Ухвала суду № 15943071, 19.05.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2011
Номер справи
2а/0570/1072/2011
Номер документу
15943071
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2011 року справа №2а/0570/1072/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Яманко В.Г.

суддів Казначеєва Е.Г. , Васильєвої І.А.

при секретарі судового засідання Гудковій К. І.

за участю представників від:

позивачаОСОБА_1 за дов. № 01/4-1123 від 18.05.2011 р.,

відповідачаОСОБА_2. за дов. № 03-24/85 від 27.01.2011 р.,

ОСОБА_4 за дов. № 03-24/285 від 11.05.2011 р.

розглянувши у відкритому судовому

засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 23 березня 2011 року (повний текст 28 березня 2011 року)

у справі № 2а/0570/1072/2011 (суддя Стойка В. В.)

за позовом Комунального підприємства «Служба єдиного замовника

Київського району міста Донецька»

до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області

про скасування рішення про застосування економічних санкцій, -

ВСТАНОВИЛА:

Комунальне підприємство «Служба єдиного замовника Київського району міста Донецька» звернулася 19 січня 2011 року до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. спр. 3-5) до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про скасування рішення № 514 від 29 грудня 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. В обґрунтування позову позивач зазначив, що в затвердженому рішенням ради тарифі на послуги за утримання будинків, споруд і прибудинкової території відсутній вивіз змету і великогабаритного сміття, опале листя не входить в норму накопичення ТПВ.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2011 року (арк. спр. 94-97) позов КП «Служба єдиного замовника Київського району міста Донецька» був задоволений частково, а саме: скасоване рішення № 514 від 29 грудня 2010 року Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині вилучення у позивача зайво отриманої суми виручки за рахунок стягнення фактично ненаданих послуг з вивезення відходів та змету, включених у складову «інші витрати» тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за період з грудня 2009 по листопад 2010 у сумі 299479, 22 грн. а також стягнення штрафу у двократному обсязі необґрунтовано отриманої виручки у сумі 598958,44 грн., разом на загальну суму - 898437,66 грн. , а також завищення нарахування плати за послуги з вивезення ТПВ за рахунок невірного застосування правил заокруглення кінцевої плати у грудні 2009 у сумі 1112,19 грн. та стягнення штрафу у сумі 2224,38 грн. В задоволені інших вимог було відмовлено.

В апеляційній скарзі (арк. спр. 99-101) відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що ухвалене державною інспекцією рішення про застосування економічних санкцій є обґрунтованим, оскільки при визначенні плати мешканцям у будинках відповідного благоустрою з тарифу на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території слід було виключати складову витрат з вивозу змету та великогабаритних відходів.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги. Представник позивача проти апеляційної скарги заперечував та просив апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які з'явилися на судове засідання, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.

Комунальне підприємство «Служба єдиного замовника Київського району міста Донецька» (далі по тексту КП «СЄЗ») є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за № 05514241 (арк. спр. 35, 37). За статутом (арк. спр. 32-34) майно підприємства є власністю територіальної громади м. Донецька, управління підприємством від імені міської ради здійснюється Управлінням житлового господарства Донецької міської ради.

На підставі направлення № 942 від 9 грудня 2010 року з 10 по 22 грудня 2010 року посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області була проведена планова перевірка КП «СЄЗ» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги. За результатами перевірки був складений акт від 22 грудня 2010 року № 942 (арк. спр. 21-28).

Перевіркою було встановлено включення у вартість послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, тарифи на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг з технічного обслуговування та електроенергії ліфтів, а також вивезення великогабаритних відходів та змету, чим були порушені вимоги підпункту 6 пункту 2 статті 21, підпункту 3 пункту 2 статті 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 560 та від 20 травня 2009 року № 529, рішень Донецької міської ради № 6/27 від 10 листопада 2006 року, № 19/40 від 20 травня 2008 року, № 4/2 від 11 вересня 2006 року, № 19/12 від 20 травня 2008 року. За висновком відповідача КП «СЄЗ» не в повному обсязі виконувало перерахунок розміру плати в разі простою ліфтів у вересні жовтні 2010 року за адресами: вул. Артема, 151 А та вул. Політбойців, 14, що призвело до отримання необґрунтованої виручки в розмірі 2278 грн. 97 коп. До січня 2010 року нарахування плати з вивезення побутових відходів відбувалося виходячи з обсягу накопичення великогабаритних відходів більше затвердженої норми, що призвело до отримання необґрунтованої виручки за грудень 2009 року в розмірі 1112 грн. 19 коп. Послуги з вивезення великогабаритних відходів та змету двічі нараховувалися споживачам в тарифі на вивіз побутових відходів та в складовій «інші витрати» тарифу з утримання будинків, споруд та прибудинкової території, що призвело до отримання необґрунтованої виручки за період з грудня 2009 року по листопад 2010 року в розмірі 299479 грн. 22 коп.

