядок їх адміністрування, а також повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю здійснюються на підставі норм Податкового кодексу України, в т.ч. за нормами ст. 59 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

В разі невиконання податкової вимоги орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків. Стягнення здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пп. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пп. 95.2 cт. 95 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків становить процедуру саме стягнення коштів за податковим боргом.

Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до облікової картки відповідача, заборгованість останнього перед бюджетом по орендній платі за землі державної і комунальної власності за період з 01.01.2011 по 17.03.2011 року склала 11177,78 грн. основного боргу та пені 3250,12 грн.

Загалом сума податкового боргу відповідача перед бюджетом по орендній платі за землі державної і комунальної власності за період з 04.08.2009 року по 17.03.2011 року з урахуванням сплачених відповідачем сум (38889,75 грн. - основного боргу та 542,06 грн. - пені) склала 50749, 46 грн. та пені в сумі 7198,64 грн.

Доказів сплати податкового боргу відповідач не надав суду. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом шляхом надання суду розрахунку суми заборгованості у відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача (на підставі наданих декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009- 2011 рік існує податковий борг з орендної плати за землю у розмірі 57948 грн. 10 коп., яка підлягає стягненню за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов податкового органу підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський консервний завод» про стягнення податкового боргу задовольнити у повному обсязі.

Стягнути податковий боргпо орендній платі з юридичних осіб у сумі 57947,10 грн. (пятдесят сім тисяч девятсот сорок сім грн. 10 коп.): основний борг 50749,46 грн. (пятдесят тисяч сімсот сорок девять грн. 46 коп.), пеня 7198,64 грн. (сім тисяч сто девяносто вісім грн. 64 коп.) за рахунок готівки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Старобільський консервний завод» (код ЄДРПОУ 31950786) на користь Місцевого бюджету Старобільського району (р/р 33212812700332, банк одержувача ГУДКУ в Луганській області, код платежу 24048483, МФО 804013).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 18 травня 2011 року.

СуддяО.П. Островська