Постанова № 15954579, 27.05.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2011
Номер справи
2а-3565/10/1270
Номер документу
15954579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ципко О.В.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2011 року справа №2а-3565/10/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Нікуліна О.А.

суддів Чебанова О.О. , Жаботинської С.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2010 року по справі № 2а-3565/10/1270 за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до Кредитної спілки «Фінансово-кредитна компанія «Українські кредити», третя особа Краснолуцька міська рада про припинення юридичної особи шляхом ліквідації, -

В С Т А Н О В И Л А :

У травні 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду до Кредитної спілки «Фінансово-кредитна компанія «Українські кредити», третя особа Краснолуцька міська рада про припинення юридичної особи шляхом ліквідації. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2010 року по справі № 2а-3565/10/1270 Позовні вимоги державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України задовольнити повністю, а саме: припинено юридичну особу відповідача Кредитну спілку «Фінансова-кредитна компанія «Українські кредити»

З постановою суду першої інстанції не погодилася ОСОБА_2 та звернулася з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.

Відповідач - "Фінансово-кредитна компанія "Українські кредити", створений та зареєстрований в установленому порядку, як кредитна спілка 06.06.2006 року, на час її створення порядок створення та діяльність регулювалися низкою нормативних актів, які втратили чинність з прийняттям Закону України «Про кредитні спілки» № 2908 від 20 грудня 2001 року.

Прикінцевими положеннями до зазначеного Закону передбачено, що кредитні спілки, які створюються в період між днем набрання чинності цим Законом та днем створення Державного реєстру, реєструються в порядку, передбаченому для державної реєстрації громадських організацій з обов'язковим погодженням статуту з питань кредитування та розрахунків з відповідним територіальним управлінням Національного банку України у порядку, визначеному Національним банком України.

Статути та інші внутрішні документи кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, підлягають приведенню у відповідність з цим Законом, а самі кредитні спілки підлягають перереєстрації та повинні отримати відповідні ліцензії в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру. При цьому збір за державну реєстрацію кредитної спілки не справляється.

У разі невиконання вимоги щодо перереєстрації кредитної спілки та отримання відповідної ліцензії у визначений цим Законом строк вона підлягає ліквідації відповідно до цього Закону за поданням Уповноваженого органу.

У відповідності зі ст. 1,4 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Підприємства, установи та організації не мають права використовувати у своїх найменуваннях термін "кредитна спілка" і не підлягають державній реєстрації під найменуваннями, які включають цей термін, якщо вони створені в іншому порядку, ніж це передбачено цим Законом.

Статтею 8 цього Закону передбачено, що державна реєстрація кредитних спілок здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган) відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу.

Реєстрація кредитних спілок здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ (далі - Державний реєстр).

Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про державну реєстрацію за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Протягом трьох місяців з дня державної реєстрації кредитна спілка зобов'язана розробити та затвердити з урахуванням вимог цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів Уповноваженого органу відповідні внутрішні положення та процедури для забезпечення ефективної та безпечної діяльності кредитної спілки згідно з переліком, визначеним нормативно-правовими актами Уповноваженого органу та статутом кредитної спілки.

Про зміни, що сталися у статутних документах, кредитна спілка повідомляє у 5-денний строк Уповноваженому органу.

Згідно зі ст. 9 зазначеного Закону кредитна спілка припиняє діяльність шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу) або ліквідації.

Кредитна спілка вважається такою, що припинила свою діяльність, після внесення запису до Державного реєстру.

Ліквідація кредитної спілки провадиться у числі інших випадків також: за рішенням суду, в тому числі в разі заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом, за поданням Уповноваженого органу, позовом членів або кредиторів кредитної спілки.

Відповідачем у порушення вказаних вимог закону не проведено відповідну перереєстрацію, не вирішенно питання щодо використання у назві терміну «кредитна спілка».

Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом серії КС № 763 про реєстрацію фінансової установи кредитної спілки "Фінансово-кредитна компанія "Українські кредити", яка була зареєстрована відповідно до розпорядження Держфінпослуг від 06.06.2006 року № 5856.

Державне регулювання ринків фінансових послуг в Україні здійснюється у порядку та на підставі Закону України « Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

У відповідності зі ст. 20, 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом:

1)ведення державних реєстрів фінансових установ та ліцензування діяльності з надання фінансових послуг;

2)нормативно-правового регулювання діяльності фінансових установ;

3)нагляду за діяльністю фінансових установ;

4)застосування уповноваженими державними органами заходів впливу;

5)проведення інших заходів з державного регулювання ринків фінансових послуг.

Державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється уповноваженим органом:

-щодо ринку банківських послуг - Національним банком України;

-щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів - Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку;

-щодо інших ринків фінансових послуг - спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Згідно зі ст. 27, 28 зазначеного Закону основними завданнями та повноваженнями Уповноваженого органу у числі інших є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері; здійснює1 реєстрацію та веде Державний реєстр фінансових установ; у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів Уповноваженого органу застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги.

Види заходів впливу, які має право застосовувати уповноважений орган визначені ст. 40 Закону, серед яких у числі інших, передбачено право порушувати питання про ліквідацію установи.

Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 292/2003, затверджено Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, яким визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Комісія) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Комісія - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством, який має вказані вище передбачені Законом права та повноваження.

Проте, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції.

Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; змінити постанову суду; скасувати її та прийняти нову постанову суду; скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: Підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.

Кредитна спілка "Фінансово-кредитна компанія "Українські кредити", створена та зареєстрована в установленому порядку 06.06.2006 року

Позивач - Державна комісія з регулювання ринків з фінансових послуг

України є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Відповідно до ст.. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків Фінансових послуг» уповноважений орган у межах своєї компетенції: 1) розробляє і затверджує нормативно-правові акти, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринків фінансових послуг, їх об'єднаннями, контролює їх виконання; 2) здійснює реєстрацію та веде Державний реєстр фінансових установ; 3) видає фінансовим установам відповідно до законів з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг відповідні дозволи, а також ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг та затверджує умови провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії чи дозволу, та порядок контролю за їх додержанням; 4) встановлює обов'язкові нормативи достатності капіталу та інші показники і вимоги, що обмежують ризики по операціях з фінансовими активами; 5) встановлює плату за реєстрацію документів та видачу ліцензій, надає інформацію за запитами юридичних осіб; 6) дає висновки про віднесення операцій до того чи іншого виду фінансових послуг; 7) встановлює обмеження на суміщення надання певних видів фінансових послуг; 8) здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг; 9) проводить самостійно чи разом з іншими уповноваженими органами нагляду виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ; 10) у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів Уповноваженого органу застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; 11) звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги; 12) надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів; 13) надсилає матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, що стали відомі під час проведення перевірок; 14) надсилає матеріали в органи Антимонопольного комітету України у разі виявлення порушень антимонопольного законодавства; 15) вимагає скликання зборів учасників фінансової установи; 16) здійснює моніторинг руху капіталу в Україну та за її межі через ринки фінансових послуг; 17) встановлює вимоги щодо програмного забезпечення та спеціального технічного обладнання фінансових установ, пов'язаного з наданням фінансових послуг; 18) встановлює порядок розкриття інформації та складання звітності учасниками ринків фінансових послуг відповідно до законодавства України; 19) визначає професійні вимоги до керівників та головних бухгалтерів фінансових установ та може вимагати звільнення з посад осіб, які не відповідають встановленим вимогам для зайняття відповідних посад; 20) погоджує відповідно до законів з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг документи фінансових установ, що визначають вимоги щодо надання фінансових послуг.

В межах наданої компетенції позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про припинення юридичної особи.

Підставою для звернення до суду позивач визначив систематичне порушення відповідачем законодавства про фінансові послуги.

Відповідно до п.п.4 п.1.1 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 13.11.2003 року № 1254, систематичне порушення - порушення Особою законодавства про фінансові послуги після застосування до неї не менше двох заходів впливу протягом року.

18.02.2010 року до відповідача застосовано захід впливу у вигляді штрафу за порушення ст. 5 Закону України «Про кредитні спілки».

29.01.2010 року відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання вимог розпоряджень про усунення порушень при надання фінансових послуг.

Рішенням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 травня 2009 року застосовано захід впливу у вигляді анулювання ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів, крім внесків членів кредитної спілки на депозитні рахунки кредитній спілці «Фінансова-кредитна компанія «Українські кредити».

06 травня 2010 року позивач звернувся з відповідним позовом до суду, тобто на протязі року, коли до відповідача застосовувалися заходи впливу.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового про задоволення позовних вимог з інших підстав.

Керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2010 року по справі № 2а-3565/10/1270 задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2010 року по справі № 2а-3565/10/1270 скасувати.

Позовні вимоги Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України задовольнити.

Припинити юридичну особу відповідача Кредитну спілку «Фінансово-кредитна компанія «Українські кредити», код за ЕДРПОУ 33685836, адреса: 94520, Луганська область, м. Красний луч, вул.. Карла Маркса, 9, шляхом її ліквідації.

Копію постанови направити державному реєстратору Краснолуцької міської ради про внесення змін про припинення юридичної особи кредитної спілки «Фінансово-кредитна компанія «Українські кредити».

Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий О.А.Нікулін

Судді О.О.Чебанов

С.В.Жаботинська