Постанова № 1602581, 19.02.2008, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2008
Номер справи
2а-475/08
Номер документу
1602581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

      № 2а-475/08

№ 2а-2785/07

                                                                                   

П  О  С  Т  А  Н  О  В  А

Іменем України

   м. Харків                                        17-00 год.                                           19 лютого 2008 року                                                                                       

            Харківський окружний адміністративний суд  у складі:

головуючого судді  -               Тацій Л. В.

при секретарі                           Андрієць М.О. 

за участю:

представника позивача –   не прибув

представників відповідача – Афанасьєв А.В., діє на підставі наказу про призначення № 1 від 01.03.06,  Коритченко Н.Ф., яка діє на підставі доручення

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом  Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Дока-Буд» про стягнення фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського оружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд стягнути з ТОВ «Дока-Буд» на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році, у сумі 2534,27 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, в обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Згідно форми звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 8 особи. Відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив для працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача складає 1 робоче місце. Відповідачем не виконано норматив 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів. Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві відповідача за 2006 рік становить 4875,00 грн. Таким, чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незаняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році становить 2437,50 грн.  На момент звернення до суду відповідачем адміністративно-фінансові санкції не сплачені. Пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 10.09.07 становить 96,77 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 2534,27 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 31.01.07, відповідно до якої, як вважає відповідач, встановлена необхідність для підприємств, установ, організацій всіх форм власності сплати адміністративно-господарських санкцій за незаняті робочі місця, призначені для інвалідів. А оскільки вказана постанова прийнята лише у 2007 році, то і сплачувати санкції необхідно лише з 2007 року.

Суд заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши  докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

            Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року для  підприємств,  установ,  організацій, у тому числі  підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних  осіб,  які  використовують найману працю, установлюється норматив  робочих  місць  для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох    відсотків    середньооблікової   чисельності   штатних працівників  облікового  складу  за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.  Таким чином, норматив  робочих  місць  для працевлаштування інвалідів становить у відповідача  1 особа.

            Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, яка діє на цей час в редакції Закону України від 06.10.2005 року № 2960-IV, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю

            Враховуючи, що вказана вище норма діяла саме в такій редакції і у 2006 році, суд не може взяти до уваги посилання представника відповідача на встановлення обов’язку сплати  адміністративно-господарських санкцій за незаняті робочі місця інвалідами Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної  захищеності інвалідів в Україні" від 31.01.07, яка визначає  процедуру  сплати  адміністративно-господарських санкцій та пені за  невиконання нормативу  робочих  місць  для  працевлаштування інвалідів, а не встановлює обов’язку сплати.

            Вказана вище адміністративно господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.

            Працевлаштування – це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення. 

Відповідно до ч. 3 ст. 18  Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи,  організації, фізичні особи, які використовують  найману працю,  зобов'язані виділяти та створювати робочі  місця  для  працевлаштування інвалідів,  у   тому   числі спеціальні   робочі  місця,  створювати  для  них  умови  праці  з урахуванням індивідуальних програм  реабілітації  і  забезпечувати інші    соціально-економічні    гарантії,    передбачені    чинним законодавством,  надавати державній службі зайнятості  інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів,  і звітувати Фонду   соціального   захисту   інвалідів   про   зайнятість    та працевлаштування  інвалідів  у  порядку,  встановленому  Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обов’язку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих  місць  для  працевлаштування інвалідів, у   тому   числі спеціальних   робочих  місць,  створення  для  них  умови  праці  з урахуванням індивідуальних програм  реабілітації  і  забезпечення інших  соціально-економічних    гарантій, а також надання  державній службі зайнятості  інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів. Судом встановлено, що відповідачем не подавалися данні до районного центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів протягом 2006 року, що підтверджується інформацією районного центру зайнятості. (а.с. 21)    

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито жодних заходів для виконання нормативу робочих місць, для працевлаштування інвалідів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної  захищеності інвалідів в Україні" від 31.01.07,  ст.ст. 71, 94, 110, 111, 112, 121, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162,  ст.ст. 163, 167, 186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

            1. Адміністративний позов Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Дока-Буд» про стягнення фінансових санкцій  задовольнити в повному обсязі.

            2. Стягнути з ТОВ «Дока-Буд» (код ЄДРПОУ 31797574, юридична адреса – вул. Червоножовтнева, 9, к. 2,  м. Харків, 61012) адміністративно-господарські санкції за незаняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році, у сумі 2534,27 (дві тисячі п’ятсот тридцять чотири грн. 27 коп.) грн. на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 24134567, Держпром, 1 під’їзд, 1 поверх, м. Харків, 61022).

3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінченняапеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 22 лютого 2008 року.

Суддя                                                                                                            Л.В. Тацій