На підставі акту перевірки № 942 від 22 грудня 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області прийняте рішення про застосування до КП «СЄЗ» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 29 грудня 2010 року № 514 (арк. спр. 31), яким передбачено вилучення у позивача безпідставно отриманої суми виручки у розмірі 302870 грн. 38 коп., а також застосування штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 605740 грн. 76 коп.

Судом першої інстанції було встановлено, що позивач при нарахуванні плати за послуги з вивезення твердих побутових відходів (далі ТПВ) та великогабаритних відходів користується тарифом на 1 особу на місяць, доведеного листом Управління житлового господарства Донецької міської ради, як органу управління позивача, від 3 грудня 2008 року № 05/1-1282 що з 01 грудня 2008 року розмір плати за послуги по вивозу ТПВ для населення з урахуванням вивозу великогабаритного сміття згідно з рішеннями Донецької міської ради від 20 травня 2008 року № 19/10 та від 20 травня 2008 року № 19/12 для упорядкованого житла та житла з підвищеною ступеню благоустрою на місяць з 1 особи складає 4,66 грн. (з урахуванням ПДВ); для неупорядкованого та частково упорядкованого житла з пічним опаленням -7,14 грн. (з ПДВ). Норма утворення відходів з урахуванням великогабаритних відходів складає для упорядкованого житла - 1,705 м3 для неупорядкованого житла - 2,618 м3. Цими рішеннями та листом органу управління позивача було зобовязано проводити нараховування з урахуванням оплати вивезення великогабаритного сміття. Вказані рішення Донецької міської ради від 20 травня 2008 року № 19/10 та від 20 травня 2008 року № 19/12 є діючими та обовязковими для дотримання позивачем. До того ж, пунктом 4.8 Норм утворення твердих побутових відходів для населених пунктів України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 року № 7, визначено, що норми утворення твердих побутових відходів для житлових будинків включають обсяги утворення змету та відходів з площі зеленого насадження на прибудинковій території.

Відповідно до рішення Донецької міської ради № 18/15 від 9 лютого 2005 року “Про затвердження Правил благоустрою, санітарного змісту територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Донецьку” муніципальні відходи - це тверді побутові відходи, великогабаритне сміття, будівельне сміття, змети з доріг і дворових територій, листя і так далі.

Рішенням Донецької міської ради № 6/27 від 10 листопада 2006 року “Про затвердження тарифів на послуги за змістом будинків, споруд і прибудинкової території” був затверджений “Перелік, що становить тарифи (структури) на послуги за змістом будинків і споруд, і прибудинкової території”, в якому є стаття витрат № 17 "Інші витрати". Розрахунок структури інших витрат Донецькою міською радою не затверджувався.

Рішенням Донецької міської ради № 19/12 від 20 травня 2008 року затверджена норма накопичення великогабаритних відходів на одного мешканця міста на рівні 10 відсотків від тимчасових норм накопичення твердих побутових відходів та утворення змету, що входить в норму накопичення ТПВ. На підставі цього рішення, Управління житлового господарства Донецької міської ради листом № 05/1-1287 від 11 грудня 2008 року доведено до позивача та інших комунальних підприємств розшифровку складу статті витрат № 17 “Інші витрати”, з якої виключено вивезення змету (листя) з прибудинкової території та великогабаритних відходів, але всупереч цього відповідачем під час перевірки було здійснено зняття з інших витрат витрат на вивезення відходів з тарифу на послуги на утримання будинків, споруд та прибудинкової території (арк. спр. 77-78). Повноваження ради та Управління житлового господарства на прийняття рішень та встановлення складу тарифів в даній справі не є спірними.

З огляду на наведені рішення ради та пояснення Управління житлового господарства Донецької міської ради, як органу управління позивача, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку стосовно недоведеності факту подвійного нарахування споживачам плати за послуги з вивезення великогабаритних відходів та змету й нарахування плати з вивезення побутових відходів, виходячи з обсягу накопичення великогабаритних відходів, більше затвердженої норми.

Розгляд апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України проводиться в її межах, тому підстави часткової відмови в задоволенні позову колегією суддів не досліджуються. З огляду на викладене, колегія суддів залишає без задоволення апеляційну скаргу та без змін постанову суду першої інстанції. В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/1072/2011 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2011 року по адміністративній справі № 2а/0570/1072/2011 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 20 травня 2011 року.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді: Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва